Banner Tasarım

Web sitelernizde acarnet ile artık reklamlar olabilir

Manşet anlamını taşımakta olup web sitelerde bulunan reklamlara verilen isme banner adı verilmektedir. Web sitelerinde üst ve yan kısımlarda bulunan logo ve reklam gibi ilgi çekici alanlardır. Genelde dikdörtgen ya da kare kutular içinde kullanılmaktadır. Banner kutularında başka web sitelerine ait olan reklamlarda bulunmaktadır. Bu reklamlara tıklandığında kazanç elde edilmektedir. Ya da yönlendirme yapılarak ilgili web sitesinin reklamı sağlanmış olmaktadır. Banner tasarımda ilk izlenim büyük önem taşımaktadır. Giriş kısmında görsel olarak hitap gücünün yüksek olması site ziyaretçilerine yol gösterici özellikte olmalıdır. Tanıtımı yapılmak istenen konu veya ürün hakkında bilgi verilmesini sağlamaktadır.

Tanıtımı yapılmak istenen ürünlerin veya firma dikkat çekici özellikte reklamı yapılmış olacaktır. Kendini göstererek yükseliş göstermek isteyen firmalar adına banner uygulamaları büyük avantaj sağlamaktadır. Artık günümüzde televizyon kullanımında çok internet kullanımı söz konusu olmaktadır ve bu açıdan banner tasarımlar büyük önem arz etmektedir.

Banner tasarım yapılırken özellikle abartılı düzenlemelerden kesinlikle kaçınılması gerekir. Amacın ziyaretçi çekmek olduğu aşikardır fakat sade ve dikkat çekici bir şekilde tasarımın hazırlanması önem taşır. Başka dikkat edilmesi gereken konu ise renk seçimidir. Kullanılan renkler ile marka ve logonun uygun olması önemlidir. Uyum içerisinde sade ve net bir şekilde mesaj verilen banner tasarımı başarılı olacaktır.

Banner tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Tasarımın basit ve sade olmasına özen gösterilmeli, karmaşadan uzak ve yazıların kolay okunabilir olması gerekir.
  • Renkler temayla uyumlu olmalı ve kullanıcıyı çok fazla rahatsız eden renkler tercih edilmemelidir.
  • Animasyon kullanırken aşırıya kaçmamak gereklidir. Animasyonların çok dikkatli bir şekilde seçilmesi düzenli bir şekilde takip edilebilmesi bakımından önemlidir.
  • Marka ve hedef kitlesine uygun bir biçimde tasarlanmalıdır.
  • Banner içerisinde tıkla, satın, fırsatı değerlendir gibi eylem çağrılarının bulunması fayda sağlar.
  • Banner değişimine önem verilmelidir. Çünkü sürekli aynı banner bulunması belirli bir süre sonra sıkıcı olmasına neden olacaktır.
  • İnternet yayınlanacağı mecraya uygun bir şekilde banner tasarımı yapılmalıdır. Pano için tasarlanmış ve devşirme usulü yapılan banner tasarımı çok sağlıklı bir tasarım olmayabilir.
web taarım başvurusu yapın

BİLGİ İSTEK FORMU