Anasayfa / Web Tasarım / VPN Nedir ?

VPN Nedir ?

VPN, İngilizce “Virtual Private Network” teriminin baş harflerinin kullanılarak kısaltılmış halidir. Türkçeye çevrildiğinde işlevi hakkında biraz ipucu alabiliriz. “Sanal Özel Ağ” olarak Türkçeye çevirebiliriz. Adı üzerinde bu sistem ile kendinize özel sanal ağlar oluşturabilir ve bunları kullanarak kendiniz için özel ağlarda veri alışverişi yapabilirsiniz. VPN doğal olarak size özel bir bağlantı oluşturduğu için sizin için daha güvenli bir bağlantıdır. Hatta tüm verileri kendi şifrelediği için 3. Bir kişinin görmesini dahi engelleyebilirsiniz. Ülkenizde yasaklı olan sitelere giriş için rahatlıkla VPN kullanarak girebilirsiniz. Yani bu sistemi isterseniz bir güvenlik sistemi olarak kullanabilirsiniz. Fakat aynı zamanda giremediğiniz siteler için de kullanılabilir.

vpn-guvenli-mi-ana.jpg

VPN Ne İçin Kullanılabilir?

1. Kısıtlı Sitelere Giriş

Yüksek hitli ve popüler sitelerin kısıtlanması ile birlikte ülkemizde VPN kullanımı oldukça yaygınlaştı. Ülke çapında yasaklanan Youtube ve Twitter gibi sitelere girmenin bir yolu olarak VPN kullanımı görüldü. Bu programlar sizi sadece başka bir yerde gibi göstererek sizin için kullanışlı bir hizmet sunuyor. Bu sayede siz de herhangi bir kısıtlama olmadan istediğiniz gibi dolaşabiliyorsunuz.

2. Dosya İndirmek

Çoğu torrent sitesi ülkemizde yasaklanıyor. Yasadışı dosya transferi yapan bu sitelerin girişi yasak olduğu için de ancak VPN ile giriş yapılabilmektedir. VPN kullanmak dosya indirme hızınızı doğal olarak yavaşlatacaktır. Çünkü daha uzakta bir sunucu ile bağlanıyorsunuz. Fakat yine de güvenlik açısından daha mantıklı olacaktır.

3. İş veya Okul Ağına Ulaşmak

Uzaktan herhangi bir iş yaparken güvenlik açısından şirket size bir adres verir ve bu adrese bağlanmanızı ister. İşte bu bağlantılar ve aynı zamanda okul içinde de aynı amaçla kullanılan bağlantılara bağlanmak için kullanılanlar VPN kullanılarak bağlanılan bağlantılardır.

4. Her Türlü Gizlilik ve Güvenlik

Güvenlik internet ortamında çok önemli bir şeydir. Çünkü milyarlarca insanın erişimine açık bir çöplüktür aslında burası. Aynı zamanda yine milyarlarca insan banka bilgileri gibi kişisel bilgilerini internet üzerinden iletiyor. Hal böyle olunca güvenlik büyük önem taşıyor. Bilgilerinizin ve verilerinizin 3. Kişilerin eline geçmemesi için VPN kullanmak oldukça mantıklıdır.

f2d493d8-84d1-4139-b48d-20d34c96e76d.jpg

 

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım ve Kodlama

Web tasarımı ve kodlaması aslında birbirinden ayrılmaz iki parça. Temel yapılar ilk düzenlemelerinde farklılık gösterseler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir