Banner Tasarım | Acarnet Web Tasarım | Web Yazılımı | SEO | E-Ticaret

Banner Tasarım

Web sitelernizde acarnet ile artık reklamlar olabilir

Banner tasarımı ile herhangi bir web siteden başka bir web sitesine geçiş yapılabilir. Burada amaç, bir web sitesine reklam verip buradan geçilmesi istenen siteye kullanıcıları geçirmektir.

Banner Nedir?

Banner kısaca internet sitelerinde dikkat çekici bir şekilde oluşturulan büyük, renkli reklam linki olarak tanımlanabilir. Banner tasarımı yapılırken benzer web sitelerine reklam verilir. Örneğin; gıda araştırması yapan biri market zinciri web sitesine yönlendirilebilir veya arama motoruna tişört yazdınız ve bir tişört sayfasına tıkladınız. Burada çıkan banner moda ile ilgili herhangi bir alışveriş web sitesi olabilir.

Banner Kullanım Amacı Nedir?

Banner tasarımıreklam anlamına geldiğinden kullanım amacı da reklam vermedir. Bir web sitesini ziyaret eden internet kullanıcıları o web sitesinde çıkan banner kısmına tıklayarak farklı bir web sitesine geçiş yapar. Bu şekilde istenen web sitesinin ziyaret edilme oranı artar ve amaç gerçekleşir.

Banner Tasarımı Nasıl Yapılır?

Banner tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat edildiği takdirde internet kullanıcıları banner altındaki linki daha sık ziyaret edebilir. 

Öncelikle banner tasarımı ara ara değiştirilmelidir. Aynı görseli sürekli gören internet kullanıcıları bir süre sonra sıkılır ve sayfayı ziyaret etmez. Bu nedenle yaklaşık 10 günde bir banner değiştirilmelidir.

Banner tasarımı sade, açık, basit ve dikkat çekici olmalıdır. Renk seçimi canlı fakat göz yormayacak şekilde, yazı seçimi de anlaşılabilir ve orta büyüklükte olmalıdır.

Banner tasarımında animasyon veya gif gibi hareketli öğe seçimi yapılabilir. Fakat bu durumlarda web sitesi ziyaretçilerinin gözlerinin yorulmaması gerekir. Fazla göz yorucu öğeler bir yerden sonra sıkıcı olmaya başlar ve ziyaretçiyi rahatsız eder. Hareketli banner seçiminde ne çok hızlı ne de çok yavaş bir tercih yapılmamalıdır.

Banner tasarımında bazı yazılar olması zorunludur. Bu yazılar; linki tıklayınız, bu fırsatı kaçırma, dene, hemen satın al gibi müşteriyi linke götürecek reklam alanlarında bulunur.

Banner tasarımı yapılırken istenen renk ve görsel efekt kullanılabilir. Bu tamamen tasarımcının özgünlüğüne ve müşterinin talebine bağlı bir durumdur. Banner tasarımında kesinlikle markanın kimliği, duruşu, yapısı gibi özellikleri kullanıcılara aktarılmalıdır. Yanlış bir algı müşteriyi uzaklaştırabilir.