Anasayfa / Web Tasarım / Avcılar Web Tasarım

Avcılar Web Tasarım

Günümüzde internet kullanımının her geçen gün artmasıyla beraber kullanıcılar tüm işlerini bu ortama taşımış durumdadır. İnternet sayesinde kullanıcılar dilediklerine birkaç saniyede ulaşmaktadır. Bu işlemi yaparken kullanıcılar ihtiyaçlarını genellikle web sitelerinde gidermektedir. Bunun farkına varan birçok kurum ve kuruluş kendilerini bu ortamda göstermek için bir web sitesi yaptırmaktadır.Bu firmanıza uygun yapılan siteyle firmalarınızı daha iyi tanıtabilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemle firmanıza kurumsal bir hava da kazandırmış olacaksınız. Bu durum söz konusu olduğunda kullanıcılar yani müşterileriniz sizlere daha kolay ulaşarak firmanızın detaylarına inecektir.

İstanbul’un en kalabalık ilçeleri arasında yerini alan Avcılar birçok kişiyi bünyesinde barındırmaktadır. Nüfusunun fazla olmasının yanı sıra ilçede ulaşımda bir hayli kolaydır. Bu nedenle bu ilçeyi seçenlerin sayısı bir hayli arttı. Üniversitelerin yanı sıra kurum ve kuruluşları da bünyesinde barındıran bu ilçe birçok kişiye iş olanağı da sağlamıştır. İşlerini daha da büyütmek için bu kişiler avcılar web tasarım yapmaktadır. Bu web tasarım ile firmalar kendilerini sektörde daha da tanıtma fırsatı bulmuşlardır. Fakat bu yapılan tasarımların kötü olması bizlere müşteri kaybına sebebiyet vermektedir. Bu müşteri kaybının olmaması için aşağıda bulunan web tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

web-design-front-image.jpg

 

Avcılar Web Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu yaptığınız tasarımlarda saniyelerle yarıştığımızı lütfen unutmayınız. Biz kullanıcılar sitelerde gezinti yaparken genellikle ilk sayfada karşımıza çıkacak sitede istediklerimizi bulmayı amaçlarız fakat bu işlemi yaparken birkaç saniye geçirmekteyiz. Birkaç saniye de aradığımızı sitede bulamazsak siteden bir daha geri dönmemek üzere ayrılırız. Bu durum söz konusunu olduğunda yapılan tasarımların ve içeriklerin, içeriklerden kastım ürünlerin yazıların konuyla ilişkin doğru bilgiler vermelidir. Bunun dışında site kullanıcı dostu ve hızlı olmalıdır.

responsive

Sitede bulunan tasarımların kullanıcılara hitap edecek ve fazla gözü yormayacak tasarımların olması da web tasarım da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Bu husus dikkate alınmadığı taktirde sitede gezinti yapan kullanıcılar tasarımdan sıkılıp siteyi terk edebilmektedir. Bunun yanında sitedeki hizalamada çok önemlidir. Sağ ve sol alanların tutarsız olması tasarımda gözlenebilecek sorunlardandır.

Yapılan tasarımların tüm tarayıcılarla uyumlu olması dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Tasarımların farklı tarayıcılarda bozuk gözükmesi kullanıcılar açısından pek affedilmeyecektir. Aynı zamanda tasarımların RESPONSIVE yani tüm cihazlarda uyumlu çalışmasına da dikkat etmeliyiz. Bu iki durum dikkate alındığında ortaya kullanıcı dostu bir site çıkacaktır.

Sitede bulunan görsellerin özgün ve konuyla ilişkin olmasına oldukça dikkat edilmelidir. Bu görseller kullanıcıya hitap etmeyecek bir durumdaysa bu durum pek hoş karşılanmayacaktır. Bunun hoş karşılanması için görsellerin kalitesinin iyi ve konuyla ilişkin olmalıdır.

Bunlar bir web tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca durumlardı. Bu durumlara dikkat edildiği taktirde ortaya kullanıcılar tarafından sevilen web siteleri çıkabilir. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir durum var oda bu tasarımlar kullanıcılarla buluşursa sevilecektir ama tasarımlar kullanıcılarla buluşmasa bunca uğraş boşa gidecektir. Peki sitemi nasıl kullanıcılarla sunarım dediğinizi duyar gibiyim bu sorunuzun cevabını da aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

 

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

googleHerkes yaptığı tasarımın meyvelerini almak; ister bunu kim istemez ki. Peki bu yaptığımız sitelerin meyvelerini nasıl alabiliriz bunları aşağıdan maddeler halinde açıklamalarıyla beraber inceleyerek ve bunları sitenize uygulayarak sitenizin hızlı hit almasını sağlayabilirsiniz.

 

Özgün İçerik
Web sitelerinizin üst sıralara çıkmasında önemli etkenlerden biri özgün içeriklerdir. Özgün içerik yani benzersiz içeriklerdir. Bu benzersiz içerikler diğer sitelerle kopya olmayacak şekilde olup aynı zamanda anahtar kelimeyle de bir bütün içinde olmalıdır. Bu içerikler siteyle de her ne kadar alakalı olursa sitenin üst sıralara çıkma şansıda aynı oranda arttıracaktır.

Var olan içeriklerini görsel bakımından da zenginleştirerek daha fazla hit almasını ve sitenin üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz. Görsel dışında siteye video ekleyerek de kullanıcıların sitede durma süresini arttırabilirsiniz. Sitede kalma süresi her ne kadar artarsa bu da aynı oranda müşteri dönüşümünüzü de olumlu etkileyecektir.

 

SİTE HARİTASI

sitemap

Sitemizin gerçekten yükselmesini istiyorsak siteye “.xml”dosya uzantısında bir dosya eklemeliyiz.Bu sitenin haritası manasına gelmektedir.Bu haritaları daha çok Google botları dikkate almaktadır. Bu botlar sitede bu dosyanın olduğunu fark ettiklerin de siteyi daha çok sevecek ve yükseltecektir.

 

RESPONSİVE
Her girdiğiniz sitede sitem nasıl olmalı gibi arattığınız da karşınıza sürekli sitenin RESPONSIVE olması gelmektedir. Bu mobil uyumluluktan kastımız sitenin telefonlarda tam oturup hiçbir büyütme işlemine gerek kalmaması durumudur. Bunların dışında sitenin RESPONSIVE olması sadece telefonlarda mı olur? Bunun cevabı hayır. RESPONSIVE olan siteler tüm ekran boyutlarına uygun olarak tasarlanması durumudur. Örneğin siteniz tablet olsun, laptop olsun, büyük ekranlarda veya telefonlarda olsun hepsiyle tam takır ekrana oturursa siteniz RESPONSIVE uyumlu olduğu anlamına gelir. Bu durum söz konusu olduğunda kullanıcılar sitelerimizi daha çok sevip vakit geçireceklerdir. Bu da sitenin üst sıralara çıkmasını kolaylaştıracaktır.

 

SAYFA AÇILIŞ HIZI

googlepagespeedinsights.pngKullanıcılar açısından en önemli noktalardan biri sitenin yüklenme sorunudur. Genelde kullanıcılar birtakım araştırmalarda %80 oranında ilk sayfayı dikkate almaktadır. Fakat derin araştırmalar yapan kişiler geri kalan yüzdelik dilime göre diğer sayfalara geçmektedir. Bu durum söz konusu olduğunda hızlı ve işlevsiz olmayan web sitelerinde kullanıcılar sayfada durmamakla beraber siteden hemen çıkacaktır. Bu da Google’un hiç sevmediği bir durumdur.

 

UYGUN METALAR

Sitenin kullanımına uygun olarak eklenen meta taglar ile sitelerde daha iyi sonuçlar alabiliriz. Fakat bu yazılan taglar siteyle alakalı ve doğru kelimeler kullanılarak belirlenmelidir. Bu durum dikkate alınmadığı taktirde yaptığımız çalışmaların hepsi boşa gidebilmektedir. Bu durumu örneklerle açıklamak gerekirse örneğin ayakkabı firmasınız fakat buna ayakkabı dışında araba gibi birtakım yazılar eklerseniz bu hiç hoş karşılanmayacaktır. Bunun dışında kelime analizi de doğru yapılmalıdır. Bu analizi Google tarafından en üstte aratılan kelimelerle kıyaslayarak yapabiliriz. Örneğin ayakkabı firmam gibi bir kelime değil de ayakkabı firmaları gibi kullanıcıyı dikkate alarak kelimeler yazarsanız daha iyi olacaktır.

 

AMP TEKNOLOJİSİ
Bu yazılım yeni çıkmış teknolojilerin başında geliyor. Google tarafından geliştirilen bu teknoloji ile sitelere giren kullanıcılar daha hızlı sitede gezinti yapabilecektir. Telefon kullanımının günümüzde bu kadar artış göstermesiyle Google böyle bir yola başvurması gerçekten de doğru bir hareket olmuş desek yeridir.

what-is-amp-1.png

Sizlerde yukarıda belirtilen site yapılırken dikkat edilmesi gerekenler ve bu site bittikten sonra olması gereken başlıca seo çalışmalarını yaparak sitenin meyvelerini ilerleyen yıllarda yiyebilirsiniz. Sizlerde bir web tasarım yaparak kendinizi daha iyi tanıtmayı amaçlıyor ve bunun içinde bir firma arayışındaysanız bu arayışınızı ACARNET ile giderebilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

HTML5 Nedir Faydaları Nelerdir?

Günümüzde var olan sitelerin temelinde HTML bulunmaktadır. Hypter Text Markup Language kelimelerinin baş harflerini alarak …

Bir yorum

  1. Merhabalar ,

    Öncelikle şunu belirtmek isterm ki çok faydalı bir makale olmuş sektörde ki değişimleri yenilikleri sayenizde öğreniyorum. Amp teknolojisi ile ilgili yazdığınız kısma gelecek olursak konu hakkında ki görüşleriniz çok doğru WordPress siteme amp kurdum sıralamada yükselmeme etki etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir