Anasayfa / Web Tasarım / Şişli Web Tasarım

Şişli Web Tasarım

Şişli web tasarım ile yapılan web siteleri kurum, kuruluş veya şahısları birbirlerine kolaylıkla ulaşmasını sağlamakla görevli bir teknolojidir. Bu yolla firma veya şahıslar birbiriyle kolaylıkla iletişime geçebilir. Kullanıcıların bu yolu seçmesindeki en büyük sebep teknolojilerin her geçen gün gelişmesi gösterilebilir. Her geçen gün gelişen bu teknolojiler ile firmalar aradıklarını bu yolla gidermişlerdir. Tabi burada firmalar birtakım hizmetlerini gerçekleştirmek için dikkat ettiği kriterler vardır. Bu kriterler arasında sayfanın kullanıcıya hitap etmesi ve güncel olması gösterilebilir. Bu iki kritere uyan web sayfaları rakiplerine oranla sitenizin daha çok hit ve müşteri çekmesini sağlayacaktır.

Kaliteli bir şekilde yapılan sayfalarla kullanıcılar istediği müşterilere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Sitenin kullanıcıya hitap etmesi ve güncel olması dışında sitenin kolay gezilebilecek olması kullanıcıların dikkat ettiği bir diğer kriterdir. Sitenizde gezinti yapan kullanıcılar aradıklarını kolayca bulup erişmek ister buda bu kriterin bu denli önemli olmasındaki başlıca sebepdir. Fakat bu rahatlığı kullanıcıya sağlayamazsınız kullanıcılar siteden hemen çıkacaktır. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak için sitemizi erişebilir bir hale sokmalıyız. Bu işlemi yaparak sitede büyük bir başarı elde etmiş olacağız.

Yukarıda da sitenin güncel olmasını birkaç kere belirttik bu güncellikten kastımız sitenin web teknolojileriyle uyumlu çalışmasıdır. Bu teknolojiler ile uyumlu çalışan sayfalar daha hızlı açılacak daha çok kullanıcı dostu olacaktır. Hız kullanıcılar için olmazsa olmazdır. Eğer bu teknolojileriyle uyumlu ve doğru yapılan sayfanız varsa endişe etmenize gerek yok çünkü siteniz zaten hızlı olacaktır. Bunların dışında sitenizin üst sıralara çıkması için eklediğiniz içeriklerde güncel olmalıdır. Örneğin bir teknoloji siteniz var ve buna eski çıkan ürünlerle ilgili birtakım yazılar paylaşırsanız bu kullanıcılar açısından hiç hoş karşılanmayacak ve yazının okunmamasını sağlayacaktır. Bu durumda bizleri arama sonuçlarında yukarı çıkmamıza engel olacaktır. Bu gibi kötü durumlarla karşılaşmamak için diğer dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda açılamalarıyla beraber bulabilirsiniz.

Web Site Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tasarımı ve içeriği kötü olan sitelerde hiçbir kullanıcı durmak istemez. Bu yüzden site yaparken veya yaptırırken sitede bulunan tasarımın iyi ve içeriğin doğru olmasına dikkat etmeliyiz. İçerik eklerken yapılan başlıca yanlışlık siteyle alakası olmayan yazıların sitede olmasıdır. Bunları siteye eklememiz anlamsız olacaktır. Fakat buna dikkat ettiğimizde sitenin arama motorlarında hızla yükselmesini sağlayabiliriz. Ayrıca tasarımı da kendi zevklerimize değil de kullanıcılara hitap edecek şekilde tasarlarsak projemizi daha çekici gelecek bir hale sokabiliriz.

Taslaklı Siteler

Site yaparken veya yaptırırken öncelikli olarak yapılması gereken durumlar arasında sitenin kodlanmasına başlanmadan önce taslağın oluşturması geliyor. Bu taslakta sitede bulunacak ögelerin konumları belirlenmektedir. Kodlama sürecine geçmeden önce bu işlemin yapmasına ayrıca dikkat edilmedir. Bunun nedeni ilerde birtakım eklemeler yaparken sitenin bozulmamasını sağlamak içindir. Taslak oluşturmadan sitenin yapılması aynı zamanda sitenin yapılması süresini büyük oranda artıracaktır.

Doğru Renk Seçimi

Bir web sayfası yapılırken veya tasarlanırken üzerinde durulması gereken başlıca durum sitedeki renklerin doğru seçilmesi hususu geliyor. Seçtiğimiz renklerin kalitesi ne kadar iyi olursa sitenin kalitesi de aynı oranda arttıracaktır. Fakat bu duruma dikkat etmeden karmaşık renklerle siteyi yaptığımızda bu durum sitenin kullanıcılar açısından pek hoş karşılanmamasını sağlayacaktır. Bunu hiçbir site sahibi istemez. Ama kaliteli ve logoyla uyumlu olacak renkler seçtiğimiz taktirde sitemize gelen kullanıcıları doğru bir şekilde karşılamış olacağız.

Font Seçimi

Renklerin dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus sitedeki fontların düzgün seçilmesi gösterilebilir. Siteye eklediğimiz bu fontlar okunabilir olmalıdır. Aynı zamanda font büyüklüğü de tasarımla uyumlu bir şekilde olması gerekmektedir. Günümüzde font seçimlerinin trendleri arasında büyük ölçekli fontlar geliyor. Bu büyük ölçekli fontlar doğru kullanıldığı taktirde sitenin daha kaliteli olması sağlanacaktır.

Kaliteli Görseller

Görseller bir sitenin olmazsa olmazlarıdır. Siteye eklenen görsel sitenin kalitesini artıracaktır. Aynı zamanda bu görselleri siteye eklediğimiz içeriklerle süsleyerek içeriği daha kaliteli bir hale sokabiliriz. Kaliteli içerikler ile kullanıcılar sitede daha çok vakit geçirecek bu da dolaylı yollardan sitemizin arama motorlarında hızla yükselmesini sağlayacaktır. Fakat siteyle alakası olmayan ve kalitesi düşük görseller sitemize eklendiğinde sitemizin kalitesi düşecektir. Kalitesiz bir sitede hiçbir kullanıcı bulunmak istemez. Ayrıca bu eklediğimiz görsellerin boyutlarını da dikkat etmeliyiz. Boyutu bir hayli yüksek olan resimler sitenin geç açılmasını sağlayacaktır. Buda yine kullanıcı kaybına gidecektir.

Hız

Her ne kadar tasarımlarınızla kullanıcıları büyülemiş olsanız da hızı düşük olan sitede bu tasarımların hiçbir anlamı olmayacaktır. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar çok önemli bilgi aramıyorsa ilk olarak ilk sayfada gezinti yapmaktadır. Sizlerin sitesi ilk sayfalarda yer alıyor ve sitenizin hızı düşükse kullanıcı hemen rakibiniz olan diğer siteye geçecek ve ihtiyaçlarını oradan giderecektir. Bunun olmasını kimse istemez. Bu yüzden site yaparken veya yaptırırken sitenin hızlı olmasına önem göstermeliyiz. Hızı etkileyen başlıca faktörleri aşağıdan maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

Görseller

Sitede bulunan görseller hızı etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Eğer siteye eklediğimiz görsellerin boyutu yüksekse bu da sitenin açılma hızını aynı oranda arttıracaktır. Bu durumla karşılaşmamak için siteye görsel eklerken boyutunu düşük olmasına özen göstermeliyiz. O resim haricinde bir resminiz yoksa bunu gerekli programlar vasıtasıyla resmin boyutunu düşürebilirsiniz.

Hosting Hızı

Hosting firmasından aldığımız sunucudaki dosyaların ne denli büyük olduğunu görmediğimizden dolayı sitemizin hızının sitedeki dosyalardan olduğunu düşünürüz fakat sorunun kaynağı sunucuda olabilir. Bizler her ne kadar sitemizi optimize edersek edelim sunucumuz kötüyse bu çalışmaların hiçbir anlamı olmayacaktır.

Gereksiz Kodlar

Sitede gereksiz olarak yazılmış kodlar veya sıkıştırılmamış kodlar sitenin hızını açılma hızını arttıracaktır. Kodlarımızı sıkıştırıp ve gereksiz kodları silerek bu kötü durumdan kurtulabiliriz.

Uyumlu Site

Uyumlu siteden kastımız sitenin tüm ekran boyutlarına uyumlu olmasıdır. Yani bir tabletten siteye girdiğimizde veya bir masaüstünden siteye girdiğimizde sitemiz bozulmuyorsa bu sitenin responsive yani uyumlu olduğunun göstergesidir. Uyumlu olan sitelerde kullanıcılar daha fazla vakit geçirecektir. Bu her site sahibinin ortak amacıdır.

Önceden uyumlu olmayan sitelerde kullanıcılar gezinti yaparken bin bir zorlukla karşılaşmaktaydı. Fakat zamanla gelişen teknolojiler bu durumu ortadan kaldırdı. Bu teknolojiler arasında en çok bilinen Bootstrap kütüphanesi ile artık web sayfaları tüm ekran boyutlarına uyumlu olacak şekilde tasarlanmaya başladı.

SEO

Seo açılımı gereği sitenin arama motorlarına karşı optimize edilmesi durumudur. Bu duruma dikkat eden ve seonun gerekliliklerine uyan bir takım site sahipleri geri dönüşler açısından daha olumlu geri dönütler alacaktır. Yukarıdaki belirtilen maddelere uyup ek olarak özgün ve sağlam içerikler sitemizde paylaştığımız taktirde üst sıralara rahatlıkla çıkabiliriz.

Sizlerde yukarıdaki maddelere uyan bir firmayla çalışma yürütmek istiyor ve isteklerinizi karşılayacak bir firma arıyorsanız Acarnet Bilişim bu konuda sizlere hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Şişli web tasarım firmalarının öncüsü olan bilişim firmamız ile sizlerde iletişime geçerek alanında profesyonelleşmiş mühendislerimizden hizmet alabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Sitesi Nasıl Yapılır Sıfırdan Başlayanlar

Günümüzde web sitesi kullanımı pek çok sebeple oldukça popülerdir. Özellikle reklam ve satış amaçları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir