Anasayfa / Web Tasarım / UX Tasarım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

UX Tasarım Nedir? Nerelerde Kullanılır?

User Experience kelimelerinin kısaltması olan UX, Kullanıcı Deneyimi anlamına gelmektedir. UX Design, sözgelimi UX Tasarımı ise, Kullanıcı Deneyimi Tasarımı anlamına gelmektedir. Bir web sitesi sahibi olmanın temel kurallarından biri de, hitap edilen kitlenin deneyim ve tecrübeleri doğrultusunda, beklentileri karşılayacak şekilde tasarlanmasıdır. Kısacası web sitesini ziyaret eden kullanıcının kendi istekleri doğrultusunda tasarımı şekillendirmesini mümkün kılmak oldukça önemli bir konudur. İyi bir web sitesi için öncelikle iyi bir tasarıma ihtiyaç vardır. İyi bir tasarım da kullanıcılara tamamen hitap eden, kullanıcının beklentilerini karşılayan, gereksiz eklenti ve etkileşimlerden kaçınan bir tasarımdır. Web tasarımı yaparken anlaşılabilir, kullanımı kolay ve gereksiz her türlü eklentiden kaçınmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kullanıcı deneyimlerine göre tasarım yapmak da oldukça önem arz eden bir konudur. Günümüz de web tasarımları yapılırken artık kullanıcı deneyimi ön planda tutulmaktadır. Bu nedenle web tasarımı yaparken UX tasarımı göz önünde bulundurulmalıdır. UX; User Experience kelimelerinin kısaltılmasıdır. User Experience, “Kullanıcı deneyimi” anlamına gelmektedir. UX tasarımı ise, UX Design, yani kullanıcı deneyimi tasarımı anlamına gelmektedir.

ux-tasarim

Günümüzde bilgisayar, tablet pc ve akıllı telefonlarımız ile sürekli iletişim halindeyiz. Hayatı yakalamak için bu ekipmanlara sahip olmak yanında onları verimli bir şekilde kullanmak da bir o kadar önemlidir. Artık bir şirketin, herhangi bir kuruluşun ya da söyleyecek bir şeyleri olan bireylerin web sitesi olması kaçınılmaz olduğu gibi donanımlı, şık, kullanıcı dostu ve orijinal tasarımlar ile bezenmiş bir web sitesi sahibi olmak da bu verimliliği artıran önemli donelerden biridir. Günümüz de web tasarımı oluştururken kullanımın kolaylığı her ne kadar önemli olsa da artık daha gelişmiş yöntemlere baş vurmak da gerekmektedir. Kullanıcılar bir sitede gezerlerken sıkılmamak ve keyif almak istemektedirler. Bu nedenle iyi bir web tasarımı ortaya koymak isteyen tasarımcılar, bu durumu göz önünde bulundurarak, kullanıcıların istek ve beklentilerine yönelik tasarımları, kullanıcıların tecrübe ve deneyimlerini göz önünde bulundurarak ortaya koymaktadırlar. Bu de web sitesini  ziyaret eden kullanıcıların daha uzun süre vakit geçirmelerine, geçirdikleri vakitten keyif almalarına olanak tanımaktadırlar ve dolayısı ile web sitesinin kaliteli ve insanlar tarafından tercih edilen bir site olmasını sağlamak, kullanıcı deneyimi tasarımından geçmektedir.

GÜNÜMÜZÜN KULLANICI DOSTU TASARIMI

UX tasarımı özellikle e-ticaret yapan siteler için oldukça hayati bir konudur. E-ticaret sitelerinde vakit geçiren insanlar için, sitelerin kendilerine sunacağı reklamlar ve backlinkler, tamamen sitede vakit geçiren insanların inceledikleri ürünlere dayanarak ortaya konacağı için, reklamlar doğru zamanda doğru kişilere ulaşabilmektedir. Ayrıca siteleri ziyaret eden insanlar da binlerce ürün ve yüzlerce sayfa içerisinde kaybolmadan, kendilerine uygun olan ürünlere çaba sarf etmeden ulaşabilirler. Web sitesinde vakit geçiren kullanıcıların inceledikleri ürünlerin benzerleri ya da bu ürünlerle alakalı ürünler, kullanıcıların gözünden kaçmamış olur. Nitekim bir sitede aradığını bulamayan bir kullanıcı doğal olarak o siteden çıkacak ve farklı bir siteye yönelecektir. Halbuki aradığı ürünü ziyaret ettiği sitede mevcut olabilir fakat bunu gözden kaçırmış ya da doğru aramaları yapmamış olabilir. Bu nedenle devreye giren UX tasarımı, ziyaretçilerin deneyim ve beklentileri doğrultusunda, ilgili ürünleri ziyaret edilen sayfalarda sergileyerek, kullanıcıya daha verimli bir şekilde ulaşma amacı gütmektedir. Sonuç olarak her birey bir alışveriş dükkanına girdiğinde önemsenmek, aradığı bulmak ve kendisi ile ilgilenilmesini istemektedir. UX Tasarımı da siteyi ziyaret eden kullanıcıyı önemsediği gösteren bir tasarımdır. Kullanıcının aradığını bulmasına yardımcı olan, kullanıcı ile ilgilenen bir danışman görevi görmektedir.

Bir önceki yazımız olan Modern Web Tasarımda Menu Tasarım Trendleri Dersleri başlıklı makalemizde Web Tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı 2020 Trendleri

Kurumsal web sitesi tasarımı özel bir çalışma disiplinini gerektirir. 2020 yılı trenlerini yakalayabilmek için farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir