E-Ticaret

E- ticaret sektörü son yıllarda en çok gelişen sektördür.

E-Ticaret Nedir?

Günümüzde internetin büyük bir alana yayılım göstermesi ile bu mecra üzerinde gerçekleştirilmekte olan alışveriş yöntemleri de oldukça gelişti ve birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlandı. Geçmişten günümüze gelişiminde hiçbir aksama olmadan devam ettiren sektör kuşkusuz E-Ticaret sektörüdür. İnternet üzerinde oluşturulan elektronik ticaret sitelerine  yeni başlayan kişiler bazı risk ve zorluklar ile karşılabilir. Fakat günümüzde herkes tarafından kullanılmaya başlayan bu platform kişilerin zorluk ve risk altında kalmaması için gün geçtikçe güncellenmekte ve yeni özellikler kazanmaktadır. Bu platform üzerinde aranmakta olan ürünlere kolaylıkla ulaşılabilir veya satışa sunulabilir.

E-Ticaret sitelerinin satıcılara ve kullanıcılara sağlamış olduğu birçok yarar vardır. Bu yararlardan bazılarına değinmek gerekirse;

İnternet kullanıcıları hiçbir fiziki güç kullanmadan ürünlerini satışa sunabilir. Bu durum firmaların elinde bulundurmuş olduğu tüm ürünlerini birkaç tık ile satışa sunabilmesini sağlamıştır. Ayrıca klasik ticaret yapan pek çok firma kendilerine sanal mağaza açarak satış yapma ve müşteri oranlarını arttırmıştır.İnternet kullanıcılarının belirli vakitler arasında tek tek mağaza aramak gibi dertleri olmaz. İhtiyaç duyulan ürünlerin ve hizmetlerin en hızlı bir şekilde ayağınıza gelmesi de E-ticaret siteleri tarafından gerçekleşir.

E-Ticaret Siteleri ile Ek Gelir Elde Etmek

Kullanıcıların e-ticaret siteleri üzerinde sadece alışveriş yapmaları sağlanmaz. Bu platform üzerinden kullanıcılar kendi elektronik mağazalarını da oluşturarak kendilerine ek gelir kapısı açabilirler. Kullanıcılar edinmiş olduğu ürünleri veya hizmetleri internet üzerinden satışa sunarak bu gereksinimleri tamamlayabilir. Bir web sitesi oluşturmanın dışında var olan popüler e-ticaret siteleri ile anlaşarak da ürün ve hizmetlerinizin satışını sağlayabilirsiniz.

E-Ticareti ile Firmalar Müşteri Portföyünü Arttırabilir.

Var olan firmaların bu platform ile oluşturmuş oldukları sanal mağazalar firmaların tüm dünya üzerinde prestij yakalamalarına yardımcı olur. Ayrıca oluşturulan kaliteli sitelerin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayarak müşteri sayılarında oluşan değişikliği de göz önünde bulundurabilirsiniz. 

E-ticaret siteleri sayesinde firmalar müşteri portföyünü arttırma şansını elde eder. Çünkü günümüzde internet kullanımının artması bu platformların da gelişerek birçok kullanıcı tarafından kullanılmasını sağladı. Bu durum ürün ve hizmetlerinizin birçok kullanıcı tarafından etkileşim almasını sağlayarak gelirlerinizin artmasını yardımcı olur.

E-Ticaret İş Modelleri

Elektronik ticaret, yani e-ticaret 1990 yılında ortaya çıkmıştır. Bu sene içerisinde ortaya çıkan bu iş modeli birçok internet kullanıcısı tarafından tanınarak kullanılmaya başlanmıştır. E-ticaretin asıl gelişim gösterdiği yıllar ise 2000 senesidir. Bu zamandan günümüzde geçen zaman içerisinde bu iş modeli birçok kişi tarafından benimsenerek kullanımı sağlandı. E-ticaret iş modelleri teknik ve çalışma alanları olarak 3 ana gruba ayrılır.

1.B2B (Business to Business)

B2B işletmeler arasında gerçekleşmekte olan e-ticaret iş modeli olarak karşımıza çıkar. Bu model de ürünler ilk olarak ara bir satıcıya satışı gerçekleşir, bu işlemin ardından satıcı asıl müşterisi olan işletmeye ürün ve hizmetlerin pazarlanmasını sağlar. Günümüzde bu modeli dünya üzerinde en çok benimseyen platform Alibaba şirketidir.

2.B2C (Business to Consumer)

B2C işletmeler ile tüketiciler arasında gerçekleşmekte olan e-ticaret iş modeli olarak karşımıza çıkar. Bu iş modeli günümüzde en çok benimsenen ve kullanılan e-ticaret çeşididir. Tüketici ile işletmeler arasında hiçbir aracı bulunmaz ve direk alışverişin gerçekleşmesini sağlar. Bu platformda müşteriler, işletmeler tarafından satışa sunulan ürünler veya hizmetlerin açıklamalarını, teknik özelliklerini, görsellerine göz gezdirdikten sonra sipariş de bulunur. Günümüzde bu platformu en çok benimseyen firma ise hepsiburada platformudur.

3.C2C (Costumer to Costumer)

C2C tüketiciler ile yine tüketiciler arasında gerçekleşmekte olan e-ticaret iş modeli olarak karşımıza çıkar. Tüketicilerin sahip olmuş oldukları ürün, hizmet, konut ve araç gibi mal varlıklarını diğer tüketicilere pazalayabilmesi bu iş modelini tercih eder.

E-Ticaret Paketleri

E-ticaret sayesinde birçok firma dünya üzerinde hizmet verme şansını elde eder. Elektronik ticaret modeli günümüzde web sitelerinin vazgeçilmezi haline gelmiş platformlar arasında yer alır. Firmalar ve işletmeler bu platform üzerinden ürün ve hizmet alışverişi gerçekleştirerek gelir elde eder. Bu platformun bir diğer avantajı ise firma ve şirketlerin günlük hayatta karşılaşmakta olduğu maliyetlerin düşürmesini sağlamasıdır. Örneğin, normal yaşantımızda yer almakta olan firmalar ürünlerini satabilmek için çeşitli broşür, kartivizit ve reklam ajansları ile anlaşarak bellirli miktarlarda ücret ödemesi gerçekleştirir. E-ticaret siteleri ise firmaların ürün ve hizmetlerini tek bir başlık altında toplayarak dünya üzerinde tanınmasını sağlar.

E-ticaret sitelerinin firmalardan firmalara değişiklik göstermesinin ana sebebi E-ticaret paketleridir. Bu paketler sayesinde her kullanıcı satışa sunacağı ürün ve hizmet içeriğine uygun tasarımlara sahip olur. Bu paketlerin profesyonel web tasarım ajansları tarafından oluşturulması önem arz etmektedir. Çünkü yapısal ve mantıksal çalışmların ileriki zamanlarda sorun oluşturması durumunda web tasarım ajansları ile iletişime geçerek çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra düzenli ve etkili bir yapıya sahip elektronik ticaret siteleri daha fazla müşteri tarafından hit almaktadır.

E-Ticaret Paketleri Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret paketleri web sitemizin ara yüzünü ve arka kısımlarda dönmekte olan bütün çalışmaları kapsama altına aldığından profesyonel, sorunsuz ve arama motorlarına uyum sağlayacak niteliklere sahip olması gerekir. Özellikle de arama motorlarına uyum sağlayacak kodların ve SEO çalışmalarının ışığında e-ticaret siteniz gün geçtikçe önem kazanacak ve tüm dünya üzerinde tanınan bir marka haline gelecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere e-ticaret sitelerinin profesyonel web tasarım firmaları tarafından oluşturulmuş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Profesyonel çalışmalar ile birçok soruna kolayca çözüm bulmanızın yanı sıra prestijli bir tasarıma sahip olma şansını elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Paketleri Fiyat

E-ticaret paketlerinin fiyatları web sitenin içinde barındırmış olduğu özelliklere ve yapısal çalışmalara göre farklılık gösterebilir. Ayrıca web sitelerini oluşturan ve satışa sunan firmalardan da fiyat farklılıkları gözlenebilir. Bizler de siz müşterilerimizin dünya üzerinde hizmet vermeye başlayabilmeniz için çeşitli paketlere ve yönergeler ile karşınıza çıkmaktayız. Her müşterimizin sahip olduğu bütçeye uygun paketler tasarlayarak internet üzerinde sanal mağazalara sahip olmalarını sağlamaktayız.

Neden E-Ticaret Sitesi Yaptırılır?

E-ticaret siteleri günümüzde birçok firma ve şirket tarafından kullanılmaktadır. Bu platform üzerinden ürünlerinizi rahatlıkla dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan internet kullanıcılarına ulaştırabilirsiniz. E-ticaret sitelerinin dünya üzerinde tanınan bir marka haline gelebilmesi için profesyonel çalışmalar sonucunda hizmet vermeye başlaması gerekir. Profesyonel çalışmalar sonucunda e-ticaret sitelerine sahip olmak için ise, web tasarım ajansları ile anlaşmalar sağlayarak bu gereksinimleri tamamlayabilirsiniz

E-ticaret sitelerinin yaptırılmasında en büyük sebep daha çok kullanıcıya erişim sağlamak ve ürünlerin kolaylıkla pazarlanabilmesidir. Profesyonel firmalara yaptırılan e-ticaret siteleri daha profesyonel bir altyapıya sahip olmasından dolayı internet kullanıcıları tarafından daha fazla hit alabilmektedir.

E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

  • Kazançlarınızın Artmasını Sağlar

E-ticaret siteleri firmaların veya şirketlerin kazançlarını arttırarak dünya üzerinde tanınan bir marka haline gelmelerine yardımcı olmaktadır. E -ticaret siteleri Google ve diğer arama motorları sonuçlarındaki çalışmalar sonucunda yer alabilme şansını elde ettiği zaman tüm dünya üzerinde birçok kullanıcı tarafından etkileşim sağlanarak ürün ve hizmetler hızlı bir şekilde pazarlanır.

  • 7-24 Online Olarak Hizmet Sunma İmkanı

E-ticaret siteleri normal yaşantımızda yer alan mağaza ve işletmelerin aksine bütün gün hizmet verebilme özelliğine sahiptir. Bu durum müşterilerinize bellirli vakitlerin dışında her dakkika ve her saniye hizmet verebilme şansı doğurur. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan saat dilim farklarından dolayı oluşmakta olan sorunlarda bu platform sayesinde çözüme kavuşur.

  • Giderlerin Düşürülme Fırsatı

Sanal mağazaların dışında günlük yaşantımızda sık sık karşılaşmakta olduğumuz firmalar çoğu zaman maliyetler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Elektronik ticaret işlemlerinde ise tek bir ödeme gerçekleştirerek uzun süreler hizmet verebilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük yaşantımızda yer alan firma ve şirketlerin yer bulma, kira, çeşitli faturalar ve depolama sıkıntısı e-ticaret sitelerinde görülmemekte ve kısa sürede tüm dünya üzerinde hizmet vermeye başlamaktadır.

  • Geniş Satış Ağı

E-ticaret siteleri sayesinde sadece bellirli bölgelere ürün ve hizmet pazarlanmasının yanı sıra tüm dünya üzerinden de pazarlamaların gerçekleşmesi sağlanır. Bu platform sadece belirli ürünleri içerisinde barındırmakla kalmaz. Çeşitli ürünleri ve hizmetleri de aynı anda içerisinde barındırarak değişik kitlelere de ulaşmak mümkündür.