Anasayfa / SEO / Google SEO Nasıl Yapılır?

Google SEO Nasıl Yapılır?

Arama motorları içerisinde en fazla kullanılan tarayıcı Google olduğu için bu tarayıcıda yapılması hedeflenen SEO çalışmaları önem arz etmektedir. Öncelikle içeriğe başlamadan önce web sitenizin alt yapısının, tasarımının ve kodlamanın incelenmesi gerekmektedir. Daha sonra kullanılan içeriklere paralel yapılacak çalışmalara geçilmelidir. Web sitesi içerisinde kullandığımız içeriklerin özgün bir dille yazılmış olması, Google’da SEO çalışmaları yapma açısından oldukça önemlidir. Copy-paste ile hazırlanan içeriklerin kullanması yapılan en büyük hataların başını çekmektedir. Bu tarz içerikleri saptayan Google, oluşturduğunuz web sitenizi özgün içerikli bir platform olarak görmeyip kopyacı muamalesi yapar. Bu da harcadığınız emeğin, sarf ettiğiniz zamanın getirisini alamayıp; aksine çöpe atmak demektir.

Tutarlı SEO Çalışması Yapılacak Olan Web Site Özellikleri

Google SEO çalışması yaparken belli başlı durumları es geçmemek gerekmektedir. En küçük özelliğin göz ardı edilmesi demek, oluşacak kalitenin bir kaç tık altında kalmak demektir. Bu nedenden dolayı site içeriğinin, yazım dilinin, tasarım renginin ve daha pek çok konunun öneriler arasında yer alması ve hazırlanması etkin rol oynar.

Daha fazla detay için www.acarnet.com/blog/youtube-seo-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Özgün Web Sitesi

Yapılan web sitelerinin tasarımı ne kadar güzel olursa kullanıcı tarafından o kadar çok beğenilir. Ziyarete gelen kullanıcının aradığı bilgiye kolay ulaşması, içeriklerin birbiriyle uyum göstermesi ve oluşturulan menülerin kolay ulaşımı gibi etmenler Google SEO çalışmalarını etkilemektedir. Tüm bu gereken cevapların olumlu sonuçlanması, Google SEO için başarılı bir adım atılmış demektir.

Çarpıcı Renk Seçimi

Site içerisinde kullanılacak olan renk seçimleri kullanıcı odaklı olması gerekmektedir. Mevcut metinler okunacağı için yazı rengi ve arka plan rengi göz yormayan cinsten olmalıdır. Ayrıca menülerde ya da oluşturulan faklı içeriklerde de dikkat çekici ve göz yormayan renklerin seçilmesi tercih edilmektedir.

Site Kodlarının Dünya Standartlarında Olması

Google SEO‘larda bir diğer önemli husus da kodlamadır. Bu görünmeyen yüz olan kodlama tarafı, hazırlanan web sitesinde eksiksiz olması gerekmektedir. Oluşacak herhangi bir aksaklıktan ötürü Google’da ulaşılması gereken hedeflerin gecikmesine neden olur. Bu nedenden dolayı da dünya standardı olarak kabul edilen W3.org kullanılmalıdır.

Link İsimlendirilmesi

Hazırlanan sitenin Google tarafından tanınması için oluşan link içerisine konuyla alakalı isimlendirmeler yapılması gerekmektedir. Link oluşturulduğunda title bölümüne konuyla alakalı isimlendirme yapmanız, size artı 1 puan kazandıracaktır.

Site Referans Kazanımı (Backlink)

Mevcut milyonlarca web sitelerinin sizin internet sitenizi referans olarak göstermesi sizin için büyük kazanım olacaktır. Sektörel bazda faaliyet gösteren web sitelerinin başarısında baclink yatmaktadır. Oluşturduğunuz web sitesi, sektörde ne kadar başarı sağlar ve özgün olursa diğer web sitesi içerisinde olan kullanıcılar sizin sitenizi referans olarak gösterebilirler. Bu da Google arama motorundaki sıralamanızı üst kademelere çıkaracaktır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Domain Yaşının SEO ‘ya Etkisi?

Domain yaşının seo’ya etkisi Öncelikle domain yaşının SEO ‘ya etkisini açıklayalım. SEO, sizin web sitenizin bazı …

4 yorumlar

 1. Google uyumlu site yaptırmak istiyorum. Bunun sonucunda ne gibi ücret doğacak, bunun bilgisini almak istiyorum. Teşekkürler!

  • Savaş Bey Merhaba
   Türkiye’de site fiyatlandırmaları çok kafa karıştırıyor. İnternet bu işi o kadar yapan çıktı ki bireysel olarak veya firma olarak. Çok değişik fiyatlar verilmektedir. Ama şunu söyliyeyim size düzgün bir web sitesi şu yani iç seosu yapılmış Google tam uyumlu minumum 5.000 tl bütçe ayırmanız gerekir. Ama tabi bu fiyatlandırmalar proje detayı ve yeni teknolojik eklentirler, sıfırdan özel tasarım gibi unsurlarla fiyat 20-30 binlere kadar gitmektedir. Size önerimiz kurumsal ciddi refeferansları olan firmaları ve sonraki zamanda sizin destek alabileceğiniz ekibi olan bir firmayı tercih etmenizdir. Çünkü emin olun ucuz alacak kadar zengin değilsiniz.

 2. Backlink olayını iyice anlayamadım. Ne işe yaradığını vs. anlayamadım. Kısaca ve kolayca anlatma şansınız var mıdır?

  • Acarnet Editör

   Serkan Bey Merhabalar

   Backlink bir sitenin içerisinde başka siteye gitmek için verilen link demektir. Sitenizin kullanıcı trafiği artması konusunda backlink yöntemlerini kullanabilirsiniz. bunlarla alakalı bizlerle iletişime geçerseniz sizlere iyi hizmetler verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir