Web Yazılım | Acarnet Web Yazılım

Web Yazılım

Acarnet Web Yazılım ile firmanıza en uygun yazılım hizmetini veriyoruz.

Kapsamlı Web Yazılım Rehberi

Yazılım: Bilgisayarın kullanılmasını sağlayan ve donanım dışındaki tüm şeyleri ifade eder. Aynı tanımı internet için de kullanabiliriz. Dolayısıyla Web üzerinde yer alan yazılımsal tüm materyaller, Web Yazılım kavramını ifade eder. İnternet iki şekilde işlemektedir. Kullanıcıların görebildiği kısım, yazılımcılar tarafından anlaşılabilir bir arayüz olarak tasarlanır ve kullanıcıların hizmetine sunulur. Sunucularda oluşturulan ve kullanıcılara ileten asıl beyin yazılım ise kodlama dilleri ile oluşturulan kısımdır.

Kodlama ise tüm bilgisayar işlemlerinde olduğu gibi, programlama dilleri tarafından gerçekleştirilir. Tıpkı bilgisayarın anladığı dil olan 0 ve 1 rakamlarında olduğu gibi. Kodlamada 0 ve 1 rakamları kullanıcının anlayacağı şekle büründürülür. Bu da kodlama dilleri ve yazılımları sayesinde olur. Yani bilgisayar ile aramızdaki iletişim vasıtası, kodlama yazılımlarıdır. Web üzerinde de aynı programlar kullanılır. Bu programlar:

Web Yazılım Dilleri Nelerdir?

.Net, ASP, PHP, Java Script, Flash benzeri yazılımlar: HTML yardımı ile hazırlanmış web sayfalarına zengin içerikler ve özellikler sağlamak için kullanılan yazılım dilleridir. Web yazılımın asıl beyni HTML tabanlı yazılımlardır. Bu tür yazılımlar genelde, kullanıcıların internet siteleri ile daha fazla etkileşim sağlamasını amaçlarlar.

Bu yazılımlar sayesinde, internet üzerinden alışveriş yapmak, görüş ve öneri bildirmek, hatta site sahibinin izin verdiği ölçüde içerik eklemek mümkün hale gelmiştir.

HTML Dili: Kullanımı oldukça kolaydır. Web sitesi tasarımı yapan kişilerin, sitede yapmak istedikleri her şeyi yapabilmelerini sağlar. Sayfaların birbirine bağlanabilmesi, görsel ve yazınsal içeriklerin web sayfasında olması gereken yere konumlandırılması gibi işlemlerin yerine getirilmesini sağlar. Ayrıca HTML, arama motorlarına hazırlanılan site hakkında bilgiler gönderir.

Web Tabanlı Yazılımlar

İnternet üzerinden hizmet veren ağ bağlantıları ile sağlanan yazılımlardır. Günümüzde bilgisayar tabanlı yazılımlar yerine, web tabanlı yazılımlar tercih edilmektedir. Nedeni ise web tabanlı yazılımların her yerde değişiklik yapılmasına izin vermesi ve kullanımının pratik olmasıdır. Web tabanlı yazılımlarda tüm işi internet üzerinde bulunan sunucu gerçekleştirir. Kullanıcı ise yalnızca küçük bir kod parçası ile sunucuya dahil olmaktadır. Web tabanlı yazılımlarda haberleşmek için HTTP protokolünden yararlanırlar.

Web Sitesi Yazılımı Nasıl Yapılır?

Web sitesi tasarımının kodlama ile yapılması, sitenin daha sağlam temelli olması ve sonradan yapılacak olan değişikliklerin daha kolay yapılması açısından önemlidir. Web sitesi yazılımı aslında, site tasarımında kodlama dillerinin kullanılmasıdır. Dünyada HTML ve CSS gibi kodlama dilleri yaygın olarak site tasarımında kullanılır.

Üst seviyede web sitesi tasarımı yapacaksanız, Jquery ve Javascript kodlama dillerini de bilmeniz gerekiyor.

Tüm bu dillerde kodlama yaparken, internet sitesinin SEO uyumlu olmasına ve mobil versiyonlarının da hazırlanmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca yönetim panelinin de titizlikle hazırlanması gerekiyor. Web sitesi yazarken, her kod satırının sonuna, kodun ne iş için kullanılacağının yazılması gerekiyor. Eğer böyle yapılırsa, web tasarımını geliştirecek kişiler için de kolaylık sağlanmış olur.

Görsel içeriklerin web sitesinde kolaylıkla kullanılabilmesi için CSS kodlama dili ile hazırlanması gerekir. Görsel materyallerin nerede nasıl kullanılacağı, bu kodlama dili ile mümkün olmaktadır.

Yönetim paneli çoğunlukla, PHP kodlama dili ile hazırlanır. Güvenlik temeli kuvvetli olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir. Açık kaynaklı kodlar içerir ve geliştirilebilir özelliklere sahiptir.

Tüm kodlama işlemlerini tamamladıktan sonra, en son aşama web sitesinin yayınlanmasıdır. Yayınlanma aşamasının oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Web Yazılım Geliştirme

İşletmelerin ihtiyacı olan site özellikleri farklıdır. Nedeni ise işletmelerin faaliyet alanlarının farklı olmasıdır. İhtiyaca yönelik olarak çözüm üretebilmek adına, farklı site tasarımlarının yapılması gerekir. Web yazılım geliştirme ise farklı sitelerin hazırlanması için gereken bir enstrümandır.

Kodlama ile hazırlanan web sitelerine, yine kodlama ile bazı özelliklerin eklenmesi işlemidir. İnternet siteleriniz için yapılmasını istediğiniz değişikleri, web yazılım geliştirme hizmeti veren firmalar yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Yazılım geliştirme için mutlaka profesyonel firmalardan yardım almalısınız. Nedeni ise işe tam olarak hakim olmayan kişiler, sitenin kod yapısını bozabilir ve siteyi kullanılmaz hale getirebilirler.

 

Web Mobil Yazılım

Günümüzde insanlar zamanlarının en az 2 saatini cep telefonu başında geçiriyorlar. Bu durum, cep telefonlarında görünür olmanın ve reklam vermenin önemini artırmıştır. Artık firmaların birçoğu mobil telefonlarda ve tabletlerde de görünür olmak için para harcıyorlar. Bu yüzden, mobil uygulama geliştirme sektörü gün geçtikçe daha da büyüme potansiyeli  sergiliyor.

Mobil yazılım ile internet sitesinin mobil uyumlu olması arasında fark var. Şöyle ki: internet sitesinin mobil uyumlu olması, sitenin cep telefonu ve tabletlerde de görünebilmesini sağlıyor.

Mobil yazılım ise firmanın yaptırdığı ve internet sitesinden hariç olmak üzere, kullanıcılarla iletişime geçtiği ayrı bir program olarak yer alıyor.

Android işletim sisteminde mobil uygulama kodlayabilmek için EClipse ve Android Studio gibi programların kullanılması gerekiyor. Apple firmasına ait işletim sistemi olan iOS’da mobil uygulama hazırlayabilmek için ise XCode isimli programın bilinmesi gerekiyor. Bu programlar yardımıyla hazırlanan mobil uygulamalar, Google Play ve Apple Store başvuruları yapılarak yayına alınıyor.

Apple Store ise uygulama yayınlama konusunda katı kurallara sahip. Bu yüzden Apple Store üzerinde daha az uygulama yer alırken, Google Play üzerinde daha fazla uygulama görüyoruz. Üstelik Google Play mağazasında yer alan uygulamaların birçoğuna ücretsiz olarak sahip olabiliyorsunuz.

Web Yazılım Freelance mi yoksa Web Yazılım Şirketleri mi?

Freelance olarak hizmet veren kişilerle çalışmak kolay ve daha az maliyetli görünse de, aslında durum hiç de öyle değildir. Nedeni ise Freelance olarak çalışan kişinin yalnızca sizin işinizi değil, başkalarının işini de alması ve zamanı çoğu zaman verimli kullanamamasıdır. Çoğu zaman yaşanan gecikmelerin ve sorunların kaynağında bu durum yatmaktadır. Üstelik Freelance olarak çalışan kişiler ile sözleşme yapamazsınız ve gider olarak kullanabileceğini fatura gibi belgeler de alamazsınız. Ciddi bir sorun karşısında işinizi yarım bırakma gibi riskler de mevcuttur.

Web yazılım firması ile çalıştığınızda, sözleşme yaparsınız ve işiniz artık firmanın güvencesi altındadır. Üstelik gider olarak gösterebileceğiniz fatura alma da cabasıdır. Yani ilerleyen zamanlarda herhangi bir sorun yaşandığında, sözleşme fatura ile zararınızı giderebilirsiniz. Üstelik web yazılım firmaları ile sorun yaşama riskiniz neredeyse yok denecek kadar azdır. Birçok yazılım firması, bünyesinde profesyonel yazılım uzmanı çalıştırır. Yani işinizle bir kişi değil, birden fazla kişi uğraşır ve kısa sürede işi size teslim ederler.

Web Yazılım Uzmanlığı Nedir? Web Yazılım Uzmanı Ne İş Yapar?

Web sitesi tasarımında, kodlama dillerini kullanabilen kişilere verilen isimdir. Web yazılım uzmanlığı günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Yapılabilecek en zor işlerden bir tanesi olduğunu belirtelim. Kod yazmak büyük bir sabır işidir ve kod yazan kişinin aynı zamanda meraklı ve araştırmacı bir yapıya sahip olması gerekir. Peki ama web yazılım uzmanı neler yapar? Gelin maddeler halinde web yazılım uzmanının görevlerini sıralayalım:

 • HTML, CSS, JavaScript ve diğer kodlama dillerine hakim olması gerekir.
 • Çalıştığı kişiler ile ortak çalışmalar yapar. Genelde Proje bazlı çalışır.
 • Daha önceden kurulmuş olan sistemlerin yazılım ihtiyacını giderir.
 • Hazırlamış olduğu yazılımı geliştirir ve ilgili sistemlere entegresini sağlar.
 • Firmalar ya da kişiler için kod yazmak, uygulama hazırlamak ve geliştirmek.
 • Hazırladığı yazılımları test etmek ve eksik ya da hatalı yer varsa düzeltmek.
 • Çalıştığı kişilerin internet sitelerinde ya da sistemlerinde yer alan bilgileri yedeklemek ve güvenli bir şekilde saklamak.
 • Veri tabanı programları hakkında bilgi sahibi olmak.
 • Firma ya da kişiler adına, kullanıcı adı ve şifre oluşturmak, gerektiğinde ise bu bilgileri güncellemek.
 • Hazırlamış olduğu yazılımlarla ilgili detaylı raporlar hazırlamak ve analiz yapmak. Gerektiğinde ise yazılımda geliştirmeler yapmak.
 • Çalıştığı kişilerden gelen talebe göre yeni yazılımlar hazırlamak ve bu yazılımları test etmek.
 • Özelliklere kurumlara hazırlamış olduğu yazılımla ilgili hizmet içi eğitim vermek.

Görüldüğü üzere, web yazılım uzmanın sorumlulukları oldukça kapsamlıdır. Günümüzde ise profesyonel anlamda bu işi yapanların sayısı oldukça azdır.

Web Yazılım Yapan Firmalar ve Özellikleri

Web yazılım hizmeti alacaksanız, hizmet aldığınız firmanın özelliklerini iyi bilmeniz gerekir. Her ne kadar firmaların farklı kalite ve hizmet özellikleri olsa da, temel kriterleri barındırması gerektiğini belirtelim. Bu kriterler:

 • Tasarım yaptıracağınız firmanın referanslarının çok ve sağlam olması gereklidir. Yani daha önceden birçok başarılı çalışmaya imza atmış olması en önemli kriterlerdendir.
 • Hizmet alacağınız firmayla mutlaka sözleşme yapmalısınız. Firmanın sabit telefon ve adres bilgileri de olması gerekir.
 • Web yazılım firmasında yer alan personelin uzmanlık alanını araştırmanız gerekir. Genelde web yazılım firmaları bünyelerinde birkaç yıllık tecrübeye sahip personel bulundurur.
 • Birçok firma hizmetlerini paketler halinde sunarlar. Firmaların sitelerinde yer alan paketleri inceleyerek, bütçenize uygun olanını seçebilirsiniz.
 • Web tasarım firmaları yaptıkları çalışmalar hakkında sizlere detaylı rapor sunmalıdırlar. Ayrıca analiz çalışması da yaparlar.

Olarak sıralanabilir.

Web Yazılım Dilleri, Web Tasarımında Kullanılan Diller

Dünyaca ünlü bilişim firmalarının ürettiği kodlama dilleri sayesinde, web tasarımda dahil olmak üzere, birçok program ve yazılım üretilebiliyor. Web tasarımında ise kullanılan birçok programlama dili bulunuyor. Bu diller:

C# Kodlama Dili:

Microsoft firması tarafından hazırlanan Visual Studio programı içerisinde yer alan kodlama dilidir. Orta seviyeli dil kategorisindedir. İstenilen birçok uygulama bu dil sayesinde yazılabilir ve kullanımı ise oldukça basittir.

ASP Programlama Dili:

Bazı durumlarda, HTML ve PHP gibi yazılım dilleri, web sitesi tasarımında işe yaramayabilir. Bu durumda devreye ASP programlama dili girer. Genelde Forum uygulamaları ve ziyaretçi defteri gibi uygulamalarda kullanılır.

PHP Programlama Dili:

Web tabanlı çalışan programlama dillerinden bir tanesidir. Genelde düzenleme ve geliştirme için kullanılır. Arka planda işleyen görevlerde bir sorun yaşandığında devreye PHP programlama dili girer.

XML Programlama Dili:

Birbirinden farklı yazılım dillerini bir arada tutmaya yarayan programlama dilidir. Farklı programlar ile hazırlanmış olan yazılım dillerini, uygulamaya tanıtmak için kullanılır.

Java Programlama Dili:

Kullanımı kolay olan dillerden bir tanesidir. En çok da mobil uygulamaların yazımında kullanılır. Gerekli ortam sağlandığında, bağımsız olarak birçok platformda kullanılabilir. iOS, Linux, Windows, MacOs ve Android gibi işletim sistemlerinde sorun çıkarmadan çalışabilir.

Objective-C Programlama Dili:

Apple firmasının geliştirmiş olduğu iOS işletim sistemi için kullanılan programlama dilidir. Genelde mobil uygulamaların oluşturulmasında kullanılır. Öğrenmesi kolaydır ve C programlama dili ile benzerlik gösterir.