Web Tasarım

Responsive Web Tasarım

Responsive web tasarım, web sitenizin tüm cihazlara uyumlu olmasına denilmektedir. Tüm ekran çözünürlüklerine uygun davranış sergileyen tasarımlara Responsive web tasarım denir. Responsive özelliğine sahip olan siteler, tüm ekran veya çönürlüklerine uygun şeklinde çalışmaktadır. Bu da hem ziyaretçiler açısından hem de SEO açısından önemli rol taşıyor.

Responsive Web Tasarım Neden Bu Kadar Önemli?

Reponsive web tasarım, hem SEO için hem de müşterileriniz için çok önemli bir unsurdur. Reponsive web tasarım sitenizin kullanım kolaylığından dolayı müşteri bile kazanabilirsiniz. Mobil cihazlar için farklı bir site teması yapmayacağınızdan dolayı dinamik bir website kodlayabilirsiniz. Bu şekilde ziyaretçi ya da müşteri kazanabilirsiniz.

Responsive Design

Responsive Web Tasarımın Faydaları Nelerdir?

 • Responsive tasarıma davranış gösteren siteler şüphesiz ki kullanımları daha kolay ve daha basit arayüzlere sahiplerdir. Yani siteye telefon cihazları üzerinden giren ziyaretçiler, parmakları ile ekranı büyütmeye gerek kalmadan işlemleri hızlıca halledebilirler.
 • Responsive tasarıma sahip siteler mobil cihazlar için ayrı site yapmak zorunda değilllerdir. Eskiden telefon ve bilgisayarlar için ayrı temalar yapılırdı fakat bu sorun web teknolojilerinin gelişmesiyle ortan kalktı. Responsive tasarıma davranış gösteren siteler daha az maaliyetli olabilemektedir.
 • Responsive tasarıma davranış gösteren sayfalarda URL yapısı dinamik olarak değişmektedir. Bu da SEO açısından hem olanak hem de kullancısı açısından kolaylık sağlar.

Küçük İşletmeler Neden Duyarlı Web Tasarıma Geçmeli?

Dünya üzerinde daha çok mobil cihazlar kullanılmaktadır. Yakın bir zamanda yapılan araştırmada %40 mobil cihazlar kullanıldığı söylenmekte. Buna bağlı olarak responsive tasarım, hem işletmeniz hem de müşterileriniz için kolay arayüz sağlıyor. Sağladığı birkaç fayda başlıca şunlardır :

 • Her cihaz için tek bir site: İster 40 ekran bilgisayardan bağlanın, ister android cihazınızdan bağlanın, her ekran da tek bir site kullanırsınız.
 • Tüm cihazlar için en uygun tasarım: Reponsive web tasarımla, tüm görüntüler, yazı tipleri ve diğer HTML öğeleri uygun bir biçimde ölçeklendirilir.
 • Farklı cihazlara farklı yönlendirmeler yok: Birden fazla cihazlara farklı tasarımlar yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Tek tasarımı onlarca cihazlara ayarlayabiliyorsunuz.

Responsive

Responsive Web Tasarım İçin 4 Püf Nokta

1 – KÜTÜPHANELER KULLANIN

 • Yıllar önce, çoğu web sitesi piksel denilen bir ölçüme dayanarak hazırlandı fakat web teknolojilerinin gelişmesiyle çeşitli kütüphaneler çıkarıldı. Bu kütüphaneleri kullanarak kolaylıkla ve hızlıca sitenizi reponsive yapabilirsiniz.

2 – DOKUNMATİK EKRANLARA İZİN VERİN

 • Bugünlerde, diz üstü bilgisayarlar bile dokunmatik ekranla üretiliyor. Reponsive web siteniz için hem fare hem de dokunmatik ekranla işlem yapabilmeleri, ziyaretçi kazanmanıza neden olabilir.

3 – KÜÇÜK EKRANLARDA HANGİ ÖĞELERİ KOYACAĞINIZA KARAR VERİN

 • Responsive tasarım, web sitenizin tam olarak bir cihazdan diğerine kopyalamak anlamına gelmez. Bu bağlamda sitenizin içerisinde ki resimlere veya yazıları da farklı cihazlar için ayarlamanız gerekmektedir. Müşterinizin ya da ziyaretçinizin sitede vakit geçirmesini istiyorsanız, onları rahatsız eden küçük resimlerden başlayabilirsiniz. Mobil cihazlarda anlaşılmayan küçük resimleri kaldırabilirsiniz. Böylelikle mobil üzerinden giren müşteriniz ya da ziyaretçiniz bilgisayarda büyük ancak telefonda küçük duran resimleri görmek zorunda kalmayacaktır.

4 – BİR RESPONSIVE TEMA SATIN ALIN YA DA DÜZEN KURMAYI DENEYİN

 • Tasarımcı değilseniz, bir tema satın alabilirsiniz. Bu temalar kişiselleştirme konusunda hem basit hem de responsive uyumluluğu mevcut. Temaları kişiselleştiremiyorsanız WordPress gibi kolay yazılımlar kullanabilirsiniz.
 • Bir web siteniz var ve reponsive yapmak istiyorsunuz, o halde kütüphaneler ile kolayca düzen kurup sitenizi responsive yapabilirsiniz.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Aklımda ki soru makalede yer almıyor. Bu yüzden dolayı buradan sormak istedim. Google responsive sitelere öncelik tanıyor mu? Yoksa sadece kullanıcıların mobilden, tabletten erişebilmesi için mi?

 2. Merhaba, sitem responsive değil ancak makalenize göre responsive uyumlu siteler daha ön planda olduğu yazmakta. Peki, ben butik sayfamı reponsive yapmak istesem sizin gibi profesyonel kişilere ücret vermek zorunda mı kalacağım yoksa kendim mi yapacağım? bu bilgiyi iletirseniz çok memnun kalırım. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu