SEO

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Makale yazımı, SEO çalışmaları arasında yer alır. Arama motorlarında yükselmenizdeki kriterlerden bir tanesidir. SEO çalışmalarının bir parçasıdır. İyi bir makale hazırlayarak, arama motorlarında uzun süre yer alabilirsiniz. Tabi ki SEO adına diğer kriterleri yerine getirdikten sonra… SEO uyumlu makale hakkında bilgi vermek için öncelikle ne olduğuna bir bakmak gerekiyor.

SEO uyumlu makale: Arama motoru kriterlerine uygun makale yazmak demektir.

Tamam da nasıl olacak bu iş?

Tabi ki aşağıdaki anlattığımız gibi olacak. Başlıyoruz!

Afilli Bir Başlık Belirleyin

Makale yazımında en zor iş başlık belirlemek ve konuya giriş yapmaktır. Başlık belirlerken:

 • Anahtar kelime analizi yaparak, en çok aranan anahtar kelimeleri, başlıkta kullanmanız gerekir.
 • Başlık ilgi çekici olmalıdır. Mesela “domatesin faydaları” diye bir başlık son derece basit ve sığ kalmaktadır. Bu başlığı “domatesin müthiş etkileri” diye ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.
 • Ters psikolojiyi kullanarak iyi bir başlık belirleyebilirsiniz. Mesela “Diş Beyazlatmada bunları yapmayın” gibi bir başlık, insanların ilgisini çekecektir. Acaba neyi yanlış yapıyoruz diye düşünecekler merak edecekler ve makalenizi okumaya başlayacaklardır.

İyi bir başlık belirlemek oldukça zor bir iştir. Bir de işin içine anahtar kelime girince, tabi ki daha da zorlaşmaktadır. Google Türkiye arama motorunda kullanıcıların yaptıkları aramalarda kullanılan anahtar kelimeler, bazı durumlarda o kadar anlamsızdır ki, bu anahtar kelimeleri kullanarak başlık oluşturmak, bazı durumlarda imkansız hale gelir. Mesela “doğalgaz kartımı kaybettim” kelimeleriyle Google’da epey bir arama yapılmış. Şimdi biz bu anahtar kelimeyi kullanarak, “Doğalgaz kartımı kaybettim gören var mı?” diye bir başlık oluştursak, epey saçma olacaktır. Tabi ki bu örneklerden sadece bir tanesi. Birçok kişiye saçma gelecek ve Türkçe dil kurallarına aykırı birçok kelime ile Google Türkiye arama sayfasında arama yapılmaktadır.

Soru cümleleri içeren başlıkları kullanarak, ziyaretçileri okumaya teşvik edebilirsiniz. Mesela “İyi bir uykunun birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?” gibi bir başlık, geç saatlerde yatanlara ilgi çekici gelecektir.

Başlıklarda rakamları da kullanabilirsiniz. Mesela “Sağlıklı yaşamanın 5 yolu” diye bir başlık attığınızda, insanlar merak edecek ve bu 5 yolun ne olduğunu öğrenmek isteyeceklerdir.

SEO uyumlu makalelerde başlık:

 • Anahtar kelimeyi içermeli,
 • En az 3 kelimeden oluşmalı ve
 • En fazla 66 karakterden oluşmalı

Gibi kriterler tabi ki SEO açısından önemlidir. Ancak başlığın ilgi çekici olması ve kullanıcıyı teşvik etmesi daha da önemlidir.

Kesinlikle makale başlıklarında, (-) ya da (/) gibi işaretler kullanmayın. Ancak noktalı virgül ya da iki nokta üst üste işaretlerini kullanabilirsiniz. Yapılan bir araştırmada, çift ünlemle biten başlıkların daha çok tıklandığı görülmüş. Yani burada önemli olan “başlığı nasıl daha ilginç hale getirebilirim?” sorusudur.

Kesinlikle konuyla alakasız başlıklar kullanmayın. Acarnet olarak birçok makale incelediğimizde gördük ki, birçok başlık konuyla alakasız olarak internette yer alıyor. Mesela “Diş çekimi nasıl yapılır?” diye bir başlık görüyorsunuz ve yazıyı okumaya başladığınızda, “diş çekimi nedir?” sorusunun cevabıyla karşılaşıyorsunuz. Bu durum ziyaretçilerde hayal kırıklığı yaratır ve güvensizliği de beraberinde getirir. Kullandığınız başlık, yazdığınız makalenin özeti olmalıdır.

Okuyucuyu da kullandığınız başlıkla, makalenize dahil edebilirsiniz. Mesela “Evde yapabileceğiniz eğlenceli 10 aktivite” diye bir başlık attığınız zaman, makaleyi okuyan kişinin de bunu yapabileceğini ifade etmiş olursunuz.

Makalenizde Hiyerarşi Olsun

H1, H2 ve H3… Diye giden başlıklarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Özellikle makale yazarları bu terimleri iyi bilirler. Bu etiketlerin başlıklarda kullanılması, arama motoru botlarının işini kolaylaştırır. Aynı zamanda okuyucunun da, yazıyı daha kolay okuyabilmesini sağlar.

Seo Uyumlu Başlık

Giriş Kısımına Önem Verin

Makale yazmanın en zor yanlarından bir tanesi, giriş kısmıdır. Çoğu makale yazarından aldığımız bilgiye göre, en çok zorlandıkları kısım giriş kısmıymış. Yani birçok konu var ve üst üste bir den fazla yazı yazdığınızda konuya girmekte zorlanıyorsunuz. Giriş kısmını oluştururken, aşağıdaki yöntemleri uygulamanız, gerçekten de yararlı olacaktır:

 • Konuya ani bir giriş yapın. Giriş kısmında aklınıza bir şey gelmiyorsa, Youtube belgesel kanallarındaki giriş kısmından yararlanabilirsiniz.
 • Giriş kısmında ilk cümleden sonra anahtar kelime öbeğini geçirmeniz gerekiyor.
 • Makalenin giriş bölümü hayati öneme sahiptir. Giriş kısmını hallettikten sonra, ilk paragrafın ilginç olması gerekiyor. Google, eğer meta açıklaması, makalede belirtilmemişse, makalenin ilk paragrafını meta açıklaması olarak gösterir. Hani arama motorundaki sayfada iki üç satırlık yazı var ya, sitedeki makalenin ne olduğunu anlatan, işte bu üç satırlık yazı ya meta açıklamasıdır, ya da makalenin ilk paragrafıdır. Zaten arama yapan kişilerin dikkatini önce başlıkta sonra da giriş paragrafında çekersiniz.

Gelişme Bölümü

Makalenin başlığında olduğu gibi gelişme bölümü de konuyla alakalı ve ilgi çekici olmalıdır. Birçok makale yazarı, gelişme bölümünde düz anlatım yaparak, okuyucuyu sıkar. Makale yazımında yapacağınız en büyük hata, okuyucuyu sıkan bir anlatım benimsemektir.

Çoğu zaman yazdığımız sırada, kullandığımız üslupta kaymalar olur. Bu yüzden makaleyi bitirdikten sonra sesli bir şekilde okumanız, yapmış olduğunuz hataları görmek açısından yararlı olacaktır.

Gelişme bölümünde anlatıma ara vererek, okuyucunun dikkatini çekmeli ve “sizce de öyle değil mi?” gibi dikkat çeken sözcükler kullanmalısınız.

Uzun olan paragrafları okurken birçok kişi sıkılır. Bu yüzden paragraflar en fazla 4 satırdan oluşmalıdır. Tabi ki konu bütünlüğünü sağlamak adına satır sayısını fazla tutmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak mümkün olduğunda kısa tutmaya çalışın.

Gelişme bölümünde ve makalenin tamamında, gözleri yormayan punto büyüklüğü seçmelisiniz. Ayrıca yazı fontunu da dikkatli seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü tüm bun unsurlar okumayı etkiler. Okuyucunun dikkatinin dağılmaması için konuyla ilgili başlıkların altında resim ya da video kullanın. Böylece okuyucu sıkılmaz ve makalenizi sonuna kadar takip eder.

SEO açısından anahtar kelime kullanımı, makaledeki kelime sayısına orantılı olmalıdır. Mesela 300 kelimelik bir makalede anahtar kelime en az %3 oranında kullanılmalıdır. Yani en az 3 kere 300 kelimelik bir makalede anahtar kelime kullanmanız gereklidir. Siz yine de asgarisini kullanın. Çünkü çok fazla anahtar kelime kullanımı, anlatımı bozar.

Sonuç Kısmı

Mümkün olduğunda yazıyı ara başlıklarla parçalara bölün. Böylece okuyucunun sıkılmasını önlemiş olursunuz. 300 kelimede bir başlık atmanız idealdir. Ancak konu anlatımının yarım kalmaması adına, bu kuralı bazı durumlarda göz ardı edebilirsiniz. Yalnızca abartmayın yeter.

Gelişme bölümünden sonra, sonuç kısmı ile makalenizi bitirmeniz gerekir. Yoksa makale havada kalacaktır. Birçok makale yazarının bu hatayı yaptığını gördük. Gelişme bölümünden sonra, sonuç kısmını ya bilinçli olarak atlıyorlar, ya da bilinçsiz olarak yaşanıyor bu durum. Sebep ne olursa olsun. Etkili ve dikkat çekici cümlelerle makalenizi bitirin.

Rakip Analizi Yapın

SEO uyumlu makale yazmadan önce, rakip sitelerin ne yaptığını mutlaka incelemeniz gerekiyor. Rakip sitelerden bir adım önde olmak için onlardan daha iyisini yapmak zorundasınız.

Bazen makale yazarları tıkanabiliyor ve ne yazacağını ya da nereden başlayacağını kestiremez hale gelebiliyorlar. Bu durumda rakip siteyi incelediğinizde aklınıza mutlaka birçok fikir gelecektir ve nasıl yazmanız gerektiğini de anlarsınız.

Rakip Analizi

Üsluba Önem Verin

Birçok müşterinin farklı konseptlere sahip internet siteleri mevcut. Bu sitelerde de anlatım farkları var. İyi bir makale yazarı, birçok üslupta yazabilmelidir. Müşterinin sizde istediği üslupta yazabilmeniz için ya müşterinin sitesinde bulunan ve daha önce yazılan makalelerin üslubunu incelemeniz gerekir, ya da rakip sitelerde kullanılan üsluba bakmanı gerekir.

Her iki durumda da üslubun resmi mi yoksa samimi bir anlatımı mı içereceğine karar vermeniz gerekir. Üslubu samimi kullanacağım derken, kantarın topuzunu kaçırmamanız gerekiyor. Yani fark etmeden argo kelimeleri kullanabilir ya da aşırı samimi ifadelerde bulunabilirsiniz. Birçok insan bu durumdan rahatsız olacaktır ve makalenizi okumadan, siteyi terk edecektir.

Sonuç Olarak…

İyi bir makale yazabilmeniz için yapmanız gereken tüm unsurları, bu makalede sizlere anlattık. Son bir not olarak şunu da söyleyelim; asla makalelerde tekrar yapmayın. Yani bazı kelimeleri fazla miktarda kullanmayın. Kelime seçimi makalede önemlidir. Tekrara düşmemek adına, kullandığınız kelimelerin eş anlamlısına, makalede yer verebilirsiniz.

Acarnet firması olarak bilgilendirme makalelerimiz ve videolarımızın devamı gelecek. Bizleri takip etmeyi unutmayın.

BU MAKALEMİZ 30.01.2020 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR…!

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. SEO uyumlu makalede kaç başlık olmalı? En fazla 1 tane mi yoksa 1 taneden fazla başlık açabilir miyiz?

  1. Funda Hanım Merhabalar,
   SEO uyumlu Makale web siteniz için ilk sıralara çıkmanızı sağlamaktadır. Yazdığınız makaleleri özgün kopya içerik olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde internet arama motorları web sitenizi ilk sıralara çıkarmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu