Genel

Veritabanı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar sistemlerinde ve tüm elektronik ortamlarda depolanan yapılandırılmış bilgilere Veritabanı adı verilir. Çok miktarda bilgilerden oluşan veritabanı, veritabanı sistemleri yardımıyla kontrol edilir.

Veritabanı Ne İşe Yarıyor?

Günümüzde yalnızca bilgisayar ya da elektronik ortamlarda değil, tüm web uygulamalarında da veritabanı sistemleri kullanılıyor. Veritabanı ne işe yarıyor sorusunun cevaplarını maddeler halinde sizler için sıraladık:

 • İhtiyaç olunan bilgilerin kaydedilmesini ve gerektiğinde kullanılabilmesini sağlar.
 • Bilgilerin güncellemesine yardımcı olur.
 • Milyonlarca kişinin tüm bilgilerine kısa yoldan ulaştırır.
 • Yazılım sektörünün gelişmesine katkıda bulunmuştur. Yazılım için gerekli olan kodların, veritabanı sistemleri sayesinde saklanması, bir sonraki aşamaya geçmede oldukça önemlidir.
 • Verileri; silme, düzenleme, sorgulama, değiştirme gibi işlemlerin hepsi veritabanı sistemleri sayesinde yapılabilmektedir.

Veri Tabanı Ne İşe Yarıryor

Veritabanı Türleri (Çeşitleri) Nelerdir?

Kodlama işi ile uğraşanların yakından bildiği, veritabanı programlarından bahsedeceğiz. Veritabanı türlerini, iki kategoride ele alabiliriz.

Düz dosya veritabanı türünde: Tek bir veritabanı tek bir tabloya sığdırılır. Word ve Excell gibi programların kullandığı veritabanları bu türdendir. ,

İlişkisel Veritabanında ise: Birçok veri tablosu kullanılır. Bu tablolar arasında da ilişki sağlanır. Az yer kaplaması ve kullanımının kolay olması gibi özelliklere sahiptir. Kodlama programlarında ve web yapılarında, bu tür veritabanı sistemleri kullanılır. İlk defa IBM firması tarafından 1970’li yıllarda geliştirilmiştir.

Veri Tabanı İlişkileri

SQL:

Structured Query Language yani Türkçesiyle Yapılandırılmış Sorgu Dili olan veritabanı sistemi; cep telefonlarındaki kişi rehberi, web sayfalarındaki ziyaretçi ve kullanıcıları ve üyelik sistemi ile çalışan internet sitelerindeki üyelere ait bilgileri düzenleyen yapıdadır. SQL sistemi günümüzde web siteleri de dahil olmak üzere, birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle insan kaynaklarına yönelik hazırlanan paket programlarında bu sistem mutlaka bulunur.

Access:

İlişkisel veritabanı sistemine güzel bir örnektir. Access veritabanı ile birden fazla tablo oluşturup düzenlenebilir. Ayrıca bu tabloları düzenlemek de oldukça kolaydır. Microsoft firmasının ürünü olan Access ile simgeler yardımıyla tablo oluşturabilirsiniz. Program, kullanıcının işlem tasarlamasına da olanak sağlıyor. Mesela posta işlemlerinizi için etiket hazırlayacaksınız ve yapacağınız işlem çok zaman alıyor. Access programı ile birkaç fare hareketi ile toplu işlemleri yapabilir ve çok sayıdaki etiketleme işlemini kısa sürede yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz tablolarda matematiksel işlemleri de yapabilirsiniz. Excell, Word, Paradox, Dbase gibi programlarda yapacağınız tabloları, Access veritabanında düzenleyebilirsiniz.

DB2:

IBM firması tarafından geliştirilen bu veritabanı sistemi, ambarlama ve hareketli iş yüklerinin kontrolü için tasarlanmıştır. Ayrıca öğrenciler ve programcılar tarafından da tercih edilmektedir. Kurulumu ve kullanımı kolaydır. Bağımsız platforma sahiptir. Java, PHP ve .Net ile uyumludur. DB2 veritabanı programının en büyük avantajı, hiçbir şey bilmeseniz bile gelişmiş sihirbaz özelliği ile kolaylıkla kullanılabilir olmasıdır.

Ingformix:

Bir IBM harikası daha… Ingformix firmanın geliştirdiği bir diğer veritabanı türüdür. SQL, NoSQL/JSON veritabanı programları ile de son derece uyumludur. Hızlı ve esnek bir yapıya sahiptir. Kurumsal verilerin işlenmesinde ve iş yükü fazla olan alanlarda sorunsuz bir şekilde kullanılır. Programın en iyi özelliklerinden bir tanesi, yüksek düzeyde kullanılabilir verileri hızlı bir şekilde işlemesidir. Ayrıca uzak ikincil yedek veritabanı sunucuları sayesinde veri kaybı yaşanmasının önüne geçer.

MySQL:

Web hosting firmalarının en çok tercih ettiği veritabanı programıdır. Mutlaka hosting hizmeti aldığınızda, size ait panelde, bu veritabanına rastlamışsınızdır. AB adında İsveç kökenli bir firma tarafından geliştirilmiştir. Ancak 2008 yılında Sun Microsystems firması tüm haklarını satın almıştır. Programın çalışma sistemini, cep telefonunuzdaki galeri klasörüne benzetebiliriz. Bir fotoğraf çektiğinizde, bu fotoğraf otomatik olarak galeri adlı klasörde tutulur. Yani galeri klasörü sizin için bir veritabanıdır. Burada fotoğrafları organize eder, siler ve gerektiğinde kullanırsınız. Programın çalışma prensibi de bu şekildedir. Açık kaynak kodlu olduğundan dolayı, değiştirilebilir ve kolaylıkla düzenlenebilir.

Oracle: Kaliforniya kökenli bir teknoloji şirketinin adıdır. Şirket kendi adında bir veritabanı sistemi geliştirmiştir. Aynı şirket Java adlı yazılımı da piyasaya sürendir. İlişkisel veritabanı prensibine göre çalışan Oracle, büyük verileri tutabilmektedir. Verilerin depolanma alanlarının ayarlanabilmesini sağlar. Birden fazla kullanıcıya verilerin bütünlüğünü bozmadan hizmet verebilir. Kullandığı sistemin performansını etkilemez ve performansını en iyi şekilde kullanır.

SQL Server:

Microsoft tarafından oluşturulan SQL veritabanı sisteminin sunucu olarak görev yapan sürümüdür. Express olan sürüm eğitim amaçlıdır ve ücretsizdir. Compact versiyonu, mobil aygıtların bulunduğu sistemleri birbirine bağlar. WEB versiyonu ise küçük ölçekli internet sitelerindeki uygulamalar için kullanılır. Bu şekilde, SQL Server sisteminin çok farklı versiyonları vardır.

Sybase:

1984 yılında kurulan SAP adlı şirketin piyasaya sürdüğü veritabanı sistemidir. SAP şirketi veritabanı yönetimi sistemini ilk olarak dünyaya sundu. Ayrıca şirketin; analitik teknolojileri, bilgi yönetimi, finans ve telekomünikasyon alanlarında da başarılı çalışmaları bulunmaktadır. Programın genel özellikleri; veritabanı yönetim sistemi, replikasyon teknolojisi, yatırım bankacılığı verileri işleme, dünyanın en büyük veri ambarı olarak sıralanabilir.

Veri tabanında Tablo Ne Anlama Geliyor?

Tablolar, veri tabanlarının belkemiğidir. Adres bilgileri, isimler, şifreler ve e-posta adresleri gibi bilgilerin hepsi, veri tabanı sistemlerinde yer alan tablolarda saklanır. Aynı şekilde bu tablolar yardımıyla, veriler sıralanır ve değiştirilir. Tablolar bazı veri tabanı programlarında, 2’li ve 3’lü sıralar halinde yer alır. Bazı programlarda ise 12’li sistemler halinde bulunur.

Veritabanı sistemlerinde tablolar oluşturulabilir ve kişiselleştirilebilir. En azından birçok veritabanı sistemi bu uygulamalara izin verir.

Kısa Veritabanı Tarihi ve Veritabanının Evrimi

Her şey 1960 yılında başladı. İlk veritabanı, elektromanyetik verilerin depolanması için kullanıldı. Ancak çok pahalı bir işlem olduğu için yalnızca bu masrafı karşılayan kişiler tarafından kullanıldı.

Veri Tabanı Tarihi ve Veritabanı Evrimi

1970’lerde hafıza sistemleri gelişti ve bileşen fiyatları düşmeye başladı. Bu yıllar aynı zamanda veritabanı sistemlerinin de gelişmeye ve yaygınlaşmaya başladığı yıllardı.

1980’lere gelindiğinde, donanım sistemi satanlar ve büyük ölçekte ticaret yapanlar için verilerin saklanması ve depolanması zorunlu bir ihtiyaç halini aldı. İşte bu yıllarda IBM firması bu ihtiyaçların karşılanması adına, günümüzdekine benzer veri sistemlerini geliştirdi.

90’lı yıllarda veritabanı sistemleri artık yönetim sistemlerine doğru evrilmeye başladı.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba, Veritabanı türleri nelerdir?, Veri tabanı Ne işe yaramaktadır?

  1. Merhabalar Mesut Bey,
   Veri tabanı türleri mysql, access, db2, Ingformix, SQL Server vb. Veri tabanı ihtiyaç olan bilgileri kaydetmemize yaramakta ve bilgilerin güncellenmesine yardımcı olmaktadır.

 2. Veri tabanı türlerinden hangisi daha kullanışlı ve basittir istediğimize ulaşabileceğimiz seçenekleri hangi veritabanı türünde bulabiliriz.

  1. Merhabalar İrem Hanım,
   Veri tabanı türleri SQL, Access, DB2, Mysql, Sql, Sybase vb gibi türlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu