SEO

Screaming Frog ile SEO Denetlemesi Nasıl Yapılır?

Screaming Frog Nedir?

İyi bir SEO analiz aracı ile internet sitenizin eksiklerini öğrenebilir ve ne yapmanız gerektiği ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Yeni çıkan ancak, dünyada kullanımı giderek yaygınlaşan Screaming Frog SEO analiz aracı, internet sitenizdeki eksiklikleri tamamlamanız için mükemmel bir yardımcı olacaktır. Biz de bu analiz aracının detaylarından bahsederek, sizlerin yapabileceği uygulamalar hakkında da fikir vermiş olacağız.

Screaming Frog Kullanımı: En Verimli Nasıl Kullanırsınız?

Bu analiz programını verimli olarak kullanabilmeniz için öncelikle, eksiksiz olarak kurmalısınız. Kurmak için de, https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ adresinden programı indirmelisiniz. Kurulum için bilgisayarınızın en az 1 GB ram kapasitesine sahip olması yeterli olacaktır. Programı lisanslı olarak satın almak için 149 sterlin ödemeniz gerekiyor. Belki bu rakam birçoklarınızı pahalı gelebilir. Ancak satın aldığınıza değeceğini söyleyebiliriz. Gelelim Screaming Frog SEO analiz aracı kurulumuna:

 • Programı indirdikten sonra, çalıştırın.
 • Karşınıza çıkan pencereden “evet“ seçeneğini işaretleyin ve ardından “yükle” seçeneğine tıklayın.
 • Çıkan pencereyi kapatın.

Böylelikle kurulum tamamlanmış olacaktır.

Kurulumu çalıştırdığınızda karşınıza çıkan pencerenin sağında bulunan arama çubuğuna, analiz yapılacak olan sitenin URL’sini girin. Böylelikle tarama başlatılacak ve siteniz analiz edilecektir.

Screaming Frog Nsıl Kullanılır?

konusuna devam edelim. Dahili (internal) sekmesiyle, sitenizde bulunan dahili bağlantıları detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

External (Harici) sekmesinde harici bağlantılarınızın analizini yapabilirsiniz.

Protokol bölümünde, web sitenizde bulunan sayfaları http ve HTTPS olarak filtreleyebilirsiniz. Eğer daha önceden sitenize SSL sertifika aldıysanız, güvenliğin etki alanını bu bölümden de kontrol edebilirsiniz.

Durum Kodları

(Responsive Codes) bölümünde, iç bağlantılar kullanılarak bulunabilecek sayfalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Mesela; “Yönlendirildi”, “Bulunamadı” ve “Sunucu Hatası” gibi durum kodlarını bu kısımda detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli durum kodları, aşağıdaki gibidir:

 • 503: (Unavailable) erişilemiyor
 • 404: (Not Found) bulunamadı
 • 200: (OK) tamam
 • 301: (Permanent Redirect) kalıcı bağlantı
 • 302: (Temporary Redirect) geçici yönlendirme
 • 500: (Server Error) sunucu hatası

Durum kodları ile ilgili analiz yapabilmek için programın ana sayfasında yer alan “Response Codes” sekmesini ve buradan da “All” sekmesini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Durum Kodları

Bizim tavsiyemiz, öncelikle yönlendirme sayfalarını kontrol etmeniz olacaktır. Mesela, 301 ve 302 yönlendirmeleriyle işe başlayın ve doğru sürümü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Daha sonrasında ise 404 hatalarına bir göz atın. Bu gibi sayfaları 301 yönlendirmesi uygulayarak düzeltebilirsiniz.

Sayfa başlıkları

(Page Titles) bölümünde, sayfalarınızda ve sitenizde kullandığınız başlıkların durumunu görebilirsiniz. Bu sekmede; başlıklarınızın gereğinden uzun olduğunu, kısa olduğunu, eksik olduğunu, başlığınızın H1 etiketlerine uyumlu olup olmadığını ve eksik etiketleri analiz edebilirsiniz.

Meta açıklaması

(Meta Description) bölümü, internet sitenizin en önemli bölümüdür. Meta açıklaması ile ilgili hataları ya da eksiklikleri bu bölümde görebilirsiniz. Screaming Frog programının güzelliklerinden bir tanesi de “Snippet” simülasyonunun olmasıdır. Programda “SERP Snippet” sekmesini seçtiğinizde, bağlantınızın Google arama motoru “Snippet” kısmında nasıl göründüğünü ön izleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanarak, sayfanızın mobil telefonlarda da nasıl göründüğünü kontrol edin. Böylece gerekli olan düzenlemeleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Görüntüler (Images) bölümünde, web sitenizde kullandığınız tüm görsellerin, arama motoru kriterlerine uyumlu olup olmadığını görürsünüz. Ayrıca; resimlerin kaç kere kullanıldığı, URL adresleri, boyutları ve alt metin özellikleri gibi bilgiler de edinebilirsiniz. Bu bölümde size sunulan sonuçlara göre gerekli düzeltmeleri yapmanız halinde, web sitenizin performansını önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz. Görseller ile ilgili dikkat etmeniz gereken konu, görsellerin 100 Kb altında olması gerektiğidir. Daha fazla olan görseller, sitenizin yavaşlamasına ve geç açılmasına neden olabilir. Geç açılan site ise Google tarafından arka sayfalara doğru atılabilir.

H1 (Etiketler) sekmesinde etiket özellikleri ile ilgili analizlerin tümünü görebilirsiniz.

Screamin Frog analiz aracının arama penceresine girdiğiniz URL’de hata varsa, nedeni arama motoru botlarının bağlantıyı engellemesidir. Bu durumda Robot.txt dosyasını kontrol etmelisiniz. Bu dosyadaki ayarları düzenlemenize rağmen sonuç değişmiyorsa, Robot.txt dosyasını yok sayarak, sorunu giderebilirsiniz.

Screaming Frog ile Site Haritası Oluşturma

Sitemaps – Create XML Sitemaps bağlantısını takip ederek, site haritanızı, Screaming Frog ile oluşturabilirsiniz.

Screaming Frog ile Site Haritası Oluşturma

Screaming Frog İle Dahili Bağlantılarınızı Kontrol Edebilirsiniz

Analiz yapmak istediğiniz URL bağlantısını arama penceresine girdiğinizde, karşınıza listelemenin olduğu bir sayfa çıkacaktır. Buradan “Inlinks” bölümlerini seçerek, dahili bağlantılarınızı kontrol edebilirsiniz. İnternet sitenizde bulunan bağlantıların kısa olmasına dikkat edin. Zaten program size bağlantılarınızın uzunluğunu gösterecektir. ASCII kodlarına uygun olmayan bağlantı isimlerini tespit ederek düzenleyebilirsiniz. Ayrıca; alt çizgi, yinelenen harfler, büyük harf gibi uyumsuzlukları da giderebilirsiniz. Bu saydığımız unsurlar, indekslemeye olumsuz etki yapmaktadır.

Bu bölümde rakip analizi yapmış olursunuz. Yani rakiplerinizin sitelerinin durumunu görürsünüz. Biliyorsunuz ki, SEO çalışmalarında rakip site analizi oldukça faydalıdır.

Screaming Frog Sitenizdeki Kırık Bağlantıları Tespit Etme

Kırık linkler site sahiplerinin başına bela bir durumdur. Eğer giderilmezlerse, Google tarafından siteniz “Spam” yiyebilir ve sıralamalarda en arkada görünürsünüz. Daha da kötüsü, sıralamaya bile giremeyebilirsiniz. Screaming Frog analiz aracında, kırık ya da bozuk linkleri bulabilmek için “Yanıt kodları” adı verilen sekmeyi, sonrasında ise “Bulunamadı” (4XX) filtresini kullanmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan pencerede bozuk ve kırık olan linklerinizin listesini göreceksiniz. Bu linkleri ya tamamen kaldırmalı, ya da yönlendirme yapmalısınız.

Başlık Etiketleri, Sayfaların Başlıkları ve Meta Açıklamaları Bölümü Üzerine Detaylı Bilgiler

Sayfa başlıklarında ideal karakter sayısı, 30-60 arasındadır. Sayfa başlıklarındaki hataları ve eksiklikleri düzenleyebilmek için programın ana sayfasının solunda bulunan filtre bölümünde yer alan “Dublicate” sekmesini seçmelisiniz. Böylelikle internet sitenizdeki sayfalarda bulunan tüm eksiklikleri görebilirsiniz. Tekrarlayan sayfa başlıkları, eksik olan karakterler ve başlığı olmayan sayfaları bu bölümde görebilirsiniz. Eksiklikleri giderdiğinizde, sitenizin performansı daha da artacaktır.

Meta açıklaması ile ilgili düzenlemeleri yapabilmek için yine aynı şekilde filtre bölümünden “Dublicate” sekmesini seçmeniz yeterli olacaktır. Meta açıklaması girilmemiş sayfaların tespiti içinse “Missing” sekmesini seçmelisiniz. İdeal bir meta açıklaması 70-130 karakter aralığında olmalıdır. Zaten program bunu size söyleyecektir.

Analytics Sekmesi

Programın belki de en önemli sekmesidir. Google Search Console aracını, bu sekme sayesinde programa entegre edebilir, daha detaylı analizler yapabilirsiniz. Bu sekmede; açılan oturumlar, yeni açılan oturumlar, ortalama sayfa yüklenme süresi, hedef dönüşüm oranı ve sayfaların değeri gibi analizleri yapabilirsiniz.

Directives Sekmesi

Bu sekmede; kanonik bağlantıları, meta robot etiketlerini ve rel= sonraki / önceki ek açıklamaları görebilirsiniz. Tüm sayfaları “filter” sekmesini seçerek belirli yönergelere göre görüntüleyebilirsiniz. Bağlantıların yanındaki kutucuklarda boşluklar var ise, sayfalarda etiket bulunmadığı anlamı çıkar. Uygun olan etiketleri sayfalara uygulayarak, işe başlayabilirsiniz.

Yukarıda anlattıklarımızı deneyerek ve program üzerinde yoğunlaşarak, işinizi görecek düzeyde, SEO analiz çalışması yapabilirsiniz. Ancak çıkan sonuçlardan belki de birçoğunu yapamayabilirsiniz. Bu durumda Acarnet firmasından profesyonel SEO hizmeti alabilirsiniz.

Analiz önemli olduğu kadar, analiz sonucunda çıkan hataları ya da eksiklikleri gidermek de önemlidir. Gerekli olan çalışmaları yaptıktan sonra, internet sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer aldığını görebilirsiniz.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba, Screaming Frog ile Site Haritası Oluşturma Nasıl Olmalıdır? Screaming Frog Kullanımı: En Verimli Nasıl kullanabilmekteyiz?

  1. Merhabalar Recep Bey,
   Sitemaps – Create XML Sitemaps bağlantısını takip ederek, site haritanızı, Screaming Frog ile oluşturabilirsiniz. Bu analiz programını verimli olarak kullanabilmeniz için öncelikle, eksiksiz olarak kurmalısınız. Programı lisanslı olarak satın almak için 149 sterlin ödemeniz gerekiyor. Belki bu rakam birçoklarınızı pahalı gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu