Anasayfa / SEO / Dofollow Backlink Nedir?

Dofollow Backlink Nedir?

Dofollow backlink internet dünyasının en önemli olayı arama motorlarıdır. Çünkü arama motorları web siteleri ile kullanıcıları bir araya getirmektedirler. Arama motorları sayesinde kullanıcılar istedikleri konuyla ilgili web sitelerine ulaşabilmekte, web siteleri ise hedefledikleri kitleye ulaşabilmektedirler. Bu nedenle de arama motorları hem kullanıcılar için hem de web siteleri için son derece önemlidir.

Günümüzde web sitelerinin değeri arama motorlarında yer aldığı sıraya göre belirlenmektedir. Aslında arama motorlarında üst sıralarda yer almak web sitelerinin bilinirliklerini de artırmaktadır.   Bir arama motorunda üst sıralarda yer alan web sitesi daha fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilecek böylelikle web sitesinin bilinirliği de itibarı da artırılmış olacaktır. Bu sayede web sitesinin PR değeri de yükselecektir. PR değeri yüksek olan bir site ise yeri geldiğinde çok ciddi maddi kazançlar getirebilecektir. Bu nedenle de web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almaları, PR değerlerinin yüksek olması gibi konular son derece önemlidir.     Web sitelerinin marka değerleri onların ziyaretçi sayılarıdır. Bu nedenle de tüm web siteleri ziyaretçi sayılarını artırmak için uğraşmaktadırlar. İşte bu nedenle de ziyaretçi sayısını artırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en etkili olanlarından birisi ise backlink uygulamasıdır.

Backlink

’te, PR değeri yüksek olan bir site kendi sitesinde PR değeri düşük olan bir sitenin linkine yer vermektedir. Bu sayede de sitenin linkinin paylaşıldığı yani çok kişi tarafından takip edildiği ve link veren sitenin bu siteye kefil olduğu izlenimi verilmeye çalışılmaktadır.   Ancak günümüzde Google tarafından bu düz link paylaşımı çok kolay anlaşılmakta ve web sitesinin üst sıralar çıkmasına etki etmemesi sağlanmaktadır. Bu nedenle de backlink uygulamasının en önemlisi Dofollow link uygulamasıdır. Dofollow, web sitesi içerisine yazılacak kodlarla arama motoru robotlarına bu web sitesini takip et komutunun verilmesidir. Web sitesi içerisine giren arama motoru robotları Dofollow edilmiş bir linki gördüklerinde bu site tavsiye edilmiş biz de buna girelim diye düşünmektedirler. Tabi ki bir sitenin diğer bir web sitesi tarafından tavsiye ediliyor olması onun PR değerini yükseltmekte ve bu sayede arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle de Dofollow uygulaması sayesinde arama motorları robotlarının linki paylaşılan siteye yönelmesi son derece mühim bir konudur. Bu noktada önemli olan Dofollow linki uygulamasının web sitesine kazandırdıklarıdır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki PR değeri yüksek olan bir web sitesinin, bizim web sitemizin linkini Dofollow etmesi durumunda bizim sitemizin değeri inanılmaz bir hızla yükselecektir.

Çünkü bu noktada Google, PR değeri yüksek olan böyle bir sitede linki paylaşılan bir site de değerlidir mantığıyla hareket etmektedir. Bu nedenle de web sitemizin linkinin, 100 tane PR değeri düşük web sitesinde Dofollow edilmesi yerine 5 tane PR değeri yüksek olan sitede Dofollow edilmesi sitemizin itibarı açısından daha faydalı olacaktır. Bu sayede web sitesi arama motorlarında üst sıralara gelecektir.   Tabi ki bu durumda da web sitesi daha çok kişi tarafından bilinecek ve ziyaret edilecektir. Ayrıca sitenin pagerank değeri de yükselecektir.

Yine ziyaretçi sayısı fazla olan web sitesinin PR değeri de gittikçe yükselecektir. İnternet sitelerinin tek amacının daha fazla bilinmek ve daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedeflemek olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu nedenle web sitelerinin bu amaca ulaşmalarında etkili olan Dofollow uygulaması web siteleri tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Arama motorlarının hakimiyeti sürdüğü müddetçe de Dofollow gibi uygulamaların daha da yaygınlaşacağı bir gerçektir.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 8 Altın Kural

Google’da üst sıralara çıkmak için bir sürü zaman ve para harcıyorsunuz. Peki neden üst sıralara …