Mobil Site Tasarımı

Acarnet sayesinde artık siteleriniz her cihaza uyumlu

Bilgisayar haricinde küçük cihazlarda (telefon, tablet vb.) web sitelerinin uyumlu olması bakımından tasarlanarak bu cihazlardan kolay ve düzgün bir şekilde ulaşım sağlama imkânı sağlayan tasarımlara mobil web sitesi tasarımı adı verilmektedir. Bu siteler genel anlamda farklı bir alan adı altında çalışarak bağımsız olarak tasarlanmaktadır. Mobil web tasarımda kolay ulaşım sağlanması ve sadelik önemli bir faktördür. Başarılı bir şekilde mobil tasarım yapıldığında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi ziyaretçi kitlesinin iyi bir şekilde analiz edilmesi olacaktır. Bu kullanıcılar ellerinin altında küçük cihazları ile yolda giderken, otobüsteyken veya seyir halinde iken bir taraftan da web siteleri ziyaret etmektedir. Bu nedenden dolayı mobil web site tasarımı yapıldığında bilgiye ulaşmak kolay olmalı, ziyaretçi site içerisinde rahat gezinebilmeli ve ulaşım açısından hızlı olmalıdır. Mobil kullanıcı ile diğer kullanıcılar arasındaki farklar ve unsurlar göz önüne alınarak başarılı bir mobil site tasarımı yapmak ancak söz konusu olabilir.

Mobil uyumlu web tasarım sayesinde kullanıcılar site içerisindeki yazılara daha kolay bir şekilde ulaşım sağlayarak sadelik doğrultusunda karmaşa içerisinde kendini bulmaz. Bu ise başarılı bir mobil web site tasarımın anahtarı olacaktır. Mobil uyumlu olan bir web site kullanıcıya daima kaliteli bir denemeyim sunmuş olacaktır. Eğer sitede göze hitap eden kaliteli bir görsel kullanılmış ise kullanıcı bundan etkilenebilir. Mobil web site tasarımının diğer bir adı responsive tasarım olarak bilinmektedir. Faydalarından bahsedilecek olursa;

  • Mobil uyumlu siteler kullanıcıların kolay bir şekilde erişim sağlamasını ve web sitede rahatça gezinmesini sağlamaktadır.
  • Oldukça uygun maliyetlerde yapılabilir olduğundan dolayı web tasarım ajansları bu alanda çalışmalarını yoğunlaştırmaktadır.
  • Mobil uyumlu web sitesi eğer kaliteli bir şekilde hazırlanır ise arama motorlarında her zaman tavsiye edilen bir konuma kavuşur. Google başta olmak üzere bütün arama motorlarında daha kaliteli bir kullanıcı deneyimine sahip olduğundan ötürü daima arama sonuçlarında üst sıralara çıkmayı başarır.
  • Mobil uyumlu olan siteler cihaz boyutlarına göre duyarlı olarak ona adapte olabilmektedir. Güncelleme işlemleri tek bir alandan yapılabildiği için ise hem zaman ve hem de para tasarrufu sağlanmış olacaktır.

Cep telefonları ve tabletlerin hızla kullanılmaya başladığı Dünya’da artık internete girişlerde ortalama %67 oranında mobil cihazlar ve tabletlerden girişler olmaktadır.

Kullanıcı Dostu ve Mobil Ziyaretçi

Mesela bir ürün veya hizmete ihtiyacı olan bir kişi, veya önceden sizinle çalışan bir müşteriniz dışarıda cep telefonuyla firmanızın sitesine girdiğinde sitenize kolay ve erişilebilir olmalıdır. Çünkü yapılana araştırmalara göre mobilden arama yapan kişiler genellikle bilgi öğrenmek için değil, firmanın iletişim bilgileri ve referansları, ürünleriniz gibi bazı kısmi bilgiler için sitenizin ziyaretçisi olmaktadır. Bu noktada sizinde siteniz ölçeklenebilir mobile uyumlu ise kullanıcılara daha fazla kolaylık sağlayarak daha fazla olumlu geri bildirimler alabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu

Google arama motoru sitenizin mobil uyumlu olması sebebiyle ziyaretçi sayınız artma eğilimi gösterecektir. Google artık sırlamalarda sitenizin yerini belirlerken sitenizin mobil uyumu olup olmadığını da bir kriter olarak görmektedir.  Mobil uyumlu web sitesi hem kullanıcı dostu, seo, reklam ağları için daha yüksek başarı demektir.

BİLGİ İSTEK FORMU

BİLGİ İSTEK FORMU

Mobil uyumlu web sitesi