SEO

Siteye Ziyaretçi Çekme Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde siteye ziyaretçi çekmek ve bu ziyaretçileri sitede tutmak için çeşitli taktikler ve yöntemler vardır. Bu taktiklerin ve yöntemlerin başlıca amacı kullanıcıların ilgisini çekmektir. Bunu başardığınız taktirde ziyaretçilerinizde büyük bir artış yaşanacaktır. Buda doğrudan geri dönüşümleri ve marka bilinirliğinizi arttıracaktır. Dilerseniz şimdi kullanıcıları sitede tutmak için neler yapılacağına geçelim.

Hazırlanan Videolarda Metinlere Yer Vermek

Siteye eklenecek olan içeriklerle ilgili videolar hazırlamanız içeriğin zenginleşmesi için yapılması gereken başlıca husustur. Her ne kadar videolar kullanıcıların dikkatini çekmede etkili olsa da bazı durumlarda bu yetersiz kaldığından dolayı işe yaramayabilir. İçerikle uyumlu olan videoya da konuyla alakalı metinlere yer vererek bu yetersizlik sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu husus özellikle Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında etkili olmaktadır. Bilindiği üzere bu platformlarda videolar sessiz bir şekilde başlatılmaktadır. Buda kullanıcıların dikkatini çekmede yetersiz kalmaktadır. Videoya metinler ekleyerek bu sorunu giderebilirsiniz.

Social Medya

İlk 5 Saniyenin Önemi

Yapılan araştırmalara göre ziyaretçiler yeni girdiği sitede kalıp kalmayacağına karar vermek için sitede 5 saniye vakit geçirmektedir. Bu süre zarfında kullanıcıları etkileyemediğinizde ziyaretçi kayıplarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle site açılışınızda kaliteli görsellere ve kısa metinlere yer vermeniz gereklidir. Bu hususlara uymanız ziyaretçilerinizin sitede kalma sürülerini büyük oranda arttıracaktır.

Sitenin Optimize Edilmesi

Günümüzde her ne kadar mobil kullanım artsa da masaüstündeki trafik halen devam etmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre kullanıcılar bir ürün alırken siteye masaüstünden daha çok girmektedir. Ödeme işlemlerinin bilgisayar tarafından daha basit bir şekilde yapılması bunun en büyük sebebidir. Bu nedenle mobilden araştırma yapan ve masaüstünde ürün alan kullanıcıların sitede kalabilmesi için kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmalısınız. Bunun içinde her iki platformdaki site tasarımı iyi olmalıdır.

Ziyaretçilerinize Güven Verin

Sitenize giren kullanıcıların siteden ürün alabilmesi veya sitede rahat vakit geçirebilmesi için onlara güven vermeniz gereklidir. Bunun içinde onlara kim olduğunuzu söylemelisiniz. Bunun için hakkımızdaki yazınızın kısa bir kısmını anasayfaya ekleyebilirsiniz. Bu işlemi yapmanız müşterileriniz arasındaki samimiyeti arttıracak ve kullanıcıların sizler hakkında daha iyi bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

 

Site Ziyaretçileri

Kullanıcı Yorumları

İnternet üzerinde var olan ürünlerinizi veya hizmetlerinizi ilk defa ziyaret edecek olan kişiler genellikle hizmete veya ürüne ait yorumlara bakmaktadır. Konuyla alakalı daha detaylı bilgi edinmek için bunu yapan kullanıcılar edindiği bilgiler ışığında ürünü satın almakta veya hizmetinizin kalitesini anlamaktadır. Bu nedenle birçok firma marka reklamı yapmak yerine tüketicilerine yorum yaptırmaktadır. Bu husus aynı zamanda ziyaretçilerin sitede daha uzun süre vakit geçirmesini de sağlayacaktır.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu