Anasayfa / SEO / Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO denildiğinde, markalaşmaya başlamak da anlaşılabilir. Çünkü web siteler veya e- ticaret siteleri, kendilerini duyurmak, ürünlerini daha çok tanıtmak ve satmak için hedef belirler ve bu hedefe ulaşmak için de SEO kullanılır. SEO kullanımı da kendi içinde ikiye ayrılarak site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılıyor. Biz de şimdi site dışı SEO’nun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve fayda/zarar ilişkisine bakacağız.

Site dışı SEO, site içi SEO’dan çok farklı olarak, sitenin içinde değil tamamen reel pazarlama alanında yürütülür. SEO çalışması zaten kendi için şu şekilde tanıtılır; arama motorlarında en üstlere çıkmak ve orada kalmak. Arama motorlarında üste çıkmanın ve orada kalmanın çok profesyonel ve stratejik bir planı olmalıdır. Bu stratejinin mükemmel olabilmesi için sitenin dışarıdan bazı etkileri alması gerekir. Eğer hiç markalaşmamış ve reelde pazarlama yapmamışsanız ve sadece web siteniz üzerinden işlerinizi yürütüyorsanız, site dışı SEO’dan yana pek bir umut beslemeyin. Ancak hazır bir markanız ve küçük de olsa bir kitleniz varsa, site dışı SEO için kolları sıvayabilirsiniz. Site dışı SEO’da, dışarıdan reklam vermek olarak düşünebilirsiniz. Televizyonlar, radyolar, yol kenarlarında olan reklam panoları (billboardlar), sosyal medya hesapları, dergiler, afişler, tanıtım günleri ve benzeri birçok türde kendinizi duyurmanız site dışı SEO olarak tanımlanır.

Site Dışı Seo Nasıl Yapılıyor?

SEO çalışmalarında bulmanız gereken bazı anahtar kelimeler vardı. Bu anahtar kelimeler sizin arama motorlarında daha çabuk ve önde çıkmanızı sağlıyordu. Site dışı SEO için de aynı işlem geçerlidir. Anahtar kelimeleri bulmanız ve bu anahtar kelimelere göre slogan, yazı, makale ve reklam ögelerini oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca büyük reklam alanlarında dikkat çekici efekt veya görsel de bulundurmalısınız. En azından müşterilerin gözü takılmalı, markanızın adı aklında kalmalı.

Sizin faydalanabileceğiniz referans site ve linkler vardır. Mesela sizin web siteniz için referans olacak başka bir sitede sizin backlink’inizin olması şarttır. Bu link, bir yazı içerisinde ya da başka bir bağlantı faktöründe (resim, link veya buton) olabilir.

Site dışı SEO’nuzu yaparken neler önemli olabilir? Yaptığınız reklamları, sitenizin alan adında ve reklam sloganlarınızda geçen kelime ve simgeler ile besleyin. Çünkü kullanıcılarınız benzer ilişkili yazı ve simgeler gördüklerinde markanızdan daha emin oluyorlar.

Daha fazla detay için www.acarnet.com/blog/google-adwords-icin-dikkat-edilmesi-gerekenler/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Site dışı SEO yapımında, tıpkı normal SEO yapımı gibi rakiplerinizin analizini yapmalısınız. Hangi sektörde çalışıyorsanız, kendi sektörünüze göre reklam çıkarmalısınız.

Sitenizin gelişmesi diğer arama motorlarını da kapsamalı. Tek bir arama motoruna göre iyileştirme ve SEO çalışmaları yapmayın.

Site dışı SEO için sosyal medyaları söylemiştik. Sosyal medya üzerinden, şirketiniz veya siteniz (kişisel veya kurumsal) adına bir hesap açın ve kendinizi tanıtın. Web sitenize yönlendirmeler yapın ve site trafiğinizi geliştirmiş olun.

Dergi ve gazeteler artık internet üzerinden, dijital olarak çıkmakta. İnternetin de bu kadar çok kullanıldığı buz zamanda, dergi ve gazeteler de teknolojik aletlerden okunuyor. Dolayısı ile sizin de reklam ve tanıtımlarınızı bu dijital medya platformlarına yayabilirsiniz.

O kadar farklı türde siteler bulunuyor ki, her site için kendinize bir reklam türü seçebiliyorsunuz. Şöyle ki, birçok sözlük ve yorum sitesi bulunmakta. Kendinizi ana başlık olarak tartışmaya açabilirsiniz. Hem bu sitelerin kullanıcıları sizi tanımış olur hem de siz siteniz hakkındaki olumlu veya olumsuz düşünceleri öğrenmiş olursunuz.

Ünlü veya geniş bir kitleye sahip olan, kişisel bir site sizi paylaşabilir veya sizin hakkınızda bilgi verebilir. Blog siteleri için de bu durum geçerlidir. Ayrıca arama motorlarında harita bilginiz olsun. Sizi kolayca bulabilsinler.

Site içi SEO için yapılan (yazılan) tüm makale ve içerikleri, reklamlarınızda kullanabilirsiniz. Başka sitelerde size referans olacak olan bölüm, sizin içeriklerinizde minik bir kısım kullanarak, bilgi veya içeriğin devam etmesi için size geri yönlendirme de yapabilirler.

Faydaları mı daha çok zararları mı? Diye soracak olursak, kopya bir içerik ve yanlış bir planlama yapmadığınız sürece oldukça yararlıdır. Zararı sadece zaman konusunda olabilir. Belki daha uzun sürede geri dönüşler alabilirsiniz. Ancak mükemmel bir stratejiniz var ise zaman konusunda da pek sıkıntı çekmeyeceksinizdir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Domain Yaşının SEO ‘ya Etkisi?

Domain yaşının seo’ya etkisi Öncelikle domain yaşının SEO ‘ya etkisini açıklayalım. SEO, sizin web sitenizin bazı …

5 yorumlar

 1. Murat Çamlıdere

  Merhaba, SEO’nun bu kadar basit olmadığını hepimiz biliyoruz. En azından bu sektörde olan kişiler biliyordur. Bizde e-ticaret sitemiz için SEO hizmeti satın almak istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz ?

 2. Merhaba, site içi ve site dışı seo hizmeti almak istiyoruz. Hangi sektörlere hizmet sağlıyorsunuz öğrenebilir miyim?

 3. Sakıp Ballıoğlu

  Merhaba, SEO konusunda profesyonel hizmete ihtiyacımız var. Bana ulaşır mısınız?

  • Merhaba Sakıp Bey,

   Mail ile sizlere dönüş sağlanmıştır. Detaylı bilgi almak isterseniz web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilir bunun yanında ofisimizi ziyaret ederek hizmet alabilirsiniz.

 4. Şensoy Kolyoncu

  Yaptığımız SEO çalışmalarının etkilerini nasıl takip edebiliriz? Örneğin; siteye giren ziyaretçi sayısı, Google index sayısı gibi. Kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum ancak etki gösterip, göstermediğini merak ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir