Genel

Art Direktör Nedir? Ne İş Yapar?

Sanatsal faaliyetlerin gelişmesi ile birlikte Art director gibi yeni meslekler ortaya çıktı. Adı bize ne kadar tuhaf gelse de, aslında çok önemli görevleri yerine getiriyor. Gelin Art direktör kavramının ne olduğunu birlikte öğrenelim ve diğer bilgileri de detaylı olarak irdeleyelim.

Art Direktör Ne Demek?

Art director nedir sorusunun cevabı, sanat yönetmeni olarak verilebilir. Sanat yönetmeni konuyla ilgili ana kompozisyonda yer alacak olan oyuncu seçimini gerçekleştirir. Ayrıca oyuncuyla ilgili tüm çevresel faktörlerin belirlenmesini görevini yerine getirir. Seçtiği oyuncunun yönetiminden sorumludur. Sanat yönetmeninin göreviyle ilgili örnek vermek gerekirse; kostüm seçimi, mekan seçimi, dekorların belirlenmesi ve sanatsal görsellerin düzenlenmesi gibi işlerden sorumlu olması örnek olarak verilebilir.

Ayrıca sanat yönetmeni, sergilenen sanat dalının müzik seçiminden de sorumludur.

Art director nedir

Art Direktör Olmak için Gerekenler

Yukarıda verdiğimiz tanıma göre sanat yönetmeni; film, dizi ve belgesel gibi yapımlarda görev alır. Ancak internet dünyasında faaliyet gösteren sanat yönetmenleri aslında grafikerlerdir.

Evet yanlış duymadınız!

Çalıştıkları ajansta kendilerini geliştiren grafikerler, sanat yönetmenliği unvanına geçiş yaparlar.

Bu yüzden art director ne demek sorusunun cevaplarını bu kapsamda vereceğiz. Ayrıca art direktör olmak için gereken nitelikleri de grafiker mesleğine atıf yaparak anlatacağız.

Art Direktör Olmak için Gerekenler

 • Sanat yönetmeni, müşterilerin tanıtım kampanyalarını yönetir.
 • Müşterilerin kampanya ile ilgili istek ve önerilerini değerlendirirler.
 • Reklam yazarlarıyla çalışarak, fikir üretirler. Senaryo, maket ve görsel tasarımı üzerinde yoğunlaşırlar.
 • Müşteri ile birlikte çalışırlar. Müşterinin istekleri doğrultusunda yaratıcı çözümler üretirler.
 • Üretilen projenin kapsamının genişletilmesini sağlarlar.
 • İnternet sitesinde; logo, resim ve video gibi unsurların yerleşiminden ve tasarımından sorumludurlar.

Junior Art Director

Her meslekte olduğu gibi sanat yönetmeni mesleğinde de alt dallar söz konusudur. Junior Art Director bunlardan bir tanesidir.

Halk tabiriyle çırak demektir. Yani sanat yönetmenliği mesleğine yeni başlayanlara verilen unvandır.

Junior Art Director

Senior Art Director

Sanat yönetmenliğinde asıl meslek, Senior Art Director unvanıdır. Eğer bu unvana sahipseniz, dijital ajansların tozunu yutmuş, mesleğin tüm inceliklerine hakim olmuşsunuz demektir. İyi bir Senior Art Director aşağıdaki vasıflara sahiptir:

 • Dijital ajansın faaliyet alanı olan internet reklamcılığının tüm inceliklerini biliyordur.
 • Müşteriden gelen en zor revizyonları yorumlayabilecek kabiliyettedir. Yani müşterinin tam olarak ne istediğini anlar.
 • Logo, banner, layerlar ve slider adı verilen web sitesi animasyonlarını çok iyi yorumlar ve tasarımlarının da iyi olmasını sağlar.
 • Altında görev yapan Junior Art Director personelinin yönetiminden sorumludur. Bu kişinin stok fotoğraf bulundurmasını sağlar ve diğer alt işleri yapmasını denetler.
 • Metin yazarının gönderdiği işleri denetler.
 • İnternet sitesi tasarımına ait tüm işlerin denetlenmesinden sorumludur.

Art Direktör Görev Tanımı

Yukarıda saydığımız tüm görevleri, art direktör yerine getirir. Ancak asıl önemli işi dijital ajansta çalışan personeli yönetmektir. Onlara ne yapacağını ya da yapmayacağını söyler. Art direktör nedir sorusunun cevaplarından birisi de, dijital reklam uzmanıdır. Aslında ana mesleği grafikerlik olsa da, sanat yönetmenleri yalnızca grafikerlerden oluşmaz.

Peki art direktör nasıl olunur? Buyurun detaylar aşağıdaki başlıkta yer alıyor.

Art Direktör Nasıl Olunur?

Üniversitelerin grafik tasarım ya da güzel sanatlar bölümünden mezun olmanız gerekiyor. Öncelik budur tabi ki… Ancak iyi bir Art direktör olabilmek için tecrübeli olmak gerekiyor.

Her ne kadar Art direktör olabilmek için grafik bilgisine gerek yoktur gibi bir bilgi bulunsa da, bu bilgi doğru değildir.

İyi bir sanat yönetmeni olabilmek için yaratıcılık, soyut düşünme ve grafik bilgisi gereklidir. Tüm bu niteliklerin iyi yorumlanması ve uygulanması da gerekir. Ayrıca insanı iyi analiz etmek gerekir. Sanat direktörü tam bir insan sarrafıdır. Müşterilerin ne istediğini, onlar konuşurken anlar.

Düzenleme ve tasarım konularında iyi olmalıdır. Her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de, dijital ajanslarda en zor göreve sahiplerdir.

Art Director Maaşı

Tabi ki bu kadar zor bir görevin, maaşının da iyi olması beklenir. Piyasada art direktör maaşları değişkenlik gösterse de, ortalama olarak 4,500-5,000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Edinilen tecrübeye göre direktör maaşları artacaktır. Bazı direktörler proje bazlı çalışırlar. Yani proje başına belirli bir ücret karşılığında anlaşırlar. Serbest piyasa koşullarında daha fazla kazandıklarını söyleyebiliriz.

Art director maaşı ve sosyal olanakları iyi bir meslek olsa da, uzun mesai saatleri boyunca, çalışmayı gerektirir.

Dijital ajansların internet üzerinden art director iş ilanları verirler. Büyük iş ve elemanları bünyesinde buluşturan sitelerde bu tür ilanlara sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba art direktör olmak için neler yapmak gerekir? nasıl olunur? Art direktör olmak için gerekenler nelerdir Art direktör ne kadar maaş alır? Verilen bilgiler için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Taha Bey,
   Üniversitelerin grafik tasarım ya da güzel sanatlar bölümünden mezun olmanız gerekiyor. Tabi ki bu kadar zor bir görevin, maaşının da iyi olması beklenir. Piyasada art direktör maaşları değişkenlik gösterse de, ortalama olarak 4,500-5,000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu