İnternet Reklamları

Google Adwords İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle şunu söyleyelim, Google bir arama motorudur. Google Adwords ise arama motorunda arandığınız zaman sizin en üstlerde görünmenizi sağlayan reklam aracıdır. Arama motorlarından en çok kullanılan Google, kendi bünyesinde sizin daha fazla kullanıcıya ulaştırabilmek için reklam yöntemini kullanır. Bu Google reklamları, Google Adwords üzerinden verilir. Tabii reklam vermek istediğiniz zaman belirli bir bütçe de ayırmanız gerekli. Ancak Google Adwords’ un kullanıcılarına şöyle bir kolaylığı bulunuyor; siz reklam veriyorsunuz, Google sizin sitenizi en üstte göstermeye başlıyor. Eğer sitenize tıklanma veya ziyarette bulunuluyorsa, ya da size ulaşmaya çalışıyorlarsa siz bir ücret ödüyorsunuz. Yani sizin işinize yaramayacak olan reklam için para vermiş olmuyorsunuz.

Google Adwords, sizin daha fazla kişiye ulaşmanızı ve satışlarınızı arttırmanız için bir fırsattır. Google kendini geliştirdikçe kullanıcı sayısı da artıyor ve web siteleri, e- ticaret siteler ve bloglar da ayrı alanlar olarak çoğalıyorlar. Dolayısı ile sıkı bir rekabet ortamı oluşmakta. Oluşan rekabet ortamında zamandan kazanmak için verilen Google reklamları, size kazanç sağlıyor. Bu doğru. Ancak Google Adwords’ u kullanırken çok dikkatli olmalısınız ki emekleriniz ve paranız boşa gitmesin. Peki nasıl ve nelere dikkat etmeniz gerekmektedir?

Hedef Kitle

Öncelikli olarak hedef kitlenizi tanıyın. Kimler için üretim ve satış yapacaksınız? Bu soruların cevabını bilmeniz size çok büyük yarar sağlayacaktır. Kimlere hitap edeceğinizi belirlerseniz, yapacağınız planlar da o kadar sağlıklı olacaktır. Peki hedef kitlenizi ne kadar tanımaktasınız? Uğruna çabaladığınız gelecekteki müşterileriniz için de bir araştırma yapmalısınız. Hangi kitleye hitap edecekseniz, o kitle ile ilgili araştırmalar yaparak, hangi yaş aralığında olduğu, cinsiyeti, eğitim durumu ve hatta yaşadığı bölgeyi bilmelisiniz. Nelere gereksinim duyarlar ve zevkleri nasıl bir tanıma uygun ise ona göre kitlenize göre, stratejik planlamalar yapın.

Adwords

Neden Reklam

Öncelikli amacınız neden reklam vermek? Reklam vermeden üst sırada çıkmanız, eğer az bir ziyaretçiniz mevcut iseydi, zaman alacaktı. Ancak belirli düzeyde bir ziyaretçi sayınız vardıysa da daha kısa bir sürede yükselişe geçebilirdiniz, ancak SEO sayesinde olabilirdi bu. Ancak reklam vererek daha kısa sürede üste çıkıp, SEO yardımı ile de üstte kalabilirsiniz. Peki reklam verirken nelere dikkat edeceksiniz? Her zaman dikkat çekmek zorundasınız. Ancak abartı ve göz yoran bir şekilde değil. Ana başlıklarınız yeterince anlaşılır ve düzgün olmalıdır. İçerikleriniz, görselleriniz ve bağlantılarınız vereceğiniz reklama uygun olmalıdır. Eğer bir e- ticaret site için reklam verilecek ise, indirim veya kampanya yapabilirsiniz, web sitesi iseniz örnek bir içerik, blog sitesi iseniz de yine örnek bir içerik veya görseller ile birlikte anketler yapabilirsiniz.

Hangi Reklam Türü Seçilmeli

Google Adwords’ te birçok reklam seçeneği vardır. Örnek verecek olursak, eğer ziyaretçi sayınızın artmasını istiyorsanız, arama motorları için, yani arama ağı ve görüntülü reklam ağını seçebilirsiniz. Ancak sizin tanınmanız ve satış yapmanız gerekiyorsa hem arama ağı hem alışveriş ve hem de görüntülü reklam ağlarını tercih edebilirsiniz. Yani amacınıza uygun olan reklam seçeneğini seçerseniz, hedefinize ulaşmanız o kadar kolay olacaktır.

Anahtar Kelimeler

Reklamlarınızda yayınlayacağınız içerikleriniz için anahtar kelimelerinizi belirlemelisiniz. Her sektörün kullandığı farklı bir dil vardır. Sizin sektörünüz nasıl kelime ve kelime gruplarına bağlı ise, o türde kelimeleri seçmelisiniz. Sizin ürünlerinizin, ürün tanıtımlarınızın içerisinde bu anahtar kelimeler geçmelidir. Anahtar kelimeleri bulmak için, Google’dan yararlanabilirsiniz. Ayrıca araştırma yaparken sosyal ağları da kullanabilirsiniz. Böylece içlerinde nasıl konuştuklarını, neler sendiklerini veya popüler olan kelime ve kelime gruplarını sosyal platformlardan da çok rahat bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Daha fazla detay için www.acarnet.com/blog/google-asistan-nedir-nasil-kullanilir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Olumsuz Kelime Grupları

Arama motorlarında aratılan kelime veya kelime gruplarına dikkat edin. Siz bir kelime öbeği arattığınız zaman türetilerek farklı arama sonuçları için size tavsiyeler sunmakta. İşte bu türetmelerden sizin siteniz için olumsuz karşılanacak olanlar sizin sitenizin bulunmasına engel olabilir. Bu nedenle düzgün türetilebilecek ve anlaşılabilecek kelime ve kelime gruplarını kullanmalısınız.

Reklam Performansı

Google Adwords reklamı verdikten sonra sürekli olarak takipte kalmalısınız. Bunun nedeni ise olası bir düşüş veya hata sonucunu ön görebilmek ve düzeltebilmektir. Performansınız ne kadar düşerse o kadar zarara uğramış olursunuz. Ancak performansınızın üstte kalması için çalışmalarınızı ve takiplerinizi düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

Ölçümler Yapın

Google Analytics kullanarak sitenizin trafiğini ve ziyaretçi sayısını, olumlu veya olumsuz yorumları takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü yaptığınız mevcut reklam stratejiniz ne kadar etkili ve aynı performansta daha ne kadar devam edebilir, bunları ön görebilmeniz amacı ile takip etmelisiniz. Site trafiğinizi mutlaka takipte kalmalısınız.

Adwords Analiz

Site Hızınız

Sitenizin ne kadar hızlı açıldığını kontrol edin. Eğer yavaş açılıyorsa bu durum ziyaretçi kaybetmenize neden olacaktır. Bu nedenle yavaş açılan siteniz için iyileştirmeleri yapmalısınız. Reklam verdiğiniz için tıklanma başına ödeme yapmaktasınız. Bu nedenle tıklanma aldığınızda sitenizden ziyaretçileriniz çıkış yapacaktır ve siz de dolayısı ile ziyaretçilerinizi kaybedeceksiniz. Kısaca bu durum size çok büyük bir kayıp uğratacaktır.

Mobil Uyumluluk

Web siteniz mobil girişlerde başarılı mı? İnternet kullanımının artması en çok telefonlardan olmakta. Bu nedenle mobil uyumlu olan bir sitenizin olması demek, daha fazla görüntü alabilmek demektir.

Tasarım

Sitenizin tasarımı çok kolay kullanılabilir ve anlaşılabilir olmalıdır. Çünkü ziyaretçiler karmaşık bir görüntü gördüklerinde çıkış yapmaktalar. Bu nedenle tasarımınız sektörünüze uygun ve ziyaretçileriniz için pratik ve güzel olmalıdır.

İletişim

İletişim bilgileriniz sitenizde kolay bulunabilen bir konumda olmalıdır. Size ulaşmak isteyen müşteriler size hemen ulaşabilmelidir. İletişim bilgileri ziyaretçiler için güveni destekler. Bu nedenle iletişim bilgileri gözle görülür bir konumda bulunmalı ve bilgileriniz açıkça tarif edilmelidir.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

5 Yorum

  1. Merhaba, Google Adwords reklamının onaylanıp, onaylanmadığını nasıl öğrenebilirim?

  2. Adwords konusu gerçekten çok derin bir konu. Profesyonel birisiyle çalışmak şart. Adwords hizmeti sağlıyor musunuz acaba?

  3. Google Adwords’de reklam çıkıyoruz. Ancak son zamanlarda tuhaf bir durum var reklamımız onaylanmasına rağmen hiç bir platformda gösterilmiyor. Bunun sebebi nedir?

  4. Merhaba, herkes profesyonel olarak reklam çıkışı yapamıyor. Anahtar kelime seçimi ile ilgili bir makale yayınlamanız mümkün mü acaba?

    1. Evet Arda Bey,

      İsterseniz detaylı olarak SEO hizmetimizden de sizlere bahsetmek isteriz. Web sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşarak yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu