Anasayfa / Genel / Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal Kimlik Nedir?

Bir firmanın, kurumun, vakfın ya da bu şekil başka oluşmaların hem şirket içinde ve şirket dışında duruşunda veya davranışında imajını temsil eden kavram, yani şirketin kimliğidir. Başka bir deyişle kurumsal kimlik firmanın dış ve iç dünyadan görünen yüzüdür. Kurumsal kimlik tarafından firmalarda ortaya çıkabilecek olan kimlik kargaşası ortandan kaldırır. Bu durumda iyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik firmaların, müşterilerin ya da söz edilen hedef kitlenin gözünde prestij kazanmalarını ve firmanın saygınlığının artmasına da olanak sağlar. Ayrıca etkili şekilde akılda kalıcı olarak oluşturulmuştur. Bu kimlikler firmalar üzerinden de önemsendiğinde, müşteriler tarafından firmalara olan güveni arttıracaktır, firmaların akıllarda daha çok yer almasını sağlayacaktır.

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde firmalar kurumsal kimlik oluştururken tasarımına da özen göstermelidir. Bunun için alanında profesyonel olan işçilerle çalışmalıdır. Kurumsal kimlik bir nevi çalışılan kurumun imzası görevini görmektedir. Bir kez kullanılmaya başladıktan sonra insanlar oluşturulan bu kurumsal kimlikleri ile firmaları kafalarında bağlaştırdıktan sonra, çalışılan firmalar için tekrar kurumsal kimlik oluşturmak zor ve zahmetli bir süreç olmaktadır.

Kurumsal Kimlik Kavramaları Neleri Kapsar?

Kurumsal kimliği birçok öğesi bulunmaktadır. Bunlar firmanın ürettiği ürünler ve bu ürünün konulacağı ambalajları, bina, ofis ya da şantiye alanları gibi yerler firmanın içinde yerler aldıkları çevre firmalar tarafından düzenlenen sergiler, fuayeler ve fuarlar firmaların kurum içinde ve dışında kullandıkları antetli kağıtlar, dosyalar, zarflar  firma elamanlarına ait kartvizitler, bunların yanında firmaya ait kesilmiş faturalar ve irsaliyelerle tahsilat mektupları, firmaların verdiği sertifikalar, firmalar tarafından çıkarılan kurumsal yayınlar ve raporlar firmaya ait kataloglar, broşürler veya reklamlar, ayrıca firmaların eğer var ise bayrakları ya da ajanda, bloknot, takvim gibi promosyon ürünleri firmanın kurumsal kimliğini oluşturan öğelerdir. Bunun yanında, firmaların web sitelerini ya da farklı dijital tanıtım yöntemleri dijital kimlik çalışmalarının içinde yer almaktadır.

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları

Kurumsal kimlik oluşturmak için beş temel aşama olarak inceleye de biliriz. Bunların ilk başında gelen ise tasarım süreci yapılmadan önce, yapılacak olan bütün işlerin belirlenip ardından onaylanma aşamasıdır. Çalışılan firmalar öncelikle olarak ne istediklerine karar vermeleridir, bu sebeple çalışan uzmanların işi daha da kolaylaşacaktır. İkinci aşama olan zamanlama olduğunca önem taşımaktadır. Bu tasarımlar oluşturulurken belirli bir zamana sadık kalınması gerekmektedir. Oluşacak olan tasarımın çağa uygun olması ve çağın beklentilerinin, karşılıyor olması firmanın geçerliliği ve çağdaşlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Üçüncü aşama olan sunum aşamasıdır. Uzmanlar tarafından hazırlanan sunumlar, kullanılmadan önce yetkililer tarafından onay alması gerekmektedir. Dördüncü aşama ise düzeltme aşamasıdır. Sunumlar yapıldıktan sonra yetkililer gerekli görmüşse gerekli yerlerde düzenlemeler yapılabilir. Tasarım firmanın istediği uygun hale gelmektedir. Son olarak ise onaylanan tasarımın gerekli tüm alanlarda basılıp ve yayılmasıdır. Burada zamanlama ve öncelikle hitap edilecek kitlenin belirlenmesi önemlidir. Bunlar olmadığı halde firma prestij kaybına uğraya bilir veya beklediği etkiyi Almaya bilir.

hakkında Acarnet Editör

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

İçerik Pazarlaması Nedir örnekleri nelerdir?

Müşteri kitlesinin ilgisini çekmek ve genel kitlede ilgi uyandırmak için tutarlı içerik iyi bir pazarlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir