Web Tasarım

Web Tasarım Çalışması Öncesi Demo Talebi

Demo web sitesi, bundan haberi olan müşterilerin istediği ancak demo sitelerinde belirli bir ücret karşılığı yapıldığını bilmediği ön çalışmadır. Müşterinin talebi halinde, web tasarım ajansı tarafından yapılır.

Demo web sitesi, hazır web sitesi ile karıştırılmamalıdır. Hazır web siteleri, müşterilerin beğenisine sunulmadan standart kalıplar halinde hazırlanır. Alırsınız ya da almazsınız. Ancak demo çalışmalar, web sitesi çalışmalarının bir parçasıdır. Müşteri sipariş verdiği web sitesinin nasıl göründüğünü bilmek ister.Bu nedenle, web tasarım ajansına verdiği donelerin sonuçlarını görmüş olur. İşte bu demo çalışmadır.

Yani demo çalışma ile hazır web sitesinin arasındaki fark, müşteri ile birlikte karar verilen donelerde yatıyor.

Web Sitesi Demo Çalışması Nedir?

Demo kelimesinin kökü İngilizcedir. Daha önceden yapılan bir çalışmasının sunum halidir. Web sitesinde de durum aynıdır. Daha önceden yapılan web sitelerinin sunum halidir.

Demo çalışması hiçbir zaman, yapılan çalışmanın son hali değildir. Demo çalışmasından sonra daha birçok düzenleme yapılabilir. Ya da yapılmayabilir de… Çünkü bazı demo çalışmaları, istenilen hedefe ulaşıldığını gösterebilir.

Aynı durumu yazılım firmaları tarafından hazırlanan demo yazılımlarda da görebiliriz. Genelde amaç aynıdır. Yapılan çalışmanın işe yarayıp yaramadığını görmektir. Demo yazılımın farkı, firma tarafından önceden belirlenen kişilere dağıtılmasıdır. Yani yazılımın dağıtıldığı kişiler, demonun işe yarayıp yaramadığını söyleyebilecek bilgiye ve deneyime sahiptir.

Web Tasarım Demo

Web Tasarım Demo İsteği Normal mi?

Tabi ki müşterilerin hazır site demo çalışmalarını istemeleri normaldir. Ancak bu çalışmaların da belirli bir ücret karşılığında yapıldığı unutulmamalıdır. Çünkü kimse hiçbir ücret almadan, uzun süren ekip çalışmasını gerçekleştirmek istemez.

Demo çalışmalarının özünde de para kazanmak vardır. bazı web tasarım firmaları, ürünlerini tanıtmak adına kısıtlı özelliklere sahip olan web sitesi demoları hazırlayıp, ücretsiz olarak yayınlayabilirler.

Şöyle düşünün internette arama yapıyorsunuz ve ihtiyacınız olan bir yazılım buluyorsunuz. Bulduğunuz yazılım tam istediğiniz gibi… Ancak kısıtlı özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Tam sürüm özelliklerini kullanabilmek için satın almalısınız. İşte demoweb tasarım çalışmaları da buna benzer işlemektedir.

Web Tasarım Demo Ücreti Ne Kadar?

Web site paketleri içerisinde demo ücretleri de yer alabilir. Web tasarım demo ücretleri, web tasarım ajansı tarafından belirlenir.

Demo ücretleri konusunda herhangi bir standart yoktur. Nasıl ki tasarım çalışmalarında, deneyim ve teknik bilgiye göre firmalar kendilerine göre fiyat biçiyorsa, serbest piyasa koşullarında da web sitesi demo çalışmalarına aynı şekilde fiyat biçilir.

Yani demo fiyatları için anlaştığınız web tasarım ajansından bilgi almanız gerekir. Bazı internet sitelerinde hazır tasarımlar demo olarak ücretsiz olarak sunulabilir. Ancak unutmayın! Bu tür çalışmaları hiçbir zaman ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar Bir kaç sorum olacaktı. Web tasarım yaparken demo çalışmak ne kadar önemlidir? Birde web tasarım demoda ücret alınmaktamıdır? Verilen bilgiler için teşekkür ederim.

    1. Merhaba Atakan Bey,
      Demo kelimesinin kökü İngilizcedir. Daha önceden yapılan bir çalışmasının sunum halidir. Web sitesinde de durum aynıdır. Web site paketleri içerisinde demo ücretleri de yer alabilir. Web tasarım demo ücretleri, web tasarım ajansı tarafından belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu