Profesyonel Web Tasarım

‘’Profesyonel web tasarım, sizi zirveye taşıyacaktır.’’

Dijitalleşen dünyaya ayak uydurmanın en güncel yollarından biri olan web siteniz neden profesyonel olmalı? Günümüzde, firmaların web sitesi sahibi olması artık bir zorunluluk halini aldı. Peki, rekabetin bu kadar çok olduğu her alanda kendinizi nasıl ön plana taşıyacaksınız? Birçok sektörden firmaların yer aldığı internet ortamında farkınızı ortaya koymanız, ön plana çıkmanız için herkesin kullandığı, hazır web site tasarımlarıyla ne kadar başarılı olabilirsiniz?

Profesyonel Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde insanlar, yapacakları en küçük bir alışveriş için dahi öncelikle internet üzerinden araştırma yapmaktalar, önlerine çıkan ilk sayfalarda yer alan siteler tabiki de ilk uğrak noktaları olmaktadır. Dolayısıyla sizin web sitenizin de arama motorlarında ilk sayfalarında yer alması fayda sağlayacaktır. Web sitenizin tasarımında yaratıcılığın ön planda olması, ilgi çekici, özgün bir çalışma ile gerçekleşmiş olması tasarımın, kullanıcıların dikkatini muhakkak çekecektir. Binlerce web sitesi içinde farkınızı öncelikle web sitenizin tasarımı ile ortaya çıkarmalısınız. Peki bu özgün tasarımı elde etme yöntemleri nelerdir?

Profesyonel Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Benzersiz Web Sitesi Tasarımı İçin Gerekenler

Kopya olmayan, eşi benzeri bulunmayan bir web sitesi tasarımında site içerisinde çizgilerden tutun ki renklere kadar her ayrıntı firmanızın logosu ve kurumsallığınızla doğru orantılı olmalıdır. Farklı temalar kullandığınız, kolay erişilebilirlik sağladığınız, dikkat çekici vurgularla desteklediğiniz web siteniz içerisinde kullanıcılara daha fazla ve verimli vakit geçirtebilirsiniz. Tasarımın özgünlüğünün yanı sıra tasarım düzeninin yaratıcı dizayn edilmiş olması ve kullanıcıya kolay erişim sağlaması da oldukça önemlidir. Kullanıcıların web sitenizde rahat hareket edebilmesi, amaçlarına, hedeflerine kolayca ulaşabilmesi akıllarında kalıcı olmanızı sağlayacaktır. Web sitesi, düzen içerisinde oluşturulmalı ve karmaşıklık söz konusu olmamalıdır. Web sitenizin, kullanıcılar tarafından anlaşılır olması, bozuk linkler bulunmaması gerekmektedir. Kullanıcılar, web sitenizde gezinirken erişemediği bir link söz konusu olduğunda başka bir siteyi tercih etmesi saniyeler içinde gerçekleşebilir. Kullanıcılara verdiğiniz hizmetin profesyonel tasarlanmış olması kullanıcıyı tekrar tekrar sitenize çekecektir.

Web Sitesi Tasarımında Renk

Web sitenizi oluştururken tercih etmiş olduğunuz renkler de kullanıcıların dikkatini çekmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla web siteniz için renk seçimi yaparken göz yormamasına, renklerin uyum içerisinde yer almasına, seçtiğiniz renklerin sizi ya da firmanızı temsil edip etmediğine, hedef kitlenize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Özellikle hedef kitlenize uygun renk seçimi konusunda dikkatli olmalısınız, örneğin, batı kültüründe beyaz renge düğünlerde, kutlamalarda yer verilirken doğu kültürün de ise durum tam tersi bir şekilde yer alır, doğu kültüründe beyaz renk cenaze, yas dönemlerinde tercih edilir. Web siteniz için renk seçimlerinden önce renk anlamlarını, kültürel değerlerde yer alınışına kadar bilgi sahibi olmanız, hazır temalarla oluşturulmuş, sıradanlık içeren web sitelerinin yanında sizi zirveye adım adım taşıyacaktır.

Profesyonel Web Siteniz Sizi Her Yönünüzle Yansıtsın!

Web sitenizde yer vereceğiniz içerikler, bu içeriklerin özgün olması, yaratıcı fikirlerle ortaya konması, web sitenizde bulunan görsellerin kalitesinin yüksek olması, web sitenizde animasyonların, videoların, hareketli görsellerin yer alması da web sitenizi ilgi çekici hale getirecektir. Hatta web sitenizde, firmanıza ve hedef kitlenize uygun ses eklentilerinin bulunması birçok açıdan kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacak ve kalıcılığınızı arttıracaktır. Hedef kitlenize ulaşım sağlarken sadece görsel ve bilişsel değil de duyusal olarak da hitap etmeniz sizi ön planda tutacaktır.

Profesyonel Web Siteniz İçin Fontlar

Web sitenizi oluştururken kullanacağınız fontlar da önem taşımaktadır. Font seçiminizi yaparken, seçmiş olduğunuz fontların, tasarımınıza uygun olması gerekmektedir. Font kombinasyonunuz tasarımınızı da mükemmelleştirecektir. Sade bir tasarım için dikkat çekici, farklı harf karakterlerini kombine edip, sıra dışı bir görüntü elde edebilirsiniz. Minimalist bir tarz için ince, hafif çizgilerle dizayn edilmiş bir font daha uygun olacaktır. Web sitenizde ön plana çıkarmak istediğiniz noktalar için vurgulayıcı olacak kalın, italik tarzda font seçimleriyle dikkatleri üzerine çekebilirsiniz. Nostaljik bir görünüm elde etmek için eski, daktilo yazı tiplerinden birini seçmiş olmanız ise retro bir ruh katmanızda destek olacaktır. Birbirinden çok farklı iki fontu uygun kombine etmiş olmanız ise yaratıcılığınızı ön plana çıkaraktır. Font seçiminizde el yazısı tercih etmeniz ise şıklığı beraberinde getirecektir. Kıvrımlı font seçiminiz modern yanınızı yansıtacak, göze batmayan bir gösteriş elde etmenizde yardımcı olacaktır. Tasarım sürecinde modern fontlar ve kolay okunabilirlik web sitenize oldukça fayda sağlayacaktır.

Neden Mobil Uyumlu Web Sitesi?

Profesyonel web tasarımın bir diğer gerekliliği ise responsive görünümdür. Responsive görünüm, web sitenizin sadece bilgisayar ortamında değil mobil telefonlarda, tabletlerde de yer almasını sağlayacaktır. Şimdilerde bilgisayarda yapılabilecek birçok işlemin mobil telefonlarda yer alması, pratikliği sayesinde kullanımının oldukça fazlalaşması sebebiyle mobil uyumlu bir web siteye sahip olmanız artık bir gereklilik haline geldi. İstatistiklere göre kullanıcılar, yapacakları aramaların yüzde 70’ini mobil cihazlardan yaptıklarını göz önünde bulundurursak web sitenizin responsive görünüme sahip olması gerektiği konusuna eminim ki siz de hak vereceksinizdir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi?

Profesyonelliği SEO ile Sağlayın!

Profesyonel bir web sitesi, arama motorlarında ilk sıralarda yerini alması için gerekenlerden biri ise içerikleriniz için yapılmış bir SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmasıdır. SEO çalışması, iki bölüm halindendir; iç SEO ve dış SEO.

İç SEO

İç SEO, web sitenizin site içi optimizasyon yapısını kurgulayarak sayfaları mantık içerisinde birbirine bağlar, erişilen sayfaların neler içerdiğini, hangi amaca hitap ettiğini belirler, tanıtır. İç SEO için dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu ise şu şekildedir;

Web sayfanızın URL bağlantısında anahtar kelime bulunmalıdır.

Kullanacağınız başlıkta anahtar kelimeye yer verilmelidir.

Görsellerinizde alt etiketler bulunmalıdır.

Web sayfanızın hızı, görsellerin ve içerik dosyalarının optimize edilmiş olmalı ve sıkıştırılmış olmalıdır.

Açıklama kısmınızda da anahtar kelimelere yer vermeniz gerekmektedir.

Dış SEO

Dış SEO, ise biraz daha uzmanlık gerektiren bir alandır. Web sitenize farklı sitelerden alacağınız backlinler, sitenizin arama motorlarına tavsiye edilmesini sağlar. Arama motorları, alınan backlinklerin değerini, çeşidini, sayısını takip ederek bu kriterler doğrultusunda arama sonuçlarında listeler. Dış SEO için dikkat etmeniz gereken ipuçları ise şu şekildedir;

Farklı sitelerden backlink alırken sitenin değeri, sitenin daha önceden verdiği vermiş olduğu linkler, site içeriği göz önünde bulundurulmalıdır.

Backlink alacak olduğunuz sitenin kullanış kolaylığı önemlidir.

Eğer bir metin üzerinden backlink alınacaksa her site için farklı metin kullanmak gerekmektedir.

Metin üzerinden backlink için bir adet anahtar kelime üzerinden bir çalışma yapılmış sayfaya, bir adet domaine ve bir adet açık URL şeklinde alınması doğru olacaktır.

Dış SEO için backlink alımını düzenli bir hale getirmeniz fayda sağlayacaktır.

Profesyonel Web Tasarım Fiyatları

Profesyonel Web Tasarım Fiyatları

Öncelikle profesyonel web tasarım fiyatları arasında niye uçurumlar olduğunu açıklayalım. Günümüzde, oldukça fazla web sitesi yapan yerler var. Peki bu yerler ne kadar profesyonel bir çalışma ortaya çıkarıyorlar? Web sitenizi tasarlayabilecek kişiler alanında ne kadar uzman? Kodlamanın ardından açılmayan, ulaşılamayan linkler niye oluştu, hatalarla neden karşılaşıyorsunuz? Peki bu hataları giderebilecek bir teknik servis yetkilisi var mı bu yerlerin? Bu sorular öncelikle sorgulamanız gerekenlerdir. Uzun süreli kullanacağınız, modern tasarım ve yazılıma sahip, teknik destek servisine kolayca erişebileceğiniz bir ajans ile sadece para için hazırlanmış, yaratıcılıktan uzak tasarlanmış web siteleri hazırlayan firmalar arasında uçurum fiyat farkları olması normaldir.

Web Sitesi Nasıl Ucuz Olabilir?

Eğer web sitesi için daha önceden hazırlanmış, taslak halinde bir altyapı kullanılacaksa,

İnternet üzerinden satın alınabilen hazır tasarım şablonlar kullanılacaksa,

Farklılık gösteremeyen hatta daha öncesinde bir başka müşteri tarafından beğenilmemiş çalışmaların sunulması durumunda,

Responsive (mobil uyumluluk) sağlanmamış, SEO çalışması yapılmamış, yönetici paneli oluşturulmamış, test aşamasından geçmemiş, bozuk, kırık linkler barındıran bir web sitesi ise oldukça ucuz fiyatlarda web sitesi olabilir.

İşinin uzmanı olmamış, bugün var olup yarın bulamayacağınız firmalarla çalışmak sizi zarara sokacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduğum konular, web siteniz için oldukça önemlidir. Sürekliliği olan, kaliteli, modern, güncelliğini kaybetmeyecek çalışmalar sahibi olmak istiyor, web sitenizin aynısıyla karşılaşmak istemiyorsanız bu konulara dikkat etmelisiniz. Sizi zirveye taşıyacak bir profesyonel web sitesi tasarımı için profesyonellerle çalışabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Freelancer İle Çalışan Firmaların Hazin Sonu

Freelancer İle Çalışan Firmaların Hazin Sonu

Eskiden bu yana piyasada birçok freelance diye tabir edilen çalışanlar bulunmaktadır. Şu an ki duruma …

2 yorumlar

  1. Merhaba verilen bilgiler için teşekkürler. yapılan site için hangi programlar kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir