Web Tasarım

İnternet Sitesi Tasarımı

İnternet sitesi tasarımı kriterlerini bilirseniz, birçok kişinin ziyaret ettiği, kullanıcı dostu bir yapı elde edebilirsiniz.

İnternet Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

İnternet sitesi tasarımları her zaman için kullanıcı verileri esas alınarak yapılır. İşin teknik boyutu ise kodlamadır.

HTML ve CSS kodlama ile site yapıyorsanız, bilgisayarınızda bazı klasörler oluşturarak, ihtiyacınız olan verileri saklamanız gerekiyor.

İnternet sayfamızda kullanacağımız resimler için site bilgilerinin yer aldığı özel bir klasör sistemi oluşturalım. Resimleri saklayacağımız ve herhangi bir isim vereceğimiz bir klasör yapalım. Resim klasörümüz, CSS adlı oluşturduğumuz klasörün bulunduğu yerde yer alsın.

Bu klasörü oluşturmamızın nedeni, kod düzenleme programlarını kullanarak, klasör içindeki resimlerden yararlanmak ve resimleri istediğimiz gibi düzenlemektir. Sizde internet üzerinde yer alan kod kütüphanelerini kullanarak ve kod düzleme editörlerinden yararlanarak, resim ve diğer elemanları düzenleyebilirsiniz.

İnternet Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Burada yapmaya çalıştığımız taslak oluşturmak ve bu taslağı düzenlemek olacaktır.

Tasarımı yazılıma dönüştürürken HTML ve CSS kodlarını kullanıyoruz. Böylece minimum çabayla maksimum verim elde ediyoruz.

HTML, CSS, Java ve diğer kodlama dilleri ile oluşturduğunuz dosyaları sıkıştırmanız gerekiyor. Bazı siteleri kullanarak, sıkıştırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer başta sıkıştırma işlemini yaparsanız, internet sitesinin hızlı açılmasına ve çalışmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

İnternet sitesinde kullanacağınız yazıların fontunu dikkatli seçmelisiniz. Font büyüklüğü ve rengi de doğru seçim yapılması gereken unsurlar arasında yer alıyor.

Siteye yerleştireceğiniz resimlerin boyutlarını iyi ayarlayabilirseniz, sonradan sıkıştırmak zorunda kalmazsınız. Resimler ve videolar, internet sitelerinin yavaşlamasına ve ağır çalışmasına neden olur.

İnternet Sitesi Tasarımı Örnekleri

İnternet sitesi tasarım örnekleri, iyi bir tasarım yapmak için sizlere ilham verebilir. Biz sizlere fikir vermesi açısından tasarım ve SEO dostu olan bazı internet sitelerinin isimlerini vereceğiz. Bu siteleri yakından inceleyerek, nasıl yapıldıkları hakkında fikir sahibi olabilir ve siz de daha iyisini yapmaya çalışabilirsiniz.

 • Bimeks
 • Gelişim Üniversitesi
 • İdo
 • Gençlik meclisi
 • Diyar
 • Medlife
 • Pelit

İnternet Sitesi Tasarımı Fiyatları

Her yapılan işin ya da ürünün bir fiyatı vardır. Bir hizmete ya da bir ürüne fiyat biçebilmek için piyasa oluşan rayiç bedele bakmak gerekir. Ancak serbest piyasa koşullarında, internet sitesi tasarımı fiyatları değişkendir. Nedeni ise tasarımcıların yaptıkları işe biçtikleri değerin farklı olmasıdır.

Ancak şurası gerçektir ki, bir işe ne kadar emek harcanırsa ve özenilirse, o işin fiyatı yüksek olur.

İnternet sitesi tasarımı Ankara firmaları ile diğer şehirde faaliyet gösteren firmaların fiyatları farklı olacaktır. Tasarımı yapanın serbest çalışan ya da firma olma durumuna göre de fiyatlar farklılaşacaktır.

İnternet Sitesi Tasarımı Fiyatları

Kodlama ile yapılan ve iyi düşünülmüş bir internet sitesi, diğer çalışmalardan daha pahalıya mal olacaktır. Nedeni, çok iyi tasarlanmış olması, uzun süre kullanılabilir olması, hızlı olması ve kullanıcı dostu olmasıdır.

Kodlama ile yapılan tasarımlar diğer çalışmalara göre pahalı olsalar da, en iyileridir. Üstelik sorun çıkarmazlar.

İnternet Sitesi Tasarımı Yapan Firmalar

İnternet sitesi tasarımı yapan firmalar, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Ödüllü tasarımlara sahiptir.
 • Bol miktarda referansları vardır.
 • İşi zamanında teslim ederler.
 • Tüm teknik konularda size yardımcı olurlar.
 • Sabit telefonları ve her türlü iletişim araçları vardır. Neredeyse 24 saat ulaşabilirsiniz.
 • Tasarımlarını gördüğünüzde, birçok tasarımdan farklı olduğunu anlarsınız.
 • Tasarladıkları internet sitesine kısa sürede birçok ziyaretçi gelir.
 • Tasarım tamamlandıktan sonra da teknik destek vermeyi sürdürürler.
 • En iyi yazılımcıları bünyelerinde barındırırlar.

Yukarıdaki özelliklere daha birçokları eklenebilir. Zaten kaliteyi gördüğünüzde hemen anlarsınız.

İnternet Sitesi Tasarımı İstanbul

İnternet sitesi tasarımı İzmir ilinden önce en çok İstanbul ilinde gerçekleştirilir. Yani bu işin merkezi burasıdır.

Kurumsal tarzda çalışan birçok firma İstanbul ilinde yer alır. İnternet sitesi tasarımında İstanbul merkez gibidir. Birçok fuar bu ilde gerçekleştirilir. Tasarım yapan firmaların teknoloji ve web dünyasına ilişkin tüm gelişmelerden haberleri olur.

İnternet Sitesi Tasarımı İstanbul

Tüm gelişmeleri yakından takip ederler. Yaptıkları her işe de yenilikleri yansıtırlar. İnternet sitesi tasarım kursu ve eğitimle ilgili birçok site de, İstanbul ilinde yer alır.

İnternet sitesi tasarımı yapan firmalar seçiminde, yukarıda anlattığımız kriterleri baz alabilirsiniz. Unutmayın! İyi bir firma ile çalışırsanız sorun yaşamazsınız. Uzun vadeli ve size çok kazandıran bir internet sitesine sahip olursunuz.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba, İnternet site tasarımı nasıl olmalıdır neler gerekmeli? Tabikisi de bunun bir ücreti olmalı internet sitesi yaptırmanın ücreti ne kadardır?

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Her yapılan işin ya da ürünün bir fiyatı vardır. Bir hizmete ya da bir ürüne fiyat biçebilmek için piyasa oluşan rayiç bedele bakmak gerekir. Ancak serbest piyasa koşullarında, internet sitesi tasarımı fiyatları değişkendir. Nedeni ise tasarımcıların yaptıkları işe biçtikleri değerin farklı olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu