SEO

Web Tasarım ve SEO İlişkisi?

Web tasarım günümüzde yaygın olarak bilinmektedir. Web tasarımı denildiğinde Müşterilerin dijital dünya ile tanıştırdığını , ihtiyaçlarını belirlediğini, doğru çözümler ürettiğini düşünebiliriz. Yazılım teknolojileri ile desteklenmiş projeler ile internet dünyasının avantajlarından maksimum derecede faydalanmamızı sağlar. Uygun sorular sorarak konuyu daha iyi anlamamızı ve araştırma yaptığımız sektörü daha iyi inceleme fırsatı sunar. İhtiyaçları belirleyerek doğru çözümler ile rakiplerimizin önüne geçmemizi sağlar. Bu noktada web tasarım seo ilişkisinden bahsetmek oldukça uygun olur. Seo çalışmasının amacı bilindiği üzre arama motorunda ilk sırada olmasını sağlamaktır. Böylelikle web tasarımı planlanırken bu hedef pek çok kurumun ana noktası haline gelmektedir. Kullanıcı istatistikleri genelde ilk sıralamada bulunan firmaların daha çok gözden geçirildiği noktasında buluşmaktadır.

Seo, bu açıdan web sitesine çok fazla müşteri kazandırmaktadır. Yaygın olarak yapılan en büyük hatalardan biri, öncelikle web tasarımının yapılmasıdır oysa web tasarımı seo ile ilişkili şekilde kullanılmadır. Hatalı indeksleme oranı bu sayede olmamaktadır. Hatalı indekslemenin açılımı şöyledir ki, site ziyaretçi alamamaktadır, ziyaretçi alsa dahi aranılan kelimeler olmamaktadır. Fakat seo ile birlikte yapılan web tasarım çalışmaları nelerin indekslenebileceğini ve hatta indekslenemeyeceğini dahi belirler. Daha detaylı bilgi verecek olursak, arama motorlarının bir sayfayı indekslemesi ve üst sırada göstermesi için okunabilir olması şarttır.

Search Engine

Seo sayesinde kolay okunur, sistem üzerine başarılı şekilde gönderir. Web tasarımını sadece estetik açıdan değil içerik anlamında da değerlendirmemiz doğru olur. Arka planı bu görüntüyü ciddi anlamda başarıya götürecek bölümdür. Seo’ nun en önemli, özelliği ise hız, açıklık, url yapısı, menü, tarama ve elbette meta en önemli parçasıdır. Bu noktalar iyi bir web tasarımı için olması gereken noktalardır. Google da arama yapan kullanıcıların önem verdiği hususlar başta hız ve açıklık ilkesi seo çalışmaları ile sağlanmaktadır.

HTML CSS Web Tasarım SEO Çalışmasının Başlangıç Noktası

Arama motorlarının bir sayfayı indekslemesi ve üst sıralarda göstermesi için öncelikle okunabilir bir tasarım olmalıdır. Sitenizden haberdar olan arama motorları sitenizi keşfetmek ister. Google veya diğerleri (Yahoo, Bing) sitenize tarayıcı botlarını (crawler) gönderir, sitenizdeki her sayfayı inceler. HTML dosya sisteminde içerik kolayca okur, analiz ederek indekslemek üzere sistemine aktarır.

Daha Az Kod Çok İçerik

Gereksiz HTML etiketleri, javascriptler, etiket satırında CSS tanımları vb kodların yoğunluğu bir sayfada içerik oranını aşmamalıdır. CSS ve javascript tanımları ayrı bir dosyada bulunmalı ve sayfaya link ile bağlanmalıdır.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Web siteleri için SEO’ nun önemi nedir? SEO uyumlu web siteleri ne gibi avantajlar sağlamaktadır? Web sitesinin seo uyumlu olması için aşamaları nelerdir?

    1. Caner Bey Merhabalar.
      Web siteleri için SEO oldukça önemli bir noktadır. Web sitenizi il sıralara çıkarmanızın en iyi yoldur. SEO uyumlu web sitelerin avantajları internet kullanıcıları tarafından her zaman takip edilmekte olursunuz, İlerleyen zamanlarda maddi kazancınız artmaktadır, Arama motorlarında ilk sıraları garantilemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu