Genel

Marka Tescili Nedir?

Ticari üretim yapan firmaların, haklarının korunarak elde edebildikleri işletme sürecinin ve üretim modellerinin kopyalanmamasını sağlayan bir etikettir. Günümüzde bitmek tükenmeyen korsanlar sivri zekâlarını üretimden yana kullanmak yerine, elde hazır olan fikirleri, modelleri yürütüp kendi yapıyormuşçasına hararetli bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye çalışmaktadır. Bir de isim hakkını gasp ettiğinde yani izinsiz aldığı ismi resmi olarak tescil ettiğinde, esas sahibin vay haline! Hızın önemli olduğu buradan anlaşılmıştır. Marka tescili yapmanın gerekliliği şu şekildedir:

 • Devletin resmi olarak üreticiyi tanıması da denilebilen markayı tescil ettirmek, hakların büyük ölçüde marka koruma altına alınması demektir. Etik olmayan durumlar arasında, başka bir kişinin marka sahibinin adına tescilleştirme işlemini üstlenmesi ve gerçek sahibinin fikirleri doğrultusunda oluşturulan markanın, bir başka kişi tarafından sahiplenip resmileştirilmesi sayılabilir.
 • Ürün ve hizmet benzerliği olan durumlar karşısında, çalışmaların ve yatırımların aniden çöpe gitmesine neden olur. Çünkü gerçek fikir sahibinin haberdar olmadığı aynı hizmet benzerlikleri yüzünden, hızlı harekete geçip tescil işlemini yapan taklitçi firma suçlama yapabilir. Yaptırımlar uygulayarak esas fikir sahibini engelleyebilir. Yani her zaman devlet işlerinde hayırlı işler vardır.

Marka Tescili ve Teknoloji Tasarım

Ortaya çıkan fikirler doğrultusunda yapılmak istenen hizmet ve üretimin resmi etiketi olan marka tescili yanı sıra markanın insanların aklında kalıcı bir algı oluşturulması için marka tasarımı yapılmalıdır. Buna markanın kimlik kartı denilebilir. Fotoğraf karesinde marka logosu bulunmalı ve tabi tescillendirilmeli. Yoksa yine bir kapkaça uğraması zor olmaz. Bu yüzden marka tescili ve teknoloji tasarım birbirinden bağımsız düşünülemez. Peki, bir marka tasarım konusunda başarılı olmak için neler yapmalı?

 • İnsan ilişkilerindeki ilk karşılaşma anında yapılan kuşkulu gözlerle süzme işlemi yani ‘’Bu nasıl bir insan acaba?’’ demenin, nesnelerin markası için yapılması demektir. Müşterilerin ilk dikkatini çeken marka ismi ve logosudur.
 • Logo, markanın nerede duyulmaya ihtiyacı varsa oralarda gölge gibi peşini bırakmamalı. Web sayfa, kartvizit ve sosyal medya için tasarlanmış logonun kullanılması şarttır. Yoksa marka suda dağılan mürekkep gibi dağılır ve anlaşılmaz. Bir bakıma marka renge, şekle ve karaktere bürünüp tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibi ilgi çekici hale getirilir.
 • Müşteri kitlesi çok iyi tanınmalıdır. Çünkü markanın tasarlanan logosu kitlelere uygun bir şekilde hitap etmelidir. Öğrencilere hitap ederken klasik ve cansız bir görsellik asla hak ettiği ilgiyi göremez. Bunun gibi birçok örnek verilebilir. Tasarımlar belirlenirken mutlaka kitle önemsenmelidir.

Endüstriyel Marka Tescili Nedir?

Endüstriyel marka tescili birbirine benzeyen tasarımların ayırt edilerek kanun önünde tasarımın korunması demektir. Tasarım tescilinin birçok avantajı vardır.

 • Tüketiciler farklılık aradıklarında ufak detayları ön planda tutar. Birbirine benzeyen ürünleri ufak bir detay ile değişik bir anlamda yorumlarlar. Bu detay da o markanın tercih edilmesini sağlamaktadır.
 • Endüstriyel tasarım, ürünün estetik açıdan görselliği bulunması ve ergonomik olmasıyla ilgilidir. Tescil altına alma logo, grafik, endüstri, sanat gibi alanlarda olmaktadır.
 • Yenileme süresi 5’er yıldır ve 25 yıl korunan tasarım, yılın sonunda topluma ait olur.
 • Endüstriyel marka tescilinin geçerliliği sadece hangi ülkeden başvuru yapılıyorsa, marka tasarımı orada koruma altına alınır.
 • Endüstriyel tasarımların patent başvurusu için Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat edilir.
 • Bütün tasarımlar 1995 yılından itibaren korunmaktadır.

Uluslararası Marka Tescili Sorgulama

Uluslararası marka tescili sorgulama işlemi, marka patentini almadan önce yapılır. Sorgulamanın özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • Uluslararası tescil sorgulaması yapılırken en iyi sonuç için, yabancı kelimelerin de dâhil edildiği araştırmada kelimelerin anlamlı olması gerekir.
 • Marka tescili yaptırmadan önce hazırlıksız yakalanmak, patentin diğer taraftakilerin öğrenmesi riskini taşır. Bu duruma yakalanmamak için ön koruma yöntemlerinden haberdar olunmalı.
 • Markanın koruma altına alınması yani buluşun detaylarının yanı sıra fikrinin de kesinlikle başka bir kimseye söylenmemesi gerekir. Çünkü fikir sayesinde benzer özellikte marka oluşumuyla karşılaşılabilinir.
 • Araştırılması yapılacak buluşun, kelime araması dikkatle yapılmalıdır.

Marka Tescilinin Kuruluşlar İçin Önemi

Marka tescilinin kuruluşlar için önemi büyüktür. Marka oluşum sürecinin hızlı olması gerekir ki kimse kapkaç yapmasın. Bilinmesi gereken bazı özellikler vardır.

Marka Tescilinin Önemi

 • Marka tescili konusunda ilk akla gelen ve bilinmesi gereken özellik, markayı resmi olarak koruma altında tutmak. Marka sahibinin yanında koskoca devlet var artık! Kimsecikler bir şey yapamaz! Nasıl da yürekli cümleler bunlar. İşte tescillendirmenin en güç verici yönü budur; güvende olmak.
 • Gelelim ikinci dedektiflik turuna. Taklit eden ve haksız kazanç sağlamaya çalışan zavallılar için cehennem ateşini tanıtma hakkı bulunur. Gerçek marka sahibinin, maddi ya da manevi dava açmada hakları vardır.
 • Bir de marka sahibi, başkalarına da markayı kullanması yönünde izin verebilir. Tabi bunu da lisans verme yetkisi sayesinde yapar. Uyanıklık yasası var burada!
 • Yapılmaması gereken bir durum da şudur: Asla ürün için hedef kitlesi araştırması yapayım derken markanı tanıtma! İşte o zaman kanunsuzlar, Çin malı gibi çoğalmaya başlarlar. Gelsin ardından Jackie Chan aksiyonları! Kung-Fu yapmak isteniliyorsa da karışmayız.
 • Dövüş sanatlarını kendine saklamaya karar verildiyse, resmileşme sürecine geri dönülebilir. Bu işin bir de logo hırsızlığı kısmı da bulunur. Marka sahibinin izni olmadan piyasaya sürülen mallar üzerinde tescilli markanın logosu bulunuyorsa, bu durumu önlemek için de kanundan yararlanma hakkı vardır.
 • Son olarak, bir sürü emek verilerek alınan tescil, marka sahibi tarafından ilk 5 yıl içinde hizmet verilmediği anlaşılırsa, marka iptali yaşanır. Yani patent için hem uğraş hem de gariban bırak, hiç başlanılmasa daha iyi!

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka tescili başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılır ve bu kurum Türkiye’de tektir. Başvuru işlemi çok önemlidir ve vazgeçip değiştirme olanağı bulunmaz. Çünkü marka başvurusu, markanın bir örneği niteliğindedir.

Başvurunun ilerleyişi ve aşamaları:

Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Marka için başvuru başlangıç ve bitim süresi 10 ila 12 ay arasındadır. Başvurunun neden önemli olduğu anlaşıldıktan sonra hata yapmamak adına bir uzmandan fikir alınabilir.
 • Türk Patent ve Marka Kurumu, markayla ilgili benzerliklerin olup olmadığını iyice bir süzgeçten geçirir. Evrakların gerçeklik içerme durumları incelenir.
 • Markanın başvuru şekli e-imza ile gerçekleşir.
 • Başvuru şahıs veya firma adına yapılacaksa evraklar bu durumlara göre hazırlanır.

Marka Tescilinin Yararları

Marka tescilinin yararları saymakla bitmez! Devletin sağladığı bu harika özellik taklit edilmenin zincirli kilidi olmaktadır. Bu kilidin kırılmaması için gerekli bilgilerin öğrenilmesi şarttır.

Marka Tescilinin Yararları

 • Marka tescili sayesinde firmalar, hukukun sağladığı güven ortamında rahat bir şekilde, işletme varlığı üretimlerine devam edebilir.
 • Patent hırsızlığına karşı, kanunlardan yararlanma hakkı sayesinde maddi ve manevi hukuk sürecinin başlatılmasını isteyebilir.
 • Endüstriyel marka tescili sayesinde firma logosu, kötü emelli insanların üretim yapmasını engeller. Eğer kaçak olarak logo ambalajlarda farkedilirse, marka sahibi anında itiraz etme hakkını kullanabilir. Hiçbir yerde rahat durmuyor bu sivri zekâlar!
 • Her zaman dikkat edilmesi geren tescilden önce dünya aleme markayı ispatlamaya çalışmamak olmalıdır. Çünkü elini kolunu sallayıp gezinen 3. şahıslar fikir hırsızlığı için dalgınlık oluşmasını bekliyor. Bekleyeceğine piyasada dürüstçe bulunsalar daha faydalı olurlardı.
 • Mark tescil işlemi hafife alınmamalı. Gözünüz gibi bakın fikirlerinize. Çizgi romanlardaki gibi düşünce bulutuyla gezinmeyin!

BU MAKALEMİZ 05.11.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalar Verilen bilgiler için teşekkürler. Endüstriyel Marka Tescili Nedir? Ne işe yaramaktadır? Birde Marka tescilinin önemi nedir?

  1. Merhabalar Recep Bey,
   Endüstriyel marka tescili birbirine benzeyen tasarımların ayırt edilerek kanun önünde tasarımın korunması demektir. Marka tescilinin önemi ise Marka tescili konusunda ilk akla gelen ve bilinmesi gereken özellik, markayı resmi olarak koruma altında tutmak

 2. Merhaba, Marka Tescili ve Teknoloji Tasarım Nedir Ne İşe Yaramaktadır? Marka Tescili Başvurusu Nasıl Yapılır? Verilen Bilgiler için Şimdikten Teşekkür Ederim.

  1. Merhaba selin hanım,
   İnsan ilişkilerindeki ilk karşılaşma anında yapılan kuşkulu gözlerle süzme işlemi yani ‘’Bu nasıl bir insan acaba?’’ demenin, nesnelerin markası için yapılması demektir. Müşterilerin ilk dikkatini çeken marka ismi ve logosudur. Marka için başvuru başlangıç ve bitim süresi 10 ila 12 ay arasındadır. Başvurunun neden önemli olduğu anlaşıldıktan sonra hata yapmamak adına bir uzmandan fikir alınabilir.
   Türk Patent ve Marka Kurumu, markayla ilgili benzerliklerin olup olmadığını iyice bir süzgeçten geçirir. Evrakların gerçeklik içerme durumları incelenir.
   Markanın başvuru şekli e-imza ile gerçekleşir.
   Başvuru şahıs veya firma adına yapılacaksa evraklar bu durumlara göre hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu