Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Programları

Web Tasarım Programları

Birçok yazılmcı ve geliştirici her hangi bir program ve yazılım yaparken yardımcı olması için web tasarım programı kullanmaktadır. Otomatik olarak tanımlamalar, kısayol tuşları, önizlemeler, kendi bilgisayarınıza sanal sunucu kurma gibi birçok işleve sahip program mevcut. Bu yazımda sizlere en çok kullanılan birçok web tasarım programları nı ve nasıl kullanabileceğiniz anlatacağım.İlk olarak ücretsiz en çok kullanılan birkaç programdan başlayalım.

Notepad

Her Windows işletim sistemli bilgisayarda kurulu olarak gelen bu program ile birkaç web tasarım programları dilini düzenleyebilirsiniz, örnek olarak html,css , java, php, asp.net gibi yazılım dillerini düzenleyebilirsiniz. Çok kullanışlı değildir birçok insan tarafından zaten düz metin yazmak amaçlı kullanılmaktadır.

Notepad++

Windows işletim sistemlerinde bulunan normal Notepad “Not Defteri” yerine hazırlanmış bir programdır.Notepad++ ile birçok yazılım dilini düzenleyip derleyebiliriz.Kolay kullanım ve birçok özel özellikleri ile normal not defterinden daha kullanışlı ve daha iyidir. Notepad++’ın yazıldığı yazılım dili ise C++’dır. Bu program ile birçok web sayfanızı kolay şekilde düzenleyip kaydebilirsiniz. Bu program da otomatik proje kaydetme mevcuttur, şarjınız bittiniz veya elektrikler gittiğinde projeniz otomatik olarak önbelleğe kaydedilir, program geri acıldığında bütün projeleriniz geri gelmiş olacaktır. Detaylı arama özelliği ve istediğiniz formatta dosya kaydetme seçeneği ile birçok yazılımcı tarafından kullanılmaktadır.

SublimeText

SublimeText bir kod editörü ve yazılım geliştirme programıdır. Kolay kullanım arayüzü ve işlevselliği, göze rahat tasarımı ve kodları istediğiniz düzenleme ile çok yardımcı olur. SublimeText sayesinde birçok programlama dilini barındıran, kaynak kod düzenleme ve metin editörüdür. Arayüz’ü vim’den ilham alınarak hazırlanan SublimeText yazıldığı dil ise C++ ve Python’dur. Ayrı düzenleme penceresi ile birçok sayfayı kapatmadan aynı anda düzenleyebilirsiniz. Hafif boyutu ve hızlı açılışı ile birçok kodlamacı tarafından tavsiye edilir ve kullanılmaktadır. Projenizi otomatik olarak kendi önbelleğine kaydeder, yanlışlıkla kapatmalar veya bilgisayarınızın elektrik gitmesi, şarjı bitmesi gibi konularda sizin kurtarıcınız olur. Gelişmiş arama seçeneği ile istediğiniz komut’u rahat arayarak bulabilirsiniz. Kodların dosya yönlendirmeleri ile “bu kod acaba handi dosyayı çağırıyor” diye arama derdinden kurtulabilirsiniz.

Adobe DreamWeaver

Adobe DreamWeaver, Adobe tarafından yayınlanan ve geliştirilen ücretli bir uygulamadır. En detaylı kod düzenleme programı desem bu program olurdu. Site yöneticis, css3 geçişleri, birden çok css sınıf seçimi PhoneGap build entregrasyonu basitleştirilmiş psd iyileştirmesi gibi birçok özelliği bulunan bir program. Eğer profesyonel olarak yazılım geliştirmesi yapıyorsanız bu progamı öneririm.

Visual Studio

Aslında bu programı duymayan yoktur, microsoft tarafından yayınlanan ve geliştirilen ücretli ve ücretsiz sürümlerinin bulunduğu program. Baya da bir yazılım dili desteği mevcut. Eğer asp.net kullanıyorsanız bu programı ilk önermem olcaktır. C++, C# gibi birçok yazılım dilini bu program sayesinde yapabilirsiniz. Kolaylaştırılmış görsel arayüzü ile istediğiniz gibi masaüstü programlama yapabilirsiniz. Kendi içinde bulunan hazır şablonlar ile hızlı bir şekilde projenizin görsel içeriğini yapabilirsiniz.

Adobe Photoshop

Bu program sayesinde web sitenizin görsellerini hazırlayabilirsiniz. Kullanımı biraz öğrenim isteyen düzeydedir. Kodlama öncesi PDF veya PSD tasarımınızı bu program sayesinde yapabilirsiniz. Kendinize özel logonuzu, web sitenizin ikonları veya kullanacağınız görselleri yine bu program sayesinde yapabilirsiniz.

Adobe Illustrator

Bu program sayesinde istediğiniz resmi teknik olarak vektör şeklinde hazıralyıp her hangi bir çözünürlük bozukluğu olmadan yüksek kalitede resminizi yazdırabilirsiniz. Kullanımı Adobe Photoshop’a benzer, ama kullanım amaçları farklıdır. PDF düzenleme vektör düzenleme gibi genel amaçlarda kullanılır.

CorelDraw

Birçok firma tarafından kullanılan bu program ile profesyonel olarak logonuzu veya sitenizin görünümünü tasarlıyabilirsiniz. Kullanım olarak Adobe Illustrator’a benziyor. Bu program ile flash animasyonlar yapmaya veya her hangi bir nesneyi web düğmesine dönüştürebilirsiniz.

Adobe FireWorks

Bu program sayesinde bir resim dosyasını html ve css kodu haline dönüştürebilirsiniz. Photohop’a web tasarım programları benzer bir kullanımı vardır. Flash benzeri istediğiniz görseli hazırlayıp web sitenizde yayınlayabilirsiniz.

XAMPP

Bir web sunucusu yazılımıdır, Xampp server ile bilgisayarınıza sanal sunucu kurup local ortamda web sitelerinizi test edebilirsiniz. Xampp server ile MariaDB, MYSQL, Perl, Apache FileZilla ve MercuryMail gibi hazır sistemleri kurarak web tasarım programları yönetebilirsiniz. Eğer hosting bedeli karşılamadan web sitenizi test etmek istiyorsanız XAMPP size yardımc olacaktır.

AppServ

Bir sanal sunucu programıdır, bilgisayarınıza sanal sunucu kurarak local ortamda web sitenizi test edebilirsiniz. Desteklediği Apache, PHP , MYSQL, phpmyadmin ile sitelerinizi yönetebilirsiniz. XAMPP göre kullanımı daha kolaydır, sadece bilgisayarınıza kurmanız ve dosyalarını kendi içeriğindeki file location’a atmanız yeterli olacaktır.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Nedir?

Bir işletme web sitesi veya kişisel bir web sitesi yapmak, geçmişte, özellikle de teknoloji meraklısı …

3 yorumlar

  1. Web tasarım konusunda yeni başlayanlar için rehber niteliğinde bir yazı olmuş. Bende Sublime Text tercih eden biri olarak güzel bir açıklama yapılmış.

  2. Gayet açıklayıcı ve detaylı olması sanıyorum ki tecrübenin getirdiği bir kazanç olmalı.
    Elinize sağlık iyi çalışmalar.

  3. Çok güzel, faydalı ve başarılı bir yazı olmuş tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir