Anasayfa / SEO / SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Söz konusu yazılması gereken makalelerin sayısı, netliği, özgünlüğü ve anlaşılabilir olması SEO için en etkili kriterler olarak değerlendirilmektedir. Kullanıcılara sağladığı faydayla birlikte SEO‘ya uygun içerik kalitesinin yüksek olması, hazırlanan web sitelerinin arama motorlarında tavsiye edilmesi ve yukarılarda gösterilmesini sağlar. Her ne kadar sosyal medyanın varlığı SEO‘ya rakip olarak gözükse de kurulan bir web sitenin içeriği kesinlikle SEO uyumlu olması gerekmektedir. Rastgele kullanılan içeriklere beraber copy paste ile hazırlanan içerikler, web sitelerinin alacakları gösterimleri ve ziyaretleri negatif yönde etkilemektedir. Dünyada milyarlarca insanın gün içerisinde milyarlarca yaptığı aramalardan faydalanmak gerekmektedir. Bunun için öncesinden iyi analiz edilip Google yönergelerine göre içerikleri kullanmada her zaman fayda vardır.

Daha fazla detay için www.acarnet.com/blog/seo-analizi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Web sitesine ve makaleye başlamadan önce mutlaka gereken analizleri yapmak gerekmektedir. Site içerisinde sektörle alakalı anahtar kelimeler belirlenmeli ve bu anahtar kelimeler üzerine çalışmalar yapılmalıdır.

Google’ın çalışma mantığı basit bir kod algoritması değildir. Google geliştiricileri her zaman algoritmalarını geliştirmekle beraber makale içerisindeki kullanılan metotları mevcut diğer içeriklerle karşılaştırmaktadır. Bunun nedeni ise kirli bilginin kullanıcılara ulaşmasını önleyip özgün ve nitelikli olan bilginin kullanıcılara ulaşmasını sağlamaktır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalıdır?

Google’ın yaptığı kapsamlı araştırmalar neticesinde içeriğin en az “300” kelime olması gerektiğini saptamıştır. Bir ziyaretçinin ziyaret ettiği internet sitesi içerisinde 3 dakikadan az kalıyorsa Google için bu durum şöyle açıklanmaktadır: “Ziyaretçi bu siteden verim alamamıştır”. Bu nedenlerden dolayı dikkat edilmesi gereken asli husus okunabilirliği sağlayarak oluşan makalenin yarar göstereceğinden emin olmaktır. Kısacası ilk olarak kullanıcı memnun kalacak sonrasında Google botlarının incelemesinden yüksek notla geçerek Google memnun kalacak.

SEO Uyumlu Makaleler Yazılırken Uygulanması Gereken Adımlar

  1. Öncelikle anahtar kelimeler belirlenip metin başlığında ve metin içerisinde kullanılması gerekmektedir. Şuna dikkat edilmeli, 300 kelimelik bir metinde fazla anahtar kelime kullanımı spama düşürebilir. Bu da negatif sonuçları ortaya çıkarabilir.
  2. Başlık kısmında anahtar kelime olmalı ve en az 3 kelimeden oluşturulmalıdır. Maksimum başlık kelime kotası 66 kelimedir.
  3. Kullanılacak olan bağlantılar anahtar kelimeyi içermelidir. Referans alınması muhtemel url adreslerinde kesinlikle anahtar kelimelerin olması gerekmektedir.
  4. Meta kısmı oluşturulurken yine anahtar kelime içermeli ve en fazla 160 kelimeden oluşturulmalıdır.
  5. SEO uyumlu makale içerisinde oluşturulan ana başlık Header 1 etiketi ile kullanılmalıdır. Sonrasında süre gelen alt başlıkları ise Header 2, Header 3 etiketleri kullanılır.
  6. İçerik en az 300 kelimeden oluşmalı ve kullanılan anahtar kelime oranı %2,5-%3.0 oranında olmalıdır. Metin içerisinde anahtar kelime kalın yazılmalı ve 50-100 kelime arasında 1 tane anahtar kelime mevcut olmalıdır.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Domain Yaşının SEO ‘ya Etkisi?

Domain yaşının seo’ya etkisi Öncelikle domain yaşının SEO ‘ya etkisini açıklayalım. SEO, sizin web sitenizin bazı …

2 yorumlar

  1. SEO uyumlu makalede kaç başlık olmalı? En fazla 1 tane mi yoksa 1 taneden fazla başlık açabilir miyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir