Web Tasarım

Web Sitesi Kurma Neden Önemlidir?

Web sitesi nedir kurma, internet üzerinde, kişilerin ve kurumların kendilerini ifade etmeleri için gereklidir. Önemi de buradan kaynaklanmaktadır. Yani düşünün ki internet ortamında yer almak istiyorsunuz. Ticaret yapabilirsiniz, ya da düşüncelerinizi daha geniş kitlelerin öğrenebilmesi için blog sitesi oluşturabilirsiniz. Ne amaçla yaparsanız yapın, sonuçta kendinizi ifade etmek içindir.

Web Sitesi Kurma Neden Önemlidir?

Web sitesi kurmak özellikle ticari faaliyetlerini, internet ortamında sürdürmek isteyen firmalar için önemlidir. Web sitesinin şirket için önemi, daha çok müşteri kazanabilme amacında saklıdır.

Günümüzde artık insanların birçoğu, dijital ortamda kendilerini ifade ediyorlar. Aynı zamanda sosyal ilişkilerini ve ticaretlerini de internet ortamında gerçekleştiriyorlar.

Dünyaya açılan pencere olan internet sayesinde, ülkelerin gelişimi de büyük oranda sağlanmıştır. Artık eskiden olduğu gibi kapalı bir toplum ya da ülke olmak, günümüz şartlarında geçerli değildir. Böyle olan ülkeler ve toplumlar yok olmaya mahkumdur.

Ülkeler ve toplumlar, sürekli olarak gelişmek zorundadırlar. Bu da kesintisiz bilgi ile olur. İnternet ortamında ise kesintisiz bilgi vardır. Bu bilgiden sonuna kadar yararlanabilen insanlar, gelişirler ve güçlü olurlar.

Birçok ülkenin nüfusundan daha fazla insan, sosyal medya platformlarında yer almaktadır. Özellikle ticaret yapan şirketler için bu durum, muazzam bir Pazar payı anlamına gelmektedir.

O zaman şirketler için internetin ne kadar önemli olduğunu anlatmamız gerekiyor. Haydi başlayalım!

Web Sitenin Şirket İçin Önemi

Web sitesinin önemi, şirketler açısından daha fazladır.

Neden mi?

Klasik reklam ve pazarlama yöntemlerinden bahsetmek, başlangıçta konunun anlaşılması adına yararlı olacaktır.

Klasik işletme mantığına göre, şehrin en işlek caddesinde bir dükkan açılır ve müşterilerin gelmesi beklenir. Tabi bu arada reklam çalışması yürütülür. Ancak işlek bir caddede yer alındığı için reklam bütçesine çok fazla para ayırmaya gerek yoktur.

Büyük bir tabela ve güzel bir iç mimari tasarım yeterli olacaktır.

Klasik reklam anlayışına göre ise, eğer kısıtlı bir bütçe söz konusu ise ve işletme potansiyel olarak küçükse, yerel televizyon ve radyolara periyodik aralıklarla reklam verilir. Ayrıca gazete de önemli bir reklam aracıdır. Küçük puntolarla haftada ya da ayda bir gazeteye reklam verilir. Böylece reklam faaliyetleri yürütülmüş olur. Eğer büyük bir firma ise ulusal kanallarda ya da radyolarda reklam verir. Ayrıca yerel gazetelere değil, ulusal çapta yayın yapan gazetelere büyük puntolarla reklam verilir.

Yani tüm reklam faaliyetleri, bütçenin büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Peki günümüzde bu anlayış hala işliyor mu?

Tabi ki hayır. En azından kısmen işliyor diyelim. Artık büyük olsun, küçük olsun firmalar, reklamlarını internet üzerinden gerçekleştiriyorlar. Üstelik işlek bir caddede dükkanlarının olmasına da gerek kalmıyor.

Reklam faaliyetleri ise dijital ajanslar yardımıyla gerçekleştiriliyor. Daha düşük bir bütçe söz konusu ise sosyal medya reklamları ile reklam ihtiyacı gideriliyor.

Web sitesi şirketlere, aşağıdaki faydaları sağlamıştır:

 • Daha düşük reklam bütçeleri ile reklam verebilme.
 • Ürünlerini teşhir için fiziksel bir mekana ihtiyaç kalmamasını sağlama.
 • Yalnızca ürünlerin depolanması için alanın yeterli olması.
 • Ürünlerini daha fazla kişinin görebilmesini sağlama.
 • Sınırsız reklam verebilme özgürlüğü,
 • Ürünleriniz ile ilgili değişiklikleri kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Üstelik sınırsız ve çok az maliyetle bu işlemi yapabilirsiniz.
 • Basılı reklam ürünleri olmayacağı için çevrenin korunmasına da katkıda bulunmuş olursunuz.
 • Şirketiniz kısa sürede kara geçebilir.

Tabi ki yukarıdaki faydaların şirketler açısından sağlanabilmesi için iyi bir web sitesine ihtiyaç vardır. O zaman, kurumsal bir web sitesi nasıl olmalıdır, konusuyla devam edelim.

Kurumsal Web Sitesi Özellikleri

iyi bir kurumsal web sitesi özellikleri, aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağımız unsurları içermelidir:

 • Modern arayüze sahip olmalıdır

İnternet ortamında zamanla her şey değişir. Tıpkı hayatta olduğu gibi. Bugün trend olan tasarımlar, yarın eskiyebilir ve kullanıcıların ilgisini çekmeyebilir. İnternet dinamik bir yapıya sahiptir. Kullanıcıların beğenisine ve yaşam tarzlarına göre değişir. Bu yüzden kurumsal firma internet siteleri de modern ve değişken yapıda, bir ara yüze sahip olmalıdır.

Web sitesi kurma

Günümüzde internet sayfalarında kullanılan öğelerin tek bir sayfada toplandığı flat tasarımlar, daha çok tercih edilmektedir. Nedeni ise kullanıcıların, internet sitesini zaman ayırarak gezmek istememeleridir. Aradıklarını bir an önce bulmak isteyen kullanıcılar, tüm elemanları tek bir sayfada görmek istiyorlar. Büyük butonlar, sosyal medya ikonlarının kullanımı ve kullanıcı iletişim araçları, bunun en iyi göstergelerinden bir tanesidir. Yani ara yüz tasarımında, bu unsurların hepsinin bir arada bulunması gerekir.

 • Mobil Uyumlu Olmalıdır

Kurumsal firmaların internet sitelerinin cep telefonlarında nasıl göründüğü, önemli bir konudur. Günümüzde internet kullanıcılarının %80’i internete cep telefonlarından girmektedir. Cep telefonundan internet kullananların büyük bir bölümü de genç kesimdir.

İnternet sitelerinin cep telefonlarında da kullanılabilmesi gereklidir. İnternet sitesi bilgisayar ekranında yatay görüntülenirken, cep telefonlarında dikey olarak görünmektedir. Dolayısıyla menülerin, dikey yöne doğru tasarlanması yararlı olacaktır. kullanım kolaylığı açısından resimlerin ve internet sitesinde kullanılan videoların da, cep telefonu uyumlu olması önemlidir.

Pazarlamada web sitesinin önemi

Pazarlamada web sitesinin önemi, günümüzde cep telefon uyumu ile doğru orantılıdır.

 • Google Haritalar

Birçok kişi önemsemese de, Google haritalar, işletmeler için büyük öneme sahiptir. Özellikle kurumsal firmaların açık adreslerinin bilinmesi, ziyaretçilerde güven duygusunu pekiştirir.

Şöyle düşünelim: cep telefonu olan, açık adresi olmayan ve kaliteli iş çıkarmayan bir kişiye güvenilebilir mi? Sonuçta iş için verdiğiniz paranın karşılığını alabilmek için bu kişiye ulaşabileceğiniz tek yol cep telefonu olacaktır. O da kapalı olduğunda, yapacak bir şey kalmaz.

Peki aynı durumun kurumsal bir firmada gerçekleştiğini düşünün. Düşünemiyorsunuz değil mi? Çünkü kurumsal bir firmanın açık adresi, sabit telefonu ve e postası olması gerekir. Ayrıca yüksek oranda yanıt verme olayına da sahip olması gerekir. Yani çoğunlukla ulaşmanız gerekir.

Tüm bu anlattıklarımız doğrultusunda, kurumsal bir firmanın açık adresinin, Google Haritalar uygulamasında da yer alması, ekstra bir güven sağlayacaktır.

Ayrıca Google Haritalarda kurumsal firmalar için yapılan yorumlar da önemlidir. Ziyaretçiler firmanın iyi ya da kötü olma durumunu, bu yorumlara bakarak değerlendirirler.

Kurumsal bir firmanın mutlaka Google Haritalar uygulamasında, iletişim formunun olması gerekir.

 • Teknik SEO Çalışması

Teknik SEO çalışmalarını, satın aldığınız bir cihazın bakımı olarak düşünebilirsiniz.

Nasıl yani?

Şöyle ki bir bilgisayar aldığınızda, düzenli olarak temizletmeniz gerekir. Ayrıca, eskiyen parçalarının da yenilenmesi gerekir. Daha yüksek kapasitede çalışan programların, bilgisayarda kullanılabilmesi için işlemcinin ve ram kapasitesinin de iyi olması gerekir.

Teknik SEO çalışmaları da aynen bu şekildedir. İnternet sitenizdeki bağlantıların yenilenmesi ya da kaldırılması, sitenin bakım çalışmaları kapsamındadır. Sitede yer alan içeriklerin optimize edilmesi de aynı şeydir. Kurumsal firmalar için, nasıl ki bilgisayarın işlemcisi ya da ram kapasitesi yükseltiliyorsa, sunucu kapasitelerinin de zamanla yükseltilmesi gerekir. Çünkü bu tür sitelerde yoğun veri alışverişi gerçekleşmektedir.

Teknik SEO Çalışması

Teknik SEO çalışması aynı zamanda, arama motorlarının değişen algoritmalarını takip etmeyi gerektirir. Mesela eskiden herhangi bir siteye dış bağlantı verilerek backlink çalışması yapılabiliyordu. Ancak günümüzde, sosyal medya platformlarına bağlantı verilerek backlink çalışması yapılıyor.

 • Paylaşım Butonları Önemli

İnternet sitesinde yer alan paylaşımların, daha çok kişiye ulaşabilmesinin en etkili yolu, sosyal medya paylaşım butonlarıdır. Bu butonlar sayesinde, sitenize gelen ziyaretçiler, beğendikleri içerikleri daha çok kişinin görmesini isterler. Butonları kullanarak da, içeriklerinizin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olurlar.

 • Biz Kimiz ki Sayfası

Aslında hakkımızda sayfası demek istedik. Ama buradaki amacı umarız anlatabilmişizdir. Yani internet sayfalarında yer alan içeriklerin yaratıcı olması gerekiyor.

Hakkımızda sayfası, kısaca firmanın ne zaman kurulduğunu ve neler yaptığını anlatır. Ziyaretçiler bu sayfayı okuduğunda, firma hakkında kısa bilgiler edinirler. Aslında bu sayfa tamamen firmanın karşı tarafa güven sağlaması amacıyla oluşturulur.

İyi bir hakkımızda sayfasında, aşağıdaki unsurların bulunması gerekir:

 • Vizyon,
 • Misyon,
 • Ekibimiz,
 • Felsefemiz,
 • Kalite yönetim sistemi

 

 • İçerikler Eşsiz Olmalıdır

Kopya olan içeriklerin olduğu bir internet sitesi güvensizlik yaratır. Emeğin çalınmasını kimse kabul etmez. Kurumsal bir firmanın sitesinde de daha önce hiçbir yerde olmayan içerikler olmalıdır. Mesela kurumsal firma internet sitesinde kendi görsellerini kullanmalıdır.

Makalelerini de daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan bir yapıda hazırlamalıdır ya da hazırlatmalıdır.

 • Hız Önemlidir

Yavaş açılan bir siteye kimse girmez. Özellikle günümüzde insanların aceleci olduğu düşünüldüğünde, 3 saniyeden geç açılan sitelerin, ne kadar kurumsal olursa olsun hiç şansı yoktur. Kurumsal firmaların internet sitelerinde oluşabilecek hatalar ya da hız sorunları, hosting firması ile iletişime geçilerek mutlaka düzelttirmelidir. Ya da hizmet alından web tasarım ajansından da bu konuda yardım alınabilir.

Web Tasarım Ajansı ile Çalışmak

Pazarlamada web sitesinin önemi oldukça büyüktür. Ancak daha önemli olan şey, pazarlamayı kime ya da hangi kuruluşa yaptırdığınızdır. Web tasarım ajansı ile çalışmak, web sitesinin başarıya ulaşması için kesinlikle gereklidir.

Her ne kadar günümüzde freelancer olarak faaliyet gösteren web tasarımcılarla çalışan varsa da, birçoğunun olumsuz geri bildirim verdiğini gözlemliyoruz. Tabi ki burada freelancer olarak çalışanları kötülemiyoruz. Şunu belirtmek istiyoruz. Web tasarım bir ekip işidir.

Ekipte yer alan her kişi, tasarımın bir parçasını meydana getirir. Yani tek bir kişinin yapacağı bir iş değildir. Yapsa bile profesyonel anlayıştan uzak ve sürekli sorun çıkaran bir yapıda olacaktır. Bu yüzden kurumsal yapıya sahip bir web tasarım ajansı ile çalışmak gereklidir. Paranızın tam karşılığını ancak bu şekilde alabilirsiniz.

Google’da Üst Sıralara Çıkmak

İnternet sitesi olan herkesin amacı, arama motorlarında ilk sıralarda yer almaktır. Yapılan tüm çalışmaların tek amacı budur. Özellikle Google’da üst sıralara çıkmak için kıyasıya bir mücadelenin olduğu gözlemlenebilir.

Peki, Google’da üst sıralar çıkmak neden bu kadar önemli?

Dünyada internet kullananların tamamına yakını, Google arama motorunu kullanıyor. İnternette bir ürün ya da bir konu aratılacaksa, mutlaka Google vasıtasıyla bu işlem gerçekleştiriliyor.

Ticaret yapan firmalar için ise hayati öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Google arama motorunda, muazzam bir müşteri potansiyeli var.

Google'da Üst Sıralara Çıkmak

Eğer doğru kelimelerle çalışma yapılabilirse, muazzam müşteri kitlesine ulaşmak mümkündür. Google kullanıcıları arama yaptıklarında, arama sonuçlarında yer alan internet sitelerini hep ilk sayfada ararlar. Nadiren ikinci ya da üçüncü sayfaya bakarlar. İşte ilk sayfada ve ilk sırada yer almak, bu kadar önemlidir.

Şöyle düşünelim. Diş fırçası fiyatları hakkında Google arama motorlarında araştırma yapıyorsunuz. İlk sırada yer alan bir site gördünüz. Hemen o siteye giriş yaptınız değil mi?

Neden peki?

Çünkü internet sitesinin ilk sırada yer alması size güven verdi. Bu güvenin nedeni ise Google’ın bir bildiği vardır psikolojisidir. Nedense insanlar, ikinci sayfaya yer alan internet sitelerine pek güvenmiyorlar. Yani sıralamada ikinci sıradaysa kesin aradığımı bu sitede bulamam ya da iyi bir site olsaydı, birinci sırada yer alırdı gibi bir psikoloji durumu var ortada.

Web sitesinin hazırlanma amacı nedir sorusunu soracak olursak, tek cevabı Google arama motorunda ilk sırada yer almak olacaktır.

Google’da üst sıralarda yer almak için 200’den fazla kriterin yapılması gereklidir. Bu kriterler Google firması tarafından belirlenmiştir ve internet kullanıcıları baz alınmıştır. Bu kriterlerin yerine getirilmesi adına yapılan çalışmalara SEO adı verilir.

Yeni Müşteri Bulma

Neden web sitesi yaptırmalıyım sorusunun cevabı, kesinlikle yeni müşteri bulma olmalıdır. Ticari faaliyet gösteren şirketlerin ya da firmaların tek amacı, ayakta kalmaktır. Faaliyetlerini sürdürmek zorundadırlar.

Ticari faaliyeti devam ettirebilmenin tek yolu da, yeni müşteriler bulmaktır. Şirketler faaliyetlerini ancak akıllı pazarlama yöntemleriyle devam ettirebilirler.

İnternette ise akıllı pazarlama faaliyetlerinin önemi büyüktür. SEO ve e-posta pazarlama, en önemli pazarlama faaliyetleridir.

Yeni Müşteri Bulma

Inbound pazarlama yöntemi de, önemli kavramlardan bir tanesidir. Bu pazarlama yönteminde amaç, müşterileri çekmektir. Bunun için de birtakım uygulamaların hayata geçirilmesi gerekir.

İnternet sitelerindeki içeriklerin güncel tutulması, yeni müşteri bulma yöntemlerinden bir tanesidir. Günlük en az bir tane içerik girilmesi gereklidir.

Sosyal medya platformlarında reklam yapılması, kısa sürede sonuç alınmasını sağlayabilir.

Günümüzün trendlerinden bir tanesi de, e-posta pazarlamasıdır. Hazırlayacağınız kaliteli haber bülteni ile birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Ancak e-posta göndereceğiniz kişilere dikkat etmelisiniz. Emin olduğunuzu kişilere e-posta göndermelisiniz. Günümüzde birçok şirket, sosyal medyadan aldıkları geri dönüşümle e-posta pazarlaması yapmaktadır. En sağlıklı yol budur.

7/24 Reklam

Reklamın etkisi sürekli olmasındadır. Büyük firmalar sürekli olarak reklamlarını, birçok platformda gösterirler. Bunun nedeni bir süre sonra, insanların bilinçaltına yerleşmesidir.

Şöyle bir örnek verelim:

Diyelim ki hiç ihtiyacınız olmayan bir ürün reklamını sürekli olarak görüyorsunuz. İçinizden diyorsunuz ki, bu reklamlardan bıktım artık. Kesinlikle bu ürünü satın almayacağım. Daha sonra markete gidiyorsunuz ve fark etmeden sepete, size sürekli olarak reklamı yapılan ürünü atıyorsunuz.

Ne kadar ilginç değil mi?

Aslında bu durum beynin çalışma prensibiyle ilgilidir. Beyine ne kadar çok aynı bilgiyi tekrar ederseniz, sonunda beyin onu bilinç altı ile bütünleştirir ve benimser.

İşte 7/24 reklam mantığı bu şekilde çalışmaktadır.

Kurumsal İmaj

Kurumsal imaj, saygınlığı ve belirli standartları içerir. Kişisel web sitelerinde olduğu gibi kurumsal web sitelerinde serbest davranamazsınız. Kurumsal firmaların web sitelerinde de belirli kuralların uygulanması gerekir.

Dijital ortamda kurumsal imajın ilk öğesi, logodur. İyi bir logo tasarımı ile işe başlanmalıdır. Daha sonra web sitesi ara yüz tasarımı devreye girer. İyi bir kurumsal imaj için:

 • İnternet sitesindeki renklerin, hedef kitleye uyumlu olması gerekir.
 • Kurumda çalışanların da internet sitesinde yer alması gerekir. Ayrıca kurum çalışanların son derece uyumlu olduğu, internet sitesinde vurgulanmalıdır. Böylece karşı tarafa güven aşılanmış olur.
 • Hakkımızda sayfası oldukça önemlidir. Hakkımızda sayfası, kurumun imajını bir parçasıdır. İyi ve dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir.
 • Müşteri memnuniyetinin sürekli olarak sağlanması gerekir. Bunu yapabilmek için ise iletişimin kusursuz işlemesi gerekir. Canlı iletişim butonları, e-posta adresleri, sosyal medya butonları ve hızlı iletişim formları gibi unsurların, kurumsal web sitesinde mutlaka yer alması gerekir.
 • Kurumsal firmalar, reklamlar ile farkındalık oluşturur ve müşteri kazanırlar. Aynı zamanda sadık müşteriler elde ederler. Reklam kampanyalarının ve yatırımlarının dikkatli yapılması gerekir.
 • Kurumla ilgili görsellerin, web sitesinde yer alması oldukça önemlidir. Kurumun faaliyet gösterdiği binanın resimleri ve videoları mutlaka farklı açılardan internet sitesinde yer almalıdır.
 • Kurumun adının kısa ve hatırlanabilir olması gerekir. Unutmayın kısa ve ilginç olanlar akılda kalır. Web sitesinin sayfalarında yer alan sloganlarda bu açıdan önemlidir. Kelimelerin gücünü kullanın!

Yukarıdaki unsurların, web sitesinde mutlaka yer alması gereklidir.

Markalaşma

Birçok kurumsal firma, gerçek isimleriyle değil, markalarıyla bilinirler. Mesela “Omo” deterjan markasını herkes bilir. Ancak bu markanın “Unilever” firmasına ait olduğunu birçok kimse bilmez. İşte markanın gücü buradadır.

Bu şekilde birçok marka firmayla özdeşleşmiştir. Eğer markanın gücü olursa, firmanın gücü de o oranda artar.

Markalaşma yaratabilmek için ekip çalışması ve beyin fırtınası gereklidir. Günümüzde büyük şirketler, etkili marka yaratabilmek için iyi bir ekiple çalışmaktadırlar.

Rakipleri Geçme

Rakipleri geçme olayını sağlayabilmek için rakiplerinizden iyi olmak zorundasınızdır. Rakiplerinizi geçebilmek için de onların ne yaptığını iyi bilmeniz gerekiyor.

SEO çalışmalarının önemli bir kısmı da rakip analizinin yapılmasıdır. Hem kelime bazında, hem de internet sitesi tasarımında rakip analizi yaparak, rakiplerinizi sıkı bir şekilde takip etmelisiniz.

Onların ne yaptığını analiz ederek ve daha iyisini yaparak, onlardan daha iyi olabilirsiniz. Günümüzde birçok internet sitesi sahibi, bu yöntemi uygulamaktadır.

Sonuç Olarak…

Neden web sitesi yaptırmalıyım sorusunun cevabını, ayrıntısıyla cevaplamaya çalıştık. Yukarıda anlattıklarımızı dikkate alarak, internet sitenizi, arama motorlarında ilk sıralara yerleştirebilirsiniz. Ancak bu durum yapılacak olan işlerin sadece başlangıcıdır. Önemli olan sürdürülebilirliktir. Yani sürekli olarak başarıyı elde tutmak zordur.

İnternet dünyasında sürekli başarıyı elde tutabilmek için ise profesyonel web tasarım ajanslarıyla çalışmak zorundasınız.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Merhabalar, web sitesi kurma neden önemlidir web sitesi sahiplerine ne gibi bir faydası bulunmaktadır? Web tasarım ajansı ile çalışmak bizlere avantajı nedir?

  1. Merhabalar Mehmet Bey,
   Web sitesi kurmanız sizlerin ürün satışını ilerleyen zamanlarda yükseltmekte olup kullanıcılar için daha rahat olacaktır. Örneğin sizden ürün almak isteyen bir kullanıcı ilk önce web sitenize girip ürünün özelliklerini inceleyip ondan sonra ürünü sizlere sipariş verecektir. Web tasarım ajanslarıyla çalışmak ise web sitenizde olaşacak herhangi bir sorun için onlardan yardım isteyebilmektesiniz.

 2. Merhabalar sizlere bir sorum olacaktı web sitenin şirket için önemi nedir katkıları büyük müdür? Web sitesinin hazırlama amacı tam olarak nedir ne için hazırlanmaktadır?

  1. Merhabalar Ahmet Bey,
   Web sitesi kurmak özellikle ticari faaliyetlerini, internet ortamında devam ettirmek isteyen firmalar için oldukça önemlidir.

 3. Web sitesi kurmak bize ne kadar kar sağlayacaktır web sitesi sayesinde müşteri artışı sağlayabilirmiyiz ve web sitesinde reklamlar yaparak ürün satışını ne kadar çok arttıra biliriz?

  1. Merhabalar Yiğit Bey,
   Web sitesi kurarak ariyetten müşteri kazanabilir ürün satışlarınızda artışlar görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu