Anasayfa / Web Tasarım / Özel Web Tasarım

Özel Web Tasarım

İster kişisel olsun, ister kurumsal bir firma, internet ortamının geliştiği ve büyüdüğü bu zamanda, firmalar için kendi ruhlarını yansıtan bir web sitesi en önemli etkendir. Size özel tasarlanmış olan web siteniz, doğru bir şekilde tasarlanmış ise olumlu geri dönüşler olacaktır.

Özel web tasarım bize ne anlatmak istiyor? Özel web tasarımları, tamamen kişisel bir tasarım oluyor. Çünkü hazır tasarım kalıpları dışında, sizin firmanız için, sizi yansıtan, size özel bir tasarım oluşturuluyor. Müşterileriniz sitenize girdiği zaman merak duygusunu yaşamalı ve sizin amaçlarınızı görebilmelidir.

Yüksek prestij sahibi olabilmek için hem SEO sayesinde arama motorlarında üstte kalmak hem de özel web tasarımlarına sahip olmak çok değerlidir. Yaptığınız siteleri sürekli olarak güncellemeniz de faydalı olacaktır. Çünkü size özel yapılan tasarımlar, başkaları tarafından kopyalanabilir. Bu durumda hazırda bekleyen tasarım parçalarınız olmalıdır.

Peki özel web tasarım yapımı nasıl başlar? Özel web tasarımı, müşterinin çizdiği site tasarımı ile başlar. Web sitesi tasarımcıları bu çizilen taslağa bakarak fikir geliştirir. Çizilen web tasarımı bazı uygulamalar (Adobe tasarım programları vb.) ile bilgisayarda, özel web tasarımcıları sayesinde hayata geçirilir. Yapılan bu özel web sitesinin bütün hakları web sitenin sahibindedir. Ve web sitesinin sahibi istemeden kesinlikle çoğaltılamaz. Bu şekilde özel tasarım web siteleri ayarlamalarını çok büyük markalar tercih etmektedir.

Normal, yani hazır web site tasarımları da özelleştirilebilir. Firmalar, hazır web siteleri tasarımları sahipleri ile görüşüp, renk ve düzen gibi unsurlar üzerinde değişiklik isteyebilirler. Böylece çoğu web siteden farklı bir görüntüye sahip olabilir. Ancak haklı olarak adını çok büyütmüş olan şirketler için, sahipleri en eşsiz ve en mükemmel web tasarımlarını istemekteler.

Peki özel web tasarımları kimlere yönelik olmalı, hazır web tasarımları ile fiyat karşılaştırması nasıldır? Yukarıda da söylediğimiz gibi büyük markalar ve isimler için özel web tasarımları uygundur. Küçük butikler, markalar için hazır web tasarımları tercih edilebilir. Dilerlerse hazır tasarımları kendilerine göre düzenletebilir ve ufak dokunuşlar katarak hazır web tasarımlarını özelleştirebilirler.

Özel web tasarımlarının iyi bir yönü de şudur, kodlar yardımı ile değişim yapmak zorunda değilsiniz. Tasarımsal olarak değişim yapmak, özel web tasarımında çok daha kolaydır.

E-ticaret sitelerinde özel web sitesi tasarımlarında ise ürünlerin net olarak müşteriler tarafından seçilebilmesi gerek. Göz önünde duran ürünlerin açıklamaları ve fiyatlandırma bilgileri ön planda olmalıdır. E-ticaret sitelerinin özelleştirilmesi için daha farklı dokunuşlar yapılması gerekiyor veya özel web tasarım işine girmeleri gerekir. Genel şema olarak benzer olan e-ticaret siteleri, kendi auralarını yansıtan taslak çizimini yaparak yeni ve özel tasarımlara sahip olabilirler.

Artık birçok sektörde rekabet hız kesmeden yükselmekte. Rekabet içinde bulunan bütün şirketler ve web siteleri sürekli olarak güncellenip yeni tasarımlar yaratmaya meyillidirler. Önceleri sadece web sitesi olarak başlayan birçok sosyal içerik platformu, kendini geliştirerek, web platformunun formatında mobil platformlar da ürettiler. Bu yolda görülen etkenlere baktığımız zaman, sosyal medyada da paylaşılan tüm içeriklere dahil olan bu platformlar, görünüşleri ile de dikkat çekiyor ve kullanıcı artışı düzenli olarak bulunuyor.

Sektörlere göre farklılık gösteren web tasarım siteleri pek de tasarım önerilerine açık değildir. Çünkü taslaklar benzerlik gösterebilir. Ancak kafasında hiç fikir oluşmamış olan müşteriler için minik ipuçları verebiliriz. Eğitim sektöründeki markalar için modern tasarımlar öğrencileri daha çok çeker. Mesela bir yayınevinin üniversite hazırlığında olan öğrenciler için çıkardığı yeni müfredat kitapları arayışı içinde olan öğrenci, en modern sitelere bakmak isteyecektir. Bu modern tasarımlar öğrenciye yeni müfredatı çağrıştırabilir. Mimarlık firmaları için daha çok fikir vardır.

Mesela çizim yapılan araçların animasyon şekilleri modern tasarımlarda yeni bir çağ açabilir. Müzik insanları için ise gifler uygun olabilir. Sade özel web tasarımı dışında hareketli fotoğraflar da revaçta. El çizimleri ile yapılan resimler de hareketli sitede canlılık katabilir. Özel web siteleri için hayal gücünüzü doruk noktasında kullanmanız ve yeteneğiniz ile muazzam işler başarabilirsiniz. Unutmayın ki, günümüzde bir şirketin itibarı büyük oranda web sitesi üzerinden değerlendirilir.

Yaratıcı bir işletmede, işini tutku ile yapan çalışanlarınız var ise, çalışma alanınızı da güzelleştirerek, özel web tasarımını çalışma alanınıza göre tasarlayabilirsiniz. Sizi ziyaret etmek isteyen bir müşterinin web siteniz ile çalışma alanınızdaki uyumu görmeli sürprizlerle dolu bir görüntü ile karşılaşıp en ufak detayları bile anlayabilmelidir. Yabancılık çekmeden görülen sürprizler, işinizi de en iyi ve en yaratıcı şekilde yaptığınızın göstergesidir.

Büyük ve kıdemli olan firmalar için özel web tasarımını önerdik, peki küçük şirketler bireysel siteler (bloglar) için neden tercih etmeyin diyoruz? Bunun nedeni de çok basit. Bütçe sıkıntısı. Eğer yeterli bütçeniz yok ise nasıl ki reklam veremiyorsunuz, aynı şekilde web sitenizi özel tasarım ile de yapamazsınız. Çünkü özel web tasarımlarının çizilmesi ve uygulanması haricinde, telif haklarını da satın almanız gerekecektir ve telif haklarını satın almak biraz maliyetlidir. Eğer telif haklarını satın almazsanız, sizin tasarımınızın benzeri veya kopyasını yapan korsanlar, telif haklarını alabilirler.

Bu nedenle böyle bir riske girmenizi kesinlikle önermiyoruz. Zaten işlerini güzel yana web tasarımcıları sizi olması gerektiği gibi yönlendirecektir. Ayrıca tasarım aşamasında olan sitenin yapımına başlanmadan önce anlaşma yapılan teslim tarihinden önce verilmesi gereklidir. Çünkü müşterinin istemediği veya yanlış anlaşılmış bir nokta var ise hemen düzeltilmesi adına erken teslim edilmedi tüm web tasarımcılarına öneri mahiyetindedir.

Hazır web tasarımlarından daha çok zahmet veren özel web tasarımı, mükemmel sonuçları amaçlar. İşinizi kolaylaştırmak ve daha fazla kazanç sağlamanıza yardımcı olan özel web tasarımları, sizler için hayal gücümüzün doruklarında yaşamamızı sağlıyor. Yapılan her özel web tasarımı bir eser gibi özenle kuran web tasarımcıları, sizler için çalışmaya devam ediyor.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Uzman Web Tasarım Firması En Az Kaç Yıllık Olmalıdır?

Günümüzde işletmelerin veya kişilerin tanıtım amacıyla kurmuş olduğu internet siteleri bulunmaktadır. İnternet ortamında açılmış olan …

5 yorumlar

  1. Merhaba, kurumsal şirketimize ait web sitesini yaptırmak istiyoruz. Kurumsal web tasarım hizmeti veriyor musunuz?

  2. Şirketimize ait 3 tane siteye web tasarım hizmeti satın almak istiyoruz. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

  3. Anlatımalrınızdan dolayı teşekkür ederim bilgilendirici bir makale yazısı olmuş. Web tasarım yaptırıken nelere dikkat etmemiz gerekli ve projenin yapım aşamasında ne gibi bir yolda gitmeliyiz?

  4. Merhaba Özel web tasarım yaparken veya yaptırıken hangi konulara dikkat etmemiz gerekir bu konu hakkında yardım edermisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir