Web Tasarım

AMP Nedir? Nasıl Kurulur?

Amp Şimşek      Google yeni algoritmasında “ AMP “ teknolojisinin önemli bir özellik  olduğu vurgusuna değinmiştir. Çünkü yeni algoritmaya göre site açılış hızları artık çok önemlidir. Bunun içinde sitenizi kullanıcı tarafında daha hızlı yüklenmesini sağlamak için geliştirilen  bu teknoloji  artık kullanıcıların uzun yükleme sürelerini daha kısa sürelere çekerek, kullanıcının sıkılmasını engellemeyi planlar.

Gerçek adı Accelerated Mobil Pages ( Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ) olan sistem, tam olarak yaptığı işlev;  mobil cihazlarda sayfaların daha hızlı çalışmasına sağlamasıdır.

AMP ; web sitelerinin sayfa açılış hızlarının yavaşlatan birçok probleme çözüm getirmiştir. Bunlardan bazıları;  internet hız problemleri, JavaScript kodları gibi konulardır.  AMP tam anlamıyla kullanıcıya hız keyfini normalden 4 kat daha fazla yaşatmaktadır.

AMP Nasıl Çalışır?

Bu teknolojinin ana amacı yukarıda da bahsettiğimiz gibi internet ortamındaki sitelerin daha hızlı tarayıcıya yüklenmesini sağlamaktır. Google bu özellikle artık web site içeriklerini kendi sunucularında saklamaya başlamıştır.

Amp Mobil Hızlandırılmış Sayfalar

Web sitesi tasarlarken Webmaster’lar  AMP sayesinde şu an var olan teknolojinin ilerisine giderek, oluşturulan sitenin tarayıcıya daha hızlı yüklenmesini sağlayacak,  AMP’ye ait kurallar ve standartlarla Webmaster’ların çok daha performanslı sayfalar yaratmasına olanak sağlamıştır.

AMP HTML Nedir?

Amp Html

Bu özellik daha zengin içerikleri oluşturmak için ve web sitelerini  güvenliğini  ve performansını yükseltmek adına oluşturulmuş  bir Html türüdür.

Aşağıda yalın haliyle en basit bir amp dosyasını görmektesiniz.

<!doctype html>

<html ⚡>

 <head>

   <meta charset=”utf-8″>

   <link rel=”canonical” href=”hello-world.html”>

   <meta name=”viewport” content=”width=device-width,minimum-scale=1,initial-scale=1″>

   <style amp-boilerplate>body{-webkit-animation:-amp-start

8s steps(1,end) 0s 1 normal both;-moz-animation:-amp-start

8s steps(1,end) 0s 1 normal both;-ms-animation:-amp-start

8s steps(1,end) 0s 1 normal both;animation:-amp-start

8s steps(1,end) 0s 1 normal both}@-webkit-keyframes -amp-start{from{visibility:hidden}to 

{visibilityvisible}}@-moz-keyframes

-amp-start{from{visibility:hidden}to 

{visibilityvisible}}@-ms-keyframes

-amp-start{from{visibility:hidden}to 

{visibilityvisible}}@-o-keyframes

amp-start{from{visibility:hidden}to 

{visibility:

 visible}}@keyframes -amp-start{from

{visibility:hidden}to 

{visibilityvisible}}

</style><noscript><style amp-boilerplate>

body{-webkit-animationnone;-moz-animation:none;

-ms-animation:none;animation:none}</style>

</noscript>

   <script async src=”

https://cdn.ampproject.org/v0.js”>

</script>

 </head>

 <body>Hello World!</body>

</html>

 

 

AMP Js Nedir ?

Amp Js    Bu özellik oluşturduğunuz AMP HTML sayfalarının web tarayıcı ekranlarında hızlı yüklenmesini sağlar.

Web sitesinde oluşturduğunuz sayfaların hızlı açılması ve  en iyi performans sonucunu almak için indirme hızını yönetir. Aşağıdaki linkte bahsi geçen özellikler detaylı anlatılmaktadır.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=9Cfxm7cikMY&w=560&h=315]

AMP CACHE Nedir?

Amp Cache

AMP CACHE özelliği önceden hafızaya alınmış, AMP sayfalarını daha hızlı performans elde etmek için HTTP2.0 kullanan aynı kaynaktan yükler.

Önbellek sistemi sayesinde AMP sayfaları daha hızlı açılarak kullanıcının web sitede daha fazla kalmasını ve diğer sayfalarda gezinmesini sağlar.

 

 

AMP Hızlandırılmış Sayfaların SEO’ya Etkisi

Tabi sitesine AMP hızlandırılmış sayfa uygulamalarını yapan kişiler, istedikleri kelimelerde üst sıralara çıkacaklarını hemen  hayal etmesinler. AMP Google algoritmasında bahsettiği site açılış hızı, mobil özelliği, sitenizin görünürlüğü, kullanıcı çekme özelliği ve kullanıcının sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlar. Yani AMP  tek başına Google sıralamalarında  sonuç getiren bir kriter değildir.

Bunun yanında birden çok şey daha yapmanız gerekecektir. Ama bu özellik de  şu an olmazsa olmaz bir özelliktir. Sizde zaman kaybetmeden siteniz için bu teknolojiden yararlanın. Aksi takdirde zamanla sıralamadan düştüğünüzü gözlemleyeceksiniz.

Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba,

    Bu makaleyi paylaştığınız için öncelikle teşekkür ederim. Çok kaliteli ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Sizin sayenizde AMP’yi kurdum. Search Console index almaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu