Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Kurumsal Kimlik

Web Tasarım Kurumsal Kimlik

Çevrim içi olma, şirketinizin marka kimliğinin büyük bir bileşenidir. Bir sitedeki görsel öğeler, renkler ve yazı tipleri gibi , kullanıcıların işinizi anlamalarına yardımcı olacak bir ton sunar.

Şirketinizin web sitesi marka kimliğiyle tutarlı olduğunda, süreklilik yaratır . Süreklilik, güven inşa etmek için önemlidir. Tüm platformlarda marka kimliğiyle uyumlu olmak, kullanıcılara güven verecektir. Web sitenizde tutarlılık oluşturmak için farklı tasarım öğelerinin kullanılabileceği yöntemlerden bazılarına göz atalım.

Renk

Rengin genel marka kimliği ve bir sitenin tonunda büyük etkisi vardır . Parlak, doygun renkler, heyecan verici, sessiz, tonlu renkler ise ciddi ve gerçek bir ton tonuna sahip olma eğilimindedir. Aşağıdaki örnekler, etki renginin bir sitenin taşıdığı genel duygu üzerindeki etkisini göstermektedir. Bir Meksikalı sokak yemeği restoranının web sitesi renk paleti, bir hukuk firmasınından oldukça farklı olacak.

Yazı Tipleri

Web sitenizle marka kimliğinizin bir başka yolu da yazı tipleridir. Büyük, kalın yazı tipleri aktarmaya çalıştığınız şeye uygun olacak mı, yoksa hafif, temiz yazı karakterleri markalaşma çabalarıyla daha uyumlu mu olacak? Bu tezgâhta yer alan parlak ve kalın yazı tipi, ziyaretçilerin burada ders alırlarsa eğlenceli vakit geçirmeyi bekleyebileceklerini bilmelerini sağlarken, hafif ve minimal bir yazı tipi, vurgunun resimlerde olması gereken bir fotoğrafçının sitesinde iyi çalışır.

Görüntüler

Görüntülerin bir sitede kullanılması, bir sitenin marka kimliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Simgeler ve elle çizilmiş resimler eğlenceli ve arsız bir yaklaşım olsa da, büyük fotoğraflar profesyonel bir görünüm sunar. Sitenizde kullanılan görüntü kullanıcılara şirketiniz hakkında çok şey söyleyecektir.

İşlevsellik

Web siteniz geleneksel olmalı ve kullanımı kolay mı? Yoksa kullanıcıları etkilemek için yeni etkileşimli unsurlar uygulamalı mıdır? Bir web sitesinin işleyiş şekli, şirketinize klasik, kurulu ya da yenilikçi ve heyecan verici olduğunu bildirir. Web siteniz için hedef kitlenize uyan bir işlevsellik oluşturmaya odaklanmak, marka kimliğinizi web sitenizde daha da kurmanıza yardımcı olacaktır.

Genel tarzı

Renklerin, yazı tiplerinin, görüntülerin ve işlevlerin birleşimi, bir kullanıcının bir siteyi ziyaret ederken yaşayacağı etkileyici bir deneyim yaratır. Kullanıcılarınız deneyimini ve sitenizin kendilerini nasıl hissettirdiğini, markanızı nasıl algıladıklarını doğrudan etkileyecektir. Tüm bu öğelerin genel bir stil oluşturmak için sıraya girdiğinden emin olmak, şirketinizin mesajının diğer yönlerinde kullanabileceğiniz güçlü bir marka kimliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır .

Paket servisi

Web siteniz, şirketinizi potansiyel müşterilere tanıtmak için birçok fırsattan biridir. Web siteniz de dahil olmak üzere tüm pazarlama platformlarınızda tutarlı bir marka kimliğine sahip olmak, sürekliliği sağlayacak ve markanızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Renkler ve görüntüler gibi web tasarım öğelerini kullanmak şirketinizin hikayesini anlatmanıza ve marka sadakati oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yukarıda belirtilen ipuçlarından bazılarının saklanması, web sitenizle hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Markanızın bir kimliği var mı?

Marka kimliğiniz, markanızın değerinin, ne sunması gerektiği, “kim” nin… toplamının, görsel bileşenleri (logo, isim, kayış çizgisi, renkler, yazı tipleri, çizgi, şekiller) ile temsil edildiği toplamıdır.

Marka kimliğiniz, söylediğiniz şeydir, marka algısından farklı olarak, TÜKETİCİLER’in söylediği şey budur.

Marka kimliği stratejiniz, markanızın algılarını renklendirmek ve dünyaya ne vermeniz gerektiğini (ve nasıl bir etki yaratacağınızı) söyleme şansınızdır.

Web siteniz ve tasarımı, bu marka kimliği stratejisini uygulamak için büyük fırsatlar sunar. Ve bu nedenle, sadece herhangi bir web sitesi tasarımı ve geliştirme yapmaz. Şablonlar çıktı. Özel tasarım bir zorunluluktur ve markanızı doğru bir şekilde temsil etmesini sağlamak için hazırlık yapmak çok önemlidir.

Tüketicilerin büyük çoğunluğu, sorunlarına cevaplar vermek ve acılarını gidermek için internete yöneliyorlar. Web siteniz doğru mesajla orada olacak mı? Bu ihtiyaçlara hizmet eden ve satışı alan bir marka kimliği oluşturacak mı?

Bazı basit adımları izlerseniz ve ilk seferinde doğru yaparsanız, bütün bunları yapacak.

Marka Kimliği Stratejiniz

Markanızı unutulmaz kılan nedir? Daha da önemlisi, ideal müşterileriniz için unutulmaz kılan nedir? Ve ne hatırlıyorlar? Bunu doğru yapıyorsanız, web sitenizin görsel bileşenleri ve özellikleri ile gösterildiği gibi markanızın hikayesini, misyonunu, vizyonunu ve değerlerini hatırlıyor olması gerekir.

Yalnızca web sitenizin markanızı tamamladığından değil, marka mesajınızı doğru ve akılda kalıcı şekilde ilettiğinden nasıl emin olabilirsiniz? Web sitenizi oluştururken ve tasarlarken şu ilkeleri uygulayın:

 • Bir dakika görsel çekiciliği unutun.

  Web sitenizin karmaşık bir karmaşa olması gerektiğini mi öneriyorum? Ya da bakmak hoş değil mi? Bir şey değil. Önereceğim, en etkileyici, karmaşık veya muhteşem web sitesini oluşturmayı unutmak ve bunun yerine temel mesajınıza odaklanmak… ve bunu mümkün olan en açık ve belirgin şekilde iletmek. Genellikle, bu, kısaltılmış ifadeleri, tasarımı basitleştirmeyi, daha fazla beyaz alan eklemeyi ve / veya markanızı daha doğru temsil eden biri için en sevdiğiniz fonttan vazgeçmenizi gerektirir. Her şeyi doğru sırada yapanlar için, logonuz, yazı tipleriniz ve renkleriniz çoktan seçilmiş olacak. Size yalvarıyorum: Web sitenizde markanızın görsel temsilcilerine de bağlı kalın. Bu, hedef kitlenizin çoğunun markanızı göreceği ve deneyimleyeceği yerdir ve tutarlılık en büyük öneme sahiptir.

 • “Markam” diye çığlık atan görüntüler seçin

  …… ya da markanızın kimliğine bağlı olarak fısıldayarak. Ana web sayfalarınız için stok fotoğrafları nadiren en iyi seçimdir. Bunun yerine, sizin ve ekibinizin canlı kafatasları veya müşterilerinizin markanızla etkileşime giren veya onlardan yararlanan yüksek kaliteli fotoğrafları en iyisidir. Stok fotoğraf kullanıyorsanız, renklerinin marka renklerinizle zıtlıktan ziyade uyum sağladığından ve resimlerin her bir sayfanın içeriğinin ne iletişim kurduğunu tam olarak gösterdiğinden emin olun.

 • İkili odağı koruyun. 

  Marka kimliğinizi iletmek, web sitenizin ziyaretçilerinin “anlayın” ve mesajınızın doğru bir şekilde iletildiğinden emin olmakla ilgilidir. Ancak, başka bir şey var. İzleyicileriniz hakkında da düşünmenizi istiyorum: sorunları, acıları, arzulanan sonuçları ve tercihleri. Web sitenizin tasarımıyla  ifade edilen marka kimliğiniz,onlara hitap ediyor, kendilerini rahat ve iadeye niyetli hissettiriyor mu?

 • Bir taklitçi web sitesi oluşturmaktan kaçının. 

  Ben kendi web sitesi tasarımı marka inşaatçılar tavsiye ediyorum, onlar genellikle kendi rakibin web sitesine beni işaret ve, “Böyle bir web sitesi istiyorum.” Web sitenizin ana işlevlerinden biri yapmak olduğunu anlamak benzersiz marka kimlik parlıyor… rekabeti taklit etmemek. Müşterilerin kafası karışacak. Yanlışlıkla başka bir rakip markayı destekleyeceksin. Markanız benzersizdir ve bunun marka kimliğiniz aracılığıyla, özellikle de web sitenizde gösterilmesi gerekir.

 • Logonuzu merkeze verin. 

  Logonuz markanızın yüzüdür ve bu nedenle ideal müşterilerinizin tanımaya başladığı görsel sembol olacaktır. Ona bol miktarda beyaz alan verin, böylece nefes alabilir ve çevresinden sıyrılabilir. Kalitesini garantileyin… çünkü sonuçta markanızı temsil ediyor. İlk önce gözün logonuza doğru gittiğinden emin olun. Olmazsa, logoyu farklı bir konuma (sol üst köşe gibi) taşıyın veya boyutunu veya renk doygunluğunu artırın.

 • Gözlerinizi harekete geçirme çağrılarınıza yönlendirin. 

  Bu, marka kimliğini oluşturma konusunda biraz daha az ve tıkanmayı teşvik etmek için bu parıldayan marka kimliğini kullanma hakkında biraz daha fazla. Logonuz gibi,her web sayfasındaki harekete geçirme ifadesi dağınıklık içermemeli ve göze çekilmelidir. Düğmelerini de markalayın. Markanıza uygun renkler, yazı tipleri ve şekiller kullanın.

Asla yabancılarını arkadaşlarına, arkadaşlarını müşterilere ve müşterilerini sadık müşterilere dönüştürme potansiyelini küçümseme. Markanızın değerlerini tam olarak taşıyan, izleyicilerinizle duygusal bir düzeyde bağlantı kuran ve harekete geçmelerini teşvik eden bir marka kimliğiyle tasarlamak, markanızın inşasında BÜYÜK.

 

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kaliteli Web Tasarım Şirketleri İstanbul’da Mı?

İstanbul çok büyük bir şehir olduğu için türlü web tasarım şirketleri barındırmaktadır. Ama bu kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir