Anasayfa / E-Ticaret / E-Ticaret | E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

E-Ticaret | E-Ticaret Nedir | E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

E-ticaret kavramı, tüm dünyada 1995 yılından sonra internetin dünya üzerinde yayılması sonucu ortaya çıkmıştır. E-ticaret kısacası ticaretin bilgisayar, internete yansımasıdır.

E-ticaretle beraber bu ticaret yöntemini benimseyen firmalar, sadece belirli bir bölgeye, ülkeye satış yapmanın ötesine geçerek artık kıtalar arası işlere başlamıştır. Bu da firma için çok olumlu ve kazançlı bir iştir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Bu işe girişecekler için bazı önerilerimiz olacak. Bu işte ben bu siteyi kurucam demek her şeyi bitirmez. Öncelikle kendi sattığınız ürünlerinize ve markanıza bakarak biraz analiz yapmanız lazım. Eğer bir işletmeye sahipseniz ve stoklu ürünlere sahip iseniz web sitesi açmak sizin için daha kolay olur. İsterseniz bu işin adımlarına biraz göz atalım.

  • Emek ve Üzerinde Çalışmak: Üzerinde çalışmaktan kastım zaman ayırmak kavramını söylemek istedim. Eğer bu projeyi bir ekip ile yapacaksınız çalışmaları belli saatler arasına bölüp daha verimli çalışabilirsiniz. Ama eğer tek kişi iseniz bu ayırdığınız vakit biraz uzun olabilir ve görev ayrımı olmadığı için bütün görevler üzerinizde olacak. Ama bu durumun olumlu bir yanı da var, bütün işleri siz yaparsanız hem sitenizin gelişimi hem de kendi gelişimiz ve öğreniminiz gelişir. Bir ekip ile beraber çalışmak size kolaylık sağlar, sitenizdeki yapılacak şeyleri görev dağılımı şeklinde dağıtırsanız sitenin yapım aşaması daha kısa olur ve bir çok fikir olduğundan dolayı tasarım konusunda çeşitlilik olur. Bu çeşitlilik ile birlikte sitenize gelen kullanıcılardan geri dönüş alma oranı daha da artar.
  • Makul Bir Bütçe Ayırmak: Herkesin aklında bu projeye ne kadar bütçe, sermaye ayırmak gerektiği ile ilgili sorular vardır. Bu çok normal bir durum. Önemli sizin ne kadar bütçe, sermaye ayıracağınız. Bütçenizi ayırırken kurulum maliyetlerini, yazılım maliyetleri ve temin için lazım olacak maliyetleri iyi hesaplamanızı tavsiye ederim.
  • Profesyonel Firma Seçimi: En önemli konulardan biri çalışacağınız firmadır. Firmanızı seçerken firmanın yapmış olduğu projeleri, firmanın kendi sitesini, referanslarını, çalışma alanlarını, müşteriye geri dönüş hızlarını, size başka sunduğu hizmetleri (Sanal Pos, Reklam) iyi araştırıp ona göre seçim yapmamız bizim için en iyisi olur.

Yazılım sürecinde sitenizde destek amaçlı bazı eklentiler kullanabilirsiniz, bunlar ücretli, ücretsiz ve özel yazım olarak 3’e ayrılır, hadi gelin bunlara biraz göz atalım ;

WooCommerce(Ücretsiz): WooCommerce, tüm dünyadaki çevrimiçi mağazaların %41’ni oluşturmaktadır. Randevu, rezervasyon, abonelik vb. özelliklerin eklenebilmesi için ücretli, ücretsiz eklentileri vardır. Yeni başlayan acemiler için mükemmel bir seçim olur.

 

Opencart(Ücretsiz): Opencart iş alanını genişletip e ticarete girmek isteyenler için geliştirilmiş açık kaynak kodlu, PHP tabanlı arayüz kullanımı kolay olan popüler bir e ticaret eklentisidir. Biraz avantajlarından bahsedecek olursak, kurulumu ve kullanımı çok kolaydır, ürün, üretici ve kategori eklemesi yapabilirsiniz, ödeme güvenliğinde önemli bir yeri olan SSL sistemini kolaylıkla edinebilirsiniz ve bu sayede web siteniz güvenilir olur, çeşitli temalardan yararlanabilirsiniz.

 

Magento(Ücretli): Magento, PHP ve Zend kütüphane tabanlı, açık kaynak kodlu ve MySQL veritabanını kullanan e-ticaret eklentisidir. Magento’nun avantajları, açık kaynaklı olduğu için geliştirmede esneklik sunar, ürün kataloğu oluşturmak veya toplu ürün girmek gibi işleri kolaylıkla yapabilirsiniz, anahtar kelimeler ve url optimizasyonları gibi özellikleri ile SEO açısından kullanışlıdır.

 

Shopify(Ücretli): Shopify 500.000’den fazla e-ticaret sitesinde eklenti olarak kullanılmaktadır. Bu kadar ünlü olmasının sebeplerinden biri ise komisyon yükünü fazala yansıtmıyor. Aylık %1-2 komisyon alarak size hizmet vermektedir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

E-Ticaret Sitelerinin Geri Kalmasına Yol Açan SEO Hataları

Ticari amaçla kurulan sitelerin amacı ve fonksiyonu farklıdır. Dolayısıyla arama motorlarında birinci sırada yer alabilmeleri …

5 yorumlar

  1. Gerçekten de çok yararlı bir yazı olmuş ellerinize sağlık fakat bir sorum olacak, bu yazı haricinde de e-ticaret eklentileri varmı ?

    • Tabiki mevcut ama bu yazımda paylaştıklarım şuanda en güncel e-ticaret yazılımlarıdır, ek olarak makaleme dahil etmediğim PrestaShop var, bu e ticaret yazılımıda ücretsizdir.

  2. Makale için teşekkürler , bu yazılımlardan Türkler tarafında yapılan yok mu ? ACABA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir