Genel

Domain Hakkında Detaylı Bilgiler

Daha önceki yazılarımızda domain nedir sorusunun cevaplarını vermiş ve bazı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bu yazıyı, konunun devamı olarak düşünebilirsiniz. Domain konusuna bu kadar önem vermemizin nedeni, kuracak olduğunuz internet sitesinin belkemiğinin ve hatta en iyi başlangıcının domain olmasındandır. En iyi domain al tüyolarını sizlerle bu yazımızda paylaşacağız. İyi okumalar .

En İyi Domain Nasıl Alınır?

Domain ücretli ya da ücretsiz olarak alma işlemi aslında oldukça kolaydır. Zor olan alan adı isminin iyi bir şekilde seçilmesi ve uzantının da ona göre belirlenmesi işlemidir. O zaman en iyi alan adını nasıl alacağınızı ve en iyi domain alma sitesi konularından bahsetmeye başlayalım.

 1. Dünya üzerinde ortaya çıkan her iyi fikir ve ürünün arkasında, iyi bir araştırma vardır. Alan adı almadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerektiğinden bahsediyoruz tabi ki. Kelimelerin gücünden iyi yararlanmanız gerekiyor. Alan adınız hangi konuyu içeriyorsa, o konu ile ilgili öncelikle en çok aranan anahtar kelimeleri bulmanız gerekiyor. Daha sonra bulduğunuz anahtar kelimeleri etkili bir slogana dönüştürmek ve uzantı ile birleştirmeniz gerekiyor.
 2. Kolay hatırlanır kelime seçimi yapın. Uzun alan adı almak zorunda olsanız bile, herkesin diline pelesent olabilecek kelimeleri bulmaya çalışın. Aslında sloganvari bir alan adı seçimi yapabiliyorsanız, en iyisi odur diyebiliriz.
 3. İlk ortaya çıktığında, ticari amaçlı olarak kullanılan .com uzantısı, internette günümüzde en çok kullanılan uzantı halini aldı. Eğer mümkünse, alan adı uzantınız .com olsun. Daha ne olsun!
 4. Oluşturacağınız alan adı, başka markalarla ya da alan adları ile karışmamalıdır. Gerçi ilerleyen başlıklarda, alan adı sorgulama ile ilgili bildiklerimizi anlatacağız. Ancak bu da kulağınızın bir köşesinde bulunsun.
 5. Alan adınız, noktalama işaretleri ya da rakam içermesin. Yapılan araştırmalar yalnızca kelimelerden oluşan alan adlarının daha etkili olduğu ve tercih edildiğini göstermiştir.
 6. Aklınızda olan bir alan adı varsa, yakın varyasyonları tercih etmeye çalışın. Bazen birbirine yakın olan adlar arasında seçim yapmak zor olabilir. Biraz beyin jimnastiği yapın, emin olun doğru olan seçimi yapabileceksiniz.
 7. Sosyal medya platformları, harika fikirler bulacağınız alanlardan olabilir. Eğer alan adı alma konusunda herhangi bir fikriniz yoksa mutlaka bu mecraları gezin. Aklınıza mutlaka bir şeyler gelecektir.
 8. İleriye yönelik olarak düşünün. Satın alacağınız alan adının, uzun bir süre sizinle birlikte olacağını unutmayın.
 9. Gerekirse yakın arkadaşlarınızla tartışarak ya da fikir alarak, iyi bir alan adı bulabilirsiniz.

En İyi Domain Nasıl Alınır?

 

En İyi Domain Alma Sitesine Bir Göz Atalım

Artık öyle alan adı siteleri var ki, size birçok imkan sunabiliyorlar. Ayrıca fikir de veriyorlar. Bu sitelerin bazılarından biraz detaya girerek bahsedeceğiz. Bu siteleri kullanarak, aynı zamanda host hizmeti de satın alabilirsiniz. Yani bir taşla iki kuş, nasıl ama?

Host: İngilizceden çevrilen bu kelimenin anlamı göçebe demektir. İnternet dünyasında ise birçok bakımdan güçlü olan ana bilgisayarı temsil eder. Host özelliklerine sahip olan ana bilgisayar üzerinde, birçok internet sitesi barınır.

Domain Firması : GoDaddy: Yürü be baba! Diye tercüme edebileceğimiz, GoDaddy sitesinden çok güzel alan adları satın alabilirsiniz. 29 TL’den başlayan fiyatlarla site alan adı hizmeti sunuyor. Ayrıca GoDaddy, internet sitesi kurma ve sunucu barındırma hizmetlerini de sağlayan bir site. Dünya çapında, 19 milyon müşteriye sahip ve birçok konuda da ödül aldığını söyleyebiliriz. İnternet üzerindeki en geniş alan adı arşivine sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Domain Şirketi: Natro: Türkiye pazarında büyümeye devam eden Natro sitesi, birçok başarılı çalışmalarda da adını duyurmaya devam ediyor. Sunucu barındırma hizmetlerinin yanı sıra, alan adı satın alma işlemlerini de bu siteden kolaylıkla yapabilirsiniz. Yıllık 4 dolardan başlayan fiyatlarla Natro sitesinden en iyi alan adlarını satın alabilirsiniz. Tabi ki alan adının uzantısına göre de fiyatları değişiyor. Ancak yine de hesaplı olduğunu söyleyebiliriz. Sitenin ana sayfasında yer alan arama çubuğundan, size uygun olan alan adının boşta olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Akıllı transfer kilidi ve kolay transfer seçenekleri de olduğunu ayrıca belirtelim.

Domain Seçimi Özellikleri

 

Domain Firması: Veridyen: Henüz yeni olmasına ve birçok kişinin adını duymamasına karşın, Veridyen sitesinden de kaliteli alan adı hizmeti satın alabilirsiniz. Ücretsiz alan adı kilidi, zengin uzantı seçenekleri, anında aktivasyon, uygun fiyat gibi birçok özelliği bu sitede bulabilirsiniz. Ayrıca teknik destek bölümünün de çok güçlü olduğunu söyleyelim. 7/24 saat teknik destek alabiliyorsunuz.

Alan adı kilidi: Alan adınızın başka kişiler tarafından transfer edilmesini önlemek amacıyla oluşturulan bir kavramdır. Birçok alan adı firmasından bu hizmeti talep edebilirsiniz.

Domain Firmalarında ; TürkHost: Yerli ve milli olan ve alan adını kolaylıkla alabileceğiniz firmalardan bir tanesidir. TürkHost ismini beklide birçok kişi duymamış olabilir. Ancak verdiği kaliteli hizmet ile listemize girmeyi başardı diyebiliriz. Gelişmiş alan adı sorgulama penceresi, uygun fiyatları, 35 binin üzerinde müşterisiyle, bizce denemeye değer.

Aklınızın bir köşesinde bulunacak domain firmalarından bahsettikten sonra, sıra geldi belirlediğiniz domainlerin nasıl sorgulanması gerektiğine… Aslında domain sorgulama işlemi oldukça basittir. Yukarıda sizlere tanıttığımız firmaların ana sayfalarında bulunan arama motorlarını kullanarak, detaylı sorgulama yapabilirsiniz. Ya da Google arama kutucuğuna, Domain sorgulama yazdığınızda zaten karşınıza, arama yapabileceğiniz yüzlerce site çıkacaktır. Bu sitelerden de arama yapmak için yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz Domain Nasıl Alınır?

Daha önceki konularımızda da ücretsiz domain nasıl alınır sorusunun cevaplarını vermiştik. Ancak burada da bir kere daha hatırlatmış olalım. WordPress tabanlı bir site kuracaksanız, zaten alan adınız ücretsiz olarak sağlanmış olacaktır. Ancak ücretsiz alan adlarının bağımlılık olduğunu ve kurumsallıktan uzak bir görüntü sergilediğini de unutmayın. Yani ücretli olsun ancak kendinize ait olsun.

WordPress: GPL lisansına sahip olan, PHP ve MySQL kodlama dilleri ile oluşturulan açık kaynak kodlu, yayın sistemidir. B2/cafelog adı verilen projenin resmi devamıdır.

İlla ki ücretsiz almak istiyorum diyorsanız, ücretsiz domain 2019 araması yaparak da birçok siteye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu siteler ücretsiz tema desteği de sağlamaktadır.

Domain Firması Nasıl Seçilir

 

Domain Firması Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Gerçi yukarıda sizlere en iyi domain sağlayan firmalardan bahsetmiştik. Ancak yine de tercihini başka firmalardan yana kullanacak olanlara da uyarı niteliğinde, baz bilgiler paylaşmak istiyoruz. İyi bir firma seçerken, aşağıdaki noktalara da dikkat etmeniz, yararlı olacaktır:

 • Domain firmasının ICANN Accredited Registrar firması olmasına dikkat edin. Yani ICANN adı verilen ve dünya genelinde alan adı hizmetlerinin denetlemesi görevini yürüten kuruluşa bağlı olması gereklidir. Bir tür sendika olarak da düşünebilirsiniz.

Domain Kayıt Ana Yeri ;ICANN: İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumudur. İnternet ortamında bulunan; iş dünyasında faaliyet gösteren kişiler, teknik ve akademik kullanıcı gurupların katılımıyla oluşturulmuştur. Kar amacı gütmeyen bu kuruluş, özel sektör kuruluşu olarak adlandırılır.

 • Her ne kadar yukarıda vermiş olduğumuz bilgi, firmanın güvenirliği ile ilgili olsa da, yine de müşteri yorumlarından firmanın güvenirliğini teyit edin.
 • Domain firmasının internet sitesinde yer alan iletişim bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol edin.
 • Teknik destek hizmetinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test edin. İllaki o firmadan hizmet almanız gerekmez. Teknik destek bölümünü arayıp, aklınızdaki soruları sorarak, hizmet kalitesini anlayabilirsiniz.
 • Eğer firma Whois bilgilerini, satın alacağınız alan adına kayıt ettirme imkanı tanıyorsa, güvenilir ve iyi bir firmadır. Whois, internette bulunan sitelerin kime ait olduğunu, telefon numarasını ve adresini içeren bir sitedir.

Domain Sorgulama; Whois: Domain bilgilerini içeren internet sitesinin adıdır. Alan adına ait; kayıt süresinin başlangıç tarihi, kayıt süresi, bitiş tarihi, kayıt yapan firmanın ya da kişinin adı ve server bilgilerini içeren kayıtları tutar.

 • Düşük fiyatlardan satın aldığınız alan adlarını, daha sonra yüksek ücretlere yenilemeye çalışan firmalara tepkinizi gösterin. Eğer böyle bir durum varsa, alan adınızı başka bir firmaya kolaylıkla transfer edebilirsiniz.

Alan adınızın transfer edilmesine engel olmayacak bir firmadan hizmet almalısınız. Bu durumu müşteri yorumlarından öğrenebilirsiniz.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba, en iyi Domain satan siteler hangileridir? Birde ücretsiz bir şekilde domain almak istersek nasıl alabilmekteyiz şimdiden verdiğiniz cevap için teşekkürler.

  1. Merhaba Yılmaz Bey,
   En iyi domain satan siteleri şöyledir Host, GoDaddy, Natro, Veridyen, Türkhost. Ücretsiz bir şekilde domain almak isterseniz WordPress, Icann, Whoris dir

 2. Merhaba, en iyi domain nasıl alınır alırken nelere dikkat etmeliyiz? Domain firması seçerken nelere dikkat etmeliyiz dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

  1. Merhaba Orhan Bey,
   Her ne kadar yukarıda vermiş olduğumuz bilgi, firmanın güvenirliği ile ilgili olsa da, yine de müşteri yorumlarından firmanın güvenirliğini teyit edin.
   Domain firmasının internet sitesinde yer alan iletişim bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol edin.
   Teknik destek hizmetinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test edin. İllaki o firmadan hizmet almanız gerekmez. Teknik destek bölümünü arayıp, aklınızdaki soruları sorarak, hizmet kalitesini anlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu