E-Ticaret | Acarnet E-Ticaret Paketleri | E-Ticaret Yazılımları

E-Ticaret

E- ticaret sektörü son yıllarda en çok gelişen sektördür.

Elektronik ağ üzerinden alım ve satım hizmetlerinin yapılması olarak kısaca tanımlanan E-ticaret, aslında genişçe açıklanabilecek enstrümanlara sahip olan bir kavramdır. Aslında elektronik ağ olarak belirtilen kavram, internetin kendisidir. 1994 yılında Amerika, internet ticaretine öncülük etmiştir. İnternet ortamında ticari faaliyetlerine başlayan ilk site Amazon’dur. Aynı zamanda bu site e-ticaretin atası kabul edilmektedir.

E-ticarette, tüketicinin istediği ürünlerin ya da ürün tanıtımlarının, internet sitesi aracılığıyla bilgilendirme yapılarak satışa sunulması mantığı vardır. Günümüzde dünya genelinde ticaretin %80’i internet ortamında yapılmaktadır. Dolayısıyla devasa bir Pazar söz konusudur.

E Ticaret Nasıl Yapılır?

2015 yılındaki verilere göre e-ticaret, %31 oranında büyüyerek artmaya devam etmiş. 2019 yılında da %31 oranında artmış ve 31 milyar dolar seviyelerine yükselmiştir. Bu rakamlar bizlere, insanların alışveriş merkezlerine ya da mağazalara gidip alışveriş yapmak yerine, oturdukları yerden bilgisayarları ya da cep telefonlarıyla alışveriş yapmayı tercih ettiklerini gösteriyor. Dolayısıyla internet üzerinden ticaret yapmak bugün de gelecekte de daha karlı bir iş alanı gibi görünüyor.

E-ticaret dünyasında yeriniz almak ve internetten satış yapmak için:

 • Kendinize Faaliyet Gösterebileceğiniz bir sektör bulun. Eğer halihazırda bir iş kolunda faaliyet gösteriyorsanız, iş kolunuzu internet ortamında taşıyın.
 • Ürün fiyatlarıyla ilgili araştırma yapın. Mesela son yapılan araştırmalar insanların internet ortamında satışı yapılan ürünlerin fiyatlarının 100-200 TL dolaylarında olmasını oldukça makul bulduklarını gösteriyor. Ancak tabi ki her ürünün optimum düzeyde bir fiyatı var. Fiziksel olarak mağazada satılan ürünlerle, internet ortamında satılan ürünler arasında da fark olması gerekiyor. Nedeni ise internet ortamında yapılan satışlarda, ürün maliyetlerinin düşmesidir.
 • İyi bir internet sitesi tasarımı yaptırın. Bu konuda uzman webmaster ya da ajanslardan yardım alabilirsiniz. Önemli olan görsellik ve tanıtımdır. İnternet siteniz ne kadar iyi olursa, insanların sizi tercih etmeleri o kadar kolay olacaktır. Öncelikle iyi bir tema seçimi ile işe başlamanız gerekiyor. Mesela E-ticaret temaları ile kişisel blogların temaları farklı olur. Yani amacınıza ve ticaretinize uygun bir tema seçimi ile hedef kitleye ulaşmanız daha kolay olacaktır.
 • İyi bir logoya ihtiyacınız olacak. Logo, ticari faaliyet gösteren firmaların görünen yüzüdür. Bir logoya baktığınızda, firma hakkında az da olsa bir fikir edinebilirsiniz.
 • Televizyon kanallarında, ürünlerin ve markaların reklamlarının yapılmasının nedeni, ürünü ya da markayı tanıtmak ve mümkün olduğunda çok kişinin haberinin olmasını sağlamaktır. Aynısı, internet ortamında da geçerlidir. İnternette yapılan reklam ise daha az maliyetlidir. Başlangıç olarak yapabileceğiniz en iyi reklam, firmanın tanıtım videolarının hazırlanması ve internet sitesinde baş sayfada yer almasıdır. Şu sıralar en çok izlenen tanıtım videoları, viral adı verilen yöntemle hazırlanan videolardır. Animasyon türünde videolarla da reklam materyalleri zenginleştirilebilir.
 • E-ticaret için yapacağınız tüm hazırlıkların internet sitesinde görülmesi yeterli olmayacaktır. Sosyal medya şu anda dünya genelinde milyarlarca insan tarafından kullanılıyor. Reklamlarınızın ya da firmanızın tanıtımı adına hazırladığınız tüm materyallerin, sosyal medya platformlarında da görünmesi önemlidir. İnternet sitenize bağlı birkaç tane sosyal medya hesabınız mutlaka olmalıdır.

E Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Web yazılım uzmanından yardım alarak, iyi bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Kodlama ile yapılacak olan bir sitenin daha sağlıklı olacağını söyleyebiliriz. Kodlama yardımıyla site hazırlandıktan sonra, yayına almadan önce testinin yapılması gerekecektir.

Artık internet siteniz hazır, ancak işiniz henüz bitmedi. Sitenin her ay bakımının yapılması gerekecek. Ayrıca internet sitenize her ay yeni ürün girişi yapmanız gerekebilir. Siteyle ilgili görsel ve yazınsal materyallerin sürekli olarak yenilenmesi de gerekiyor.

e-ticaret sitenizden para kazanmaya başlayabilmek için ödeme sistemlerini bilmeniz gerekiyor. Tabi ki kredi kartı ve kapıda nakit ödeme gibi seçenekler mevcuttur. Ancak günümüzde daha güvenli ödeme sistemleri de var. Mesela; PayTR, İyzico gibi internet üzerinden faaliyet gösteren firmalarla anlaşabilirsiniz.

Ürün siparişlerinin sağlıklı bir şekilde teslim edilebilmesi için iyi bir kargo firması ile çalışmanız gerekiyor. Müşterilerin birçoğu, kargoda yaşanan sorunlar nedeniyle, aynı e-ticaret sitesi ile çalışmak istemeyebilir. Yani müşteri kaybetmemek için iyi bir kargo firması bulmalısınız.

Bir sonraki adım ise sitenizi ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) sistemine kayıt ettirmek olacaktır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olan bu sisteme mutlaka kayıt yaptırmalısınız.

e-ticaret siteniz faaliyete geçti ve satışlarınız da oldukça iyi durumda. Ancak önemli olan sürdürülebilir bir ticarettir. Sakın bunu unutmayın! “Şikayetlerinizi bize, memnuniyetinizi başkalarına” sloganı artık sizin için geçerli değildir. Müşterilerinizin çoğalarak artması ve aynı kişilerin sizlerden sürekli olarak alışveriş yapmasını istiyorsanız, müşterilerden gelen geri dönüşlere dikkat etmeniz gerekiyor. İnternet sitenizin ve sosyal medya hesaplarınızın işletimini sağlayacak, iyi bir editör çalıştırarak, müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

E Ticaret Sitesi Kurmak Mantıklı mı?

Geleneksel ticaretin önemini kaybettiği şu günlerde, mutlaka dijital çağa adapte olmalı ve aslında daha kolay olan e-ticaret dünyasına adım atmalısınız.

 

E Ticaret Yazılımları

E-ticaret sitenizin kurulum aşamasından, işletim aşamasına kadar olan tüm detaylarını sizlere hazır bir şekilde sunan firmalar ile çalışmayı tercih edersiniz. Böylece birçok detay ile uğraşmamış olursunuz. Bu konuda hizmet veren firmaların paket seçeneklerini incelemek isteyebilirsiniz. İnternet sitenize entegre olarak çalışan e-ticaret yazılımları sayesinde, sizde diğer işlerinize konsantre olabilirsiniz.

İyi Bir E Ticaret Teması Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir internet sitesi teması ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Tema seçiminde kararsız kalırsanız, profesyonel bir firmadan yardım almanız yararlı olacaktır. Tema içerisinde bulunan kapsamlı seçeneklerle hiçbir şey eksik kalmadan, sitenizi doğru bir şekilde temellendirebilirsiniz.

Özellikle görsel materyaller, e-ticaret sitesinde önem kazanmaktadır. Ürün görsellerinin optimum şekilde siteye entegre edilmesi gerekir. Ürün açıklamaları, e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlardandır. Siteyi ziyaret eden müşteriler, ürünleri fiziki olarak incelemeyecekleri için, ürün hakkında mümkün olduğunca çok bilgi almak isterler. Ürün bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesi, satın alma sürecinden sonra da müşteri memnuniyetinin sağlanması için gereklidir.

E Ticaret Uzmanı Kimdir? Neler Yapar?

Ticaret üzerine kurulu internet sitelerinde; ürünlerin servis edilmesi ve pazarlanması işini yürüten, ürünlerin stoklarını internet üzerinden kontrol eden, marka yönetimi ve markanın birçok kişi tarafından görülmesini sağlayan ve en önemlisi dijital pazarlama işini yapan kişidir.

E-ticaret uzmanı görev olarak:

 • Firmaların e-ticaret altyapılarını oluşturmak ve hukuk kurallarına uygun olmasını sağlamak,
 • Firmaya ait olan markanın geniş kitleler tarafından bilinirliliğini sağlamak,
 • Pazarlama stratejileri geliştirmek ve belli bir program dahilinde bu stratejilerin yürütülmesini sağlamak,
 • E-ticaret sitesi ile ilgili analiz yapmak ve raporlar hazırlamak. Bu raporlar doğrultusunda internet sitesine gerekli düzenlemeleri yapmak,
 • Müşteri deneyimini gözlemlemek ve geri dönüşleri takip etmek,
 • İnternet ortamındaki ve arama motorlarındaki algoritma değişimlerini gözlemlemek,
 • Rakip firmaları takip ve analiz etmek ve bu doğrultuda stratejiler geliştirmek,
 • Firmanın sosyal medya üzerindeki faaliyetlerini düzenlemek,

Gibi işlemleri yerine getirir.

Profesyonel anlamda bir e-ticaret sitenizin olmasını istiyorsanız, uzmanlardan yardım almanız yararlı olacaktır. Sitenin kurulumu ve işletilmesi karmaşık işlemler ağından oluştuğu için tek başınıza baş etmeniz neredeyse imkansız olacaktır.

E Ticaret Vergilendirme Hakkında (h4 tag)

Nasıl ki fiziksel ortamda faaliyet gösteren firmalar, ödemekle yükümlü oldukları vergileri devlete veriyorlarsa, e-ticaret olarak faaliyet gösteren firmalar için de aynı durum geçerlidir. egirisimci.gov.tr buradaki linkten, göstermiş olduğunuz faaliyet türüne göre ne gibi vergilerle yükümlü olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.

E-ticaret siteleri:

 • Aylık olarak KDV vergisi öderler. Her ay beyan edilmesi gereken bir vergi türüdür. Her ayın 24’üne kadar beyan edilir ve 26’sında ödemesi yapılır.
 • Muhtasar vergisi 3 aylık ya da aylık olarak ödenen bir vergi türüdür. Her ayın 23’ünde beyan edilir ve 26’sında ödemesi yapılır.
 • Damga vergisi aylık olarak ödenir. Muhtasar vergisinde olduğu gibi beyanı yapılır ve ödemesi de aynı tarihlerdedir.
 • 3 aylık beyan edilen geçici vergi, ikinci ayın 14’ünde beyan edilir ve 17’sinde ödemesi yapılır.
 • Yıllık olarak beyan edilen ve ödenen Kurumlar vergisi, dönem kapandıktan sonra 4. Ayın 25. Gününde beyan edilir. Ödemeler ise aynı ayın sonunda yapılır.
 • İzleyen her ayın 23’üne kadar SGK beyan edilir ve ay sonuna kadar da ödenmesi gerekir.

Yukarıdaki vergileri ödemekle yükümlüdürler. 

Kısaca E Ticaret Kanunu

E-ticaret, 6563 Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile kuralları belirlenmiş bir sistemdir. Ticaret kanununun düzenlenmesindeki amaç, tüketicinin korunması ve olası anlaşmazlıklarda yazılı olan kanunlar vasıtasıyla kolay bir çözüme ulaşılmasıdır. E-ticaret kanunu hakkında ayrıntılı bilgileri, bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

E-ticaret sayesinde birçok firma dünya üzerinde hizmet verme şansını elde eder. Elektronik ticaret modeli günümüzde web sitelerinin vazgeçilmezi haline gelmiş platformlar arasında yer alır. Firmalar ve işletmeler bu platform üzerinden ürün ve hizmet alışverişi gerçekleştirerek gelir elde eder. Bu platformun bir diğer avantajı ise firma ve şirketlerin günlük hayatta karşılaşmakta olduğu maliyetlerin düşürmesini sağlamasıdır. Örneğin, normal yaşantımızda yer almakta olan firmalar ürünlerini satabilmek için çeşitli broşür, kartivizit ve reklam ajansları ile anlaşarak bellirli miktarlarda ücret ödemesi gerçekleştirir. E-ticaret siteleri ise firmaların ürün ve hizmetlerini tek bir başlık altında toplayarak dünya üzerinde tanınmasını sağlar.

E-ticaret sitelerinin firmalardan firmalara değişiklik göstermesinin ana sebebi E-ticaret paketleridir. Bu paketler sayesinde her kullanıcı satışa sunacağı ürün ve hizmet içeriğine uygun tasarımlara sahip olur. Bu paketlerin profesyonel web tasarım ajansları tarafından oluşturulması önem arz etmektedir. Çünkü yapısal ve mantıksal çalışmların ileriki zamanlarda sorun oluşturması durumunda web tasarım ajansları ile iletişime geçerek çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra düzenli ve etkili bir yapıya sahip elektronik ticaret siteleri daha fazla müşteri tarafından hit almaktadır.

E-Ticaret Paketleri Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret paketleri web sitemizin ara yüzünü ve arka kısımlarda dönmekte olan bütün çalışmaları kapsama altına aldığından profesyonel, sorunsuz ve arama motorlarına uyum sağlayacak niteliklere sahip olması gerekir. Özellikle de arama motorlarına uyum sağlayacak kodların ve SEO çalışmalarının ışığında e-ticaret siteniz gün geçtikçe önem kazanacak ve tüm dünya üzerinde tanınan bir marka haline gelecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere e-ticaret sitelerinin profesyonel web tasarım firmaları tarafından oluşturulmuş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Profesyonel çalışmalar ile birçok soruna kolayca çözüm bulmanızın yanı sıra prestijli bir tasarıma sahip olma şansını elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Paketleri Fiyat

E-ticaret paketlerinin fiyatları web sitenin içinde barındırmış olduğu özelliklere ve yapısal çalışmalara göre farklılık gösterebilir. Ayrıca web sitelerini oluşturan ve satışa sunan firmalardan da fiyat farklılıkları gözlenebilir. Bizler de siz müşterilerimizin dünya üzerinde hizmet vermeye başlayabilmeniz için çeşitli paketlere ve yönergeler ile karşınıza çıkmaktayız. Her müşterimizin sahip olduğu bütçeye uygun paketler tasarlayarak internet üzerinde sanal mağazalara sahip olmalarını sağlamaktayız.

Harika E Ticaret Fikirleri

Ticaret bir parça risk, bir parça birçok kimsenin göremediği fırsatları görme sanatıdır. Günümüzde ticaret en iyi girişimcilik kavramı ile anlatılabilir. Girişimcilik ise birçok kişinin bu iş olmaz dediği alanlara yatırım yapmak ve kazanmaktır. Mesela 90’lı yıllarda Bill Gates yazılım alanında büyük bir potansiyel gördü ve bunu yakınındaki arkadaşları ile paylaşmak istedi. Ancak çok az arkadaşı onun fikirlerini destekledi ve yardımcı oldu. Günümüzde ise dünyanın en çok kazanan kişileri arasında Bill Gates yer alıyor.

Herhangi bir ürünün internet ortamında çok fazla satılacağını öngörmek için iyi bir analiz ve gözlem yeteneğinin olması gerekiyor. İnsanların en çok neye ihtiyacı var ve bu ihtiyaçlar yeterince karşılanıyor mu sorusuna cevap vermekle işe başlanabilir.

Mesela eskiden insanlar patates soymak için bıçak kullanırdı. Şimdilerde ise internetten birçok kişi, patates soyma aparatı satın alıyor. Nedeni ise bu aparatın patatesleri bıçaktan daha hızlı ve kolay soyabilmesidir. Eminiz ki patates soyma aparatı fikrini bulan kişi, birçok gözlem yapmış ve gözlemlerini iyi bir analiz süzgecinden geçirmiştir.

Yukarıda vermiş olduğumuz birkaç örnek dışında, daha fazla yeni iş fikirlerini ele almak mümkündür. Aslında en iyi yöntem, beyin fırtınası yapmaktır. Sizinle aynı düşünen birkaç arkadaşınız ile birlikte, internette ne satacağınızı beyin fırtınası yaparak bulabilirsiniz.

En iyi e-ticaret fikirlerinden bir tanesi de belki de ikinci el eşya alım satımı yapan sitelerin yaptıkları iştir. Eskiden insanlar yorucu uğraşlardan sonra, ikinci el eşyalarını satabiliyorlar ya da alabiliyorlardı. Özellikle öğrenciler, başka bir şehirde ev kiraladıklarında ikinci el eşyalara ihtiyaç duyuyorlardı. İnternet üzerinden yapılan satışlarda ise birçok kişinin rahatladığını söyleyebiliriz.

Özet Olarak E Ticaret Türleri

E-ticaret kavramı geliştikçe, kendi içerisinde de türlere ayrılmıştır. Aşağıda e-ticaret türlerini ve kısa açıklamalarını bulabilirsiniz.

B2C (Business to Consumer):

Firmanın ürünlerinin müşteriye doğrudan pazarlandığı, e-ticaret türüdür. Perakende satış olarak da tanımlayabiliriz. Trendyol, Akakçe, Gittigidiyor ve bunun gibi e-ticaret sitelerini örnek olarak verebiliriz.

B2B (Business to Business):

Firmalar arasında gerçekleştirilen ticareti ifade eder. Aynı zamanda ticaretle ilgili bilgi alışverişi de yapılmaktadır.

C2C (Consumer to Consumer):

Müşterilerin birbirleri arasında alışveriş yapmasıdır. İkinci el eşyaların satışına aracılık eden siteleri örnek olarak gösterebiliriz. Günümüzde Letgo gibi popüler uygulamalar, bu türe en güzel örnektir.

C2B (Consumer To Business):

Genelde Freelance olarak çalışanlar için hazırlanan bir iş modelidir. Tüketiciler e-ticaret sitesine ürün ya da hizmet teklifinde bulunurlar ve bunun için ödemede bulunurlar. Bionluk, Evdekibakıcım, Armut gibi siteleri örnek olarak gösterebiliriz.