Web Yazılım

Yazılım şirketleri

Yazılım şirketlerinin hangi işlerle meşgul olduklarını bilmek yazılımı ve kodlamaları bilmemiz gerekir. Yazılımın asıl işleri telefon tablet veya bilgisayarda herhangi bir konunun bir amaca yönelik yapılan çalışmadır. Kısacası yazılım ile teknolojik aletlere ne gibi komutların verilmesi gerektiğini söylenebilir. Yazılımın tek adet tanım yapılması zordur. Gelişen teknolojide yazılım farklı şekiller almaya başlar. Yapılan bu projeler aktif edilmesi için buradaki en büyük rol internetindir. İnternetin gelişimi ile birlikte yazılım sektörü ile aktifleşecek bir çok proje oluşturuluyor.

Yazılım şirketleri ürün ve hizmetleri

Gelişen internet dünyasında yazılım için herhangi bir sınır yoktur. Yazılımcı tarafından yapılan projeler her zaman farklılık gösterebilmektedir. Yazılım firmaları her zaman değişen iş dünyasında yazılım yapabilip bunları müşterilerine sunmaya hazırdırlar. Yazılım şirketleri sadece web tasarımlarla kalmayıp mobil içinde projelerini piyasaya sunmaya başladığını görüyorsunuz.

Yazılım şirketleri sektör seçimi nasıldır?

Yazılım firmaları çoğu zaman kendi çalışanlarının nasıl bir projeler yaptıklarını bildikleri için yapılacak olan işlerde ise bu sektörden devam edilmesini istiyor. Yazılım firmalarının çalışanları gelen ziyaretçilerle konuşup hangi projenin büyük olması taktirde ilk önceliği oraya verir nedeni ise yazılım firmasının yüksek kazanç almasını sağlar.

Yazılım Şirketleri

Yazılım şirketlerinin misyonları:

türkiye’ de iş yapmak ‘ ta olan yazılım firmaları toplasak 10 parmağımızı  geçmez. Bu nedenle 75 milyonluk ülkede birbirleriyle rekabet içinde olması az durumda olabilir. Ülkemizdeki firma sayıları az olduğundan dolayı yapılan işleri bütün firmaların almak istemesinden dolayı neredeyse aynı projede ki ürünler için rekabet içinde oldukları görülüyor. Fakat yapılan projelerin düşük bütçeli olmalarına yol açmaktadır.

Özel firma veya kurumsal firmalar vardır. Müşterilerin istedikleri projelere göre ürünlerini sergilerler. Yazılım şirketleri farklı konularda hizmet verebilirler. Bazı firmalar ise yapılacak olan işlerde o projenin üstünde uzun süre durabilir. Örnek verecek olursak; Yiyecek sekterün de olmak isteyen şirket o proje hakkında web tasarım ve bilgisayarın yerleştirilmesiyle ilgilenir. Belirledikleri programları kullanır ve ya müşterilerinin istedikleri programları kullanır. Bundan başka tasarımı da üstlenen yazılım şirketleri olabilir.

Yapılan web tasarım sitesini projelerin alt yapılarını ve yapılan sitenin belirli günlerdeki bakımlarını yapabilirler. Yapılan projelerde sağlamlığı kadar bakımını da sağlam olması gerekli olabilir. Nedeni ise Site de sorunların oluşabileceği için şirketlere yardım etmektir. Çoğu yazılım şirketleri ise bu hizmeti verebilmektedirler. Şuan ki hayatımız da internet bilgi amacının dışına çıkıp iletişim oyun ve daha fazlası için kullanılmaktadır. Telefonlarda ki çoğu uygulama farklı haberlerin nerdeyse saniyeler içerisinde ulaşmasını sağlar. Özellikle sosyal medyada firmalarım kendi reklamlarını yapmak için bir avantaj olarak görülebilir. Fakat reklam verirken reklamın alt kısmını nerdeyse tamamen doldurmak ve gelen ziyaretçiler için onları memnun etmek gerekebilir. Yazılım firmalarının internet tarayıcısı alanında istedikleri tek şey firmanın ismi ilk başta görünmesidir. Kullanıcılar ise nerdeyse ulaşmak istedikleri her hangi bir konuda internete başvurabilir. Yazılım şirketlerinin diğer hizmetleri ise sitenin mobil cihazlarda görüntü sağlayabilmesidir.

Kullanıcılar çoğu işlerini örneğin bir bilgiyi bilgisayardan değil de telefon veya tablet gibi cihazlardan halletmek ister. Bunun için yazılım şirketleri mobil uygulamasını hazırlaması gereklidir. Yazılım firmaları çoğu zaman büyük bir projeye başlamak istediklerini kendilerine sorarlar.

Güzel giden bir yazılım şirketleri her zaman tekrardan proje yazar. Etraf da neler olup bitine bakıyor çıkan herhangi bir problemi kendi şirketi için düşünüp bunlara çözüm aramaktadırlar. Yazılımın ömrü ilerleyen zamanlarda belki kısalabilir. Her hangi bir yazılım projesinin kopyasını yapmak oldukça basit bir hal almıştır.

Yazılım Firmaları

Yazılım firmalarının kolaylıkları:

Müşteri olarak her hangi bir yazılım yaptırmak istediğinizde kaliteli bir yazılım şirketine gitmek istersiniz.  Nedenlerinden birisi ise güven ve kalite konusu olabilir. Bir proje oldukça büyük bir bütçe isteyebilir. Bunun için müşteriler paralarını güvenebileceği bir yazılım şirketlerine emanet etmek isteyebilirler. Bundan dolayı bir yazılım firması olmak avantaj olabilir. Yazılım Şirketleri ile çalışmak yapılan bir projenin daha kaliteli bir hale gelmesini sağlayabilir. Yazılım şirketleri müşterilerinin istedikleri projeler için daha farklı bir teknoloji den yararlanabilir.

Bu da projenin sağlıklı olması açısından güzel sonuçlar çıkartabilir. Gelen müşterisi ile güzel diyalog halinde olan şirketler yapılan projede müşterisini memnun etmektedirler. Bu da yazılım şirketleri için birer avantaja dönüşüyor nedeni ise yapılan projeden 5 yıldız alan firma müşterinin diğer bir işi için aynı şirkete gelmesini sağlamaktadır.

Yazılım şirketleriyle çalışan müşteriler teknik kadro veya patron ile konuşmazlar. Genellikle müşteri temsilcileri ile konuşurlar. Bunun için konuştuğunuz müşteri temsilcisi ile yapılan proje sırasında genellikle er gün iletişim de olmanız gereklidir.

Yazılım şirketinin müşteri temsilcisiyle yapacağınız toplantıda şirketin nasıl bir işçilik sergilediğini gözlemleyebilirsiniz. Sonuca doğru gelirsek yazılım şirketleri müşterilerini her zaman kulakla dinlemeli yapılacak olan projeyi her zaman doğru adımlarla yapması gereklidir. Bu şekilde yazılım şirketleri müşterilerinin işlerini doğru tespitler yapıp onlara kaliteli bir işçilik sergilemektedirler. Müşteri memnuniyetini ön plana çeken yazılım şirketleri bu sektörde daha çok tanınıp daha çok müşteri çekebilmektedir.

Yazılım

Bir yazılım şirketi, temel ürünleri farklı türde yazılımlar, uygulamalar ve web siteleri olan bir şirkettir. Bugün, pratikte elektrik kullanan her şeyin bir yazılımı var. Yazılım oluşturma süreci, bir ihtiyaç tespitini, projeyi tasarlamayı, sorunları test etmeyi ve sonunda teslim etmeyi içerir. Gereksinim analizi, tel kafes tasarımı, UI tasarımı, kodlama, test, dağıtım ve bakım, Yazılım geliştirme şirketleri  tarafından gerçekleştirilen temel görevlerdir Kısacası, yazılım şirketleri müşterileri fikrini bulut tabanlı web ve mobil uygulamalara dönüştürür.

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Faydalı bir makale emeği geçen tüm çalışanların ellerine sağlık. Konuyu ayrıntılı bir şekilde ele almanız oldukça güzel. Eminim ki yazılım şikketleri konusunda kafasında soru işareti bulunan kimse kalmamıştır.

  2. Türkiye’de ki şartların iş imkanları kısıtlı olduğundan pek fazla kazanç elde etmeleri mümkün değil ve rekabet derecesi çok düşük .Bu yüzden yurtdışın daki yazılım şirketleri ni kovalamakta fayda var diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu