Anasayfa / Web Tasarım / Kullanıcı Deneyimi Tasarımı(UX) Nedir?

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı(UX) Nedir?

Kullanıcıların gerek ziyaret ettiği siteler, gerek kullandığı uygulamalar onların işlerini kolaylaştırmak ve onlara daha iyi bir deneyim yaşatmak için yapılan yazılımlardır. Bu yapılan yazılımların doğru yapılması sonucunda kullanıcıların alışkanları olumlu yönde etkilenecektir. Daha çok görselliği ön planda tutan kullanıcılar daha iyi bir deneyim almak için tasarımı dikkate almaktadır. Bu hususa dikkat ederek yapılan tasarımlarda kullanıcılar dolaştığı sitelerde daha iyi bir deneyim kazanacaktır. Buda kullanıcıların sitede daha uzun süre vakit geçirmesini sağlayacaktır. Site sahiplerinin kuşkusuz ki asıl amacı da budur.

Günümüzde sitelerde kullanıcı deneyimini arttırmadaki en etkili yol sitede var olan içeriklerdir. Bu içerikler kullanıcıların aradıklarını bulmada tercih ettiği yollardan biridir.  Bu sık tercih edilen yöntemi doğru şekilde hazırlamak kullanıcı deneyimini(UX) arttıracaktır. Aynı zamanda içeriğin tasarımla uyumlu ve içeriğin zengin olması deneyimi arttıran bir diğer yöntemdir.

Kullanıcı deneyimde başarıyı elde etmek için kullanıcıların verilerini iyi analiz etmesi gereklidir. Sitede var olan içeriklerin hangi kitleye hitap ettiği, sitede dolanma süreleri ve kullanıcıların gezdiği sayfaların verileri ışığında birtakım çalışmalar yapılmalıdır. Yapılan bu çalışmalar kullanıcı deneyimini ve etkileşimini arttıracaktır. Bu işlemi yapmakla görevli birtakım kişiler vardır. Bu kişiler elde ettiği verileri iyi analiz ederek olumlu yönde sonuçların alınmasıyla görevlidir. Bu kişiler doğru stratejiyi oluşturduklarında ürünün satın alınması veya kullanıcıyı sitede daha uzun süre tutmada kesin sonuçlar alacaktır. Bu sonuçlar beraberinde kullanıcı memnuniyetini de arttıracaktır.

Mobil teknolojilerin hız kazandığı günümüzde kullanıcı deneyimini arttırmada en etkin yol responsive olan tasarımlardan geçiyor. Responsive olan tasarımlar tüm teknolojik cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Buda siteye giriş yapılan farklı ortamlardaki kişilere daha iyi bir deneyim yaşatacaktır.

Tamamen kullanıcı merkezli olan UX tasarımları yapılırken sitenin responsive uyumlu olmasının yanında kullanılabilir bir menüye de sahip olması gereklidir. Estetik bir şekilde tasarlanması gereken bu alanın tasarlandıktan sonra kullanıcılara keyif vermesi gereklidir. Bu amaç doğrultusunda yapılan tasarımlar kullanıcılara keyifli bir deneyim yaşatacaktır.

Önceden tasarlanmış veya tasarımı yapılmakta olan sitelerde kullanıcılar site içerisinde rahat bir şekilde gezinebiliyor veya sitede aktif bir şekilde etkileşime girebiliyorsa bu sitenin UX deneyiminin yüksek olduğunun bir göstergesidir. Kullanıcı deneyimi yüksek olan sitelerde ürünü pazarlamak veya kullanıcıyı sitede tutmak daha kolay olacaktır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Kural

İşletmeler veya kişiler web sitesi yaptırırken bir çok hatalı kararlar alırlar ve sonucunda da çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir