Sosyal Medya Yönetimi | Sosyal Medya Yönetimi Nedir

Sosyal Medya Yönetimi

Markanızın kurumsal desteği Acarnet Sosyal Medya yönetimi ile her zaman yanınızda

Gündelik hayatımızda büyük yer kaplayan sosyal medya kabul etsek de etmesek de her yerde ve her zaman bizimle birlikte ve bizim bir parçamız haline geldi. Bu mecralarda fotoğraf günlüğü tutuyor, hobilerimizi takip ediyor, ilgi alanlarımızla ilgili paylaşımlar yapıyor, sevdiğimiz görsellere ulaşıyor, bazen genel kültür ediniyor bazense sadece alışveriş yapıyoruz.

Sosyal Medya Nedir?

Bireysel ya da firmalara ait kullanıcıların kendilerine özel sayfalar açarak, kendi ürettikleri paylaşımları sergiledikleri çevrim içi kullanılan bir internet ağıdır. Sosyal medya nedir diye sorulduğunda birden farklı cevaba ulaşılabilir. Bunun nedeni bu sosyal ağın farklı insanlar tarafından farklı amaçla kullanıyor olmasıdır. Öyle ki, kimi alışveriş yaparken, kimisi bilgi ediniyor. Birileri sosyal medya reklamları ile ilgilenirken diğeri sanatçıların ya da çeşitli siyasetçilerin paylaşımlarını takip ediyor.

Hayatımızda oldukça yer kapladığından geniş kullanıcı kitlesine sahip olan sosyal medya kendi içerisinde çok seçenekli olmasından dolayı bir kişiye ait birden fazla sosyal medya hesabı kullanımına olanak sağlıyor. Kişiler buradan kendi sayfalarını kolayca yönetebiliyor ve yine başka sayfalara kolayca ulaşabiliyorlar.

Bahsettiğimiz çok seçenekli sosyal medya nelerdir merak ettiyseniz, aslında bu sorunun cevabını sizler de biliyorsunuz. Kullanılan instagram, facebook, twitter ve benzeri uygulamalar bu seçeneklerin ilk sırasında yer alırlar. Bu mecralarda aktif olarak kullanan kişi sayısı aktif olmayanlara göre çok daha fazladır.

Sosyal Medyanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bahsedildiği üzere bizimle birlikte her zaman ve her yerde mevcut olan, yanımızdan asla ayırmak istemediğimiz bu uygulamalar ister istemez sosyal medyanın avantajları ve dezavantajları konusunu irdelememizi sağlıyor. Avantajları arasında eski arkadaşlıkları devam ettirmemizi sağlaması, üretiyorsak bu üretime katkı sağlaması yer alır. Ayrıca bu alanlar aradığımız ürünleri bulabildiğimiz, ulaşmaya çalıştığımız bilgilerin mevcut olduğu bir ortam haline gelmiştir. Bilinçli kullanıldığında oldukça avantajlı olan sosyal medya bilinçsiz ellere geçtiğinde bu kişileri köreltiyor

Aralıksız takip edilen sayfalardan olumsuz etkilenilmesi, bilinçaltını farklı etkilemesi söz konusu olabiliyor. Sosyal Medya yetişkinlerde yüz yüze görüşmeleri baltalarken, söz konusu kullanıcılar çocuklar olduğunda dezavantajları çoğalabiliyor. Bu nedenle dikkatli kullanımı için çabalamalı ve kullanan çocukların ebeveynleri eşliğinde kullanması sağlanmalıdır.