Sosyal Medya

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

Instagram alışveriş özelliği son dönemlerde büyük ilgi gören bir hizmettir. Bu hizmette Instagram, büyük küçük tüm işletmelere destek olarak e-ticaret sitelerine yönlendirme işlemi gerçekleştirmektedir. Bu işlem etiketler vasıtasıyla yapılmaktadır. Tabi bu özelliğe sahip olabilmeniz için Instagram’da alışveriş özelliğini açmanız bir nevi onaylatmanız gereklidir. Bu onaylatma işleminin nasıl yapıldığını aşağıdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliğini Açma

Amerika ve Kanada gibi ülkelerden sonra Türkiye’ye de gelen bu özelliği kullanabilmeniz için işletmenizin belirli ülkelerde var olması gereklidir. Bu uyarıyı da yaptıktan sonra dilerseniz Instagram alışveriş butonunun nasıl aktif edileceğine geçelim.

 • Bu hizmetten faydalanabilmeniz için hesabınızı işletme profiline geçirmelisiniz.
 • Aynı zamanda hesabınızın Facebook işletme sayfası da bulunmalıdır. Facebook işletme sayfanız yoksa Instagram hesabınızı kullanarak bu işlemi yapabilirsiniz.
 • Var olan Instagram hesabını sonrasında Facebook ürün kataloğu ile bağlamanız gereklidir. Facebook kataloğunuz yoksa bunu Facebook hesabınıza bağlı bir mağaza oluşturarak yapabilirsiniz. Aynı zamanda Business Manager hizmetinden faydalanarak da bir katalog oluşturabilirsiniz.
 • Tüm yapılan bu işlemlerden sonra hesabınızın kontrol edilmesi gereklidir. Yetkililer tarafından kontrol edilip kabul gören hesabınız sonrasında onaylanmaktadır. Tabi bu işlem yapılırken yoğunluktan dolayı gecikmeler yaşanabilmektedir.
 • Hesabınızı onaylandıktan sonra Instagram üzerinden ürün etiketleme yapabilirsiniz. Bunun nasıl yapıldığını aşağıdan maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

Instagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

 • Bu hizmeti kullanabilmek için haliyle Instagram’a işletme hesabınız ile giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra üç nokta olan alana tıklamanız gereklidir.
 • Karşınıza çıkan alandan alışveriş kısmına gelmelisiniz. Oradan “Devam” yazısına tıklamalısınız.
 • Shopping On Instagram alışveriş özelliği ile kataloğunuzu seçmelisiniz. Sonrasında kataloğunuzu oluşturmalısınız.
 • Karşınıza çıkan “Bitti” işaretine tıklamalısınız.
 • Tüm bu işlemlerin sonucunda ürünlerinizi etiketleyerek yönlendirme işlemi yapabilirsiniz.

Instagram Ürünleri Görmek İçin Dokun Özelliği Nasıl Yapılır?

 • “Ürünleri Görmek için Dokun” isimli özelliği yapmak için hikaye gönderisi veya post oluşturmalısınız.
 • Sonrasında paylaş seçeneğine gelerek “Ürünleri Etiketle” ibaresine tıklamalısınız. Oradan ürün çıkartmasını seçmelisiniz. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra hikayelerinizde ürünü öne çıkartmak için “Çıkartma” seçeneğine dokunmalısınız. Sonrasında ise “Ürün Çıkartması” ibaresine tıklamanız gereklidir.
 • Kataloğunuzda etiketlemek istediğiniz ürünleri seçtikten sonra oluşturduğunuz etiketleri veya çıkartmaları ürünün yanına ekleyin.
 • Geriye hikayeyi veya gönderiyi paylaşmak kalıyor.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Instagramı aktif olarak kullanan birisi olarak bu özelliği bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

 2. Merhaba, uzun süredir Instagram kullanan birisi olarak bu özelliği bilmiyordum. Sizin sayenizde öğrenmiş oldum teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Yazımızın sizler açısından faydalı olduğunu öğrenmek bizleri mutlu etti. Sizlerin faydasına olacak yazılarımız için bizlere motivasyon katıyor daha çok çalışmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu