Yazılım

Yazılım Danışmanlığı

Bazı mesleklerin adları bize tuhaf geliyor. Daha doğrusu birçoğumuza tuhaf geliyor. Yazılım danışmanlığı mesleği de bunlardan bir tanesidir. İster istemez aklımıza, ne iş yapar ki bu yazılım danışmanları diye bir soru geliyor. Hadi yazılımı anladık da, danışmanı ne oluyor. “Abi kodlama yapıyorum, müsaaden var mı?” gibi bir şey değil kesin. O zaman sizleri daha fazla meraklandırmayalım ve sizler için yaptığımız araştırma sonuçlarını yine sizlerle paylaşalım.

Yazılım danışmanlığı, kurum ya da kuruluşların bir dünya para harcayıp yaptıkları yatırımları daha doğru kullanmasını sağlayan meslek dalıdır. Yani bir noktadan sonra, “Patron çıldırdı!” deyip, dur patron ne yapıyorsun, parayı saçıyorsun diyen kişinin yaptığı iştir.

Yatırımların yazılım hakkında olanları kontrol eden yazılım danışmanı, bilgi ve tecrübesini, kurum ve kuruluşların hizmetine sunar.

Yazılım Danışmanı Kimdir?

Yazılım danışmanı, birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışan ekibin bir parçasıdır. Yabancı dilde IT (Information Technology) diye tabir edilen uzman kişilerden oluşan ekibin bir parçasıdır. Büyük firmaların, yazılım ve teknoloji ile ilgili yatırımlarını kontrol eder ve mümkün olduğunca yatırımların maliyetini düşürür. Tabi ki burada akla daha az bilgisayar aldırır, bilgisayarların ram ve işlemcilerini düşürür gibi bir şey gelmesin. Yazılım danışmanı ne iş yapar sorusunu cevaplarsak, sanırız daha açıklayıcı olacaktır.

Yazılım Danışmanı

Yazılım Danışmanlığı Veren Kişi Ne İş Yapar?

Büyük firmalar kendi içlerinde belli bir sistem dahilinde yazılım danışmanlığı faaliyetlerini sürdürürler. Kullandıkları teknoloji de aynı şekilde belli bir sistem dahilinde gerçekleştirilir. Yazılımda teknolojinin bir parçasıdır ve genelde kurumlar, otomasyon sistemlerini yazılımlar yardımıyla kurarlar. Mesela muhasebe departmanında birçok işlem, yazılımlarla gerçekleştirilir. Nedeni ise elle yapılacak ve haftalar sürecek işlemlerin, yazılımlar yardımıyla birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilmesidir.

Bu şekilde farklı departmanlarda, farklı yazılım ve otomasyon sistemleri kullanarak yazılım danışmanlığı veirir. Lisanslı olması gereken tüm bu yazılımların da bir maliyeti vardır. Ayrıca dönemsel olarak yapılan güncellemeler de maliyeti artırıcı unsurlardandır. İşte yazılım danışmanlığı hizmeti veren , tüm bu süreci yönetir ve maliyeti artırıcı unsurları engeller. Bu anlattıklarımız dışında yazılım danışmanı aşağıdaki işleri yapar:

 • Mevcut süreçleri, iyileştirme ve otomatik hale getirme işlemlerini yapar.
 • Yazılımla ilgili kullanıcıların ihtiyaçlarını belirler ve departmanların yazılımlarını tedarik eder.
 • Yazılımla ilgili sistem kurar ve bu sistemi çalıştığı kurumun tüm departmanına uyarlar.
 • Yazılımla ilgili tüm incelemelerini ve tespitlerini raporlar ve ilgili toplantılara katılarak, yetkili kişilere raporları sunar.
 • Yazılımla alakalı gerekli teknik dokümanları hazırlar ve ilgili personele teslim eder.
 • Yazılımların standartlara uygun olup olmadığını denetler.
 • Test uzmanı ve analiz danışmanının da dahil olduğu ekip ile birlikte çalışır ve gerektiği durumlarda ekip üyelerine destek sağlar.
 • Yeni teknolojilerin, kurumların projelerine nasıl entegre edileceğini ve ne şekilde kullanılacağını, yazılım uzmanlarına aktarmak.
 • Satın alınan yazılımların bakımını gerçekleştirmek. Herhangi bir sorun anında, ilgili birimlerle iletişime geçerek, sorunu çözmeye çalışmak.

Parası İyiymiş, Hadi Yazılım Danışmanlığı Hizmeti Verelim !

Biz böyle bir başlık atmış olsak bile, yazılım danışmanı olmak için bir kez daha düşünün diyelim. Her ne kadar yazılım danışmanları iyi kazansalar da, çok çetrefilli işlerle uğraştıklarını ve büyük baskı altında olduklarını belirtelim.

Ülkemin insanların yaptığı kaba hesapları sakın yapmayın. Burada 1000 kişi çalışsa, adam başı şu kadar alsa…. İyiymiş, iyiymiş! Gibi bir durum ortaya çıkmasın.

Yazılım Danışmanı

 

Ancak şunu söyleyelim. Yazılım danışmanlığı ücretleri, asgari ücretten biraz fazla bir miktardan başlıyor. İşinde deneyimli olanların ise güncel rakamlara göre, 8,500 TL civarında kazandıklarını söyleyebiliriz. Gerçi genel müdür maaşı gibi ancak dediğimiz gibi, çok fazla mesai harcıyorlar ve çok fazla yoruluyorlar.

Hani günümüz iş ilanlarında, “esnek çalışma saatlerine uyum sağlayan” diye bir ibare var ya, işte yazılım danışmanı epey bir esnek çalışma saatleri yaşıyor. Ancak mesleğin tabi ki iyi tarafları da var. Düşünün ki birçok kişi size muhtaç ve çalıştığınız kuruma para kazandırıyorsunuz. Tasarruf sağlıyorsunuz ve büyük bir prestijiniz var.

Yazılım Danışmanı Olabilmek İçin Neler Gereklidir?

İyi bir yazılım danışmanlığı üstatdı olabilmek ve sonrasında yazılım danışmanlığı hizmeti verebilmek  için baştan başlamak gerekiyor. Bu yüzden aşağıdaki üniversitelerden birinden mezun olmanız iyi bir başlangıç olacaktır:

 • Bilgisayar mühendisliği,
 • Elektrik ve elektronik mühendisliği,
 • Yazılım mühendisliği.

Yazılım danışmanı olmak için illaki lisans düzeyinde bir eğitim gerekmiyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarından kurs alarak da, yazılım danışmanı olabilirsiniz. Aslında yazılım geniş bir alandır. Bu alanın içinde yazılım danışmanlığı, sadece bir bölümden ibarettir.

Yukarıda anlattığımız işlemleri yerine getirdiyseniz, ilk adımı atmışsınızdır demektir. Sıra geldi ikinci ve en zor adıma! Mezun olduğunuz üniversite ya da sertifika aldığınız kurslar size sadece yolu gösterir. Size gösterilen yolda mesafe kat etmek istiyorsanız, kendinizi geliştirmeniz ve çok çalışmanız gerekmektedir. Sonuçta okulda öğrenemeyeceğiniz çok değerli bilgileri, hayatta öğrenirsiniz. Seçtiğiniz meslekte karşılaştığınız olaylar da, deneyiminizi ve bilginizi artırır.

 

YAZILIM danışmanlığı Kriterleri

Ancak ne olursa olsun, çok çalışmanız ve birçok bilgiye sahip olmanız gerekir. Bilgi güçtür derler. Gerçekten de çok doğru bir söz.

Günümüzde Türkiye’de bilişim sektöründe büyük bir açık söz konusu. Bu açığın kapanması için ise daha çok kalifiye personele ihtiyaç var. Yani diyebiliriz ki yazılım sektörünün dallarından bir tanesi olan Yazılım danışmanlığı mesleğinin geleceği oldukça parlaktır. Bu arada şunu da belirtelim ki, güncel teknolojiyi bu meslekte sürekli olarak takip etmeniz gerekir. Bir de kodlama bilgisine de sahip olmanız gerekiyor. İşiniz zor ama kazanacağınız çok şey var. Şimdiden başarılar dileriz.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba, Yazılım danışmanlığı ne iş yapar? , Birde yazılım danışmanlığı olmak için neler gereklidir?

  1. Merhabalar Mert Bey,
   Yazılım danışmanlığı yazılımla alakalı gerekli olan teknik dökümanları hazırlayıp ve ilgili personelle teslime eder, Bulanan işleri daha iyi ve otomatik bir hale getirir. Yazılım danışmanlığı olmak için bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği gibi bölümleri okumanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu