Web Tasarım

Web Tasarım Hosting

Kendinize ya da şirketinize ait bir web sitesi olmasını istiyorsanız eğer, öncelikli adımınız domain almak olmalı. Web tasarım hosting sistemi üzerinden gerçekleştirilecek olan site tasarım aşamaları kapsamında da gayet etkili adımlarla amaçladığınız site kurulumuna ulaşmanız mümkün olacaktır. Web hosting, html, php, asp, fotoğraf, dosyalar gibi birçok detayı bir disk alanı içerisinde uyumlu bir şekilde depolanmasını sağlayan bir sistemdir. Yani mevcut verilen depolanmasını destekleyen bir sistem olmakla birlikte, internet üzerinden kullanıcıların erişimini de sağlayacak bir oluşumdur. Bu noktada da önemli bir konumda olduğunu da söylemek mümkündür web tasarım hosting sistemleri için. Günümüzde Linux ve Windows olmak üzere ikiye ayrılan hosting sistemleri, günün her anında internet sitelerinde verimli bir depolama ile akıcı ilerleyişler elde edilmesine olanaklar tanımaktadır.

Linux Hosting

Web tasarım hosting sisteminin sağlandığı sunucuda Linux işletim sisteminin kurularak oluşturulan hosting türüne Linux hosting denmektedir. Bu hosting türü, yüksek merkezli ve stabil bir güvenilirlikle hizmetlerini sürdürmektedir. PHP desteğine sahip olduğundan dolayı da Worpress, Joompla ve Drupal gibi içerik yönetim sistemlerinin sıkıntısız bir şekilde kontrol altında tutulmasına olanaklar sağlamaktadır. Ayrıca Java ve Flash gibi uygulamalarda bu sistemin hosting aşamalarında rahatlıkla değerlendirme altına alınmaktadır. Bu hosting türü, geçmişi ve kullanıcılarına sunduğu güvenilirlikle sıklıkla tercih edilmeye devam etmektedir. Ki genel işleyişte pratik bir kullanım imkânı tanıması da bu türü güçlü tutuyor.

Windows Hosting

Web tasarım hosting aşamalarında önemli bir konuma sahip olan Windows hosting, Windows işletim sistemine sahip olan ASP, ASP.NET programlama dilini sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalıştırabilen bir çeşittir. Bu hosting türü sayesinde HTML, JAVA, Flash gibi uygulamaları sıkıntısız bir şekilde çalıştırma şansı bulacaksınız. Veritabanlı bir internet sitesi üzerinden gerçekleştireceğiniz adımlar dahilinde de sorunsuz bir şekilde sonuç odaklı bir tasarım, altyapısal donanım ve sağlam adımlarla internet sitesi oluşumuna dahil olabilirsiniz. Bu işleyiş web tasarım  hosting hizmetleri ile sizlerin site oluşumunuzu garanti altına almanızı da desteklemiş olacaktır. Bu noktada da tek yapılması gereken detay, iyi bir web hosting hizmeti almak olacaktır.

Web Tasarım Hosting

 

Herhangi bir web tasarım hosting almayı planlıyorsanız sizlerin ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Web sitenizin internet arama motorların da görüntülenebilmesi için gereken işlemleri sağlar. İnternet arama motorların da internet kullanıcıları sizlerin site isimleri veya adresleriyle aradıkların da siteye ulaşacaklardır. Web sitesi hosting sitenize ait olan dosyaları biriktirmesi için sunucular içerisinde yer ayırtır. Şu an ki zaman da yüzlerce hosting hizmeti vermektir. Ve aldığınız hostingler de internet arama motorlarında sizlere yer verir. Yer verirkende ücret olarak yıllık veya aylık yer ücreti alırlar. Sizlere gece veya gündüz saat kaç olursa olsun kendi bilgisayarlarınız dan herhangi bir adrese bağlandıktan sonra bağlandığınız sunucudaki dosyaları bağlanılan bilgisayara yane kendi bilgisayarınıza aktarır. Bazı hosting işlemlerinde değinilmesi gereken konular olabilir bunlar;

 

1-Depolama alanı (Megabyte)

2-Destek verdiği programlar

3-Hız (girilen siteye açılma hızı)

Depolama Alanı:

Sizlere verilen depolama alanının boyutu ücrete göre farklılık gösterir. Sizler web siteniz için ne kadarlık bir depolama alanı istiyorsanız o kadarlık bir alan istemeniz daha sağlıklı olur. Web siteniz de kullandığınız içerikler resimler vb. gibi fazla içerik kullandığınız zaman depolama alanını da yüksek istemeniz gerekir.

 

Destek Verilen Programlar:

İnternet web sitesinin hostinglerinden önemli yerlerinden bir tanesi ise kullandığınız programların ücretli bir şekilde kiraladığınız hostingleri desteklemesi lazım. Şu an ki hayatımız da internet web siteleri daha fazla işlerde kullanılır bunun içinde kullanılan hostingleri depolaması fazla olması gerekir.

Windows Hosting

 

Hız:

Web sitenize ait yükleme hızınızın gereğinden fazla iyi olması gerekir. Gezilen linklerin hızı yavaş olmaması gerekir nedeni ise internet kullanıcıları için bu fazla olumlu yansımaz. Fakat internet hızı yavaş ise linklerin kullanım hızı da bir hayli yavaş olacaktır.

 

Kısaca açıklamak olursak hosting internet üzerinden web sitenizi yayınlamak isterseniz kişilerin sizlerin web sitenize rahatça ulaşılmasını sağlar. Alan adlarını satın almak gibi bir imkânımız yoktur sadece kiralayabiliriz. Her önünüze gelen web tasarım hosting sitelerinden hosting hizmeti alınmaz nedeni ise bazı sitelerin ki ise yavaş ve güvenli olmayanlardır.

 

Kuracağınız web sitesinin hangi çeşit olduğuna karar verdiğinizde hostinglerin de hangi çeşitlere sahip olması gerektiğini düşünmeniz gerekir.

Bazı web tasarım hosting çeşitleri;

 

1-Wordpress hosting

2-paylaşımlı hosting

3-kurumsal hosting

4-vps sanal hosting

5-bulut hosting

Linux Hosting

 

İnternet dünyasında ki çoğu hostingler kiralık şekilde satılır. Yane internet arama motorlarına kurduğunuz web siteleri internetteki kullanıcılar tarafından rahatlıkla ulaşabilir. Ve kullanıcılar sizlerin kurduğu herhangi bir konudaki web sitesini(Bilgi amaçlı ve ya ürün satmak) için yapmış olduğu siteye ulaşabilmesini sağlar.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu