Anasayfa / E-Ticaret / E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir?

Dünyada internet kullanımın artmasından sonra ortaya çıkan internet üzerinden online satış siteleri herhangi bir ürün ve hizmeti online olarak pazarlamaya denilir. Farklı ödeme yöntemleri sağlayan bu yöntemi insanlar artık günümüzde daha sıklıkla tercih etmektedir. Bu yöntemin diğer bir faydası bir markanın internet üzerinden ulusal ve uluslararası olarak satış yapma olanağı sağlayarak şirketler üzerinde geniş çaplı bir büyüme sağlar.

Digital-marketing-strategy-for-e-commerce-websites

İnternetten Ticaret Nasıl Yapılır?

Ticarete atılmak isteyen insanların yeni iş kurma amaçları ile yola çıkmasını emin adımlarla atmak için yapması gerekenler kendine şu adımları belirlemelidir;

  • İlk olarak yapması gerekenlerden biri bir sektör adına satışını yapmasını düşündüğü ürünler bulmak. Bu ürünlerin toptan alış fiyatlarını araştırarak kendine kaliteli ve kendi çıkarları doğrultusunda harcama yapmalarıdır. Nakliyesinden ürünün tedarikçi firmadan temin etme gibi etmenlerin hesabını yapmalıdır.
  • Temin edeceği ürünlerin kalitesinden emin olabileceği ve güvenilir tedarikçiler bulmalıdır. Satacağınız ürünleri direkt olarak üreticiden temin edeceğiniz için bu temeli oluşturmak adına kaliteli üreticiler ile çalışmanız önemlidir.

e-commerce

 

  • Bu işlemleri hallettikten sonra artık işiniz bu ürünlerin online satışını yapmanızı sağlayacak bir web site oluşturmak. E-Ticaret günümüzde yarış içerisinde olduğunu düşünürsek kuracağınız sitenin özgün içeriklere sahip olma, tasarım ve logo gibi etmenleri göz önünde bulundurması gereklidir. Sitenizde satacağınız ürünler adına oluşturacağınız kategoriler ve bu kategorilere müşterilerin kolayca ulaşabileceği bir site haritası oluşturmanız önemlidir.
  • Satış yapacağınız sitenin tasarımı ve mobil uyumlu olması önemlidir. Ürün resimlerinin kalitesi, sosyal medya üzerinde düzenli paylaşımlar, ürün yorumlarını dikkate alma, müşterilere ürün tavsiyelerinde bulunma gibi etkenleri dikkate aldığınız takdirde sitenizde satış yapmayı ve müşteri çekmeyi başarabilirsiniz.

E-Ticaret Üzerinde Kullanıcı Olarak Alışveriş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Müşteriler için online satış sitelerine üye olarak alışveriş yapmasının artılarından bahsedecek olursak, çoğu online sitesi üye olan kullanıcıları için fırsatları önceden haberdar etme adına mailler iletir. Bu mailleri önceden alan müşteriler ürünlere göz atarak alma kararına diğer üye olmayan misafir olarak alışveriş yapan insanlardan elbette bir adım önde olmaktadır. Sadece bunla kalmamakla beraber alışveriş yaptığınızda özel kuponlar, indirim fırsatları ve yeni gelecek ürünler hakkında daha önceden mail yolu ile bildirim alma şansları vardır. Bu fırsatlardan yararlanmak içinde tek yapmanız gereken alışveriş yaptığınız online siteye ücretsiz bir şekilde kayıt olmak.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

E-Ticaret Siteleri

E-Ticaret; herhangi bir ürünün veya hizmetin, dijital ortamda satışının yapılmasına denir. Dünyada ve Türkiye’de e-ticaretin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir