Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarımı Nedir?

Web Tasarımı Nedir?

Web Tasarımı Nedir? Hiçbir şey web tasarımda rastgele meydana gelmez. Her bir öğenin konumu, ziyaret ettiği kullanıcı deneyiminin olabildiğince keyifli olması için uygun şekilde konumlandırılmalıdır.

Tasarım ayrıca içerik ekleme ve yenileme özelliğini de içermektedir.

Size garip gelebilir, ama web tasarımcılar sadece tasarımcı değildir. Bu birçok insanın farklı geçmişlere sahip iş birliğini doğru bir şekilde yapmasını gerektiren çok karmaşık bir süreçtir. Bu yüzden, tasarımcıyla, geliştirici (site geliştiricisi), site kodunda uygun değişiklikleri yapmak için kendisiyle yakın bir şekilde çalışacaktır. Her sayfanın içeriğini yazmak ve zenginleştirmekle sorumlu olacak içerik yaratıcısı, süreç boyunca daima geliştirici ve tasarımcı ile istişare halinde daima önemli bir rol oynayacaktır. Son olarak tasarımcıya, site ve sayfaların arama motorları tarafından “beğenilmesi” için gerekli yönergeleri ve çerçeveleri sağlayacak olan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) gerekmektedir.

Web Tasarımı Neden Bu Kadar Önemli?

Web Tasarımı Nedir? Google gibi bir arama motorunda bir arama yapıldığında, yalnızca arama terimlerini karşılayan web sitelerini listeler, aynı zamanda farklı sıralama ölçütlerine göre arama motoru sonuçları sayfalarında sıralar. Bir web sitesi bu sıralamada ne kadar yüksekse, o kadar fazla trafik alacaktır. En önemli sıralama faktörlerinden biri, sayfanın tasarımından kaynaklanan kullanıcı dostu olmasıdır.

Web Tasarımı Nedir?

 

Bu nedenle, bir web sitesinin ilgili arama terimleri için arama motoru sonuç sayfasında en üst sıralarda yer alması için, kullanıcıya yalnızca aradıkları bilgileri sağlaması değil, aynı zamanda mümkün olduğunca çabuk ve kolay bulmalarına yardımcı olması gerekir. Ek olarak, sözde duyarlı tasarım arama motoru sonuç sayfası sıralamasında da çok önemlidir, bu da sayfanın hangi ekrana görüntülendiğine otomatik olarak adapte olmasını sağlar. Başka bir deyişle, PC’ler, akıllı telefonlar ve tabletlerde iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Son olarak, çok önemli bir faktör, animasyonları ve diğer gereksiz unsurları sayfadan kaldırmak gibi tasarımını çeşitli hareketlerle optimize ederek arttırılabilen web sitesinin yüklenme hızıdır.

Kısa Bir web Tasarımı Sözlüğü

Tarayıcılar

Tarayıcılar esasen internetin “tercümanları” dır. Bize görebilir ve anlayabileceğimiz bir formatta (metin, görseller, vb.) Tercih ederseniz ve gösterirseniz, “makine dilinde” veya kodda bilgi alırlar. En popüler ve popüler tarayıcılar FireFox, Chrome ve Microsoft Edge’dir.

HTML

Temel olarak sitenin kodu ile ilgilidir. Temelde HTML, “bir tarayıcıya bir web sayfasının nasıl görüntüleneceğini” söyler.

CSS (Basamaklı Stil Sayfası)

Tasarımcıların sayfanın renklerini, yazı tipini ve genel düzenini değiştirmesini ve yüksek estetik olmasını sağlar.

Çerçeveler

Temel olarak, geliştiricilerin web sitelerini ve uygulamalarını daha hızlı oluşturmasını sağlayan şablonlar veya yönlerdir. Çoğu zaman, sıfırdan bir sayfa veya uygulama oluşturmak yerine, bir çerçeve seçecek ve istedikleri değişiklikleri yapabilecekler.

Veri Tabanları

Bu, sitenizin ve sayfalarının verilerinin depolandığı yerdir. İki ana biçime sahiptir: Veri girişini ve doğrulamayı kolay ve hızlı kılan sağlam bir yapıya sahip olan SQL ve uygulama oluşturma ve sürdürmede daha fazla esneklik sunan NoSQL.

Front-End

Temel olarak sitenizin ziyaretçilerinizin gördüğü kısımdır. Tarayıcınıza bir site adresi koyarsanız göreceğiniz şey budur.

Back-End

Bu, sunucunuz ve veri tabanınız. İşte siteniz “çıplak” formda, yani bir kod olarak. Başka bir deyişle, Back-End, müşterilerinizin sitenizi gördükleri şekilde görmelerini sağlayan şeydir.

Web Tasarımı Nedir?

Web Siteleri Türleri

Statik Siteler

Web Tasarımı Nedir? Bu siteler temelde birbirine bağlanmış ayrı HTML sayfalarıdır. Ama bu ne anlama geliyor? Basitçe söylemek gerekirse, çok fazla ortak noktası olmayan ve bunlara link vermeyen çeşitli HTML sayfaları oluşturuyorsunuz. Her sayfanın kendi adresi vardır ve temel olarak küçük bir site gibidir. Bu sayfaların her birinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz, ancak sitenin yapısını ve gezinmesini etkileyecek bir değişiklik yaparsanız, her sayfada ayrı ayrı yapmalısınız. Örneğin, tüm sayfalarınızda Giriş sayfanıza bir HOME “düğmesi” koymak istiyorsanız, bunu her sayfada ayrı ayrı el ile yapmanız gerekir.

Statik sayfalar, HTML bilgisine sahip olmasa bile, çok iyi şablonlar olduğu için tasarımı çok kolaydır. Ancak, iyi gezinme özelliklerine ve iyi bir yapıya sahip bir site oluşturmak istiyorsanız, her sayfada ayrı ayrı çalışmanız ve aynı veya en azından diğerlerine benzer hale getirmeniz gerektiği için sıkı çalışmanız gerekir. Ayrıca, bir sayfaya içerik değiştirmek veya eklemek, yani onu yenilemek, çoğu durumda bir uzman yardımı olmadan yapmanın neredeyse imkansız olduğu çok karmaşık bir görev olduğunu kanıtlayabilir. Statik web siteleri internetin ilk yıllarına hükmetti, ancak şimdi çok nadir.

Dinamik Siteler

Dinamik Siteler, ziyaretçinin istediğinde görmek istediği sayfayı oluşturmak için arka uçlarında özel teknolojiler kullanır. Başka bir deyişle, bunlar prefabrik sayfalar değil, gerçek (çok küçük) zamanda oluşturulan sayfalardır. Daha iyi anlamak için, arka uçta belirli Lego tuğlaları olduğunu hayal edin. Bir ziyaretçi bir sitenin sayfasını görmek istediğinde, Ana Sayfayı söyleyin, arka uç teknolojisi ilgili talimatları görür, tuğlaları birleştirir ve sayfayı sunar.

Dinamik sitelerin en büyük avantajı, siteyi oluşturmayı ve yönlendirmeyi çok kolaylaştırmasıdır. Statik siteler için belirtilene benzer bir durumda, bu düğmenin bir kez oluşturulması ve ardından müşteri için oluşturulduğunda her sayfada basitçe görüntülenmesi gerekir. Dinamik Sitelerin bir başka avantajı, özellikle aşağıda bahsedeceğimiz CMS’yi (İçerik Yönetim Sistemi) içeriyorlarsa siteye içeriklerin kolayca yenilenmesini ve içerik eklenmesini sağlamalarıdır. Son olarak, duyarlı tasarım olarak adlandırılan dinamik web sayfaları, herhangi bir cihazda mükemmel görünmeleri için herhangi bir ekrana göre özelleştirilebilir.

Dinamik sitelerin bir dezavantajı varsa, bu, bir siteyi temel alacağınız bir çerçeve oluşturmak çok zaman alan ve zor bir süreçtir. Elbette bu, sıfırdan bir çerçeve oluşturmak için bir uzman işe alarak veya bir şablon satın alarak çözülebilir.

Web Tasarımı Nedir?

Herkese Dost Ve Erişilebilir Web Siteleri Oluşturma İlkeleri

Artık web formatlarını öğrendiğimize göre, açıklığa kavuşturulması gereken bir şey daha var: Kullanıcı dostu olması gerektiğini ve genellikle bilgiye ve içeriğe kolay erişim sağladığını söylediğimizde ne demek istiyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, bir sitenin herkes tarafından erişilebilir olması ve İnternet’i ilk kez kullanan biri tarafından bile erişilebilmesi ve göz atılabilmesi gerekir.

Bu nedenle, erişilebilirlik için 4 ilkenin geçerli olduğunu söyleyebiliriz:

Algı

Bir web sitesinin algılanıp algılanmaması, web ’de gezinirken kullandığımız duyularla ilgilidir. Bazı kullanıcılar bir veya daha fazla duyularında zorluk çekebilir ve bir web sayfasında gezinmek için bazı destekleyici teknolojilere (örneğin bir dikte programı) bağlı olabilir. Bir sitenin tasarımına üç ana anlamda odaklanarak: vizyon, işitme ve dokunma, sitenizdeki bilgilerin tüm kullanıcılar tarafından anlaşıldığından emin olursunuz.

Hile

Bu ilke, ziyaretçilerin bir web sitesine yaptığı hareketler ve eylemler için geçerlidir. Başka bir deyişle, kullanıcıların İnternette gezinme şekilleriyle ilgilidir. Bazı engelli kullanıcılar, internette gezinmek için yalnızca klavyelerini kullanmayı tercih eder.

Böylece kolay kullanım sunan ve herkesin erişebileceği bir site, sadece klavyesini kullanmak isteyenler için bile gezinmeyi kolaylaştırıyor.

Anlayış

Bir site olarak erişilebilir ve iyi tasarlanmış bir site olduğu gibi, nasıl gezileceğini bulamazlarsa ziyaretçiler için hiçbir değeri olmayacaktır. Bu nedenle, bir sitenin tüm işlevleri, ne yaptıklarını açıkça gösterecek şekilde tanımlanmalı ve adlandırılmalıdır. Ayrıca, sitenin daha karmaşık işlevleri hakkında net talimatlar almanız da önerilir.

Uygunluk

Bu ilke, web sitenizin çeşitli teknolojilerle ne kadar uyumlu olduğu ile ilgilidir. Bir site, HTML ve CSS kullanma gibi tüm modern özelliklere uymalıdır, böylece erişmek için kullandıkları bilgisayar veya aygıt türüne bakılmaksızın tüm ziyaretçilerine gösterilebilir.

Seçilecek CMS

Şimdi teori ile işimiz bitti, hadi daha pratik konulara geçelim. Siteniz için bir CMS platformu seçmek, muhtemelen bunun için verdiğiniz en önemli karardır ve maliyeti ve başarı şansını önemli ölçüde etkileyebilir.

Sitemi Kendim Mi İnşa Etmeliyim?

İnternet’te birçok ücretsiz site oluşturma platformu olduğu doğru. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi, bir işletme web sitesi çok önemlidir. Çoğu durumda, bu potansiyel müşterinin bu işletmeyle ilgili ilk teması olabilir. Ayrıca, web sitesinin tasarımı ve yapısı, arama motoru sıralama sayfasında elde edeceği sıralamada çok büyük bir rol oynamaktadır; Büyük bir şekilde aldığı trafiği ve dolayısıyla elde edeceği geliri etkiler.

Web Tasarımı Nedir?

Web sitesi tasarımı ve tasarımı, doğru uzmanlığa sahip bir profesyonel için iyi bir iş olan çok önemli bir iştir. Aksi takdirde, web üzerinde diğerleri gibi görünecek tamamen amatör bir siteye girme olasılığınız yüksektir, bu nedenle işletmenizin benzersizliğini gösterecek ve arama motoru sıralama sayfasında iyi bir şekilde sıralanmayacaktır, dolayısıyla trafiği olmayacaktır.

Bana Ne kadara Mal Olacak?

Bu sorunun cevabı sadece “bağlıdır” kelimesi olacaktır. Web sitesi tasarımı ve tasarımı standart ürünler değildir. Bu, maliyetlerinin her müşterinin ihtiyaçlarına ve isteklerine bağlı olduğu, aynı zamanda web sitesinin türü ve CMS platformunun seçimi gibi diğer faktörlere bağlı olduğu anlamına gelir.

Doğru bir profesyonel, bu ihtiyaçları belirlemenize yardımcı olur ve daha sonra bunlara dayanarak teklif verir. Bu şekilde hiçbir gizli masraf olmadığından ve diğer “iyi baskıların” olmadığından emin olursunuz.

Akılda tutmanız gereken şey, web tasarımının bugünlerde herhangi bir iş için gerekli olduğudur, ancak bu yeterli değildir. Uygun web sitesi tasarımı, bir sitenin trafiğini ve başarısını garanti edecek olanlardan biridir. İşletme web siteniz en önemli varlıklarınızdan biri olacaktır. Bu nedenle, kalıcı değilse de uzun vadeli olumsuzluklardan kaçınmak için onu şansa bırakmama ve deney yapmama tavsiye edilir.

10.10.2019 Güncellendi

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Şirkete Özel Web Sitesi 9 Adımda Nasıl Olmalıdır?

Alanında yetkin olan bir firma web sitesi yaptırmak ister. Bu konuda internet üzerinden araştırma yapar. …

2 yorumlar

  1. Merhabalar Web tasarımı yaparken veya yaptırırken hangi konulara deyinmemiz gerekir?

    • Acarnet Editör

      Mustafa Bey Merhabalar.
      Web tasarım konuları fontlar, css ve html , tablolar, Medya, Ses, Video, Yükseklik ve genişlik gibi konulara değinmeniz sizler için iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir