Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Programları

Web Tasarım Programları

Web tasarım programları birçok yazılımcı ve geliştirici herhangi bir program ve yazılım yaparken yardımcı olması için web tasarım programı kullanmaktadır. Otomatik olarak tanımlamalar, kısa yol tuşları, önizlemeler, kendi bilgisayarınıza sanal sunucu kurma gibi birçok işleve sahip program mevcut. Bu yazımda sizlere en çok kullanılan birçok web tasarım programlarını ve nasıl kullanabileceğiniz anlatacağım. İlk olarak ücretsiz en çok kullanılan birkaç programdan başlayalım.

Notepad

Her Windows işletim sistemli bilgisayarda kurulu olarak gelen bu program ile birkaç web tasarım programları dilini düzenleyebilirsiniz, örnek olarak html, css, java, php, asp.net gibi yazılım dillerini düzenleyebilirsiniz. Çok kullanışlı değildir birçok insan tarafından zaten düz metin yazmak amaçlı kullanılmaktadır.

Notepad++

Windows işletim sistemlerinde bulunan normal Notepad “Not Defteri” yerine hazırlanmış bir programdır. Notepad++ ile birçok yazılım dilini düzenleyip derleyebiliriz. Kolay kullanım ve birçok özel özellikleri ile normal not defterinden daha kullanışlı ve daha iyidir. Notepad++’ın yazıldığı yazılım dili ise C++’dır. Bu program ile birçok web sayfanızı kolay şekilde düzenleyip kaydedebilirsiniz. Bu program da otomatik proje kaydetme mevcuttur, şarjınız bittiniz veya elektrikler gittiğinde projeniz otomatik olarak önbelleğe kaydedilir, program geri açıldığında bütün projeleriniz geri gelmiş olacaktır. Detaylı arama özelliği ve istediğiniz formatta dosya kaydetme seçeneği ile birçok yazılımcı tarafından kullanılmaktadır.

SublimeText

SublimeText bir kod editörü ve yazılım geliştirme programıdır. Kolay kullanım arayüzü ve işlevselliği, göze rahat tasarımı ve kodları istediğiniz düzenleme ile çok yardımcı olur. SublimeText sayesinde birçok programlama dilini barındıran, kaynak kod düzenleme ve metin editörüdür. Arayüz’ü vim’den ilham alınarak hazırlanan SublimeText yazıldığı dil ise C++ ve Python’dur. Ayrı düzenleme penceresi ile birçok sayfayı kapatmadan aynı anda düzenleyebilirsiniz. Hafif boyutu ve hızlı açılışı ile birçok kodlamacı tarafından tavsiye edilir ve kullanılmaktadır. Projenizi otomatik olarak kendi önbelleğine kaydeder, yanlışlıkla kapatmalar veya bilgisayarınızın elektrik gitmesi, şarjı bitmesi gibi konularda sizin kurtarıcınız olur. Gelişmiş arama seçeneği ile istediğiniz komut’u rahatça arayarak bulabilirsiniz. Kodların dosya yönlendirmeleri ile “bu kod acaba hangi dosyayı çağırıyor” diye arama derdinden kurtulabilirsiniz.

Adobe DreamWeaver

Adobe DreamWeaver gelişmiş bir web tasarımı yazılımıdır. Adobe DreamWeaver, Adobe tarafından yayınlanan ve geliştirilen ücretli bir uygulamadır. Yaptığınız web tasarımınızı ön izleme ile oluştura bileceğiniz sürükle bırak bölümüne de sahiptir. Bu özelliklerin her ikisini’de kullana bilirsiniz. En detaylı kod düzenleme programı hangisi desek en başta bu program olurdu. Site yöneticisi, CSS3 geçişleri, birden çok CSS sınıf seçimi PhoneGap build entregrasyonu basitleştirilmiş psd iyileştirmesi gibi birçok özelliği bulunan bir program. Eğer profesyonel olarak yazılım geliştirmesi yapıyorsanız bu programı tavsiye ederim. Eğer Adobe Dreamweavera yeni başlıyor iseniz temel kodlama becerilerine sahip olmanız gerekmektedir. İleri düzey kullanıcılar için ise harika bir web tasarım aracıdır.

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop birinci sınıf bir web tasarım aracıdır.Web şablonlarınızı oluşturmak ve düzenlemek için birsürü seçenek sunmaktadır.Görseller ile çalışmaktadır ve web tasarımınız için istediğiniz gibi grafikler oluştura bilirsiniz. Sonsuz renk ve gradyan seçenekleri sunan Adobe Photoshop ile en iyi şablon tasarımlarını yapabilirsiniz.Hayal gücünüzü geliştirmek için size boş bir tuval verir. Bu program sayesinde web sitenizin görsellerini hazırlayabilirsiniz. Kullanımı biraz öğrenim isteyen düzeydedir. Kodlama öncesi PDF veya PSD tasarımınızı bu program sayesinde yapabilirsiniz. Kendinize özel logonuzu, web sitenizin ikonları veya kullanacağınız görselleri yine bu program sayesinde yapabilirsiniz.

Visual Studio

Aslında bu programı duymayan yoktur, microsoft tarafından yayınlanan ve geliştirilen ücretli ve ücretsiz sürümlerinin bulunduğu program. Baya da bir yazılım dili desteği mevcut. Eğer asp.net kullanıyorsanız bu programı ilk önermem olacaktır. C++, C# gibi birçok yazılım dilini bu program sayesinde yapabilirsiniz. Kolaylaştırılmış görsel arayüzü ile istediğiniz gibi masaüstü programlama yapabilirsiniz. Kendi içinde bulunan hazır şablonlar ile hızlı bir şekilde projenizin görsel içeriğini yapabilirsiniz.

Adobe Illustrator

Bu program sayesinde istediğiniz resmi teknik olarak vektör şeklinde hazırlayıp herhangi bir çözünürlük bozukluğu olmadan yüksek kalitede resminizi yazdırabilirsiniz. Kullanımı Adobe Photoshop’a benzer, ama kullanım amaçları farklıdır. PDF düzenleme vektör düzenleme gibi genel amaçlarda kullanılır.

CorelDraw

Birçok firma tarafından kullanılan bu program ile profesyonel olarak logonuzu veya sitenizin görünümünü tasarlayabilirsiniz. Kullanım olarak Adobe Illustrator’a benziyor. Bu program ile flash animasyonlar yapmaya veya herhangi bir nesneyi web düğmesine dönüştürebilirsiniz.

Adobe FireWorks

Bu program sayesinde bir resim dosyasını html ve css kodu haline dönüştürebilirsiniz. Photohop’a web tasarım programları benzer bir kullanımı vardır. Flash benzeri istediğiniz görseli hazırlayıp web sitenizde yayınlayabilirsiniz.

WordPress

WordPress web sitenizi kurmanın ve tasarlamanın alternatif bir yoludur, burada vurguladığımız diğer tekliflerden oldukça farklıdır, çünkü aslında bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Buradaki güç, dakikalar içinde bir web sitesi kurmanın basit bir yoludur. Aslında, birçok web barındırma paketi, Denetim Masası’ndan WordPress’in tek tıklatmayla yüklenmesini içerir, ancak bu olmadan bile WordPress’in kurulumu nispeten kolaydır.

Kurulduktan sonra, yönetim ve yönetim için arka uç çok kullanıcı dostudur. Web siteniz için mevcut WordPress tasarım şablonlarını kullanabilirsiniz, fakat büyük olasılıkla hepsi sadece birkaç tıklamayla yapılabilen ücretsiz veya premium bir WordPress şablonunu indirmek ve yüklemek isteyebilirsiniz.

Kendi tasarımınızla çalışmayı tercih etseniz bile, bunu genellikle indirilen bir tasarımdan yerleşik bir çerçeveye sahip sürükle ve bırak işlevlerini kullanarak yapabilirsiniz. Bu, programlama veya kodlama öğrenmek zorunda kalmadan profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmanıza olanak sağlar.

En iyisi, indirmek ve yüklemek için kullanılabilecek pek çok ücretsiz eklenti var ve çoğu zaman birkaç tıklamadan fazlasını gerektirmiyor. Bu, web sitenizi kişiselleştirme sürecini çok basit hale getirir ve herhangi bir profesyonel beceri gerektirmez.

Genel olarak, WordPress kullanımı çok kolay bir CMS’dir ve hızlı bir şekilde herhangi bir web sitesi çevrimiçi elde etmek için çok hızlı bir yol sağlayabilir. Çok çeşitli şablon tasarımları ve ek topluluk destekli özellikler, istediklerinizin işaretine yakın bir şeyin elde edilmesinin hiç de zor olmadığı anlamına gelmektedir.

XAMPP

Bir web sunucusu yazılımıdır, Xampp server ile bilgisayarınıza sanal sunucu kurup local ortamda web sitelerinizi test edebilirsiniz. Xampp server ile MariaDB, MYSQL, Perl, Apache FileZilla ve MercuryMail gibi hazır sistemleri kurarak web tasarım programları yönetebilirsiniz. Eğer hosting bedeli karşılamadan web sitenizi test etmek istiyorsanız XAMPP size yardımc olacaktır.

AppServ

Bir sanal sunucu programıdır, bilgisayarınıza sanal sunucu kurarak local ortamda web sitenizi test edebilirsiniz. Desteklediği Apache, PHP, MYSQL, phpmyadmin ile sitelerinizi yönetebilirsiniz. XAMPP göre kullanımı daha kolaydır, sadece bilgisayarınıza kurmanız ve dosyalarını kendi içeriğindeki file location’a atmanız yeterli olacaktır.

 

 

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı 2020 Trendleri

Kurumsal web sitesi tasarımı özel bir çalışma disiplinini gerektirir. 2020 yılı trenlerini yakalayabilmek için farklı …

Bir yorum

  1. Mavzer KILIÇ

    Merhabalar. Sıraladığınız web tasarım programları oldukça güncel ve işlevsellik açısından çok iyi gerçekten. Bunlar
    arasında web tasarım ile ilgili bir bilgisi bulunmayan kişi kolaylık yönünden hangisini tercih etmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir