Anasayfa / Web Tasarım / Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web sitesi, bireysel veya kurumların internet ortamında ulusal veya uluslararası, 365 gün, 24 saat, hızlı ve anında ulaşılabilecek temsilcisidir. İnternetteki temsilcinizin oluşum sürecine ise web tasarım denir. Kişi ya da kurumları tanıtmak amacıyla internet tarayıcılarının görüntüleyebileceği biçimde hazırlanmış özel tasarımlardır. Peki internet temsilcinizi sizler, kendiniz nasıl oluşturabilirsiniz?

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web site yapmanın en önemli unsuru özgün bir tasarım ortaya koymaktır. Hazır web site şablonları kullanmaktansa tasarımını kendinizin oluşturacağı bir çalışma yapmanız sizi diğerlerinden ayıracak ve ön plana çıkaracaktır. Tasarım sürecinde dikkat etmeniz gereken;

Düzen

 Web sitenizde kullanacağınız grafikler ve metinler en anlaşılır halleriyle, bilgiye ulaşmayı kolaylaştıracak şekilde yer almalıdır. Grafik ve metinleriniz bütünlük ve düzen içerisinde olduğu sürece sitenizde kişilerin kalma süresi de uzayacaktır.

Renk

Web sitenizin hizmet verdiği sektör ve amacı renk seçiminde büyük rol alır. Renklerin temsil ettikleri kurumlar vardır. Mesela yeşil renk doğayı simgelerken büyümeyi, uyumu ve verimi de niteler. Mavi renk ise güven rengidir, kişilere vermek istediğiniz güveni renkler sayesinde de sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla web sitenizde kullanacağınız renkleri sizi, kurumunuzu veya amacınızı yansıtacak şekilde seçmelisiniz.

Grafikler

Web sitenizin açılma hızını engellemeyecek boyutta grafikler, logo, fotoğraf ve simgeler kullanabilirsiniz. Bu grafikler, web sitenizin içeriğiyle uyum içerisinde olmalıdır. Ayrıca grafikleri uygun konumlandırmanız da sitenizi ziyaret edenlere kolaylık sağlayacaktır.

Fontlar

Seçmiş olduğunuz yazı tipleriyle sitenizin tasarım kalitesini artırabilirsiniz. Web tarayıcılarıyla uyum içinde olan fontları seçmeniz de size fayda sağlayacaktır.

İçerik

Görsel ve metinlerden oluşan içerik, okuyucuda merak uyandıran, şaşırtıcı, ilgi çekici olması sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Sitenizdeki içerik metinlerinin SEO uyumlu oluşturulmuş olması, anahtar kelimeler içermesi, arama motoru optimizasyonu olan SEO için önemlidir.

Web sitenizin tasarımı için önemli olan bu unsurların ardından ikinci aşama olan kodlamaya geçebilirsiniz. Kodlama süreci, tasarımın sonucunda üretilen, veri tabanının fiziksel yapısını içeren modelin yazılıma dönüştürülme aşamasıdır. Web sitenizi kodlamaya başlamadan önce HTML dilinde oluşturmalısınız ardından CSS ile renk, hareket, gölge gibi özellikleri ekleyebilirsiniz. Bu aşamada tasarım üzerinden renkler, boşluklar ve yazı tipi gibi belirlediğiniz özellikleri inceleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra web sitenizi etkin hale getirmek için javascript kullanabilirsiniz. Sitenizin bir alan adı (domain) ve sunucuya ihtiyacı vardır. Bu gereklilikleri bilişim firmalarından sağlayabilirsiniz.

Son aşama olan test aşaması için hazırladığınız verilerin doğru çalışıp çalışmadığını test etmeli, tasarım sürecinde sorun olup olmadığını inceleyip eksiklikleri gidermelisiniz.

Yukarıda anlatmış olduğumuz web tasarım sürecinin dikkat edilmesi gereken ayrıntılarını özetleyecek olursak;

  • Web sitenizin sayfaları mümkün olduğu kadar hızlı açılmalıdır.
  • Web siteniz içerisinde kolay ulaşım sağlanabilmelidir.
  • Arama motorlarında sitenin içeriğine uygun hedef kitlenin aradığı anahtar kelimelere yer verilmeli ki siteniz üst sıralarda yerini almalıdır. Uzman kişiler tarafınca Arama Motor Optimizasyonu (SEO) yapılmalıdır.
  • Hatalı, açılmayan linkler web sitenizde bulunmamalıdır.
  • Web sitenizde bulunan fotoğrafların, resimlerin, dosyaların sorunsuz çalışması sağlanmalıdır.
  • Web sitenizin dünyanın her yerinden kolayca ulaşılabilirliği olmalıdır.
  • Web sitenizin alan adı, içeriğiyle ilgili olmalıdır.
  • Logo, grafik ve yazı, arka plan uyum içerisinde olmalıdır.
 • Hedef kitlenizin, müşterilerinizin size kolayca ulaşabileceği iletişim bilgileriniz yer almalıdır.
 • Web siteniz iyi tasarlanmış ve iyi programlanmış olmalıdır.

web-site-tasarim

Web Sitesinde Mobil Uyumluluk

Mobil görünümlü web sitesinin size oldukça faydası olacaktır, anında ulaşılabilirlik açısından mobil telefonlardan veya tabletlerden de ulaşılabilir bir web sitesine sahip olmanız ziyaretçilerinizin gözünde bir artı olacaktır.
Öncelikle responsive web sitesi yani mobil görünümlü web sitesi telefon, tablet, bilgisayar ekranlarında farklı farklı görünüm sağlamak için internetten mobil görünüm için ekran ölçüleri hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Ardından web sitenizin mobil versiyonu için bir alt alan adı kurmanız gerekmektedir. Son olarak web sitenizi, mobil sayfaya yönlendirme işlemini de yaparsanız ziyaretçilerinize sağladığınız kolaylık size de kazanç sağlayacaktır.

web-site-tasarimlari.jpg

Etkili Bir Web Tasarım İçin

Web sitenizi geliştirmek, etkileyici hale getirmek için çeşitli kullanıcı dostu ara yüzlerle destekleyebilirsiniz. Sitenizin ziyaretçileri için ihtiyaçları olduğu bilgiye ulaşma hedefli olarak navigasyon ekleyebilirsiniz. Navigasyon sayesinde kullanıcılarınız site içerisinde kolaylıkla hareket edebilecek, içerikleriniz arasında hedeflerine ulaşmaları da kolaylaşacaktır.

Tasarımda ilgi çekici video ve ses özelliklerini barındırmanız ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır. Ayrıca eklemiş olduğunuz video, ses ve görüntüler içeriklerinizin anlaşılırlığını da artıracaktır. Güncel teknoloji takipçisi olduğunuzun en belirgin göstergesi olarak, sitenizi sürekli güncel ve teknolojiye uyumlu halde geliştirmeniz sizi ön plana taşıyacaktır.

Ziyaretçilerinizin, web sitesinde aktif kullanıcı olmasını sağlamak adına, e-posta formları ve e-bülten kayıtları sunarak sürekli etkileşimde olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Web sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda gözükmesi için SEO (arama motoru optimizasyonu) kullanmanız gerekiyor. SEO, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç SEO, web sitenizin içerisinde yapılabilirken dış SEO, diğer internet siteleri tarafından, sizin site adresiniz, içerikleriniz için yapılabilecek bir yöntemdir. SEO konusunda bir uzman danışmanlık almanız, web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşımanızda fayda sağlayacaktır.

Ziyaretçilerinize web sitenizde canlı destek ya da WatsApp eklentisi özellikleri sağlayabilirsiniz, ziyaretçilerinizin isteklerine, sorularına anında cevap verebilmenizi sağlayacaktır. Çevrimiçi olmasanız dahi ziyaretçileriniz ile etkileşim içinde olacağınız bir ortam sunmanız size fayda sağlayacaktır. Bu eklentileri mobil görünüme uyumlu hale de getirirseniz ulaşılabilirliğiniz artacaktır.

web-sitesi-analizi.jpg

Web Sitesi Nasıl Avantajlar Sağlar?

 • Dijitalleşen dünyaya ayak uydurmanın en ekonomik yollarından biri olan web sitesi, 7/24, gece-gündüz fark etmeksizin, sizi hedef kitlenize ulaştıracaktır. Minimum hata, yüksek performans ile markanızı dünyaya tanıtma imkanını da sizlere verecektir.
 • Gelişen teknolojiye paralellik sağlamanın en etkili yolu olan web siteleri, güncel teknoloji takipçisi olduğunuzun en belirgin göstergesi olacağından web sitenize değer katmada oldukça etkili olacaktır.
 • Hedef kitleye, kullanıcılarınıza, anında ulaşım imkanı sağlayabilecek web siteniz sayesinde, kullanıcılarınızın memnuniyetinden ödün vermemiş olup hedef kitleniz ile aradaki mesafeleri de kaldırmış olacaksınız. Bu size ve kullanıcılarınıza zaman tasarrufu sağlayacaktır.
 • Kullanıcılarınızın taleplerini anında öğrenebileceğiniz, onlara sunmak istediğiniz teklifleri, ürünleri ve hizmeti formlarla oluşturabileceğiniz bir ortam olan web siteleri bütün bunlar için harcayacağınız kağıt, matbaa gibi masrafları da ortadan kaldırır, en düşük maliyet ile hizmet vermenizi sağlar.
 • Herhangi bir değişimi çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesinde herhangi bir değişim sadece dakikalar içerisinde gerçekleşebilmektedir.
 • Radyo, televizyon, gazete reklamlarına göre çok daha düşük maliyetli ve çok daha kalıcı reklamınızı web siteniz üzerinden yapabilirsiniz. Bu sizlere daha çok getiri sağlayacaktır. Dolayısıyla web sitesi, diğer reklam araçları içerisinde en ekonomik olandır.
 • Web sitenizde sesli, hareketli, video görüntüleriyle sunum yapabilirsiniz. Web sitelerinin sayfa sınırlaması olmadığı için istediğiniz kadar ürüne yer verebilir, bu ürünleri detaylarıyla tanıtabilirsiniz.
 • Web sitenizde müşterilerinizin yaş, cinsiyet, ilgi alanlarını saptayabilir bu sayede kişiselleştirilmiş bir hizmet sunma imkanı sağlamış olursunuz. Özel hissettirmek size fayda sağlayacağı gibi müşterilerinizi de memnun edecektir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım ve Kodlama

Web tasarımı ve kodlaması aslında birbirinden ayrılmaz iki parça. Temel yapılar ilk düzenlemelerinde farklılık gösterseler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir