Anasayfa / Genel / Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili, bir işletme veya kurumun sahip olduğu kurumsal kimliğin sembol, slogan ya da tasarım gibi farkı bileşenler ile oluşturulma işlemidir.

Sahip olduğunuz marka, tüm alanlarda ayırt edici bir nitelik taşımaktadır.

Marka tescili, oluşturduğunuz bu kimliği muhafaza altına alma fırsatı sunmaktadır.

Marka Tescilinin Önemi Nedir?

Marka tescili, ilgili kişi veya kuruluşlar tarafından markanın bir nevi patentinin alındığına dair oluşturulan resmi bir belgedir. Bu belge ile markanızı dış kesimin kullanımına kapatmış olmaktasınız. İş hayatınızın sürdürülebilirliği, ürünlerinizin kalıcı ve geliştirilebilir olması açısından marka tescili yapmak şarttır. Bu yönüyle marka tescil belgesi önemini arz etmektedir. Akılda kalıcı bir marka ile tanınırlığınızı arttırabilir, kısa sürede popülaritenizi bulunduğunuz alana yayabilirsiniz. Marka tescil belgesinin geçerlilik süresi on yıl gibi bir zaman dilimini kapsar. Bu on yılın sonunda belgenizin geçerliliğini koruması adına belgeyi yenilemek gereklidir.

Marka tescili, sektörünüzde oluşturduğunuz özgün işlerin kopyalanmasına veya taklit edilmesine engel olmaktadır. Böylelikle çalışmalarınızı ve ürünlerinizi güvence altına alabilirsiniz. Bu yönden marka tescili yapmak, iş hayatınızda etkili bir hâl almanızı sağlayacak önemli bir unsurdur. Sektörünüzde etkin ve farklı bir marka izlenimi uyandırmak istiyorsanız bu belgeye sahip olmanız gerekir.

Marka Tescil Süreci Aşamaları Nelerdir?

Marka tescil süreci aşamaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  1. Marka tescilinin gerekliliği için danışmanlık hizmeti almak.
  2. Marka sorgulama işlemi yapmak.
  3. Marka tescili konusunda bilgi sahibi olmak.
  4. Marka tescili için gerekli evrak ve belgeleri hazırlamak.
  5. İnternet üzerinden marka tescil başvurusunda bulunmak.
  6. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından marka başvuru incelemesi yaptırmak.
  7. Markanın, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından resmi ve hukuki açıdan onaylanması.
  8. Marka tescil belgesini almak.

 

 

Marka Tescili Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Özel haklar

Marka tescilinin kullanım nedenlerinden en önemlisi, öne sürülen ürün veya hizmetin izinsiz kullanımına engel olmaktır. Bu nedenle marka tescili, ürün veya hizmet kapsamında marka sahibine münhasır kullanım hakları tanımaktadır.

Güvenlik

Marka tescili yapmak, ürün ticareti ile meşgul olan bireyler için güvenlik konusunda en uygun seçenektir.

Değer

Bir marka tescili, kişi veya kuruluş unsurunu yasal anlamda değerli kılmaktadır. Ticaret ile ilişkili iseniz kısa sürede müşteriler tarafından değer ve itibar bakımından tercih edilebilir bir kuruluş olacaksınız.

Lisanslama

Tescilli bir marka lisanslama hakkına sahiptir. Ticari bir marka, siciline lisans kaydedebilmektedir. Bu lisansın ihlali söz konusunda karşı tarafa hukuksal anlamda yasal işlem başlatılabilir.

Atama

Tescilli bir markanın, devredilebilme özelliği vardır. Fakat tescilli olmayan bir marka ise bu hakka tabii değildir.

Caydırıcılık

Tescil belgesi, markanızın ürün ve hizmetlerinin benzeri bir yapı ile ortaya çıkan başka bir markaya karşı hak talep etme özgürlüğü verir. Markanızda bulunan bir sembol ile insanları bilgilendirebilirsiniz. Ayrıca farklı marka sahipleri isim bulma konusunda resmi kayıtlarda arama yaptığında markanızı tescilli olarak bulacaktır.

Kullanım

Markanız ile ilgili yasal bir işlem sırasında tescil belgeniz markanın orijinal ve resmiliğinin kanıtı için yeterli olacaktır.

Yurtdışı Kullanımı

Tescilli bir marka, istisna bölgeler dışında yabancı ülkelerin çoğunda yasal haklarını korur. Ayrıca markanız dünya geneline yayıldıkça ve tanınırlığınız arttıkça ürün ve hizmet güvenliğiniz daha da kolaylaşacaktır.

Marka Tescili Yaptırmamanın Zararları Nelerdir?

· Ürün veya hizmetinizin taklit edilmesi hususunda bir hak talebinde bulunamazsınız.

·  Markanızın, bulunduğunuz sektörde değerlendiğini fark eden bazı kurnaz kişiler, markanızı tescil ettirebilir ve markanın sahip olduğu statüye el koyabilir. Bu da iş hayatınızın önemli kayıplarından biri olur.

· Markanızı tescil ettirmediğiniz takdirde hukuksal bir işlemde çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalırsınız.

· Tescilli bir markanın sahip olduğu yasal haklardan yoksun kalırsınız.

· Markanızı tescil ettirmemeniz ürün ve hizmet güvenliğinizi göz ardı ettiğiniz anlamına gelir.

· Markanızı, gelişime kapalı hale getirmiş olursunuz.

· Başka birinin markanızı sizden önce tescil ettirmesi durumunda ürün ve hizmetlerin taklidi konusunda bir ihlal söz konusu olduğu için tescil sahibi sizi dava edebilir ve bunun sonucunda ağır hapis ve para cezalarına çarptırılabilirsiniz.

Kimler Marka Tescil Başvurusu Yapabilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden veya ticaret ile ilişkili bireyler marka tescil başvurusunda hak talebinde bulunabilirler.

Tescilli Bir Marka  (Registered) Sembolünü Kullanmak Zorunda mıdır?

İngilizce karşılığı “registered” olan bu sembol, bir markanın tescilli olduğunu bildiren evrensel bir işarettir. Bu sembolün kullanımına dair herhangi bir zorunluluk yoktur. Tescil belgesi bulunmayan bir markanın bu sembolü kullanması, tüketici tarafınca yanlış anlaşılabilme ihtimali açısından kullanımı tavsiye edilmez.

Marka Tescil Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?
Başvuru için eksiksiz giriş ve belgeler, ürün veya hizmet kodlamalarının tamamlanması ve herhangi bir nedenden dolayı feshetme işlemi söz konusu olmadığı takdirde marka tescil belgesi, üç ay gibi bir sürede marka sahibine iletilir.

Marka Tescil Başvurusu Nereye Yapılır?

Marka tescil başvurusu, marka sahibi veya marka sahibinin izni dahilinde atanan bir vekil tarafından Türk Patent Enstitüsü’ ne müracaat edilir.

Birden Çok Marka Tescili Yaptırılabilir mi?

Aynı kişi veya kuruluş, birden çok marka tescil başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir. Ayrıca herhangi bir sayı kısıtlaması ile de karşılaşmazlar.

Tescilli Bir Markanın Satışı Yapılabilir mi?

Marka, belirli bir değere sahip ve maddi bir kavram olduğu için alınıp satılabilme niteliği taşımaktadır.

BU MAKALE 09.10.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Acarnet Editör

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

İçerik Pazarlaması Nedir örnekleri nelerdir?

Müşteri kitlesinin ilgisini çekmek ve genel kitlede ilgi uyandırmak için tutarlı içerik iyi bir pazarlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir