Google

Google’da Düşmenize Etki Eden 10 Sebep

Muhtemelen herkes, Google sırlama kaybı yaşamıştır. Hiç merak ettiniz mi, yüksek sıralama alan sayfalarınız varken, neden arama motorlarında sıralama kaybediyorsunuz? En iyisi sorunuzun cevaplarını biz burada verelim. Neden arama motorlarında sıralama kaybettiğinizi anladığınızda, gerekli önlemleri alarak, yeniden sitenizin ilk sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Kopya İçerik

Arama motorları kopya içerik konusunda oldukça hassastırlar. Kopya içerik bulunduran siteler, arama motorlarının gözünde değersizdirler. Tabi ki bu söylediğimiz en iyi ihtimaldir.

Sürekli olarak kopya içerik barındıran siteler, internet ortamını kirleten çöp siteler olarak tanımlanır. Kopya içerik kullanan internet siteleri, Google tarafından uyarılır. Bu tür sitelere Google tarafından uyarı e-posta gönderilir.

En iyi ihtimal sitenizin uyarı almasıdır. En kötü ihtimal ise “Deindex” yani sitenizin arama motorlarından silinmesi olacaktır.

Doğal olarak internet sitelerinde yer alan makalelerde alıntı bulunur. Ancak özgün cümlelerin, alıntılardan daha fazla olması gerekir. Alıntı olan metinlerin, internet sitesinde kaç tane sayfada bulunduğu da önemlidir. Eğer sayfalarınızın tamamında, alıntı varsa bu durum Google gözünde sitenizin kalitesinin azalması anlamına gelir.

Kopya içerik ile ilgili sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de, kopyalanan içeriğin en üst sıralarda yer almasıdır. Özellikle haber sitelerinde yer alan makaleler, yüzlerce kere kopyalanır ve birçok sitede yayınlanır. İlk yayınlayan site haber ile ilgili indeks alamazken, kopyalayan bazı sitelerde haber ilk sıralarda yer alır. Bu durumun nedeni, bu tür sitelerin backlink kaynaklarının güçlü olmasıdır.

Yinelenen İçerik

Google tanımına göre yinelenen içerik: Bir sitenin aynı kategorisinde bulunan ve diğer içeriklerle eşleşen blog metinleri anlamında kullanılır. Yinelenen içeriklerin tek olumsuz yanı, sıralamayı etkilemesidir. Bunun dışında herhangi bir cezası yoktur.

Kasıtlı olarak ya da farkında olmadan oluşturulurlar. Bazı durumlarda ise teknik hata sonucu ortaya çıkarlar. Yenilenen içerikler; videolar, resimler, sunumlar ve makalelerdir.

Google Yinelenen İçeriği Nasıl Anlıyor?

İnternet sitelerini değerlendirirken Google arama motoru bazı yöntemler kullanır. Bu yöntemler; web sitesinin güvenilirliği, ilgi düzeyi, popülerliği ve içeriğin oluşturulduğu tarihtir.

Düşük sıralamaya sahip olan siteler, bir günde yüzlerce içerik yayınlar. Ayrıca bu tür siteler yüzlerce alt domain alarak, aynı içerikleri bu domainlerde de yayınlarlar. Kaynak gösterme ya da atıf yapma gibi durumlar söz konusu değilse, Google bu tür siteleri, yinelenen içerik kullanan siteler olarak sınıflandıracaktır.

Birbirine benzer içerikleri Google ilk başta arama sayfasında göstermek yerine inceler. Yinelenen içerikleri spam olarak değerlendirmez ve içlerinden en iyi olanını, arama sonuçlarında gösterir.

Site İçi Optimizasyon Eksikliği

Site içi yapısının bir bütün olması, Google sıralama faktörleri arasında yer alır. Peki nedir bu yapının bütünlüğü? Hemen anlatmaya başlayalım.

Google sıralama faktörleri

 

İnternet sitesinde bulunan; meta açıklamalarının, sayfa başlıklarının ve kategori isimlerinin doğru bir şekilde yapılandırılmasıdır. Diğer SEO içi yapılandırma unsurları, aşağıda sıralanmıştır:

 • Site sayfalarında bulunan içeriklerin; h1, h2, h3… Başlık yapısına sahip olması gerekir.
 • Anahtar kelime ve rakip analizi yapılması yararlı olacaktır.
 • Sektör analizi yapılarak, site içindeki unsurların iyileştirilmesi gerekir. Ya da rakip siteden daha iyi çalışmalar yapılması gerekir.
 • URL yapılarına, okunabilirliğe, anahtar kelime dağılımına, paragraf yapılarına ve makalelerin uzunluğuna dikkat edilmesi gerekir. Mesela en az 1000 kelime olacak şekilde makale hazırlanmalı ve bu kelime miktarında en az, 10 civarında anahtar kelime kullanılmalıdır.
 • Anahtar kelime çalışmalarında, üst sıralara çıkmanın hedeflenmesi gerekir.
 • İnternet sitesinin sayfalarında, iç ve dış linklemenin yapılması yararlı olacaktır.
 • Sayfalarda kullanılan görsellerin telif içermemesi, yüksek çözünürlükte ve ideal boyutlarda olması gerekir. Mesela 700*700 piksel boyutlarında resim kullanımı ideal olacaktır.
 • Eğer sunucu, sitenin açılmasını ya da çalışmasını olumsuz etkiliyorsa, daha kaliteli sunucuya geçmeniz yararlı olacaktır.
 • Sitenizin mobil uyumlu olmasına ve mobil telefonlarda da hızlı açılması gerekir.
 • Site yönlendirilmesi barındıran linklerin kaldırılması ve çöp olan bütün linklerin silinmesi.
 • HTML ve CSS kodlarından gereksiz olanların kaldırılması, bazılarının ise sıkıştırılması, sitenin daha hızlı açılmasını ve kullanıcı dostu olmasını sağlayacaktır.

Black Hat SEO

Öncelikle Black Hat SEO kavramının ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Black Hat SEO, SEO çalışmalarının bazı programlarla desteklenerek yapılmasıdır. İllegal ve organik olmayan yöntemlerin kullanılması da, bu kavram içerisinde değerlendirilir.

Black Hat SEO

Mesela, kopya içeriklerin kullanılması, sahte yorum atılması ve aşırı bağlantı verilmesi, örnek olarak verilebilir.

Site İçinde Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi içinde bulunan içeriklere, aşırı bağlantı verilmesi yoluyla yapılır. Aşırı derecede kullanılan etiketler de bir başka örnektir.

Site Dışında Nasıl Yapılır?

Çeşitli sitelerden ana sayfaya binlerce bağlantı gönderilmesi ile yapılır. Yani paravan olarak açılan siteler, aslında ana site ile bağlantılıdır. Aynı kişi tarafından açılır. Bu tür siteler tespit edildiğinde ki, kesinlikle edilir, Sandbox cezası alınmasına neden olur.

En iyi ihtimalle, Google sıralamam düştü sorunu ile karşılaşırsınız. Çünkü Google arama motorundan Sandbox yemek, hapis cezası almak demektir. Siteniz uzun bir süre ne kadar iyi içerikleri olursa olsun arka sıralarda yer alır.

Nasıl Kurtulursunuz?

Kader mahkumu olduğunuzu düşünüyorsanız, üzülmeyin! Sandbox olayından kurtulmanın yolları var. Eğer bir süre iyi hal gösterirseniz, Google indiriminden yararlanabilirsiniz.

Öncelikle sitenizde bulunan aşırı etiketlerden kurtulmanız gerekir. Daha sonra sitenizde görünmeyen kaynak kodları varsa, bunları silmeniz gerekir. Asıl önemlisi ise özgün içerikleri (kullanıcıya faydalı olabilecek) bol miktarda sitenizde yayınlayın.

Site dışı bağlantılar için, Google Search Console üzerinden reddetme hizmetini kullanın. Gereksiz bağlantıları reddederek, risk almaktan da kurtulmuş olursunuz. Sitenize zarar veren bağlantıları tespit etmişseniz, bu durumu mutlaka Google’a bildirin.

Rakiplerin SEO Çalışmaları

Benim bu siteden neyim eksik? Diye sorup, hayıflanmak yerine, rakip sitelerin SEO adına ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiğini yakından takip edin. İyi bir analizle, rakip siteden daha iyi işler çıkaracağınıza inanıyoruz.

Rakiplerin hangi anahtar kelimeleri kullandığını ve bu kelimelerin hangilerinde ilk sıraya geldiğini araştırın. Tespit ettiğiniz kelimelerle, daha iyi çalışmalar ortaya koyun.

Rakip sitelerin domain otoritesinin ne olduğunu anlamanız gerekiyor. Domain otoritesi, geçmişte yapılan başarılı SEO çalışmalarının sonucudur. Sizde bu çalışmaları yaparak, başarılı olabilirsiniz. Ancak çok çalışmanız gerekecek.

Rakiplerin SEO Çalışmaları

 

Pazarlama stratejisi belki de birçoklarınıza bilinmeyen bir kavram olarak gelebilir. Ancak internet dünyasında da oldukça önemli bir kavramdır. Elinizde satmanız gereken bir ürün var ve bu ürünü öyle sergilemelisiniz ki, albenisi olsun ve birçok kişi tarafından talep edilsin. İşte buna pazarlama stratejisi adı veriliyor. Tıpkı büyük firmaların yaptığı gibi.

Rakiplerinizin aldığı backlink bağlantılarını iyi takip etmeniz gerekiyor. bunun için analiz programlarını kullanabilirsiniz.

Nofollow ve Dofollow linklerin iyi analiz edilmesi gerekir. Nofollow linkler genelde, blog yorumlarından ve basın bültenlerinden gelir. Sitenizdeki linklerin %100 Dofollow link içermesi doğal bir durum değildir.

Ticaret sitesine sahipseniz, rakip sitelerin hangi ürünleri nasıl pazarladıklarını iyi incelemeniz gerekir. Özellikle ürün tanıtımlarına dikkat etmek gerekiyor. Ne yapıyorlarsa aynısını yapmayın. Daha iyisini yapmaya çalışın. Analizin mantığı da budur zaten.

Sitenin Yavaş Çalışması

İnternet siteniz yavaş çalışıyor ve geç mi açılıyor? Nedeni nedir sizce? Biz sizlere olası nedenlerini anlatalım.

Sunucu bilgisayarı performansı düşüktür. Kalitesiz hosting hizmeti almışsanız, kesinlikle değiştirmenizi öneririz. Bazı hosting firmaları verdikleri hizmeti daha ucuza mal etmek adına, düşük kapasiteli bilgisayar kullanırlar ve çok sayıda müşteri alırlar. Kapasitesi yetmeyen bilgisayar, birçok internet sitesinde sorun olmasına yol açar. Yavaşlama ve geç açılma sorunu, bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Sunucunun uzak bir ülkede olması da, sitenin performansını etkiler. Diyelim ki, uzun mesafe telefon konuşması gerçekleştireceksiniz. Arada başka operatörler olduğu için telefon görüşmeniz, yurtiçinde yapılan görüşmelerden daha uzun sürecektir. İşte uzak sunucu durumu da bu şekildedir. Yani bilgilerin seyahat etmesi durumu söz konusudur ve mesafe ne kadar uzaksa, bilgilenin iletilmesi de o kadar uzun sürer.

Sitenin aşırı trafik alması, yavaşlamaya neden olur. Sunucunuz ne kadar kaliteli olsa da, bir noktadan sonra, ziyaretçilere yetişemez hale gelecektir. Hosting firmanızı değiştirerek, sitenizin tasarımını düzenleyerek ve içerik dağıtımınızı en iyi duruma getirerek, bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Web sitenizi optimize etmeden önce görsel yüklerseniz, yavaşlamasına neden olursunuz. Büyük boyutlu resim kullanımı da sitenin yavaşlamasına neden olur. mümkün oldukça düşük boyutlara sahip resimler kullanın. Büyük boyutlu resim kullanmanız gerekli ise, bazı sitelerden sıkıştırma hizmeti alabilirsiniz.

Kullanmadığınız eklentiler, sitenize yük yapar. Eklentilerin güncellenmesi ile birlikte, yük de artacaktır. Kullanmadığınız eklentileri kaldırın. Varolanları ise mutlaka güncelleyin.

Google Algoritma Değişikliği

Son algoritma güncellemesinden sonra, birçok internet sitesi sıralamada gerilere düştü. Google düştü olarak site sahipleri tarafından belirtilen bu durumun nedeni, arama motoru kriterlerinin değişmesidir.

Google son yaptığı güncellemeden sonra, doyurucu bir açıklamada yapmadı. Sıralamada nelerin etken olarak yer aldığı, şu anda tam olarak bilinmiyor. Ancak şurası gerçek ki, kaliteli içerik hala Google tarafından ödüllendirilmeye devam ediyor.

Google Algoritma Değişikliği

Her güncellemenin ardından yaşanan karmaşa, yerini düzene bırakıyor. Bu yüzden güncellemenin oturmasını beklemek ve SEO çalışmalarına devam etmek gerekiyor.

Tüm bu açıklamalardan sonra sitenizin neden sıralama kaybettiğini anlayabilirsiniz. Yani sinirden klavyenizi parçalamanıza gerek yok. Sadece biraz bekleyin.

Negatif SEO

En basit tabirle Negatif SEO, SEO çalışmalarının tam tersinin yapılmasıdır. Penguin güncellemesinden sonra, birçok site sahibi, Negatif SEO çalışmalarının daha da artacağını düşünmeye başladı.

Negatif SEO Neden Yapılır?

Rakip sitelerin, diğer sitelerin alçalması için yaptıkları çalışmalardır. Yani kendi sitelerini daha üst sıralara çıkarabilmek için diğer siteleri harcama stratejisidir. Sanal imaj yönetimi, siteyi şikayet etme, site hakkında olumsuz makale yazma en çok uygulanan Negatif SEO yöntemleridir.

Eğer internet sitenize binlerce spam link gelmişse, bu etkiye maruz kalmışsınız demektir. Elinizden geldiğince bu tür linkleri kaldırmaya çalışın.

Sitenizde yer alan içerikler çalınmışsa, negatif etkiye maruz kalmışsınız demektir. Günümüzde en çok yapılan Negative SEO uygulamasıdır. Eğer içeriğinizi çalan sitenin domain otoritesi güçlüyse, sizden aldığı içerikle arama motorlarında ilk sıralara çıkacaktır.

Sahte yorumlar ve görüş bildirimleri de negatif etkilere neden olur. Siteniz hakkında yapılan olumsuz yorumlardan, Google “Bize görüşlerinizi bildirin” sayfasından yararlanarak etkilenmeyebilirsiniz. Sitenize karşı yapılan bu tür girişimlerin haksız olduğunu düşünüyorsanız, Google ile mutlaka bağlantıya geçin.

Sunucu üzerinden yapılan DDOS saldırıları da sitenizin yavaşlamasına neden olur. Siteniz aşırı derecede yavaşladığında ise servis dışı kalabilir. Bu tür durumlardan olumsuz etkilenmemek için IP bloklama yöntemini kullanabilirsiniz.

Botnet Saldırısı

Google sıralama neden düşer sorusunun cevabı ve aynı zamanda Negative SEO yöntemlerinden birisi olan Botnet saldırısı, nadir de olsa bilgisayar korsanları tarafından yapılabilir.

“Robot” ve “Ağ” sözcüklerinin birleşiminden oluşan bu saldırı yönteminde, bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirmek isteyenler, virüs gönderirler. Bu yöntemle binlerce bilgisayarın kontrolü ele geçirilebilir. O bilgisayarların sahiplerinden birisi de siz olabilirsiniz.

Botnet Saldırısı

Nasıl Önlersiniz?

Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda, iyi bir antivirüs programı kullanmalısınız. Yetkinliğini kanıtlamış antivirüs programları ile bilgisayarınızı sürekli koruma altında tutmanız yararlı olacaktır.

Aşırı SEO Çalışması

Yoğun bir biçimde gerçekleştirilen SEO çalışmalarına verilen isimdir. Over Optimization olarak da bilinen aşırı SEO çalışması, kullanıcıya yararı olmayan makale yazımı ya da alakasız backlink elde edilmesi ile yapılır.

Aynı anahtar kelimelerin çok sık kullanılması da bu duruma örnektir. İnternet sitelerinin konu dışı içeriklerle doldurulması da aşırı SEO’ya neden olur.

Nelere Dikkat Etmeli?

 • Etiketler ve anahtar kelimeler makul oranlarda kullanılmalıdır.
 • Kopya içerik kullanılmamalıdır.
 • Spam linkler kontrol edilerek, silinmelidir.
 • Yorum özelliğine sahip, backlinkler kullanılmamalıdır.
 • Menü tekrarı yapılmamalıdır.
 • Site analiz araçlarında çıkan sonuçlara göre hareket edilmelidir.
 • Tamamen doğallıktan yana çalışmalar yapılmalıdır.

SONUÇTA…

Sıralamada düşmenize neden olan etkenleri detaylı bir şekilde açıkladık. Yazdıklarımızı uyguladığınızda, siteniz olması gerektiği gibi ilk sıralarda yer alacaktır. En önemlisi de SEO çalışması yaparken doğallıktan uzaklaşmamaktır. Hırsla hareket etmeyin ve SEO çalışmalarının zaman alacağını kabullenin.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalar Google Yinelenen İçeriği Nasıl Anlıyor? Negatif SEO Neden Yapılır? bir olumlu yönü veya olumsuz yönü bulunmaktamıdır?

  1. Merhabalar, Negatif SEO, SEO çalışmalarının tam tersinin yapılmasıdır. Penguin güncellemesinden sonra, birçok site sahibi, Negatif SEO çalışmalarının daha da artacağını düşünmeye başladı.

 2. Sitemizin blog kısmında sürekli makaleler paylaşırsak ve bu makalelerin sayısını giderek daha da çoğaltırsak bu bize etki eder mi sizce günde kaç tane makale paylaşmamız yararlı olacaktır. Seo desteği almak mecbur mu almazsak ne gibi sorunlarla karşılaşırız?

  1. Merhaba Recep Bey,
   Sitenizin bloğunda makale paylaşmak sizleri internet arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır. Bloğunuza düzenli olarak makale paylaşmanız gerekemktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu