Anasayfa / Hosting / VPS Hosting

VPS Hosting

İngilizce “Virtual Private Server” Türkçe’de “Sanal Özel sunucu” anlamına gelmektedir. Bilgisayar donanımlarının fiziksel kaynaklar açısından çok gelişmiş olması bir bilgisayar içinde birden fazla bilgisayar kurmaya yarayan bazı programların çıkmasına neden olmuştur. Aşağıda açıklayacağımız RAM, CPU ve Hard disk gibi kaynakları olan sunucuya virtualization yani sanallaştırma programı kullanarak çok sayıda bilgisayar kurulabilmektedir. Bu işlemle hedeflenen amaç donanım kaynaklarının tam kapasite kullanılmasını sağlamaktır.

RAM (Random Access Memory ) Yaptığı işlemler sırasında bazı verileri hatırlamak ve daha sonra kullanmak üzere bir yerde tutar. RAM’daki bilgiler kalıcı değildir. Bilgisayar kapatıldığında RAM’daki tüm bilgiler silinir.

CPU  (Central Proccessing Unit-Merkezi İşlem Birimi) Bilgisayarın beyni niteliğindeki en önemli merkezdir. Diğer aygıtlarda gelen verileri matematik işlemler aracılığı işler, sonuca ulaşır ve ilgili yerlere gönderir.

HARD DISK: Sabit disk olarak ifade edilir. Bilgisayar ekranlarında veriyi saklamaya çalışan donanımdır.

Web sitenize ait yazı, görsel ve videoların saklanıp depolanması işlemine ise hosting denir. Mantığı aynı sistem içerisinde ortak ram ve disk kullanılmasıdır. Aynı sunucuyu birden fazla sanal sunucu kullanabilmektedir. Bir alan adına birden fazla IP numarası verilebilir. Bu programları uygulayabilen firmaların kendine özel, sizinkinden daha üstün donanıma sahip özellikleri ve programları vardır. Bu programlar sayesinde oluşturmuş olduğunuz siteniz 7 gün 24 saat ulaşılabilir olabilmektedir. Bu kurulan bilgisayarlar fiziksel sunucuda bulunan kaynakları kullanabilirler. Bir bilgisayarda belli bir kapasite kullanılarak 10 adet farklı bilgisayar kurulabilmektedir. Bu bilgisayar fiziksel bilgisayarlar gibi kullanılabilmektedir. Açma kapama işlemleri her birinde ayrı ayrı yapılabilmektedir. Her sanal sunucunun kendi işletim sistemi, kontrol paneli ve kendine ait kapasiteleri mevcuttur. Bu özel programlar daha çok kurumsallaşmış firmalarda ve orta ölçekli web portallarında kullanılmaktadır.

Dünyada VSP hosting işlemi yapan 3 önemli program vardır. Bunlar Virtuozzo, Wmware ve Microsoft Virtual Service 2005’tir. Bu yazılım firmaları web sitesi sahipleri için VPS programlar yazmışlar ve aslında bunları bir tür kiraya vermişlerdir. Web sitelerinin sunucularını parçalayarak sizin için alan yaratır. Örneğin 1 GB ram belleğini 4 parçaya bölerek 250 mb’lık kısmı bu web sitesi sahiplerine verebilirler. Bu VPS hosting siteminin birçok faydalı özelliği mevcuttur. Bunlardan biri performans düşüklüğünün önlenmesi olabilir. Sunucudaki başka bir web sitesi kaynakları tüketebilir ve sistem yavaşlayabilir. Ama Vps sunucu ayrı bir sunucu gibi çalıştığından diğer sunucular bu durumdan hiç etkilenmez. Paylaşılan sunuculara erişim kısıtlıdır. Teknik özelliklerinizi de özelleştirme imkânınız vardır. VPS sunucusu ile ilgili her şeyin sorumluğu sunucu sahiplerine aittir (yazılım yüklemek ve kaldırmak gibi). Sanal bir bölümü, reel bir sunucu gibi sistem yöneticisi tarafından kontrol edilebilir. Sunucunuzun güvenliği sizin elinizdedir.

Bir Vps’nin en önemli özelliği, kendi sunucunuz varmış gibi hareket edebilmenizdir. Size ayrılan bölüm içinde rahatça hareket etme imkânınız bulunmaktadır.

 

Günümüzde ülkemizde de pek çok hosting firması hizmet vermektedir. Hosting işlemi yapılırken firmanın konusunda uzman ve profesyonel olmasına dikkat etmeniz gerektiğini belirtmiştik. Piyasada fiyat araştırması yaptığınız zaman bariz ucuzlukta bazı firmalara rastlıyorsanız, bu fiyat farkı çok fazla olan firmalardan kiralama işlemini yapmamanızı tavsiye ederiz. Muhtemelen beklediğiniz kalite ve özende hizmet alamayacaksınızdır. Bunların hepsinde sizin bilgilerinizi saklayacak bilgi ve altyapı bulunmayabilir. Sunucularında kullandıkları donanımlarını ve performanslarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bunun için Vps hosting firması ararken mutlaka yeterli altyapıya ve donanıma  sahip olup olmadıklarının çok çok iyi araştırılması gerekmektedir

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir