Genel

IP Adresi Öğrenme? IP Adresi Nedir? IP Sorgulama

IP Adresi Nedir?

Ip adresi nedir sorusunun kısaca cevabı; “birbirleriyle iletişim halinde olan ve bir ağ sisteminin parçası olan bilgisayarların belirleyici numarasıdır” olarak verilebilir.

Bir bilgisayarın IP numarası, o bilgisayarın hangi servis sağlayıcıdan ya da hangi ağdan internete bağlandığını gösterir.

IP sorgulama işlemi, internete bağlanan cihazların, hangi lokasyondan ya da internet servis sağlayıcısından bağlandığını bulmak için yapılan işlemin adıdır. Yani internet üzerinde bulunan cihazların tespit işlemidir. IP adresi 4 adet 8 bitlik sayıdır ve noktalarla ayrılır. 3 rakamlı olan ve 254’ten daha büyük olmayan bu sayılara Öktet (Sekizli) adı da verilir.

IP Adresi Nedir?

IP Adresi Nasıl Bulunur?

IP adresimi nasıl öğrenirim sorusunu aşağıda vereceğimiz bilgilerle cevaplayalım. Windows işletim sisteminde bilgisayarın IP adresini bulabilmek için, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Bilgisayarın sol alt köşesinde bulunan Windows simgesine tıklayın. “Arama” kutucuğuna “CMD” yazın ve Enter tuşuna basın. Win +R tuşlarına basarak da hızlıca ulaşabilirsiniz. Win simgesi klavyenizin en altında bulunur.
 • C:// üzerinde iken, “ipconfig” yazıp Enter tuşuna basıyoruz.
 • Karşınıza, bilgisayarınızdaki tüm ağ bağlantılarını gösteren yazılar çıkacaktır. Listede “IPv4 Adress” karşısında yazan rakamlar, bilgisayarınızın IP numarasıdır.

Bir diğer yöntem de internet üzerinde hizmet veren sitelerden yararlanmaktır. Aşağıda bu sitelerden bir tanesini bulabilirsiniz.

Resimde, “IP Adresiniz” yazan yerdeki numaralar, IP adresinizi gösterir. Ip adresi nasıl bulunur sorusunun cevabı yukarıdakiler gibidir.

Yukarıdaki resim aynı zamanda IP bulma programı olarak da adlandırılabilir.

Ip adresi nasıl bulunur

 

IP Adresim Nasıl Değiştirilir?

Birkaç yöntem kullanarak, IP adresi değiştirme işlemi yapılabilir. Bu yöntemlerden bir tanesi, http Proxy kullanımı olarak adlandırılır. Bu işlemde, Chrome ve Firefox gibi tarayıcılarda bulunan Proxy eklentileri kullanılır. Eklentiler birkaç saat aralıklarla IP adresini değiştirirler.

VPN eklentileri ya da programları kullanılarak da IP adresi bulunabilir. Bu tür eklentilerin ücretsiz sürümlerini kullanarak, IP adresinizi değiştirebilirsiniz.

Web Proxy adı verilen yöntemde ise aynı adı taşıyan siteye girilir ve URL çubuğuna, giriş yapılmak istenen sitenin adresi yazılır. Bu şekilde farklı bir IP adresi ile siteye erişim sağlanır.

Windows işletim sisteminde IP değiştirme işlemi ise aşağıdaki gibi yapılır:

 • Ağ bağlantıları penceresini açın. Windows + R tuş bileşimini kullanarak, çalıştır penceresini açın ve kutucuğa “ncpa.cpl” yazın.
 • Açılan pencerede kullandığınız ağ bağlantıları görüntülenecektir. Aktif olan simgenin üzerinde iken Mouse sağ klik yapın ve çıkan menüden “özellikler” sekmesini tıklayın.
 • Çıkan pencerede “İnternet Protokolü sürün 4 (TCP/IPv4)” sekmesini tıklayın.
 • Özellikler penceresinde hem IP adresinizi, hem de DNS adresinizi görebilirsiniz. IP adresi yazan sekmeyi aktif hale getirerek, istediğiniz numaraları girebilir ve adresinizi değiştirebilirsiniz.

Başkasının IP adresini bulma işlemi “Netstat” adı verilen komutla yapılabilir. IP adresini öğrenmek istediğiniz kişi, bilgisayarınıza internet yoluyla bağlanmış olmalıdır. Karşıdaki kişi sizinle, sosyal medya üzerinden ya da internet siteniz üzerinden bağlantı kurmalıdır. Yani bir şekilde IP adresini öğrenmek istediğiniz kişi internette sizinle temas etmiş olmalıdır.

IP adresinden doğru yer bulma işlemi, yukarıda resmini verdiğimiz internet sitesinden yapılabilir. Sitenin harita kısmına girerek ve IP adresini yazarak, adresin fiziksel olarak nerede bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Yukarıda IP adresi ile anlattığımız bilgilerden yararlanarak, bilgisayarınızı ve internet bağlantınızı yönetebilirsiniz.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba IP adresini değiştirebiliyormuyuz değiştiriyorsak nasıl değiştiririz? Son olarak IP Adreslerini nasıl bulmaktayız? Şimdikten verilen cevaplar için çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Birgül Hanım,
   VPN eklentileri ya da programları kullanılarak da IP adresi bulunabilir. Bu tür eklentilerin ücretsiz sürümlerini kullanarak, IP adresinizi değiştirebilirsiniz.

 2. İmg olarak yollanan resmin URL ve linki Mevcutsa elimizde, bu verilerle Resmin yollandığı IP adresi bulunabilir mi? Bulunursa Nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu