Google

Google Zengin Kartlar Nedir?

Zengin snippet’lerin refahına dayanan arama sonuçları için yeni bir biçimdir. Zengin snippet’lere benzer şekilde, zengin kartlar, içeriği daha ilgi çekici bir görsel biçimde bir araya getirilmiş bir şekilde göstermek için schema.org’daki biçimlendirmeyi kullanır. Bu format, mobil kullanıcıların genel deneyimini geliştirmeyi amaçlar. Bu web sitesi sahipleri için ne anlama geliyor? Arama sonuçlarında öne çıkmaları ve böylece daha fazla kullanıcıyı sayfaya çekmeleri için harika bir yol. İçerik ne olursa olsun, örneğin bir reçete blogu, her bir reçete için içeriğin zengin bir önizlemesini bir ana resimle bir araya getirebilirsiniz. Bu biçim, kullanıcıların aradıklarını hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olur, bu nedenle tam olarak ne sunduğunuzu arayan kullanıcıları cezbedersiniz.

Google, zengin kart sürecine filmler ve tariflerle başlıyor. Başlamak için, yalnızca mobil kullanıcıların Google.com’daki arama sonuçlarında İngilizce olarak görüneceklerdir. Google, yayıncılara içeriklerini zengin bir önizleme biçiminde sunmak için sürekli olarak daha fazla fırsat üzerinde çalışmaktadır. Google ayrıca, geliştiricilerin ve web sitesi sahiplerinin zengin kartlarını bir araya getirme olasılığını araştırırken kullanmaları için güncellenmiş geliştirici belgelerinde kullanmak üzere bir araç önbelleği hazırladı. Bu araçlar, süreç boyunca ilk değerlendirmeden baştan yürütme ve performans izlemeye kadar yardımcı olacaktır.

Google Zengin Kartlar Nedir? kod örnekleri ve ekran görüntüleri galerisine göz attıktan sonra, denemek ve test edilmek üzere kendi işaretlemenizi oluşturacaksınız. Google, bunu yaparken JSON-LD’nin kullanılmasını önerir. Geliştiricilerin, zengin kartın görünmesi için işaretlemede hangi alanların hayati olduğunu bulmaları gerekecektir. Daha sonra, yeni Yapılandırılmış Veri Testi aracını kullanarak zengin kartın Arama’da nasıl görüneceğinin önizlemesini görebilirsiniz. Bu araç, işaretlemeyi gerçek zamanlı olarak düzenlerken size herhangi bir hatayı söyleyebilecek.

Google Zengin Kartlar

Zengin Kartlar ile Hangi İçerik Türleri Kullanılabilir?

Google Zengin Kartlar Nedir? ve zengin snippet’ler, kullanıcıların arama sayfasındaki içerikle doğrudan ilgilenmelerini sağlar. İçeriği işaretlemek için kullanılan yapılandırılmış veriler, Google’ın Arama’da görüntülenmek amacıyla içeriğin içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu, içerik özellikleri işaretlenerek yapılır, böylece gerektiğinde işlem yapılmasını sağlar. İçeriği, zengin snippet’lere ve zengin kartlara dönüştürülmeye uygun kılan şey budur.

“Zengin” sonuçlarda gösterilmeye uygun çeşitli içerik türleri vardır. CreativeWork, tarifler, makaleler ve videolar gibi bir şekilde veya başka bir şekilde tüketilebilecek herhangi bir şeyi görüntülemek, okumak, dinlemek için yapılan içerikten oluşan bir schema.org tanımıdır. İşletme listeleri ve ürünler gibi diğer içerik türleri, perakende olarak adlandırılan ve ticaret kategorisi olarak tanımlanan özel bir kategorinin parçasıdır.

Bu noktada, zengin kart özelliklerine sahip olabilecek içerik türleri şunlardır: videolar, tarifler, filmler, incelemeler, müzik, yerel işletmeler ve makaleler.

Yeni bir haber konusu, lezzetli bir tarif veya arkadaşlarınıza göstermek istediğiniz komik bir video için arama yaparken bunları fark etmiş olabilirsiniz ve zengin arama kartlarının her arama sorgusunda görünmediğini fark etmiş olabilirsiniz.

Arama Konsolu Zengin Kartlar Raporu

Google Zengin Kartlar Nedir? Arama Konsolu Zengin Kartlar raporunda, dizine eklenmiş olan zengin kartların yanı sıra hataları da takip edebilirsiniz. Hatalar gösterildiğinde, Yapısal Veri Testi aracına doğrudan bağlanır, böylece kolayca test edilebilir. Bir site haritası gönderdiğinizde, Google’ın işaretlenmiş tüm içeriği keşfetmesine yardımcı olur.

Web geliştiricileri, Rich Cards raporu ile ek işaretleme ile hangi kartların geliştirilebileceğini görebilecekler. Zengin Kartların performansını izlemek için, Analytics Arama sayfasında bir filtre vardır. Zengin snippet’lerin ve zengin kartların aramada ne kadar performans gösterdiğini takip edebileceksiniz ve her biri için tıklamaları ve gösterimleri görebileceksiniz.

Zengin Kartlar Raporu
Kullanıcılar, mevcut zengin snippet işaretlemelerini koruyabilecek, Google, kodları ve onlarla yapılan her şeyi zaman içinde değişen kullanıcılara bildirmeye özen gösterir. Yapılandırılmış Veri raporu aynı kalacak ve sadece mevcut olan zengin snippet’ler ve yeni kategoriler için en üst düzey varlıkları gösterecektir. Sonunda, Yapılandırılmış Veri raporundaki tüm hatalar Zengin Kart raporuna taşınır ve aynı kalite ve teknik kılavuzlar, zengin snippet’ler olarak zengin kartlar için de geçerlidir ve bu şekilde uygulanır.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar google zengin kartlar tam olarak nedir işimize yarayan bir şey mi veya önemli bir şey mi kartlarla nasıl içerikler kullanılıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu