Anasayfa / Web Tasarım / Özgün Web Tasarım Çalışması Nasıl Olmalıdır?

Özgün Web Tasarım Çalışması Nasıl Olmalıdır?

Özgün web sitesi hazırlayabilmek için, yaratıcı düşünebilen deneyimli bir ekibe ihtiyaç vardır.

İyi bir web tasarım ekibi, her çalışmaya ilk çalışmalarıymış gibi heyecanla başlar. Bu heyecanın korunması oldukça önemlidir. Çünkü insanlar ancak sevdikleri işlerde başarılı olurlar.

Web Sitesi Dizaynı ve Tasarımın Ahengi

Tasarımda ahengin yakalanması, ekibin uyum içinde çalışmasına bağlıdır. Dikkat ederseniz, hep ekipten bahsediyoruz. Çünkü başarılı her web ajansında aynı zamanda başarılı bir ekip bulunur. Herkes uyum içinde çalışır. Ekipteki her insanın yapılan çalışmada bir payı vardır. Herkes birbirine yardımcı olur ve ortaya özgün ve kaliteli bir çalışma çıkar.

Tasarımın ahengi derken kastettiğimiz konu, web tasarımındaki her elemanın birbirleriyle uyumlu olmasıdır. Resimlerden tutun da logo tasarımına kadar, kodlamadan da sayfalarda yer alan yazılara kadar her eleman birbirini tamamlar. İşte ahenk budur.

Kurumsal Kimliğe Uygun Çalışma

Şirkete özel web tasarım olarak da adlandırabileceğimiz, kurumsal tasarım çalışmaları, ağırlıklı olarak kimliğe odaklanır.

Kurumsal kimlik, firmaların her şeyidir. Dış dünyaya açılan pencereleridir. Kurumsal yapıda olan bir firmada çalışanlar ancak, firmanın işleyişini ve asıl yüzünü görürler. Müşteriler ise firmaları ancak logoları ve yaptıkları çalışmaları ile bilirler ve değerlendirirler. Bu yüzden kurumsal firmalara yönelik olarak yapılan çalışmaların kaliteli olması gerekir.

Logo tasarımıyla kurumsal firmaların ilk izlenimleri oluşturulur. İyi bir logo tasarımı aşağıdaki unsurları içermelidir:

  • Bir bakışta etkileme,
  • Basit ve az sayıda şekil ile çok şey anlatabilme,
  • Etkileyici renkler,
  • Etkili sloganlar

Özellikle firmaların sloganları hayati önem taşır. Hatırlayın, ikinci dünya savaşından sonra Adidas firması sloganları ile hatırlanmaya başladı ve dünya genelinde büyük bir üne sahip oldu. Yaptıkları reklam çalışmasında, savaştan olumsuz etkilenen birisinin başarıları konu ediliyordu. Bu kişi her türlü zorluğa karşı olimpiyatlarda büyük bir başarı elde etmişti. Reklam yayınlanana kadar belki de bu kişiden kimsenin haberi yoktu. Çektiği zorluklardan ya da başardıklarından.

İşte kurumsal firmalarda yapılacak tasarım çalışmaları da bu ya da buna yakın etkileri verebilmelidir.

Tasarlanan internet sitesinde kullanılan renkler de tasarımda önemli bir yere sahiptir. Mesela kurumsal yapıda olan bir firmanın ana sayfasında pembe rengini kullanamazsınız. Pembe rengi firmayı oldukça kötü ve ciddiyetsiz gösterecektir. Ancak siyah ve gri tonları ana sayfada ve diğer sayfalarda kullanılırsa, firmanın ciddi olduğu imajı karşı tarafa net bir şekilde aktarılabilir.

Firma için yapılan video çekimleri ve reklam çalışmaları da, firmanın imajının yansıtılması açısından oldukça önemlidir. Özellikle bu çalışmaların sosyal medyada duyurulması yararlı olacaktır. Öncelikle kaliteli bir tanıtım videosu hazırlanmalıdır. Videonun başında ve sonunda, firmanın logosunun yer aldığı intro bölümü mutlaka olmalıdır.

Giriş, gelişme ve sonuç şeklinde hazırlanan videolar daha etkili olacaktır. Kısaca firmanın kuruluş amacı, müşterilerinin beklentilerini nasıl karşılayacağı gibi temalara değinilir. Finalde ise müşterilerin neden bu firmayı tercih etmeleri gerektiği anlatılır.

Web Tasarım Renk Seçimi Uyumu

Özgün web dizayn çalışmalarında bir ya da birden fazla renk kullanılabilir. Ancak renk kullanılmadan önce hedef kitlenin psikolojik durumu analiz edilmelidir. Çünkü gençlerin sevdiği renklerle, orta yaşlı ya da yaşlı insanların sevdiği renkler arasında fark vardır.

Renk ve psikoloji ilişkisine göre internet sitesinin ana sayfasının ya da diğer sayfalarının renk tasarımı gerçekleştirilmelidir. Mesela mavi rengi en çok sağlık temalı internet sitelerinde kullanılır. Nedeni ise mavi renginin şifa enerjisinin olması ya da insanlarda bu duyguyu çağrıştırmasıdır.

Kırmızı renk ise enerjiyi ve canlılığı temsil eder. Bu yüzden yiyecek ve içecek üzerine satış yapan sitelerde kullanılır. Mesela Mc Donald ve Coca Cola firmalarının internet sitelerinde ağırlıklı olarak kırmızı rengi kullanılır.

Siyah ve gri tonları ise genelde kurumsal firmaların internet sitelerinde kullanılır. Çünkü siyah ve gri asaleti ve ciddiyeti temsil eder. Aynı zamanda otoriter bir yanı vardır.

Gençler daha çok canlı renklerin olduğu siteleri ziyaret etmeyi sever. Orta yaşlı insanlar ise daha çok pastel renkleri tercih ederler. Bu ayırımın dikkatli yapılması gerekir. Yani öncelikle hedef kitlenizin yaş ortalamasını ve beğenilerini göz önünde tutmanız gerekir. Bu işi de web tasarımında UI uzmanı üstlenir. Kullanıcı beğenisine göre tasarımlarına yön verir. Ancak öncesinde kullanıcı analizi gerçekleştirir.

Web Tasarım Yazı Fontu Uyumluluğu

Yazı deyip geçmeyin. Tarih boyunca yazı birçok medeniyetin kurulmasına ve yok olmasına yol açmıştır. Günümüzde de yazı bilgiyi temsil eder. Her kültürün kendine has bir yazı fontu vardır. Her ne kadar günümüzde birçok insanın kabul ettiği ve kullandığı yazı fontları olsa da, hala çeşitli kültürlere ait yazı fontları da tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

Mesela blog sitelerinde çoğunlukla Time News Roman fontu kullanılmaktadır. İnsanlar blog sitelerinde bu fontu benimsemişlerdir.

Özgün web tasarım çalışması hazırlama olayında da font seçimi yine hedef kitlenin beğenisine uygun olarak yapılmalıdır. Yine geldik analiz olayına!

Yani başarılı bir web sitesi çalışmasının arkasında iyi bir araştırma yatar. Tüm ekip kendi uzmanlık alanında gerekli olan araştırmayı yaptıktan sonra çalışmaya başlar. Aynı zamanda kendi aralarında da bilgi alışverişi yaparlar.

Tıpkı renklerde olduğu gibi yazı fontları çeşitlerinde de beğenilme durumu vardır. Mesela Facebook Klavika adı verilen bir yazı fontu kullanır. Twitter ise PicoAlphabet adı verilen bir font kullanmayı tercih eder. Google Catull BQ adı verilen bir font kullanır.

Peki ama dünya devleri birbirinden farklı olan bu fontları neden kullanmaktadır?

Tabi ki yaptıkları araştırma sonucunda, birçok kişinin beğendiği font türünü ortaya çıkarmışlardır ve kullanmaya başlamışlardır.

İyi bir web sitesi tasarımında da font türü bu şekilde tespit edilebilir ve kullanılabilir. Kullanılan fontların videolarla ve resimlerle de uyumlu olması gerekir. Mesela satışı yapılan ürün resminin üzerinde ya da altında el yazısı fontu kullanamazsınız. Çok çirkin görünür. Onun yerine Arial ya da Calibri fontlarının kullanılması daha uygun olur. İşte bu tür ahenk ve ayrımın çok dikkatli yapılması gerekir.

Kaliteli Özgün İçerik

Aslında bizim içerik olarak kastettiğimiz; resim, video, logo ve metin unsurlarının hepsi olsa da, biz bu konu başlığı altında sadece makale olanından bahsedeceğiz. Çünkü kaliteli bir içerik, aslında internet sitesinin ne olduğunu doğrudan ya da dolaylı biçimde anlatmaktadır.

Mesela kopya içeriğin olduğu bir siteyi kimse sevmez ve ziyaret etmek istemez. Çünkü site sahibi içeriği başkasından çalmıştır. Hiçbir emek harcamamıştır ve hırsızlık yapmıştır. Kültür olarak da hırsızları sevmeyiz öyle değil mi?

İnternet sitesinde yer alan yazı çalıntı olmasa bile imla açısından bozuk, düşük cümlelerle dolu ve anlam bakımından karmaşık olmamalıdır. Böyle bir yazı internet sitesinin ne kadar ciddiyetsiz olduğunu gösterecektir.

Konunun anlaşılması adına şöyle bir örnek verelim: sevdiğiniz bir insanla kafeye bir şeyler içmeye gittiniz. Şöyle bir ortamı gözlemlediniz. Yerlerin pis olduğunu gördünüz. Kafenin mutfak bölümünde bağırarak konuşan insanların sesleri geliyor. Yarım saat olmasına karşın sizden sipariş almaya gelen olmadı. Ortamda pis bir koku var. Bir daha böyle bir ortama gelir miydiniz? Tabi ki hayır!

İşte internet sitelerini de böyle düşünün. İyi bir içeriğin yer aldığı internet sitesi, nezih ve lüks bir kafeye benzer. Siz kapıdan girer girmez içerik sizi karşılar. Ne istediğinizi sorar ve sizinle hep ilgilenir. Sonrada oradan memnun bir şekilde ayrılırsınız ve bir daha gelmek istersiniz.

Bazı makaleleri soluksuz bir şekilde okuduğunuz oldu mu hiç? Cevabınızın evet olduğunu duyar gibiyiz! Tabi ki mutlaka olmuştur. Peki bu makaleleri diğerlerinden ayıran fark nedir?

İyi bir şekilde araştırılmış olması, konu bütünlüğünün sağlanması ve imla kurallarına dikkat edilmesidir. Her iyi makalede giriş, gelişme ve sonuç bölümü vardır. Her bölüm birbiriyle bağlantılıdır. Okuyucuyu sıkmayan unsurlar içerir. Ne anlatılmak istendiği, basit ve sade bir dil kullanılarak sağlanır. Resim ve videolarla desteklenir. Aynı zamanda iyi bir makale bencil değildir. Diğer kaynaklardan da alıntı yapar ve kaynak gösterir.

Sonuç olarak özgün web siteleri, yukarıda saydığımız konu başlıklarının hepsine birden sahip olmalıdır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Sayfası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin ürünlerinin doğru bir şekilde tanıtılması ve kurumsal kimliğinin uygun bir şekilde hazırlanması …

2 yorumlar

  1. Merhabalar, Özgün web tasarımda kurumsal kimliğe uygun çalışmak nedir? Özgün tasarımda renk uyumluluğu ne kadar önemlidir?

    • Merhaba Fatih Bey,
      Kurumsal kimlik, firmaların her şeyidir. Dış dünyaya açılan pencereleridir. Kurumsal yapıda olan bir firmada çalışanlar ancak, firmanın işleyişini ve asıl yüzünü görürler. Özgün web dizayn çalışmalarında bir ya da birden fazla renk kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir