Web Tasarım

Web tasarım en önemli yeniliklerden birisidir. Acarnet ile sizde bu yeniliğe sahip olabilirsiniz.

Web Tasarım Nedir?

Kurumların ya da kişilerin tanınmak amacıyla, internet tarayıcılarına uyum sağlayacak biçimde ve arama motorlarında bulunabilecek şekilde hazırlanan tasarımlardır. Web tasarım kısa tanımı bu şekilde olsa da, tasarıma etki eden birçok detay bulunmaktadır. Tasarımın internet tarayıcılarına uyumlu olarak hazırlanması için HTML kodlama diline çevrilmesi gerekir. Bu işlemi de uzman Web master denilen kişiler ya da web tasarımcıları gerçekleştirir.

Neden Web Tasarım Yapılmalıdır?

İnternet günümüzde hiç olmadığı kadar etkilidir. Özellikle ticari ve bireysel faaliyetlerin çoğunluğu, internet üzerinden yürütülüyor. Yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde ticaretin %80’i internetten yapılıyor. En önemlisi de insanlar, bilgiye hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde erişebiliyorlar. İşte tüm bu unsurlar, internet sayesinde gerçekleşir. İnterneti oluşturan yapıtaşları ise web siteleridir. Web siteleri, içlerinde barındırdıkları içerikler ve bilgilerle, iletişimi ve etkileşimi mümkün kılmaktadır.

Etkili bir Web tasarımı ise internet üzerinde insanların etkileşim halinde olmasını ve insanların ihtiyacı olan bilgileri almasını sağlar.

Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Web standartlarını sağlamakta olan sayfalar birçok kullanıcıya aynı anda erişim imkanı sağlanır. İyi bir internet sitesine sahip olmak için herşeyden önce web sitenin arayüzünde kullanılmakta olan programlama altyapısı, renkler, resimler ve menüler kullanıcı dostu olması gerekir. Web sitelerinin özgün içeriklere ve altyapılara sahip olması birçok internet kullanıcısının sitenizi ziyaret etmesini sağlar.

Erişim Hızı;

İnternet kullanıcıları tarafından belkide en dikkate alınan konu site erişim hızıdır. Sitenin link adresine tıkladıklanması sonucunda uzun süreler yükleme ibaresi ile karşılaşan kullanıcılar web sitesini kapatarak diğer sitelere yönelmektedir. Site açılma ve site içerisinde bulunan araçlarınızın hızlı bir şekilde kullanıcılara aktarılması ziyaretçi kitlenizin artmasını sağlamasının yanı sıra site içerisinde kalma süresinde arttıracaktır.

Kolay Erişim;

Web sitesinde bulunan içeriklerin ve bileşenlerin kullanıcıların rahatlıkla ulaşabileceği noktalara konumlandırmak sitenizin ziyaretçi sayısını oldukça arttıracaktır. Site içerisinde yardımcı araç ve arama motorlarından da yararlanarak ziyaretçilerinizin bulmak istedikleri veriye en hızlı yoldan ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Sitenizde yer verdiğiniz çeşitli araçların arasında boşluklar kullanmak da sitenizin kolay erişime sahip olmasını sağlayarak ziyaretçileri memnun kılar.

Dikkat Çekme;

Kullanıcıların sitenizde etkileşimde bulunmasını sağlamak için çeşitli özellikler kullanmanız gerekir. Bu özellikler arasında en etkili çözümler çeşitli resim ve renklerden yer alır. Sitenizin çeşitli bölgelerine eklemiş olduğunuz dikkat çekici başlıklar da kullanıcıların bu alanlara yönelmesini sağlar.

Güvenilir Olması;

Özellikle de günümüzde internet siteleri üzerinden satışa sunulmakta olan ürün ve hizmetlerin güvenilir olup olmaması kullanıcıların dikkatini çekmektedir. İnternet kullanıcılarının siteniz üzerinde duyabileceği güvensizlik duygusu ürün ve hizmetlerinizin pazarlanabilmesini olumsuz yönde etkiler. Bu durumu ortadan kaldırmak için sayfalarınıza müşteri yorumları, canlı destek ve onay belgelerinizi yerleştirerek güven ortamı yaratabilirsiniz.

İçerik;

İnternet kullanıcılarının siteniz içerisinde aramış olduğu konu başlıklarının sayfalarınızda yer alan içerikler ile uyumlu olması gerekir. Kullanıcılar aramış oldukları başlık çerçevesinde içerikleri kontrol eder. Bu nedenle sitenizde yer vermiş olduğunuz başlıklar ile ilgili içerik yazıları yerleştirmeniz, kullanıcıların site içerisinde uzun zamanlar geçirmesini sağlar. Bunun dışında eklemiş olduğunuz metinlerin uzun olmamasına ve dikkat çekmesini sağlayarak site içerisinde kalma sürelerini daha da arttırabilirsiniz.

Web Tasarıma Neden İhtiyaç Duyulur ?

Web site, günümüzde internet teknolojilerinde firma ve şahısların vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İnternet ortamında yer edinen birçok kişi ilerlemekte olduğu hedefe daha hızlı bir şekilde ulaşmaktadır. Bu hedefler arasında yer alan, dünya üzerinde pazarlama şansını elde etme adımları web siteleri sayesinde çok kolay bir hal alır. Başarılı bir çalışma sonucunda firmalar ürün ve hizmetlerini dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan internet kullanıcılarına daha hızlı ve kolay bir şekilde iletebilmektedir. Bu durum web sitesine sahip olan kişilerin, sektörde de bir adım ileride olmalarına olanak sağlamıştır.

Web sitesi yaptırmanın diğer avantajlarını da aşağıda bulunan yazımız ile sıralayalım;
 • Firmaların internet üzerinden satışa sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerin dünyanın çeşitli bölgelerine eşit seviye de ulaştırılmasını sağlar.
 • Web tasarım yaptırmak firmaların dünya üzerinde bir imaja sahip olmasını sağlar.
 • Başarılı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan web siteleri firmaların daima yeniliklerden haberdar olmalarını sağlayarak güncel bir prestij yaratır.
 • Web siteniz üzerine yerleştirmekte olduğunuz çeşitli reklamlar ve yönlendirmeler sayesinde müşterilerinizin diğer ürünlerinize de göz gezdirmesini sağlayabilirsiniz.
 • 7/24 açık bir yapıya sahip olması nedeni ile özellikle e-ticaret sitelerinin müşteriler tarafından herhangi bir vakit içerisinde alışveriş de bulunmalarını sağlar.
 • Google, Yandex ve diğer arama motorlarında yer alma şansını elde ederek tüm dünya üzerinde hizmet verebilirsiniz.
 • Web siteniz üzerinden satışa sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgileri kullanıcılara en kolay yoldan aktarabilirsiniz.
 • Profesyonel web tasarım çalışmaları firmanızında profesyonel bir yapıya bürünmesine yardımcı olur.
 • Web siteleri sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar üzerinden değil tüm cihazlar üzerinden de ulaşılabilir olduğundan müşteri potansiyelini arttırır.
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile uyumlu bir şekilde çalışabilmesi
 • Web siteleri firmaların internet üzerinde barınmalarını sağlamasının yanı sıra bu ortam üzerinden ürün veya hizmet pazarlayabilmelerine de olanak sağlamaktadır. Sadece firmalar tarafından kullanılmayan web siteleri çeşitli eğitim kurumları, sağlık sektörleri, devlet kurumları tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Web siteleri günümüz teknolojileri ışığında her firma ve kuruluşun internet ortamında yer sahibi olmalarını sağlayarak kendi kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılanmasında yardımcı etken olarak görülebilir.

Web Tasarım Uzmanı Kimdir?

Şahsa ya da firmaya ait internet sitesini tasarlayan kişiye ya da firmaya, web tasarım uzmanı adı verilir. Web tasarım uzmanı:
 • Kişilere ya da firmalara, web tasarım hizmeti sunmak,
 • Tasarımlarının güncel olmasını sağlamak,
 • Sitenin güvenliğini sağlamak, test etmek,
 • Tasarım hazır olduğunda yayına almak,
 • Müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri ya da değişiklikleri yapmak,
 • İnternet sitesi için içerik sağlayıcı belirlemek ve gerektiğinde içerik sağlayıcılara hizmet içi eğitim vermek,
 • Kurumsal kimliğe sahip olan firmalardaki birimlere ftp adresi ve web alanı oluşturmak gibi

Görevleri yerine getirir.

Web Tasarım Nasıl Öğrenilir?

Profesyonel anlamda site tasarımı için HTML ve CSS gibi kodlama dillerinin bilinmesi gerekir. İyi bir yazılım bilgisine de ihtiyaç vardır. Tabi ki bu iki kodlama dilini öğrenmek yeterli olmayacaktır. Ayrıca, PHP ve MYSQL programlama dillerinin de öğrenilmesi gerekecektir.

Hazır bir web sitesi tasarımı öğrenmek için ise sıkı bir araştırma ve merak duygusu yeterli olacaktır. Hazır şablonlarda yapılacak olan değişikliklerin tam olarak yapılabilmesi için şablonların yapısının anlaşılması gerekir. Mesela sitenin herhangi bir yerine nasıl metin yerleştirileceği ya da görsel öğelerin site de nasıl kullanılacağının bilinmesi gerekir. Wordpress tabanlı site şablonlarında sizi yönlendirecek seçenekler ve menüler mevcuttur. Anlamadığınız kısımları, internette araştırarak bulabilirsiniz. Zaten internette birçok doküman kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Web Tasarım Ajansları: Profesyonel Yardım

Bilişim sektörünün en önemli kuruluşlarından bir tanesi, belki de Web Tasarım Ajanslarıdır. İnternet dünyasının giderek karmaşıklaşması, beraberinde daha kapsamlı ve profesyonel yaklaşımlarında doğmasına yol açmıştır. Günümüzde gerek internet dünyasında olsun, gerekse bilim dünyasında olsun, herhangi bir işin ya da buluşun yapılabilmesi, tek bir kişiye değil, profesyonel anlayışa sahip ve tam donanımlı bir ekibe bağlıdır. İşte Web Tasarım Ajansı tam olarak, internette yer alan web sitelerinin daha iyi olmasını sağlar. Bünyesinde bulunan ve birbirinden farklı yeteneklere sahip olan personeller, daha iyi sonuçların alınabilmesini sağlar.

Tabi ki tek başına internet sitesi tasarımı yapıp işletmesini sağlayan kişiler vardır. Ancak iyi bir site meydana getirmek ve sitenin işleyişinin sürekli hale getirilmesi için yeterli değildir.

Web tasarım ajansları tam olarak:
 • Sosyal medya hesaplarının oluşturulması ve reklamlarının yapılması,
 • Kurumların kimlik tasarımlarının gerçekleştirilmesi,
 • Sosyal medya yönetiminin profesyonel bir anlayışla gerçekleştirilmesi,
 • Dijital reklamların oluşturulması ve takip edilmesi,
 • Grafik başta olmak üzere, internet sitelerinde kullanılan her türlü içeriğin oluşturulması ve düzenlenmesi,
 • Katalog tasarımlarının yapılması,
 • Banner denilen ve internet sitelerinde şerit halde bulunan reklamların oluşturulması,
 • Google Adwords reklamlarının oluşturulması ve takip edilmesi,
 • SEO ve SEM çalışmalarının yürütülmesi. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında içerik sağlayacak kişilerin koordine edilmesi,
 • Kurumlar için oldukça önemli bir yere sahip olan Logo tasarımının gerçekleştirilmesi,
 • Web sitelerinin tasarımının gerçekleştirilmesi,
 • Web sitelerinin yazılımsal olan işlemlerinin yapılması ve sürekli olarak denetim altında tutulması,

Gibi işlemleri yerine getirirler.

Web tasarım ajansı, aynı zamanda dijital reklam ajansı olarak da adlandırılır. Reklam tabi ki bu işin tek bir boyutudur. Ama esas olan web sitelerinin olabildiğinde çok kişi tarafından görünür olmasının sağlanmasıdır. Burada devreye, arama motoru girer. Bilindiği üzere, internet üzerinde görünür olmanın en iyi yollarından bir tanesi, arama motorlarında görünür olmaktır. Web tasarım ajansları ise internet sitelerinin, arama motorları kriterlerine uygun hale getirilecek çalışmaların yapılmasını sağlar.

Web Tasarım Temelleri

Tasarım yapmak isteyen kişiler öncelikle, HTML (Hyper Text Markup Language - Zengin metin işaretleme dili) kodlama dilini öğrenmelidir. HTML dili web sayfası oluşturmadaki en temel işaretleme dilidir.

HTML kodlama dili ilk ortaya çıktığında, siyah beyaz televizyon gibiydi. Yapılabilecekler sınırlı olduğundan, günümüzdeki zengin içeriklere sahip internet sitelerinin hazırlanması, bu programla olanaklı değildir. Mesela kodlamayla oluşturulan başlık yazısı, başka bir yerde renk ve tarz olarak gösterilemiyordu. Nedeni ise kodlamanın sınırlı olmasıydı. Stiller, internet sitelerinin daha güzel görünmesi ve verimlilik için önemliydi. HTML 4.0 sürümünün ortaya çıkmasıyla, stil sorunu da büyük ölçüde çözülmüştü. Ancak yine de büyük bir sorun vardı. Basit bir stil oluşturmak için bile, birçok kod yazmak gerekiyordu. Bu da yorucu ve dosya yükünü artırıcı bir işti.

Bu noktadan sonra devreye CSS adı verilen kodlama sistemi giriyordu. CSS (Cascading Style Sheets) stil şablonları anlamına geliyor. Stil şablonları, bu kodlama sistemleri yardımıyla oluşturulabiliyor ve tek bir dosyada, harici olarak saklanabiliyordu. Böylece kod kalabalığı olmadan ve değişiklikler, tek bir sayfadan yapılabiliyordu. HTML ile yapılamayan neredeyse tüm işlemler, CSS kodlamasıyla yapılabiliyor.

Yukarıda anlattıklarımız, Web tasarım temellerinin en önemli olanlarındandı. Bunların dışında:
 • Grafik tasarımı yapılması,
 • CMS entegrasyonu ve
 • Test aşaması gibi

Uygulamaları da web tasarım temelleri arasında sayabiliriz. Test aşaması sırasında iki yöntem izlenir. Birincisi test yapılabilecek alan adı kullanmak. İkinci aşamada ise test yayını bitene kadar sitenin, arma motorlarında görünmesini sağlamaktır.

Web Tasarım Destek Hizmetleri

Kurumsal olarak faaliyet gösteren firmalar, internet ortamındaki tüm işlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini isterler. Ticari faaliyetlerinden dolayı yoğun bir şekilde çalışan kurumsal firmalar, web sitesi oluşturma ve sitenin düzenli olarak denetim altında olması da dahil olmak üzere, birçok işin dijital ajanslar tarafından gerçekleştirilmesini isterler.

Kurumsal yapıya sahip olan firmalar, belirli bir düzene ve ekosisteme sahiptir. Herkesin farklı ve belirli bir görevi vardır. Bu şekilde uzun bir süre ayakta kalırlar. Hatta büyük bir firma olmalarını, sanki canlı bir ekosistemmiş gibi olmalarına borçludurlar. Bu nedenden dolayı, dışarıdan aldıkları hizmetleri sunan firmaların da bu yapıda olmasını tercih ederler. Web tasarım ajansları da bu yapıdadır.

Bazı durumlarda ajanslardan kısmi hizmet alınabilir. Mesela web sitesinin belirli aşamalarında tasarım hizmetinin alınması gibi. Ayrıca yalnızca bir web sitesini oluşturmak yeterli değildir. Sürekli olarak sitenin yayında kalması ve olası problemlerin çözülmesi de gereklidir.

Web sitesi yayına alındıktan sonra düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Ayrıca düzenli olarak web sitesini içeriklerle beslemek de gerekir. İşte tüm bu işlemlerin sağlıklı ve düzenli olarak yapılabilmesi için profesyonel tasarım firmalarından destek almak yararlı olacaktır.

Peki, tasarım destek hizmetlerini Freelance olarak çalışan kişilerden alırsanız ne olur?

 • Freelance olarak çalışan kişiler, tıpkı firmalar gibi para kazanmaya odaklı hareket ederler. Bu yüzden birden fazla kişiden ya da firmadan aldıkları işleri, eş zamanlı olarak yürütmeye çalışırlar. Tek başlarına oldukları ve yapacakları iş yükü fazla olduğundan dolayı, çoğu zaman aksaklıklar meydana gelecektir.
 • Bazı durumlarda yapılan hataların geri dönüşü, maliyetli ve zaman alıcı olacaktır. Her ne kadar freelance olarak çalışan kişilere daha düşük ücretler ödense de, uzun vadede bakıldığında yapılan işlemlerin aslında daha pahalı olduğu görülecektir.
 • Web tasarım destek hizmetlerini, ajanslardan aldığınızda sürpriz maliyetlerle karşılaşmazsınız. Paket halinde alacağınız hizmetlerde ne kadar ödeme yapacağınız belirlidir. Yapacağınız sözleşmeler ise alacağınız hizmetlerin belli olmasını ve ödeyeceğiniz miktardan daha fazla para ödemeyeceğinizi garanti eder.
 • Web sitelerinin bakımında ve sürekliliğinin sağlanmasında yapılacak en mantıklı hareket, web tasarım ajanslarından hizmet almak olacaktır. bazı durumlarda yalnızca sitenin belirli bir kısmının düzenlenmesi için Freelance olarak çalışan kişilerden yardım alınabilir.
 • Web tasarım süreçlerinin ardından Acarnet Bilişim sizlerin ileri süreçlerde de siteniz üzerinde yer alan içerikleri ve bazı ayarları değiştirebilmeniz için yönetim paneli eğitiminin ardından şifreler ile birlikte kullanımınıza sunar. Firmamız tarafından kodlanan yönetim panelleri türkçe ve diğer dil destekleri ile her kullanıcının panel üzerinde zorlanmadan değişiklikler uygulamasını sağlar. Yönetim paneli üzerinden gerçekleştirilmeyen veya zorlanılan bölgelerde de firmamız mesai saatleri içerisinde müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
 • Web siteniz üzerinden sizlere ulaşmak isteyen kullanıcılar veya sizlerin müşterileriniz ile iletişime geçebileceğiniz durumlarda firmamız tarafından Ücretsiz Mail desteği bulunmaktadır. Sitenizi bizlerden teslim alırken ücretsiz olarak sizlere sunulan Outlook kurulumu ve mail imzası sayesinde gereksiz maliyetlerden de kurtulabilirsiniz.
 • Müşterilerimizin istekleri doğrultusunda ilerleyen zamanlarda veya yapım aşamasında profesyonel SEO Hizmeti vererek web sitenin arama motorlarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olmaktayız.
 • Yıl içerisinde gerçekleştirilmesini istediğiniz küçük değişiklikleri ücretsiz bir şekilde uygulayarak web sitenizin daima güncel kalmasını sağlamaktayız.

Bir web sitesinin tamamen bitmiş bir şekilde teslim edilme süresi herkes için farklılık gösterir. Yani kesin bir süre vererek bitirilir diyemeyiz. Web sitenizin gereksinimleri ve istekleriniz açısından farklılık gösterdiği için farklı zamanlarda sonuçlanacaktır. Ayrıca tamamen bitmiş bir web siteyi verdiklerinde beğenmezseniz, değişim isterseniz güncellemeler de olacaktır. Bu güncelleme de size teslim için zaman açısından uzayacaktır.

Bunların yanı sıra nasıl bir web sitesi yaptırdığınız da önemlidir. Mesela özel web tasarımı mı yoksa hazır şablon tasarımları mı tercih ediyorsunuz? Eğer özel tasarım web sitelerini tercih ederseniz yapımı çok daha fazla uzun sürecektir. Çünkü her şey sıfırdan planlandıktan sonra yapım aşamasına geçiliyor. Hazır şablon tasarımlar ise özel web tasarımlarına göre daha az zamanda bitiş gösterecektir.

Bir web sitesinin yapılması için bazı aşamalar gerekmektedir. Bu aşamalar sırası ile yapılınca doğru bir web sitesi yapım süreci geçirmiş oluruz. İlk aşamamız teklif aşamasıdır. Müşteri ile tasarımcı istenilen işe göre bir teklif sunar ve anlaşma yapılır. Sonrasında projelendirme aşamasına geçilir. Bu aşamada web sitesinin detayları planlanır. Sayfa sayısı, içerik ve form bilgileri not edilir. Müşteri kullanılacak olan ögeleri tasarımcıya verir ve nasıl kullanılacağı konuşulur. Ardından tasarım aşamasına geliyor sıra. Projelendirmede konuşulan bütün taslaklar tasarıma hazırlanır. Sitenin iç ve dış görünüş tasarımları hazırlanır.

Tasarım, müşterinin istekleri üzerine tasarlanır ve logo gibi müşterinin verdiği ögeler yerlerine yerleştirilir. Artık yazılım aşamasına geçmekteyiz. Yazılımsal olarak dinamik bir site yapmak istiyorsanız, kodlama yaparak paneller hazırlayabilirsiniz. Ve son aşamamız: Test süreci. Test sürecinde site müşteriye atılır. Müşteri bütün kontrollerini gerçekleştirir. Eğer düzenlenmesi gereken bir yer varsa düzenlenir veya müşteri tamam derse, site müşteriye teslim edilir.

Günümüzde internetin önemi bilinmektedir. İnsanlar günün büyük bir bölümünü telefonuna ve internetine ayırmakta. Bir ürün almak istediklerinde öncelikle internetten araştırma yapıyor ve en uygununu seçip sipariş veriyor. Dolayısıyla markaların e-ticaret ortamında bulunmaları şart. Çünkü markaların rakipleri çok fazlalaştı ve bu rekabet artık sanal ortamda da kendini belli ettiriyor. Eğer bir e-ticaret siteniz var ise bu zamanda kesinlikle bir web sitesi yaptırmalısınız. Çünkü eski zamanlardaki gibi topluluklara verilen reklamlar ile kendinizi tanıtamıyorsunuz. İnternet kullanıcıları çok fazla olduğu için popülerlik ve tanınırlık artık internet üzerinden belirleniyor. Ticari alanda bir çalışmanız olacaksa bir e-ticaret sitesi yaparak kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede kendinizi tanıtmış ve ürünlerinizin satışını attırmış olursunuz.

Siz daha çok blog yazıları ile ilgileniyorsanız, bir blog site kurmanız yazılarınızın okunmasını sağlayacaktır. Dergi ve gazeteler bile artık internet üzerinden kendi sayfalarında yayımlanmakta. Bir web sitesi hazırlamak işlerinizi her yönden kolaylaştıracaktır. Eğer bu web sitesini de doğru ve güzel bir şekilde yürütürseniz çok güzel işlere imza atabilirsiniz.

Web tasarım; sizin şirketinizin sanal ortamdaki yansımasıdır. Tabii bireysel olarak da kişiliklerinizi yansıtan sanal bir yoldur. Web tasarımı, sizin için internet alemindeki yardımcınızdır. Bir markanın kendine özgü bir görüntüsü vardır. Böylece sanal dünyada gezinen müşteriler sizin markanızı yakından tanıyabilmek için web sitenizi ziyaret edecektir. Ticari olarak internete atılım yaptığınızda sizi temsil eden şey web siteniz olacaktır.

Tasarımı sizi markanızı anlatmalıdır. Web sitenizi kendiniz için özel olarak da tasarlayabilirsiniz. Web tasarımın bazı unsurları vardır. Web tasarımı; belirgin bir düzenden, özenle seçilmiş renkler, dikkatlice ve stratejiksel olarak hazırlanmış içerikler ve bilgilendirici ve kolay anlaşılır grafiklerden oluşmaktadır. Algısal olarak hitap edilen kitleye göre farklılık gösterir. Eğer çok özel bir iş ortaya çıkarılmak istenirse, özel web tasarımları da kullanılabilir. Yani kendiniz, sıfırdan başlayarak bir web tasarımı hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle hazır tasarımın ve özel tasarımın ne olduklarını bir öğrenelim. Hazır tasarımlar, web siteniz için oluşturabileceğiniz kolay tasarımlardır. Hazır olarak şablonlar halinde internet üzerinden satın alınılır. Sizin web siteniz için hazır alınan tasarım geliştirilir veya sizin tercihleriniz sonucu değişim görür. Böylece tasarımınızı web sitenize uyarlayabilirsiniz. Özel web tasarım ise, tamamen size özel olan, sizden başka kimse, renk değiştirerek bile alamayacağı tasarımlardır. Çünkü sıfırdan bir web tasarımına başlıyorsunuz ve özel web tasarımınızı kendiniz şekillendiriyorsunuz. Her şey size ait oluyor. Tasarımınızın bitmesi sonucu yapılan tasarımın patentini siz almış oluyorsunuz.

Aralarındaki en büyük fark yapılış zamanı ve maliyetidir. Hazır web tasarımlarında az bir zamanda tasarımı ve içeriği bitirerek teslim edebilirsiniz. Maliyeti ise pek fazla değildir (tabii yapılan web siteye göre değişir). Ancak özel web tasarımlarında tasarlama ve projelendirme aşamaları çok uzun sürmektedir. Sürekli olarak kontrol edilmelidir. Dolayısıyla maliyeti de (özellikle hazır tasarıma göre) çok daha fazladır.

Tıpkı web sitenin teslim edilme tarihi gibi fiyatı da değişiklik gösterebilir. Maliyet, yaptırdığınız yere göre de değişebilir. Eğer kendiniz yaparken ne kadara mâl olur diye soracak olursanız da kullandığınız yardımcı programlara göre de değişiklik gösterecektir. Üyelik almak istediğiniz yerlerden de üyelik ücretlerini hesap ederseniz, maliyeti ancak ortaya çıkacaktır.

Başka bir web site tasarımcısına yaptırmak istiyorsanız, komisyon da alacaktır. Ancak web site yapımı hakkında hiçbir fikriniz yok ve kendinizi yeterli görmüyorsanız, bir web site uzmanından yardım almanızı öneririm.

Özel web tasarım; web sitenizin görünümü için yapılan özel tasarımlardır. Hazır şablonlar yerine sizin için özel tasarlanan tasarımlar kullanılır. Şirketiniz veya sizin için özel olarak tasarlanır. Özel tasarımlarda siz müşteriler öncelikle beyaz kâğıda bir çizim yaparsınız ve renklendirmeleri söylersiniz. Özel Web tasarımcısı da sizin çiziminizi geliştirerek dijital ortamda projelendirir. Böylece kullanıma hazır olur. Hazır web tasarımlardan farklı olarak size özel olur ve proje bitiminde tasarımın patentini siz alırsınız. Böylece sizden başka kimse bu tasarımı sizden izin almadan kullanamaz. Değiştirmeler de yapamaz.

Hazır şablon web tasarımları, özel tasarım web tasarımlarına göre çok daha kolaydır. Hazır şablonlar ile evde siz de bir web sitesi hazırlayabilirsiniz. Öncelikle, adında da geçtiği gibi hazır şablon tasarımlardan oluşmaktalar. Yani hazır bir taslağı alıp, içini doldurmuş olacaksınız. İnternet üzerinden, ücretsiz veya dilerseniz ücretli olarak bulunmaktalar. Sanal alem üzerinden satın alıp bilgisayarınızda bulunduruyorsunuz. Ancak hazır şablonu aldığınız anda web sitenize başlayamıyorsunuz. Öncelikle bir host ve domain almanız gerekmekte. Daha sonrasında gerekli bilgileri doldurarak web site tasarımınıza başlayabilirsiniz. Hazır şablon web tasarımları, özel web tasarımlarına göre göre hem daha uygun hem de daha çabuk hazırlanabiliyor.

Son Yazılar

Sizlerle her konuda bilgi paylaşıyoruz.

Blog