Yazılım

Windows Phone

Windows Phone Windows mobile serisinin devamı olan bir işletim sistemidir. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak 15 Şubat 2010 tarihinde Mobile World Congress 2010 organizasyonu sırasında tanıtılmıştır. Windows Phone Dell, HTC, Samsung ve LG tarafından geliştirilmiş olan 10 Windows telefonu 30 ülkede 60 farklı GSM operatörüyle satışa sunulmuştur. Farklı özelliklere sahip farklı yazılım sürümleri bulunmaktadır.

Microsoft Windows Phone cihaz üreticilerine belirledikleri donanım listesine uyma zorunluluğu getirmiştir. Tango uygulamasıyla donanımı düşük olan cihazlar ile de uyum sağlanmıştır. Windows Phone’un kullandığı ara yüz programına Metro adı verilmiştir. 3.parti yazılımları destekleyen Metro, Mango güncellemesi ile kutucuklar halinde bulunan ara yüz ayrıca Windows 8’de de kullanılmıştır. Bunla Live Tile’lar denilmektedir. Bu Live Tile’ları ana sayfanıza ekleyerek burada istediğiniz ve sıkça kullanmış olduğunuz bildirim kutucuklarınızı sabitleyebilmektesiniz.

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan Windows Phone’un barındırdığı güncel özellikler hakkında aşağıda biraz bilgi verelim;

Kişiselleştirme özelliği ile başlangıç ekranı kutucuklarını düzenleyebilir, istediğiniz boyutta ve renkte kullanabilirsiniz. Sezgisel klavye, dayanıklı pil ve akıllı depolama yapmak üzere yapılan iyileştirmelerden faydalanabilirsiniz.  Parmağınızı kaydırarak kullanabileceğiniz hızlı bir klavye bulunmaktadır. Bununla hızlı bir şekilde mesajlarınızı ve maillerinizi yazabilirsiniz.

Kamera düğmesine basılı tutarak birden çok fotoğraf çekme özelliğini kullanabilir ve üzerinde barındırdığı lens uygulamaları ile özel efekt ve filtre kullanma özelliği ile birbirinden güzel fotoğraf arşivleri oluşturabilirsiniz. Kişiler Hub’ı uygulaması ile kişilerinizi ekli olan sosyal ağlarınızdan alabilir ve adres defterinizdekilerle bir araya getirebilirsiniz. Odalar açarak kişilerinizi odalara davet edebilir ve bu odalarda istediğiniz kadar resim, mesaj ve notlarınızı paylaşabilirsiniz.

Windows Phone yerleşik Xbox özelliği olan tek telefondur. Xbox çeşitli uygulama ve oyunların bulunduğu ve birçok uygulamanın ücretsiz olduğu bir programdır. Bing arama motoru ile aramış olduğunuz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bing arama motoru yol tarifi ve adreslere kolayca ulaşmanızı sağlar. Özellikle araba ile farklı yerlere seyahat etmeyi seven kullanıcılar için oldukça faydalıdır.

Windows Phone Özellikleri

Windows Phone Özellikleri

Office Hub’ı uygulaması ile Word, Excel ve PowerPoint belgeleri oluşturabilirsiniz. One Drive ile bunları senkronize edebilirsiniz. One Drive ücretsiz bir depolama alanı olup fotoğraflarınızı, videolarınızı ve belgelerinizi burada depolayabilir ve istediğiniz zaman  kullanabilirsiniz. İş hayatımızda telefonlarımız artık çok önemli yerlere sahiptir. Bazı durumlarda bilgisayarlarımızı kullanamıyoruz bile.

Gittiğimiz toplantılarda bilgisayarlarımızı yanımızda bulundurmuyorsak ya da acil durumlarda bilgisayarlarımızı açıp zaman kaybetmek istiyorsak tüm dosyalarımıza anında ulaşabileceğimiz telefonumuzu kullanmayı tercih edebiliyoruz. Telefonlarımızın ekran büyüklükleri de artık bilgisayarlarımızı aratmayacak büyüklüktedir. Gayet net ve okunaklı olan telefonlarımızla kısa süreli toplantılarda kısa sunumlar da yapıp veri ya da görsellerinizin paylaşımında bulunabiliriz. Bu uygulama iş hayatında oldukça sık kullanılan bir programdır.

Skype uygulaması ile görüntülü konuşma gerçekleştirebilir kilometrelerce uzaktaki sevdikleriniz ile konuşabilir ya da iş toplantılarınızı ofise gitmeden gerçekleştirebilirsiniz. Trafik nedeniyle geç kalacağınız bir toplantıyı ya da yurt dışı ile gerçekleştirilecek bir konferans görüşmeyi telefonunuzla skype üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuk Odası modu ile sadece çocuklarınızın ulaşmasını istediğiniz uygulamaları görüntüleyebilirsiniz. Çocukların telefonlar ile oynarken istemeden birilerini aramasını, mesaj göndermesini veya internet kullanmasını istemiyorsanız bu modu kullanabilirsiniz. Bu modda çocuklarınızın oynamasını veya vakit geçirmesini istediğiniz programları tutabilirsiniz.

Çocuklarımızın telefon ve tablet bilgisayarlara olan ilgisi malumunuzdur. Bazen çocuklarımıza yemek yedirmek veya oyalamak için ellerine telefonlarımızı vermek zorunda kalıyoruz. Ekranların da dokunmatik olması ile birlikte yerlere girip istenmeyenler aramalar yapmaları mümkündür. Bu nedenle bu uygulama anneler ve babalar için hayat kurtarıcı mahiyettedir.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu