Web Tasarım

Web Sitesi Açmak ve Kurmak Zor mu?

Kodlama ile site yapanların çoğalması ve hazır site yapımının yaygınlaşması ile günümüzde web sitesi açmak ve kurmak hiç de zor değildir.

Aşağıda, web sitesi nasıl kurulur sorusuna cevap vererek, web sitesi açmak için gerekenleri anlatacağız.

Web Sitesi Açmak İçin Gerekenler

Öncelikle iyi bir alan adına sahip olmanız gerekir. Alan adı belirlerken birçok kritere dikkat etmeniz gerekecek. İyi bir alan adı almak için aşağıdaki püf noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır:

 • Alan adı firmanız iyi olmalıdır.
 • Alan adı içerisinde, en çok aranan anahtar kelime geçmelidir.
 • Faaliyet alanınıza göre bir alan adı seçimi yapmalısınız. Mesela teknolojik cihazların satışı üzerine bir internet sitesi kurmak istiyorsanız, “teknoloji.com” ya da “teknomania.com” gibi isimleri tercih edebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz isimler sıra dışı olmalı ve internet sitesinin neyle ilgili olduğunu belirtmelidir.
 • Alan adı uzantısı olarak .com kullanmalısınız. Dünyada en çok tercih edilen uzantı .com uzantısıdır. Daha doğrusu en bilineni diyelim. Ülkemizde de bu uzantı ile yapılan aramalar, diğer uzantılara göre daha fazladır.

web sitesi nasıl kurulur

Domain işini hallettikten sonra, web sitesi açmak için gerekenler konusuna hosting hizmeti ile devam ediyoruz. İyi bir hosting hizmeti, internet siteniz açık olduğu sürece size lazım olacak. Sitenizin hızından, verimli çalışmasına kadar birçok konuda iyi sonuç alabilmeniz için iyi bir sunucu hizmeti veren hosting firmasından barınma hizmeti almalısınız.

Hosting firması hizmeti aldıktan sonra da size 24 saat teknik destek hizmeti sağlamalıdır. Sunucuları güçlü olmalıdır. Aşırı trafik durumlarında sitenizin etkilenmemesi gerekir. Bunun gibi birçok konuda iyi firma seçimini, internette kısa bir araştırmadan sonra bulabilirsiniz.

İnternet Sitesi Nasıl Açılır?

Bir diğer konu da FTP istemcisine sahip olmaktır. FTP istemcisi sayesinde, sitenizle ilgili tüm verileri sorun yaşamadan saklayabileceksiniz. En popüler FTP istemcileri; Filezilla ve WinSCP istemcileridir. İstemciler, barındırma hizmeti sağlayan sunuculara kolaylıkla bağlanarak, sitenizdeki bilgilerin kolayca bilgisayarınıza indirmenizi sağlar. Tam tersi de doğrudur.

İhtiyacınız olan unsurlardan bir tanesi de kodlama yazılımlarıdır. İyi bir kodlama bilgisine sahip olmalısınız. Çünkü sitenin birçok tasarımını kodlama programları ile yapacaksınız. Ayrıca Photoshop gibi resim düzenleme programlarını da bilmeniz gerekiyor. Sitede kullanacağınız resimleri düzenleyebilmeli ve istenen ölçülerde ayarlayabilmelisiniz.

Hazır Web Sitesi Nedir?

Başka bir sunucuda yer alan internet sitesi bilgilerinin kullanılmasına, hazır site adı verilir. Hazır sitede daha önce kodlama ile oluşturulan temaları kullanırsınız. Ancak biz hazır siteyi tavsiye etmiyoruz. Nedenlerini ise aşağıda maddeler halinde sıraladık:

 • Hazır site tasarımında, tasarımı yapan firmaya ya da kişiye bağımlısınızdır.
 • Kullanacağınız hazır tema özellikleri son derece kısıtlıdır. Güncelleme ya da değişiklik yapamazsınız.
 • Güvenlik sorunu vardır.
 • Daha sonra başka bir tema kullanmak istediğinizde, önceki temada yer alan bilgilerle uyuşmayacak, yüklediğiniz veriler bozulacaktır. Bu verilerin yeni temaya uyumlu olabilmesi için ise çok zaman harcamanız gerekecektir.
 • Temada bir sorun oluştuğunda, sorunu kendiniz halletmelisiniz. Eğer kodlama bilginiz yoksa sorunu çözeyim derken, tüm sistemi mahvedebilirsiniz.

Web sitesi kurmak zor mu

Özel Web Tasarım Nedir?

Web sitesi kurmak zor mu sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Özellikle özel web tasarımlarında bu durumu görebiliriz. Her şey kodlama programları ile yapılır ve baştan yeni bir sistem tasarlanır.

Tasarlanan bu sistem tamamen farklı olmalıdır ve ihtiyaca göre yapılır. Yani her türlü ihtiyaca cevap verebilmeli ve hiçbir şey eksik olmamalıdır.

İnternet sitesi tasarlayan yazılımcıların, Amerikan mahkemelerinde şahitliği kabul edilmiyor biliyor musunuz? Artık internet sitesini kodlama ile tasarlamanın ne kadar şizofrence bir iş olduğunu anlayın!

Tasarımcılar öncelikle bilgi toplarlar. Bunu yaparken siteyi tasarladıkları müşterilerinden bilgi alırlar. Site neyle ilgili olacak? Sitede hangi unsurlar kullanılacak? Ne tür bir tasarım daha çok kullanıcı ziyaretini sağlar gibi soruların cevaplarını yanıtlamaya çalışırlar.

Özel web tasarımında; PHP, HTML5, C++ gibi kodlama dili programları kullanılır. İnternet sitesi tasarlayan kişilerin, bu dillerden en az birini uzmanlık derecesinde bilmesi gerekir.

Tasarlanacak internet sitesi, kullanıcı odaklı olmalıdır. Yani tasarımcının aynı zamanda, hedef kitleyi belirlemesi ve hedef kitlenin neleri istediğini bilmesi gerekiyor. Biz buna UX ve UI tasarımı adı veriyoruz.

Kodlama ile iskelet tasarım oluşturulur. İskeletin üzerine metinler ve görseller yerleştirilir. Mesela ana sayfada yer alacak olan menüler, slider öğeleri, iletişim bilgileri ve sosyal medya butonları gibi unsurların yerleşimi sağlanır. İnternet sitesi ihtiyaca göre birçok sayfadan oluşur. Hizmetlerimiz, blog, ana sayfa, referanslar gibi sayfaları örnek olarak verebiliriz.

Tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra, test yayını yapılır. Test yayını, ayrı bir alan adı kullanılarak gerçekleştirilir. Test yayını başarılıysa, internet sitesi tamamen hazır demektir.

Web sitesi açmak kaç para

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Web sitesi açmak kaç para gibi sorular, internet sitesi sahibi olmak isteyen birçok kişi tarafından sorulur. Bu sorunun tam bir cevabı yoktur. Açılmak istenen sitenin amacına, yapılacak olan çalışmaya bağlı olarak maliyet değişebilir.

Şu kadarını söyleyelim, kişisel amaçlarla açılacak bir internet sitesi, e-ticaret sitesine göre daha az paraya mal olacaktır. Çünkü yapılacak olan işlemler kişisel internet sitesinde daha azdır.

Web sitesi açmak istiyorum ve bana ne kadara mal olacak gibi bir soru aklınızda varsa, öncelikle sitenin amacını belirlemeniz gerekiyor. Daha sonra hangi çalışmaların yapılacağını, site tasarımcısıyla belirlersiniz. Ondan sonra maliyet ortaya çıkacaktır.

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

İnternet sitesi sahibi olmak isteyenler sorduğu sorulardan birisi de, web sitesi açmak için şirket olmak gerekir mi, sorusudur. Kesinlikle hayır. Kişisel olarak faaliyet gösteren birçok site vardır. Ancak şirketlere yönelik olarak tasarlanacak internet sitelerinde daha çok detay bulunur. Ayrıca güvenlik ön plandadır. Çünkü şirketlerin ticari sırlarının bazıları, internet sitesi sunucusunda yer alacaktır.

Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Ücretsiz web sitesi alabileceğiniz birçok firma vardır. bu firmalar kendi alan adları altında, size kuracakları sitenin de alan adının yer almasını sağlar. Ancak profesyonel bir firma iseniz, kesinlikle ücretsiz internet sitesi kurmayı düşünmemelisiniz.

Ücretsiz web siteleri daha çok bireysel kullanıcılara yöneliktir. Mesela bir blog yazarı gibi…

Ücretsiz web sitesi hizmeti sunan firmalara öncelikle kayıt yaparsınız. Daha sonra onların belirlediği temaları seçersiniz. Temaları isterseniz özelleştirebilirsiniz. Genelde bu siteler, sürükle bırak yöntemiyle temaları düzenlemenize izin verirler.

Yani ücretsiz olarak sahip olacağınız web siteleri son derece sınırlıdır. Yapabilecekleriniz çok azdır. Neredeyse sadece; resim, yazı ve video paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhabalar, Birkaç sorum olacaktı. Özel web tasarım ile Hazır web tasarımın arasındaki farklar nelerdir? Birde web sitesi açtırmak için gerekenler nelerdir? Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  1. Merhaba hande hanım,
   Hazır web tasarımlarda güvenlik sorunları oluşabilmekte web sitenizin temasını değiştirmek istediğinizde yeni tema uyuşmayabilir. Özel web tasarımında; PHP, HTML5, C++ gibi kodlama dili programları kullanılır. İnternet sitesi tasarlayan kişilerin, bu dillerden en az birini uzmanlık derecesinde bilmesi gerekir.

 2. Merhaba ücretsiz web sitesi nasıl yapabilirim ve doamin alırken neye göre almalıyım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu