Anasayfa / Web Tasarım / Responsive Web Tasarım

Responsive Web Tasarım

  Responsive web tasarımın diğer bir anlamı da uyumlu web tasarımdır. 2010 yılında ortaya çıkan bu web sitesi türünün popülerliği çok arttı. Bu tür artık ülkemizde çok tercih ediliyor.
  Responsive tasarımın amacı web sitesinin tabletlerde ve mobillerde boyutunun ayarlanmasıdır. Yani tabletin ya da mobil cihazın ekranının boyutuna göre sitenin boyutu da küçülür veya büyür. Cihazın boyutuna göre tekrardan bir şekil alır ve ekrana tam olarak oturur. Tasarımları genellikle 3 şekildedir. Bu kademeler şöyledir:
Bunlardan birincisi desktoptur. İkincisi tablet ve sonuncusu da mobil cihazlardır.
Bir kullanıcı siteye mobil cihazdan girdiğinde o siteyi kullanmakta çok zorluk çeker. Hatta bazen kullanamadan siteden geri çıkar. Kullanıcının girdiği site responsive tasarımlı bir site ya da mobil uyumlu bir site değilse site içerisinde bir yere girmek istediği zaman siteyi büyültüp yakınlaştırarak kullanmaya çalışır. Buda çok zor olur. Kullanımda zorlandıkları için siteden çıkmak isterler. Çünkü kullanıcıların neredeyse hepsi kullanımı kolay ve rahat siteleri tercih eder. İstedikleri bir şeye ulaşamadıkları ya da zor ulaştıkları bir siteyi tercih etmezler ve o sitede sıkılırlar. Bu tür sitelerde menü kullanmakta çok zordur ve çoğu zaman aranan şey bulunmaz. Girmek istedikleri linke ulaşamazlar.
Responsive siteler mobil cihazlarda açıldığında menüler mobile uygun olarak açılır. Bilgisayardaki gibi değil de menüler üstte yada telefondan ulaşılabilecek en kolay yerde açılır. Ve kullanımı çok daha kolay olur. Responsive olmayan sitelerdeki gibi ekrana zoom yaparak ulaşmaya çalışmak zorunda kalınmaz. Mobil uyumlu sitelerin bir diğer özelliği de bilgisayardan girildiği zaman ki gibi ekranda çok fazla şey çıkmaz. En sade ama en iyi şekilde açılır.
Responsive siteler arama motorları tarafından da çok destekleniyor. Artık insanlar bilgisayardan daha fazla mobil cihazları tercih ediyor. Araştırmalara göre de mobil cihazların daha fazla kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra daha da artacaktır. Yıllara göre mobil site kullanım oranları şu şekildedir:

  • 2011 yılında mobil site kullanımı %11 ,
    2013 yılında mobil site kullanımı %25 ,
    2014 yılında mobil site kullanımı %35 ,
    Daha sonraki yıllar da yine bu şekilde artış göstermiştir. Önümüzdeki yıllarda daha da artık gösterecektir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Sitesi Nasıl Yapılır Sıfırdan Başlayanlar

Günümüzde web sitesi kullanımı pek çok sebeple oldukça popülerdir. Özellikle reklam ve satış amaçları için …