SEO

Kaliteli Özgün İçerik Nasıl Oluşturulur?

Etkili içerik oluşturma için ne yapmanız gerektiğiniz biliyor musunuz? Acarnet Web Tasarım firması olarak yıllardan bu yana edindiğimiz tecrübeleri sizlere burada aktaracağız. Böylece en iyi ve kaliteli içerikleri oluşturmak için , web sitenizi daha iyi hale getirebileceksiniz.

İçerik Oluşturma Yeniliklerini Takip Edin

Kaliteli Özgün içerik oluşturma için bilgi sahibi olmalısınız. Bilgi edinmenin yollarından birisi de yenilikleri takip etmektir. Çünkü yeni bir bilgi edinmiş olursunuz ve aklınıza daha iyi içerikler oluşturmak için yeni fikirler gelmiş olur.

Yalnızca internet ortamında yenilikleri takip etmek yeterli olmayacaktır. Özellikle İstanbul ilinde web dünyası ile ilgili birçok seminer ve konferans düzenlenir. Bu etkinliklerden bir tanesine mutlaka düzenli olarak katılmalısınız. Zaten bu tür etkinliklerin duyurularını arama motorlarından mutlaka öğrenirsiniz.

Etkinliklere katılmak size çok şey kazandıracaktır. Yeni bilgiler edinirsiniz. Ayrıca yeni insanlarla tanışırsınız ve onlarla bilgi paylaşımında bulunursunuz.

Video, resim, logo, vektörel çizimler ve blog yazıları gibi içeriği oluşturan unsurlarda yenilik yapabilmek için internetteki diğer siteleri incelemelisiniz. Mesela gıda üzerine faaliyet gösteren bir firmanız var ve firmanızın tanıtımını yapmak için internet sitesi kurdunuz. Doğal olarak web sitenize birçok resim, video ve benzeri içerik materyalleri yüklemeniz gerekecektir. Ancak yükleyeceğiniz içeriklerin hem orijinal hem de kullanıcıyı sıkmayan özelliklere sahip olması gerekiyor. İlk başlarda tabi ki aklınıza hiçbir fikir gelmeyecektir.

Ancak diğer web sitelerini inceledikçe ve bilgi aldıkça, yeni fikirler kafanıza akmaya başlayacaktır. Unutmayın! Yeni icatlar hep, bir öncekilerden esinlenerek yapılmıştır.

İçerik Oluşturma :Yaratıcı Düşünün

İçerik Oluşturma :Yaratıcı Düşünün

Dönüp dolaşıp hep aynı şeye geliyoruz. Yani bilgiye! Bilgi olmadan yenilik de yaratıcılık da olmaz. Yaratıcılık dediğimiz olay daha önce kimsenin aklına gelmeyen bilgidir. Bazı insanlar bunu fikir olarak adlandırır. Ama içinde yaşadığımız her şey bilgidir. İster yeni olsun, isterse eski…

Yaratıcılık tam olarak aşağıdaki safhalarda gerçekleşir.

Bilgi edinme safhası: İlk aşamadır ve yeni fikirlerin beyinde oluşabilmesi için eski bilgiler gerekir. Kendi alanınızda ve internet dünyasına ait bolca bilgi edinmeniz yeni fikirler bulmanızda size yardımcı olacaktır.

Kuluçka safhası: Edinilen bilgiler beyinde işlenir ve yeni fikirlere dönüşmek üzere hazırlanır. Bu aşama aynı zamanda düşünme aşamasıdır. Düşünme sanki bir ekmeğin tüm malzemeleri ile hamur haline getirilmesi ve fırına atılması gibidir. Kafanızdaki bilgiler, beyin fırınında yavaşça pişmeye başlar.

Yaratıcı Fikirler: Evet! Fırından taze taze çıkan ve mis gibi kokan yeni fikirlere artık sahipsiniz. İşte yaratıcı fikirler bu şekilde ortaya çıkar.

Faydalı Bilgiler Sunun

Kaliteli özgün İçerik oluşturma nedir size göre? Yani neden içerik oluşturursunuz? Yalnızca ticari kaygılarla mı hareket edersiniz, yoksa sitenizi ziyaret edenlere faydalı olabilecek bir şeyler de vermek ister misiniz?

Kullanıcılara faydalı bilgiler sunmanın en iyi yolu, web sitelerinde blog sayfaları oluşturmaktır. Blog sayfalarınızda faaliyet alanınızla ilgili konularda insanlara bilgi sağlarsınız. Önce güzel ve bilgilendirici bir makale kaleme alırsınız. İyi bir makale de çoğunlukla bilgiden oluşur.

Birçok web sitesinde gözünüze mutlaka çarpmıştır. Makaleyi okumaya başladığınızda ve bitirdiğinizde kendi kendinize “Ben bu makaleden ne anladım” sorusunu sormuşsunuzdur. Eğer bu soruya net bir cevap veremiyorsanız, okuduğunuz makale size hiçbir şey vermemiş demektir. Çünkü makalede bilgiden çok yorum vardır. Şöyle örnek verelim. Mesela elmanın tanımı ve yararları ile ilgili bir makale okuyorsunuz. Makalede ise elmanın anlatımı ya da yararlarından çok elmayla ilgili tamamen yazanın yorumlarını içeren cümleler yer alıyor. Bu durumda siz elmanın ne olduğunu öğrenmemiş olursunuz. Ayrıca elmanın yararlarını hiç öğrenmemiş olursunuz.

Bilgisayar ana kartının ne işe yaradığını ve bir problem meydana geldiğinde nasıl çözüm bulunacağını karşıdaki kişiye güzel bir şekilde anlatmalısınız. Kişi makaleyi okuduğunda aklında herhangi bir soru işareti kalmamalıdır.

Bir diğer konu da makalede kullanılacak resim ve videodur. Bazı durumlarda makalede kullanılan cümleler tek başına yeterli değildir. kaliteli özgün İçerik oluşturma yapacağınız zaman makale resim ve videolarla desteklenmelidir. Kullanacağınız resmin ise makalede kullanılan cümlelerle uyumlu olması gerekir. Aynı durum videolar için de geçerlidir. Mesela diş çekimi ile ilgili bir paragrafın altına resim yerleştirecekseniz, resim diş çekimini göstermelidir. Böylece okuyucunun aklında konu daha net hale gelecektir.

İçeriğinizle Kullanıcıya Dokunun

İçeriğinizle Kullanıcıya Dokunun

Etkili görsel içerik hazırlama ya da diğer içerik unsurlarını hazırlama ile kullanıcının aklına ve kalbine hitap etmelisiniz.

Web sitenizde faaliyet alanınızla ilgili kullanacağınız orijinal resim ve videolarla kaliteli özgün içerik oluşturma teknikleriyle yaptığınızda  zaten kullanıcının kalbini fethedeceksiniz. Unutmayın! Kullanıcılar tüm gün internette geziniyorlar. Daha önce gördükleri resimleri sizin de sitenizde görürlerse hiç etkilenmeyeceklerdir. Diyelim ki nakliye firmasısınız. Ev taşıma ile ilgili bir makale hazırladınız. Resim olarak da Google arama motorunda yer alan bir resim kullandınız. Bu durumda sitenizi ziyarete gelen okuyucu makalenizi hiç de ilgi çekici bulmayacaktır. Ancak personelinizin eşya taşırken ya da dinlenmek üzere oturmuş ve terini silerken bir fotoğrafını kullanırsanız, işte o zaman okuyucunun zihinde bambaşka duygular canlanacaktır.

Kullanıcı Deneyimini Önemseyin

Web sitesi görseli hazırlama işleminden önce mutlaka biraz araştırma yapın. Sektörünüzdeki hedef kitlenin neleri beğendiğini ya da neleri beğenmediğini mutlaka öğrenmelisiniz.

Kullanıcı deneyimi olarak adlandırılan bu işlemi yapabilmek için sitenizdeki ya da başka sitelerdeki verileri elde etmeniz ve analiz yapmanız gerekiyor. Eğer web siteniz yeniyse içerik oluşturmak için  tabi ki yeterli miktarda veri olmayacağından analiz yapma imkanınız olmayacaktır. Bu durumda başka sitelerin verilerinden ve analiz sonuçlarından yararlanabilirsiniz.

İnternette yeni ancak firma olarak sektörde eskiyseniz, az çok hedef kitlenizin ne düşündüğünü bilirsiniz. Yani hangi ürünlere odaklanıyorlar, hangi ürünü daha çok satın alıyorlar gibi…

Ancak söz konusu internet sitesi olduğu için internet sitesinde yer alan öğeler açısından kullanıcı deneyimini değerlendirmek gerekir. Mesela sitenizi ziyarete gelen kullanıcılar hangi sayfalarda daha çok zaman geçirmiş ya da hangi bağlantılara daha çok tıklamışlar gibi…

Ayrıca kullanıcılar hangi videoları daha çok izlemiş ve hangi makaleleri daha çok okumuşlar bu tür bilgileri de analiz etmeniz gerekir. İçerik oluşturmak için kullanıcı deneyiminde site ziyaretçilerinin makaleleri okuma süresi de önemlidir. Aynı şekilde sitede geçirdikleri ortalama süre de size başarılı olup olmadığınızı söyleyebilir. Bu durumda ya sitenizi daha iyi hale getirmelisiniz, eğer site başarılıysa aynı şekilde devam etmelisiniz.

Özgün İçerik Oluşturma da Sadelik Önemli

Kaliteli içerik oluşturma nedir sorusunun en önemli cevaplarından birisi sadeliktir. Günümüzde internet ortamında gezinen insanlar, karmaşıklıktan hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden web sitenizde kullanacağınız içerikler mümkün olduğunca sade ve anlaşılır olmalıdır.

Web sitenizde kullandığınız kaliteli ve özgün içerik oluşturmak için sadelik olmazsa olmazdır. Menü yapısından tutun da, site haritasına kadar. Kimse bir web sitesinin içinde kaybolmak istemez.

Mesela bir web sitesini ziyaret ettiniz. Ana sayfadasınız ve blog sayfasına girip, biraz bilgi edinmek istediniz. Ancak oda ne? Blog sekmesini bulamıyorsunuz! Biraz uğraştıktan sonra sayfanın en altında olduğunu gördünüz. Daha sonra sitedeki ürünleri görmek istediniz. Ancak o kadar aramanıza rağmen zorlukla bulabildiniz. İşte tüm bu olumsuzluklar sitenin puan kaybetmesine ve birçok kullanıcı tarafından ziyaret edilmemesine yol açar. Web siteniz her zaman standart öğeleri barındırsın.

Genelde web sitelerinde menüler ana sayfanın en başında yer alır. Bu tüm siteler için geçerlidir. Böylece insanlar menünün nerede olduğunu aramazlar. Çünkü ana sayfanın en üst bölümünde olduğunu bilirler.

SEO Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

SEO Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

İçerik oluşturma Word dokümanında önceden hazırlanmalıdır. Bunu neden söylüyoruz çünkü taslak bir çalışma yapılması her zaman için iyidir. Önceden eksik ya da hatalı kısımlar böylelikle görülebilir.

Böylece bir içerik oluşturmak için nasıl yapılır sorusunun da cevabını almış olursunuz. Tabi ki işiniz yalnızca yazı hazırlamakla bitmiş olmuyor.

Gerek ana sayfanızda, gerekse diğer sayfalarda orijinal resimlerde kullanmalısınız. Resimlerin SEO uyumlu olması için ideal boyutlarda ve daha önce hiçbir yerde yer almamış olması gerekir. Ayrıca alt etiketlerinin olması ve konuyla ilgili olması da önemlidir.

Web sitenizde bolca video paylaşın. Acarnet firması olarak viral türü videolar kullanmanızı öneririz. Böylece SEO açısından da özgün bir içerik oluşturma elde etmiş olursunuz.

Blog sayfanıza makale hazırlarken, başlık uyumuna dikkat etmelisiniz. Ana başlık her zaman için H1 olarak adlandırılır. Bu başlığın altında H2 unsurunu eklersiniz. Yani ana başlığın devamı ancak başka bir konuyu anlatan başlıktır. Konunun devamı olan başlıklarda ise H3 formatını kullanırsınız.

İnstagram içerik oluşturma olayına da dikkat etmelisiniz. Genelde web site sahipleri sosyal medyayı pek önemsemiyorlar. Ancak sosyal medya organik backlink elde etmenin en etkili yollarından birisidir. Ticari bir işletmeniz varsa, mutlaka Instagram ortamında da paylaşım yapmalısınız. Diğer sosyal medya araçlarında da mutlaka web sitenizi tanıtacak içerikler oluşturmalısınız.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu